Yine Yeni Yeniden Bitkili Hi-Tech

Konusu 'Akvaryumlarımızın Tanıtımları' forumundadır ve Abdurrahman tarafından 27/11/17 başlatılmıştır.

Tags:
  1. Abdurrahman

Abdurrahman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Muhasebe
    IMG-20171127-WA0003.jpg IMG-20171127-WA0004.jpg IMG-20171127-WA0007.jpg IMG-20171127-WA0010.jpg IMG-20171127-WA0009.jpg
    Kapasite (litre): 120 Lt
    Işıklandırma Floresanları: 36W Power Led

Açıklama:
    Merhaba değerli arkadaşlar, uzun zaman önce bozduğum akvaryuma tekrar bitkili kurmak istedim. Daha önceden sipariş ettiğim tohumları dikerek başladım. Tabanda en altta lav kırığı üzerinde ise hagen kum var. Işıklandırma olarak deep red, royal blue, 6500K cool white ve 15000K Cool White Kullandım. Toplamda 36 W Işıklandırma mevcut. Şu an canlı eklemeyi düşünmüyorum. Eğer bulabilirsem yosun yiyicileri ekleyeceğim ama maalesef Malatyada bulamadım.

Tohumlar yeni yeni filizlenmeye başladı, fakat biraz yosunlandılar sanırım. Yosun için bölümünde tekrar konu açacağım yardımlarınızı bekliyorum :)

zoradam09 bunu beğendi.

2. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Kurulumunuz hayırlı olsun. Bende ışıklandırma konusunda sıkıntı yaşıyorum. Bir türlü tam düzgün ışıklandırmayı bulamadım. Kullandığınız power ledleri daha önce kullanıp başarılı olmuşmuydunuz bitki konusunda acaba. Bir de kaçar tane kullandığınız hakkında ve size toplamda ne kadara mal olduğu hakkında bilgi verebilirseniz çok iyi olur gerçekten. Ledleri internetten mi temin ettiniz acaba

3. Abdurrahman

Abdurrahman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Muhasebe
    Görkem bey ışıklandırmayı hiç sorun yapmanıza gerek yok bana kalırsa. Bu ledler ile daha önce deneme yaptım 5W lık bir çalışmaydı. Ve bitkiler çok güzel gelişme sağladı emers ortamda. Hal böyle olunca büyük akvaryumu kurmaya karar kıldım ve şu 1 2 haftadır gelişim gözle görülür biçimde harika. Her saat daha fazla gelişiyorlar sanki. Ledlerin teminine gelince de hepsi ebay üzerinden alındı.

Kullanmanız gereken ledler %20-25 660nm deep red, %10 royalblue mavi, %5 420-430nm uv mor, %60 biraz üzerinde 6000-7000 kelvin soguk beyaz. Başka bir forumdan alıntıdır bu oranlar. Led sayılarını bu oranlara göre ayarlarsınız. Ben toplamda 36 led kullandım, her biri 1W toplamda 36W. Tabi buna uygun birde led driver bulmanız gerekiyor. O da ebay de mevcut. Maliyetine gelirsek 50 60 TL yi geçmez led ve driver. Size bir kaç link bırakıyorum satın almak için fikir edinirsiniz.

Led:
    https://www.ebay.com/itm/1W-3W-High...hash=item35ecfa75ec:m:mVtMVLLDTbTRTiFVezydoBg

https://www.ebay.com/itm/Hot-10-100...hash=item33ba272e64:m:mtTL78BIOPFrqHLC9Q8w5xg

https://www.ebay.com/itm/5-10-50-pc...hash=item1c59102519:m:mwh4AORhC7QRj3gnBlyUk5Q

bu şekilde ebayden bakarak araştırarak istediğiniz renkleri ve driveri alabilirsiniz. Fazla bir maliyeti olacağını zannetmiyorum.

Son bir ekleme yapayım:

Ebay üzerinden alamam derseniz eğer Türkiyedede satan firmalar var fakat fiyatları baya yüksek. Bana kalırsa ebayden alıp 30 40 gün gelmesini beklemek daha mantıklı çünkü fiyat farkı %150 200 lere dayanıyor. Ayrıca eğer tankınızın yüksekliği fazla ise yine ebayden 60 derece veya 30 90 derece arası lens de alabilirsiniz.

Son düzenleme: 27/11/17
    zoradam09 bunu beğendi.

4. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Bilgi için çok teşekkürler benim akvaryumum imzamdaki şekilde tahmini çok fazla bir ücret tutmayacak gibi. Bir de kafama takılan led mi acaba floresan mı kullanmak daha uygun olacaktır.

5. Abdurrahman

Abdurrahman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Muhasebe
    Bana kalırsa power led daha uygun ve makul. Yine karar size kalmış. Ben floresan ile verim alamadım, tabi bu sizinde verim alamayacağınız anlamına gelmiyor.

6. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Floresan ile de verim alınır ama power ledler direk 120 civarı bir derece de ışıma yapıp tank içine odaklı aydınlatma sağlıyor. Floresan ise 360 derece ışık saçıp bunun bir çoğunu reflektör vasıtası ile tanka çevirmek gerekiyor ki verimi bu durumda düşüyor.

Floresanlar ile düne kadar bitki baktık lakin, led ile aynı watt veya daha alt seviye bir aydınlatma ile çok daha güzel bitki bakılabiliyor.

Ledler için full spectrum ve cool daylight yarı yarıya karışım ile cob led kullanıyorum çok memnunum tek sıkıntısı ısı onu da aşacağım inşallah.

Sayfayı Paylaş