Yeni kurulum, yeni macera...

Konusu 'Akvaryum Yapımı' forumundadır ve Drklvntylmz tarafından 17/05/14 başlatılmıştır.

1. Drklvntylmz

Drklvntylmz Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Uzun süre malawi ve tanganyikadan sonra yeni doğacak çocuğum için ufak bir bitkili akvaryum kurmak istedim. Ve bir an önce kolları sıvadım başladım çalışmaya. Aslında bitkili hakkında pek fazla bilgim yoktu fakat araştırmalarım ve açılan tanıtımlardan sonra az da olsa bilgi sahibi oldum. En çok zorlandığım konular arasında aydınlatma vardı fakat sanırım onu da bir şekil de hallettim.Neyse lafı çok uzatmadan yeni resimler ekleyerek bilgilerinize ve beğenilerinize sunacağım. Bu arada filitre olarak iç sump kullanacağım.Lafı çok uzatmadan resimleri paylaşmak istiyorum. Umarım akvaryumunu kendi yapmak isteyenlere faydası olur.

Saygılarımla ;

Not:Camlara özellikle gazete yapıştırdım, malum slikon lekeleri bütün güzelliği yok ediyor.

Ekli Dosyalar:

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Levent Bey hayırlı olsun akvaryumunuz, kurulum aşamalarını da bitkili akvaryum tanıtımlarında görmek isteriz.

3. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hakan Bey yorum yaptiginiz icin tesekkur ederim.Butun malzemeler suan hazir.Tabi takdir ederseniz ki kendim yapacagim icin asama asama devam etmek istiyorum.Suan slikonlarin kurumasini bekliyorum.Sonrasinda sump kismini yapip akabinde camlar birlestikten sonra buhar surgusunu yapacagim.Mobilya kismina geldigim zaman flolari monte edecegim.Hazirda bekleyen 1adet t5 24w aquastar,2 adet t5 24w grolux,1 adet t5 24w philips 865(6500k) floresanlar var.Bu islemler bittigi zaman taban malzemelerini sergileyip kurulumu tamamlayacagim.Bunlari yayinlamamda ki sebep yeni kurulum yapacak olanlara bir nebze de olsa yardimci olmak.Tabi bu surecte bilgili arkadaslardan destek almak isterim.Bu arada bu yaptiklarim ilk kez oluyor.Kisacasi acemi olarak da nitelendirebilirsiniz.
    Saygilarimla;

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Levent Bey emeğinize sağlık, çok iyi düşünmüşsünüz, mutlaka görüp faydalanacak arkadaşlarımız olacaktır. Hatta gazete fikri benim çok hoşuma gitti, akıllıca olmuş. Tam olarak net olmasa da yaza belki bir akvaryum yapacağım benim bu fikir işime yarayabilir.

Acemi demek biraz kusur olur gibi, el becerinizde iyi gördüğüm kadarıyla ve araştırmacı tarafınızda var sanırım. Floresan seçimlerinizden belli oluyor lakin keşke Aquastar ve grolükslere çok para vermeseydiniz 865 ve 840 kodlu gün ışıkları gayet iş görüyorlar.

5. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hakan Bey maalasef biraz fazla arastirmadan sonra bunlara karar verdim.Fakat taban bitkilerine onem verdigim icin bu floresanlara karar verdim.Tabi bitkilerden soz etmeyince sizde hakli olarak fazla gordunuz.Taban bitkisi olarak da glosso veya cuba dusunuyorum.Bu arada akvaryum olculeri 60*40*40.Gazete olayini da slikon lekelerinden nefret ettigim icin yaptim.Alt taraftan hizalama yaparken ister istemez parmaklarimiz slikon oluyor.Ve cama biraz da değse berbat bir goruntu ortaya cikiyor.Bundan kurtulmak icin 2 yontem var.Ya kurulum bittikten sonra iyice yikamamiz ve kazimamiz gerekecek ya da ilk basta usenmeyip 5 dk zamanimizi ayirip gazete ile kapatmak.

6. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Levent bey aramıza hoş geldiniz.Benimde hayalimdi kendi akvaryumumu yapmak ama el becerime güvenemiyorum.O yüzden hep hazır akvaryum almışımdır.Bu konu bir çok arkadaşa ışık tutacaktır. Zaman geçtikce yeni fotoğrafları bekliyoruz.Kolay gelsin konunun takipcisiyim :)

7. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Levent bey hayırlı olsun hoşgeldiniz çok güzel bir paylaşım eminim ki herkes bir gün kendi akvaryumunu yapmak ister :) daha önce akvaryum yaptınız mı, cam kalınlığını seçerken neye dikkat ettiniz.

8. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bora Bey zaman ayırıp yorum yaptığınız için çok teşekkür ederim. Gece misafirliğe gitmiştim geç geldim sump kısmını mecburen bugün halledeceğim an ve an resimleri paylaşacağım.

9. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Onur Bey merhaba ve de hoşbulduk. Daha önce hiç akvaryum yapmadım fakat yaptırırken başında durdum ve düşündüm ki slikonu kendim alıyorum, camları ben tutuyorum bir de üstüne üstlük işçilik parası olarak 20-30tl fazladan para veriyorum. Gördüklerimi aklıma kazıdım ve emin olun ilk kez dün akvaryum kurmaya karar verdim. Aslında sebeplerden biri de camları parça parça eve girdirince eşim fazla bir tepki vermedi :cool:

Cam kalınlığına gelince 40cm yükseklik ve 96lt hacim göz önünde bulundurduğumuz zaman 6mm yeterli olacaktı fakat evin ortasına koyacağımı düşünerek gelen giden çocukların sürprizlerine hazırlıklı olmak için aynı zaman da tabana kaya falan koyup dekor yapacağım için 8mm tercih ettim.

Umarım aklınızda ki soru işaretlerini gidermişimdir. Bana müsade sump beni bekliyor:D

Saygılarımla ;

10. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Levent Bey oldukça sağlamcı olmuş projeniz. Taban bitkileri de olsa bahsettiğim gün ışıklarında sorun yaşamazdınız ama hayırlısı almışsınız artık.

11. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hakan Bey keşke daha önce sizinle konuşabilseydik bu kadar masraf yapmazdım. Balast, duy, 4 adet floresan ve tutacaklar toplam 180tl maloldu. Bu arada sump camını 1mm fazla kestiğim için yarını beklemek zorunda kaldım. Şuan ise sumpun ara bölmelerini slikonlayıp yarını bekleyeceğim. Artık yarına kadar camların iç yüzeylerine slikon çekip bırakacağım. Birazdan çıkıp mobilyacıya gidip kapak için işlemlere başlayacağım. Kafamı kurcalayan tek şey ise balastları nasıl bağlayacağımı bilmiyorum. Anlayan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Saygılarımla ;

Bu arada akvaryumun kabaca taslağı ortaya çıktı. İç taraflar da slikonlandı sıra geldi sumpum ara bölmelerini yapıştırmaya.

Ekli Dosyalar:

12. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bu arada taban malzemesi olarak da siparişlerim elime ulaştı. Tabana kullanacağım malzemeler sırasıyla;
    -Prodac Fondo Vivo
    -Jbl Florabol
    -Jbl Aquabasis Plus 5lt
    -Jbl Manado 15lt
    Co2 olarak ista 3in1 difüzör aldım şimdilik DIY mayalı sistem yapacağım bitkilerden randuman alabilirsem kısa zaman da tüplü sisteme geçeceğim.

Saygılarımla ;

Gazeteler çıkarıldı ve ikinci kat slikon çektikten sonra tekrardan kurumayı bekleyeceğim.

Ekli Dosyalar:

13. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Slikonlar kurumayı beklerken fotoğraflar ile sizleri meşgul etmek istedim. Malum bahar havası ve çiçekler açmaya başladı :) İyi seyirler şimdiden

Ekli Dosyalar:

14. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    levent bey taban için alacağınız malzemelerin içeriğini hiç araştırmadım, bilmiyorum belki hakan beyin şu makalesini okumuşsunuzdur. Bu forumda ki çoğu kişi bende dahil akvaryum tabanını buna göre kurduk. Akvaryum camlarını silikonlama sırası nasıl önce kesişim yerlerini sonra da komple içini mi silikonladınız.

15. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Normal de taban camının dört köşesine önce slikon çekip sonra üst parçaları yapıştırırlar. Fakat ben acele etmeden hava kalmadan ve slikonu da taşırtmadan çekmek istediğim için önce hangi parçayı yapıştıracaksam onu slikonladım. Misal elinize kare kağıt parçaları alın ve bir tanesini yere bırakın. Sonra diğer kare parçasının altına slikon çekip bırakmış olduğunuz karenin üstüne hizalı bir şekilde bastırarak oturtunuz. Sonra yan yüzey için bir kare kağıt daha alın onunda hem yan hem de alt yüzeyini slikonlayıp bir önceki parçalarla birleştirerek yapıştırın. Umarım bu şekilde yardımcı olabilmişimdir.

16. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bu arada Onur Bey butun bu parcalar birlestirdikten sonra ve slikonlar kuruduktan sonra icten bir kat slikon cekeceksinis.Hatta bana kalirsa iki kat slikon daha garanti oluyor

17. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Levent Bey maşallah ne kadar güzel çiçek resimleri kendiniz mi çektiniz fotoğrafları ? 3 ve 4. fotoğraftaki çiçekler sanırım küpeli diye bildiğim çiçek Annem bizim küçüklüğümüzde bakardı böyle çiçeklere.

Resimleri siz çektiyseniz fotoğraf makinası markanız nedir?

Bu arada taban ve ışıklandırmaya çok para yatırmışsınız keşke daha önce foruma üye olsaydınız ticari ürünlere bu kadar para vermeye aslında gerek yok ama artık almışsınız hayırlısı olsun.

Tank içi sump 'ı çok merak ediyorum nasıl bir düzen olacak :)

18. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hakan Bey yukarıda bahsettiğim gibi sump bölmesinin camı yarım milim kadar fazla gelince yarın sabahı beklemek zorunda kaldım. Sabah erkenden kalkıp camı yarım milim kadar kestireceğim. Bu arada çiçekler sizin de bahsettiğiniz gibi küpeli. Resimleri de bu arada 50mm 1.8 lens ile çektim. Makina da eos600d.

19. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Levent bey hayırlı olsun hoşgeldiniz.Çok titiz ve güzel bir çalışma olmuş tebrik ederim çok beğendim ve kıskandım maaşallah diyelim de nazarımız değmesin :) kolay gelsin.Takipteyim bol fotoğraf koyarsanız daha iyi gözlemlemiş oluruz.

20. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Evet Canon cihazları güzel oluyor, yakın olsaydık küpelilerinizde bir kaç dal isterdim kesin.

21. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Uğur Bey teşekkür ederim. Bir yandan çalışıp bir yandan resim çekmek zor oluyor. Fakat aklınıza takılan birşey olur ise elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.

Hakan Bey isterseniz kargo ile gönderebilirim. Küpeli her yerde oluyor fakat katmerli ve farklı renkler zor bulunuyor.

22. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Levent Bey aslında hiç fena olmaz, tek endişem kargoda ölürler mi?

23. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Budama zamanı geldiğinde ben size her birinden bir aşılama yapar gönderirim. Dibini az nemli tutarım otobüs bulursam otobüs ile olmazsa direk kargoya veririm. Sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Bu arada Hakan Bey jbl manado için sizden yardım istiyorum. Bu kumu kullananlar yıkayıp akvaryuma koymaktan bahsetmişler. Sanırım ilk aşamada rengini biraz fazla veriyor. Fakat bir yandan da sump kullanacağım için temizliği çok dert etmiyorum. Sizce nasıi bir yöntem izleyeyim. Tekrardan aklımdayken diğer arkadaşlardan da yardım istiyorum. Bitki konusunda tabana glosso veya cuba düşünüyorum. Fakat glosso sanırım biraz daha yosuna yatkım oluyormuş. Diğer bitki olarak da h. Micra ve red rotala düşünüyorum. Peyzaj konusunda yardımlarınızı düşünüyorum. Ayrıca bitkileri nereden temin edebilirim. Güvenilir kişiler varsa önerirseniz sevinirim.

24. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    İlginzie teşekkür ederim, kargo en mantıklısı olacaktır zamanı gelince haberleşiriz inşallah.

Levent Bey bahsettiğiniz ticari ürün ile ilgili bir bilgim yok malesef bu tip ürünleri hobi hayatım boyunca hiç kullanmadığım için :) yorum yapamayacağım forumdaki diğer arkadaşlardan kullananlar var ise mutlaka yardımcı olacaklardır.

Tabanda bence sadece 1 tür taban bitkisi yapın. Eğer türü 2 çeşit tutarsanız hızlı olan tür diğer türe baskın yapıyor ve gelişimini engelelyebiliyor.Glosso aynı zamanda kat kat üst üste çıkacağı için altta kalanlar sararma yapacak ve formları bozulacaktır.

Bitki konusunda benim ilanım var forumda veya bildiğim kadarıyla Bora Hoca 'nında tankı budamaya geldi micra ve rotala için size yardımcı olabilir.

25. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Hayırlısı ile doğsunda yavrunuz Allah analı babalı büyütmeyi nasip etsin inşallah.Akvaryumunuzda da maşallah çok titiz çalışma içindesiniz tebrikler.Takipteyim yeni fotoğraflarını sabırsızlık ile bekliyorum.

26. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Malum tatil olunca eşimden ancak fırsat bulup işin başına geçtim. Birazdan sumpun camlarını slikonlayacağım. Ben onları hazır ederken sizlerin benden istediğiniz bir şey olursa elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. Tabi ben gene de bol bol resim çekip paylaşmaya çalışacağım.

27. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Sanırım çok merakla beklediğim akvaryum içi sump geliyor :) resimleri ve gelişmleri merakla hatta sabırsızlıkla ama bir o kadar sabrederek bekliyorum.

28. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sumpun dikmelerini yapıstırdım ve şuan kurumasını bekliyorum. Slikon kurumayı beklerken size biraz çalışmamdan bahsedeyim. İlk iş olarak hangi tarafa sump yapacaksak o tarafı yere değecek şekil de akvaryumumuzu çeviriyoruz. Sonrasında kaç bölme yapacak isek metre ile hizalıyoruz. Kendi akvaryumumdan örnek vereyim. Benim ölçülerim 60*40*40.Arka tarafa sump düşündüm ve 40cm genişlik,10cm boy ,38cm yükseklik olarak değerlendirdim.Yüksekliği özellikle 38cm yaptım çünkü herhangi bir taşma anında sumptan taşan su akvaryumun içine boşalacak. 40cm kısmın 10cm su girişi, 20cm filitre malzemeleri ve geriye kalan 10cm kısmı da kafa motoru olarak ayarladım. Bu işlem bittikten sonra da keçeli kalem ile cetvel kullanarak çizdim. Arkasından bölümleri ayıracak olan camları da 33cm yükseklik 10cm genişlik şeklinde hazırladım. Su girişinin olacağı bölümü yerden sıfır şekilde slikonlayıp yapıştırdım. Bu şekilde olunca yukarıda 5cm boşluk kaldı. Bu boşluktan su orta bölümü yani filitre malzemelerinin olduğu bölüme boşalacak. Buradan geçen su son olarak kafa motorunun olduğu hazneye ilerleyecek. O bölmedeki dikmeyi de yerden 5cm havada kalacak şekilde slikonladım. Tabi biraz kafanız karışabilir. Slikonlar kurıduktan sonra size daha belirgin bir şekilde video çekerek anlatacağım. Buraya kadar olan resimleri huzurlarınıza sunuyorum.

Saygılarımla ;

Ekli Dosyalar:

29. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Levent Bey sanırım yarına sump silikonları kurur ve artık yavaştan faaliyete almaya başlarsınız kurulum işlemlerinizi.

İlk defa yapmanıza rağmen önceden de söylediğimi tekrarlayarak, oldukça güzel iş çıkartıyorsunuz.

Bu arada Levent Bey düşünürseniz size taban bitkisi olarak parvula hediye etmek istiyorum forumumuz adına. :)

30. Drklvntylmz

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Slikon 10dk bu şekilde duracak ve sonra içten bir kat daha çekip sumpun üst yüzeyini yapıştıracağım. Ve bundan sonra geri kalan kısmı sizin becerikli ellerinize bırakacağım :)

Sayfayı Paylaş