Yeni kurulum, yeni macera...

Konusu 'Akvaryum Yapımı' forumundadır ve Drklvntylmz tarafından 17/05/14 başlatılmıştır.

1. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Elimizden geldiğince elbette yardımcı olacağız, çok güzel bir kurulum olacak eminim en az sizin kadar heyecanlıyım emin olun:)

Parvula hediyemize cevap vermediniz ?

2. Drklvntylmz

Drklvntylmz Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ohhooo bir de hediyem oldu :)
    Çok teşekkür ederim Allah razı olsun. İnanın gözden kaçırmışım. Fakat sizin bana verebileceğiniz en güzel hediyeler bilgileriniz olacak. Onun dışında sizin emek verdiğiniz ve büyüttüğünüz parvula ve h.micraları ben sizden satın alacağım. Biliyorum ki bunları yetiştirirken hem zaman ve bir o kadar da masraf yapıyorsunuz. Vicdanım el vermez. Fakat gene de çok teşekkür ederim.

3. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Cümlemizden İnşallah Rabbim Razı gelir, benim için sıkıntı yok Levent Bey nasıl dilerseniz öyle hallederiz. Önemli olan beraber bir şeyleri yapalım katkımız olsun inşallah.

4. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar boş zamanım da sizler için resim hazırladım.Gönül isterdi ki daha kapsamlı bir çizim ile karşınıza çıkmak fakat bilgi,beceri olmayınca mecburen paintin gözüne vurduk ;)
    Artık ben projemi bugün akşam sump camını monte ederek bitireceğim.Fakat eminim slikonlama ve camların yapıştırılış sırasında kafanızda soru işaretleri doğacak bundan dolayı sizlere artık bu resim üzerinden yardımcı olmaya çalışacağım.

Saygılarımla;

Ekli Dosyalar:

5. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bu arada aklımdayken hemen yazayım camları hesaplarken bu siteden destek aldım.%100 olumlu sonuçlar veriyor.Yeter ki camları kesen usta elmasın 2,5mm hesap ederek kessin :)

Aquarium Tools | The Aquarium Toolbox

6. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sump camının bugüne kalmasına şimdi bir nebze de olsa sevindim. Aksi taktir de acele etmiş olsaydım sumpun içinde kalacak olan filitre malzemeleri dışardan bakıldığı zaman belli olacaktı. Reklam ve tabela işi yapan yerlerde folyo adıyla bilinen malzemeden 1mt aldım ve sump camına yapıştırdım. Kahverengi kum arkada ise siyah fon şimdiden güzel olacağa benziyor:cool:

Ekli Dosyalar:

7. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Emeğinize sağlık kolay gelsin levent bey.Evet siyah fon güzel gözüküyor.

8. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Uğur Bey sonunda sumpun üst camını da yapıştırıp iki kat slikon çektikten sonra iyice kuruyup sıkıntı çıkarmaması için şimdiden balkona koyuyorum, yarın güneşi aldıktan sonra slikon sertleşsin. Bu ara da evet siyah folyo güzel oldu en azından görüntü kirliliği olmayacak ve seyir zevki daha güzel olacak.

Bu arada kurulumun sonuna geldim. Yarın akşamdan itibaren hem taban hem de aydınlatma kurulumuna başlayacağım. Bilgi paylaşımında bulunan, yardımlarını esirgemeyen herkese çok teşekkür ediyorum.

Saygılarımla ;

Ekli Dosyalar:

9. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Sistem devreye girdiğinde nasıl bir çalışma mantığı olacak merak ediyorum, sabredeceğiz ve göreceğiz.

Kolay gelsin artık sona geliyoruz gibi görüyorum :)

10. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Daha yolumuz uzun Hakan Bey. Bir önceki kurulumlarımda en büyük hatalarımdan bir tanesi de hızlı ve aceleci davranmamdı. Biyotop istiyorsam sabırlı ve ileriyi düşünerek hareket etmem gerekiyor. Yarın profil kestirip mobilyacıya bırakacam. Sonra mobilya kısmını hallettikten sonra da aydınlatmayı monte edeceğim. Arkasından gereken kayaları gene dağ bayır gezerek bulmaya çalışacağım. Kısacası kısmet ise pazartesi sistem şekil almış olacak. Hayırlısı artık...

Saygılarımla ;

11. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Çok doğru söylüyorsunuz tankın işi çok farkındayım, en azından benim merakla beklediğim sump düzeninin sonlarındasınız.

12. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Aynen doğru diyorsunuz. Yarın iş dönüşü ilk işim tanka su basmak olacak ve sumpu da deneyeceğim. Tabi size de bol bol resim atacağım.

13. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Çok iyi olur henüz taban malzemler vs. yok iken berrak bir su ile deneme yaparken resimler eklemeniz güzel olacak.

14. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Maşallah Levent bey harika bir iş basariyorsunuz.Ellerinize sağlık gayet net bir şekilde açıklayarak anlatmışsınız. Konuyu baştan sona sindirerek okudum.Yeni gelişmeleri merakla bekliyoruz.
    Bu arada size bende bitki hediye etmek istiyordum. Ama hemiantus micralarim hiç yüz güldürecek durumda değiller. Sadece rotala içinde kargo parası ödemenizi istemediğim için daha ileri bir tarihe erteledim kafamda .Tabi sizde kabul ederseniz seve seve hediye etmek isterim.:)
    Kolay gelsin. Yeni kurulumunuzu fotoğraflarınızı merakla bekliyorum.
    Saygılar.

15. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bora Bey çok teşekkür ederim.Allah razı olsun.Düşünmeniz yeter.Hediye konusuna gelince akvaryum yapım aşamasında Hakan Bey ve sizden bitki hediyesi geldi.Daha sırada dolap,aydınlatma ve taban kurulumu var.Sanırım bu süreç içerisinde bitkiler bedavaya gelecek :) Şakası bir yana düşünmeniz yeter.Tek amacım kurulum da sizlere biraz katkıda bulunmak.Başımdan geçen olaylar sonucunda akvaryumumu kendim yapmak istedim.Malum yaptırması bir dert,taşıması da ondan ayrı bir dert.En güzeli kendi el emeğimiz.Emin olun tek sefer de zorlanmadan yapılacak bir uğraş.Tekrardan üstüne bastıra bastıra söylüyorum ''YAPMAK İSTEYEN ARKADAŞLARA TEK TEK HER KONU DA YARDIMCI OLMAK İSTERİM''.

Saygılarımla;

16. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Levent bey ben de içten sump sistemini ve bitkili akvaryumdaki verimini merak ediyorum. Bitince bakalım nasıl gözükecek.

17. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sızdırmazlık testi başarılı geçti ve sırada kurulum var. Hayırlısı deyip sırayı mobilyaya bırakıyorum. Cumartesi görüşmek üzere ;)
    Sump - Dailymotion video

18. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    levent bey çok güzel olmuş sump motorunu seçereken neye dikkat etmek gerekir. sump da hangi malzemeleri kullanmayı düşünüyorsunuz.

19. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Levent bey elinize sağlık gerçekten çok güzel olmuş. Filtre malzemelerini de ekleyince uzun süre sorunsuz kullanılabilecek gibi duruyor. Kurulum bitince suyun yüzeyini bu kadar dalgalandırmamak için nasıl bir önlem almayı düşünüyorsunuz.

20. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Onur Bey ilginize teşekkür ederim.Sump motoru normal şartlarda (malawi-tanganyika-Amerikan) debiyi biraz yüksek tutarız ki hem sirkülasyon iyi olsun balıklar yediklerini yakacak kadar enerji sarfetsinler,hem de biyolojik temizliği iyi yapsınlar diye.Malum bazı arkadaşlar yem alırken protein oranını yüksek tutuyor.Fakat sindirilmiş protein oranına kimse kulak asmıyor.Hal böyle olunca iç parazit ve bloat hastalıkları kaçınılmaz oluyor.Fakat konu bitkili ve canlı doğuran olunca debide biraz kısmalar olması gerekiyor.Akvaryum şuan 96 lt su alıyor.Fakat kum,taş börtü böcek işin içine girince 70lt gibi bir su kalıyor geriye.Şuan kullanmakta olduğum Hydro Pico 1200 kafa motoru.Ürün de 1120lt debi yazıyor fakat kendim ölçtüğüm zaman 400lt gibi bir debi çevirdiğini farkettim.Fakat 7w elektrik yakması da mükemmel bir sarfiyat sağlıyor.Üzerinde debi için vana var.Kısacası kendimizde debiyi kontrol edebiliyoruz.Boyutuna gelince de kibrit kutusu kadar.Örnek verecek olur isek kısaca.Bitkili akvaryumlar için debiyi lt başına iyi hesap etmek gerekiyor.Aksi taktirde aşırı bir akıntı hem canlılar için hem de bitkiler için büyük sıkıntı yaratabilir.
    Filitre malzemelerine de gelince kullanacaklarım aslında belli başlı malzemeler.Elyaf-Sünger-Seramik-Zeolit (?) kullanacağım.Tabi ilk etap ta karbon kullanacağım ki ağır metallerden kurtulmak için.

21. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ergün Bey yukardan gelen hortuma bir süre görmezden gelin.Sadece sump sisteminin işleyişini göstermek için özensiz bir video çektim.Kurulum tamamen bittikten sonra da aşağıda resimde belirtmiş olduğum delikten tahliye hortumu sağlayacağım.Kısacası şelale şeklinde değil normal bir akıntı şeklinde suyu hareketlendireceğim.

Ekli Dosyalar:

22. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    levent bey sump giriş deliği biraz küçük gibi ileride ön kısımın tıkanması gibi sorunlar oluyor mu.

23. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Onur Bey o Sumpun giriş deliği 3cm çapında.Daha önce öyle bir hata yaptım ve o delikten 3 tane açtım :D Sonuç korkutucu boyutlara geldi.Ve ne kadar gereksiz olduğunu anladım.Ki delik ne kadar dar olur ise o kadar basınçlı su pompalanır.Ve bu da demek ki su da sirkülasyon daha fazla olur.Fakat aksi taktir de çıkış yerine su birikmez bu da sump kafa motorunu bozar.Bu şekilde ideal bir ayar oldu.Su giriş 3cm çıkış ise 1,5mm.Yeterkı siz sumpun girişini toprağın altına kalmayacak şekilde açtırın.Ayrıca sumpun içinde ki bölmelerin yerden tavana olan dikmesi ile tavandan gelen dikmenin boşluklarını iyi ayarlayın.

24. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sumpun hazırlanışı ve şemasını daha iyi anlamanız için gene bir paint çalışması yaptım.Umarım daha net anlayabilirsiniz

Ekli Dosyalar:

25. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ve sonunda beklenen dolap da geldi. Büyük gün yarın ;)

26. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Doruk bey hadi hayırlısı. Dolap da geldikten sonra işin en zevkli yanı olan kuruluma geçebileceksiniz sanırım. Peyzaj konusunda kafanızda oluşan bir fikir var mı? Sizin sayenizde sump sisteminin verimini ve bitkili akvaryumda kullanılabilirliğini hep birlikte görmüş olacağız.

27. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Heyecanla kurulumunuzu bekliyoruz...
    :)

28. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Aynen bende merak ediyorum levent beyin tankını.

29. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Haydi hayırlısı inşallah. Kurulumu bende merakla bekliyorum.

30. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Eşimden, işimden ancak zaman bulabildim ve bir an önce artık şu yarım bıraktığım işi bitirmek için işe koyuldum. Biliyorsunuz ki mobilyayı perşembe günü almıştım. Co2 işini de hallettikten sonra sıra geldi tabanı kurmaya. Hayılısı bakalım m deyip devam ediyorum:cool:

Ekli Dosyalar:

Sayfayı Paylaş