Yeni Canlı Doğuran Akvaryumu

Konusu 'Canlı Doğuranlar' forumundadır ve Akvaryumcu tarafından 21/04/15 başlatılmıştır.

1. Akvaryumcu

Akvaryumcu Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Herkese merhaba. Yeni canlı doğuran akvaryumum artık hazır.

Akvaryum Özellikleri:
    - Tek cam.
    - Bombeli.
    - Boy= 48 cm. Kenar= 30 cm. En= 33 cm. Yükseklik= 39 cm.
    - Toplam hacim 59 litre.
    - Net hacim= 55 litre.

Akvaryumun İçerisindekiler ve Dışındakiler:
    - Beyaz kum.
    - Isıtıcı.
    - Dış filtre
    - Arka plan kağıdı.
    - Aydınlatıcı.

Balıklar
    - İki velifera; bir erkek - bir dişi.
    - Dört balon moli; iki erkek - iki dişi.
    - Dört lepistes; bir erkek - üç dişi.
    Velifera ve balon molilerdeki, dişi - erkek orantısızlığının farkındayım. Yavrularıyla bu orantısızlığı; veliferalarda bir erkek - dört dişi, balon molilerde; iki erkek - altı dişi yaparak çözeceğim.

Akvaryumu Nisanın 3 ünde aldım. Balıkları da 4 Nisanda akvaryuma koydum. On üçünde iki dişi lepistesimi yavru kabına aldım ve yavruladılar fakat çoğunu yediler; şuan damacanada bir lepistes var. On dokuzunda da balon moli yavruladı. Sağ olsun o fazla yavru yemedi. :D 15 tane moli yavrusu şuan ayrı damacana da var. Lepistes yavrusuyla birlikte 16 yavru bulunmakta.

Yemleme
    - Pul yem kullanıyorum. Fakat kısa sürede ikinci bir çeşit yem daha kullanmayı düşünüyorum. Önerilerinizi alabilirim.
    - Günde iki öğün az az yemleme yapıyorum. Yoğun olacağım günler tek öğün yemliyorum.
    - Yavrulara yemi iyice ufalayarak günde 3-4 öğün vermeye çalışıyorum.

Dip Çekimi
    - Haftada bir yada en geç iki haftada bir suyun %20 sini (11 litre) dipten çekiyorum. Daha sonra bir hafta boyunca dinlenmiş musluk suyunu akvaryuma aktarıyorum.
    - Her dip çekiminden sonra suya 5-8 damla su düzenleyici ilave ediyorum.
    - İyotsuz tuzu da önerenler var. Ama henüz kullanmadım. Kaya tuzunu siz önerir misiniz? Önerirseniz, 55 litre için bir çay kaşığı kadar suda erimiş kaya tuzu yeterli midir?

Teşekkürler. Herkese sağlıklı ve bol balıklar...

Ekli Dosyalar:

2. mehmetaqy

mehmetaqy Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Kurulumu görmek ne güzel mutlu etti beni akvaryum iyi inşallah yosunsuz bi kurulum olur

3. Akvaryumcu

Akvaryumcu Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler. Akvaryum iyi şimdilik sorun yok.

4. mehmetaqy

mehmetaqy Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Bitki hediye etmek isterim veya lazm olan baska hirsey full red lepistes erkklerim var elimde hediyem olsun 5 adet fazla erkek var besler isenis tam red yani

5. Akvaryumcu

Akvaryumcu Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    İyiymiş. Teşekkür ederim. Ama erkek lepistese ihtiyacım yok. Bitki olabilir aslında fakat akvaryum şu an net 55 litre olduğundan bitkinin fazla yer kaplayıp, balıkların yaşam alanını daraltacağından endişeliyim.

6. mehmetaqy

mehmetaqy Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Size onerim köşe bölümlere gül ve zeytin ortalara subulata yapın uğraş gerekmez ama bitkili zevkini verir

7. Akvaryumcu

Akvaryumcu Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Bildiğimiz gül ve zeytinden mi bahsediyorsunuz anlamadım da? Ortalara subulata hı tamam. Teşekkürler. Evet haklısınız, bitki olunca balıklar daha canlı gözükür.

8. mehmetaqy

mehmetaqy Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Gül bitkisi akvaryum için gül ve zeytin bitkileri hakan beyin ilaninda var ondan temin Edebilirsiniz

9. Akvaryumcu

Akvaryumcu Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Tamam. Sağ olun.

10. mehmetaqy

mehmetaqy Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Konu takibimde

11. Akvaryumcu

Akvaryumcu Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler... İleri ki günlerde yeni fotolar eklerim.

12. mehmetaqy

mehmetaqy Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Bekliyorum

13. Akvaryumcu

Akvaryumcu Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Akvaryumdan Yeni Fotoğraflar

Yeni fotoğraflar ekledim. Yorumlarınızı alayım. :)

Ekli Dosyalar:

14. Akvaryumcu

Akvaryumcu Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yavruları, akvaryumun içerisine yerleştirdiğim yavru kabına taşıma gereği duydum. Bunun nedeni ise; damacanada yavrular havasız kalıyordu ve damacanadaki suyun ısısı düşüktü.

15. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Osman Bey ısıtıcınızı şu içine çok daldırmışsınız üst kısımdaki siyah plastik aksama kadar daldırırsanız riski azaltmış olurdunuz. Işıklandırma için neden mavi ışık kullandınız grolüks veya sarımtırak bir ışık daha iyi olurdu.

Canlı doğuranlar bitkili akvaryumlarda daha mutlu olurlar yavruluk vs de uğraşmamış olursunuz.

16. Akvaryumcu

Akvaryumcu Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle yorumunuzdan dolayı teşekkürler.
    Evet haklısınız ısıtıcının tamamının suyun içinde durması tehlike oluşturabilir. Fakat suyun dışına çıkması durumunda daha kötü bir durum olacağından ve dip çekimi esnasında; ısıtıcıyı aşağı indirip yukarı çekmekle uğraşmamak için böyle koydum.
    Işıklandırma konusuna gelecek olursak; akvaryumu hazır bir şekilde aldım; avrupa dan ithal. Yani ışıklandırmanın renginin mavi olması kendinden olan bir şey. Fakat aydınlatıcı ömrünü doldurduğunda tavsiyenize uyarak grolüks veya sarımtırak bir aydınlatıcı seçeceğim.
    Bitki koymayı düşünüyorum. Yalnız hem bitki hem yavruluk olsa olmaz mı? Çünkü valiferalar bitki olsa bile yavruları yiyormuş. Hakan bey sizde bitki var mı? Varsa 55 litre için fazla yer kaplamayacak bir bitki tavsiye eder misiniz?

17. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Osman Bey mevcut ışığınız ile bitki yetiştirmeniz güç olur. Işıklandırmanızda grolüksü illaki kullanmanız gerekmiyor. 865 ve 840 kodlu floresanlardan kullanabilirsiniz lakin tank ebatlarınıza bakınca standart ölçülü değil özel ebat floresanlardan bulmanız gerekecek bu da zor olabilir. Tasarruf ampul kullanılabilir o da kapağınıza müdahale gerektirebilir. Bitki ile yavruluk olmasına olur da yavruluğu kladırıp bitkiler ile onların doğal ortamlarına yakın bir ortam kurmanız daha iyi olacaktır.
    Fazla yer kaplamayacak bitkiden kastınız nedir tam anlayamadım, yani az yer kaplasın sık görünümlü olsun diyorsanız hemianthus micra olabilir ama önce ışık olayını sonra da kum olayını bir halletmeniz gerekecek. Kumunuz sanırım silis kum çok ince mi ve tuz ruhu testi yaptığınızda köpürüyormu bir bakın.

Sayfayı Paylaş