Yeni Baştan Kurulum

Konusu 'Bitkili Akvaryum Tanıtımları' forumundadır ve zekigonlum tarafından 29/08/15 başlatılmıştır.

1. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Boyut Boy*En*Yükseklik (cm): 100*55(y)*45
    Kapasite (litre): 100*45(y)*45= 200 Lt civarı
    Bitki Türleri: H.micra, Eledoa, Stargrass, Gül, Lotus, L.Aquatica, Sp Japan
    Beslenen Canlılar: Elma Salyangozu
    Filtrasyon: Tetra Ex Yeni Versiyon 1200
    Işıklandırma Floresanları: 2*39w Grolüx, 2*39w Aquastar (Reflektörle destekli)
    Işıklandırma Süresi ve Düzeni: Henüz belirlenmedi.
    Su Değişim Oranı ve Aralığı: Henüz yapılmadı.
    Kullanılan Yemler: Henüz yok.
    Gübreleme: Henüz yok.
    Co2 - Saniye / Kabarcık : Yok.
    Kullanılan İlaçlar: Yok.

İlk bitkili akvaryumumu uzun süre yine Hakan abinin bol hediyeleri ile kurmuştum. Ama ne yazık ki tecrübesizlik sonrasında önce basit bitkilere döndüm sonra bitki işinden tamamen vazgeçtim.

Şimdi de yine bitkili iştahım artınca sağolsun yine Hakan abi desteklerini esirgemedi. Kilin yanına bolca gönderdiği bitkilerle kurulumu yaptım. Adım adım fotoğraflarla anlatıp, izleyen adımlar için eleştiri ve önerilerinizi bekliyorum. Micra ve sp Japanlar hariç diğerlerinin geçici olark tutturdum. Buraya kısmetse bol miktarda cabomba ve gül gelecek inşallah kısmetse. Micraların önüne cyrpto brown koydum ama pek belli değil. nasıl bir dizilim önerirsiniz bitkiler için?

1- Saksı toprağı ve Hakan abinin akvaryumda.com adına göndermiş olduğu hediye kil.

2- Saksı toprağı ve kil karıştırıldı.

Eki Görüntüle 4780

3- Karışım tabana serildi.

4- Karışımın üzerine sineklik tarzında bir nesne serildi.

5- Hediye bitkiler ve bende olan bir kaç kök bitki ile şimdilik durum:

Genel durum:

H. Micralar: (Biraz da ben kısaltarak diktim toplamda 8*30=240 dal oldu :) )

Sp Japan:

Gül, Stargrass ve L. Aquaticalar:

Lotus:

Ekli Dosyalar:

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Zeki bey kurulumunuz hayırlı olsun, ilk etapta başlangıç için bitkiş miktarınız fena sayılmaz.

Gübreleriniz ile ilgili fazla bilgi bahsetmemişsiniz, npk gübreleri + demir ve mikroelement gübreleri için hazırlık yapmaya başlarsanız iyi olur. Takip eden günlerde ihtiyacınız olacak. Özellikle ilk etapta lazım olacak potasyuma öncelik verirsiniz edinirsiniz. Bu gübrelerin hepsini illaki kullanacaksınız demiyorum ama low-tech akvaryum yani co2 verilmeyen tankınız olsa da az az besin vermeniz gerekecek. Haftalık su değişimlerlinizi ihmal etmeyin, bu süreden sonra (yaklaşık 6 ay) filtre temizliği ve tabanı oynatma gibi müdahalelerden kaçının, tankınız biraz otursun biyolojik döngü iyice oluşsun.

Işıklandırma için 6 saat fasılasız yani aralıksız ışıklandırma ile başlayabilirsiniz.

3. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Hakan abi toz NPK var ama gramları nasıl belirleyeceğim bilmiyorum. Hassas mutfak terazisi sordum bulabildiğim en ucuz 55 lira idi. İnternetten var 20 liraya falan ama cesaret edemiyorum. Siz nasil yapıyorsunuz?

Önceki hediye paketindeki stargrassları bir türlü becerememiştim, bakalım bu sfer becerebilirim inşallah hayırlısıyla.

Ech quadricatus galiba abi bir bitki türü daha çıktı paketin içinden, türünü doğru mu tahmin ediyorum?

Gübrelemeye başlayacağım kısmetse ölçüm işini ayarlayabilirsem hayirlisiyla.

Çok uyguna grolux ve aquastar bulduğum için aldim ama onları kullanmayıp 2 daylight mi almalıyım?

4. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    https://www.evidea.com/sinbo-sks-45...JGoZk3lBPn3OAOYsIMy3UTYtaNEtZThYBwaApLR8P8HAQ

şu işininizi görür. bende farklı bir modeli var. 1-2 yıldır sorun çıkarmadı. 1 gr hassasiyeti var. mesela 4 gramdan 5 e geçerken 4,99 da atıyor. Tam 5 yazdığı an 5 oluyor. Örneğin ben 4 gram tartacaksam 3 gramdan sonra azar azar ekliyorum ve 4 yazar yazmaz eklemeyi kesiyorum. Bu şekilde 4 gramı biraz aşmış bir tartım oluyor.

Grolüx ve aquastar bence en uygun bitkili ikilisidir. Elinizde varsa kullanmamanız için bir neden yok.

Sağlıklı hobiler.

5. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih Bey 'in yazdıklarına ilaveten NPK gübrteleri için gramajının hesaplaması için forumumuzun en üstündeki butonlarda NPK hesaplayıcı diye bir buton var oradan hesaplamanızı rahatça yapabilirsiniz.

Bir de sp japanları neden ortaya tamamen yaymadınız? Unurmadan stargrassları o kadar sıkıştırmayın orada oluşturacağınız öebği biraz daha geniş tutarsanız iyi olur aralarını az açın seyreltin.

Sorduğunuz bitki tenellus.

Hassas terazi ile ilgili ben de preimier marka Fatih Bey 'in tavsiye ettiğininin benzerini kullanıyorum sanırım 3 yıl oldu bir sorun olmadı.

6. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Fatih bey teşekkürler. Tartıyı bulur bulmaz NPK'ya başlayacağım kısmetse.

7. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Hakan abi, başka bir arkadaşım bitki göndereceği için bütün bitkileri sadece öylece tutturdum. Sola micraları, sağa sp japanları düşünüyordum ama dediğin gibi ortaya yaymak daha güzel olacak galiba.

Zeytin, hydrocotyle leucocephala, gül ve cabomba da gelecek. Sizce nasıl bir peysaj yapabilirim? Hangi bitkiyi nereye diksem güzel olur?

8. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Zeki bey yeni kurulumunuz hayırlı olsun inşallah bu sefer başarılı olabilirsiniz. Gerçi yaşadığınız her türlü sorunu burada paylaştığınız taktirde başarısız olmak için bir nedeniniz olmaz. :)

Boylu bitkileri gruplar halinde arka plana ve köşelere dikerek hollanda stili oluşturabilirsiniz. Bitkilerin yaprak şekillerine ve renklerine bakarak ayrı ayrı yerlere dikin. Benzer yaprak ve renkli bitkileri birbirinden uzak kısımlara dikmeye çalışın. Sürekli budama yaparak bitkilere uygun şekil verdiğinizde güzel gözükür.

Bundan önce arka planı tek renk beyaz, siyah, açık gri gibi tek renk yaparsanız çok iyi olur. Bu hali ile karmaşa yaratmaktan başka bir işe yaramıyor.

9. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Arka plan ben de siyahı çok seviyorum ama şu an akvaryumun arkasına geçip değiştirme imkanım yok şuanda maalesef.

Bu arada bitki aldığım arkadaş gayet boylu ve bol miktarda bitki göndermiş, forumda hali hazırda üye olan arkadaşlara evden ya da Ulus'tan alınmak şartıyla hediye edebilirim.

Şu an akvaryum bu halde: Karmaşa çok fazla. Sol arkaya gül, sol öne cyrpto brown, sağ arkaya cabomba, sağ öne hyrocotile koymayı düşünüyorum. Sizce uygun mudur bu dizilim? Bunların yanında zeytin, lotus, Hakan abinin hediye ettiği micralar, stargrasslar, güller, bir miktarda şişede görülen riccia var. Yukarıda bahsettiğim dizilimde bunları nereye koyabilirim? Ya da varsa önerirleriniz ona göre şekillendirebilirim.

Hassas terazi de aldım; makalede anlatıldığı haliyle NPK hazırlayacağım inşallah. Hazırladıktan sonra nasıl bir gübreleme tavsiye edersiniz? Demir ve mikro da gerekecek sanırım.

Akvaryum net 200 Lt diyebiliriz.

10. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Zeki Bey bu tankınız kurulumu yeni yaptığınız tank mı?

Eğer öyle ise ne ara büyüdü bu kadar bitkiler :) ?

Pardon yazmışsınız yeni fark ettim, gülleri sol köşeye alırsanız orta alan daha çok açılır ve köşeler dolmuş olur. Boyluları köşelere ve arka plana bodurlar orta plana önlerine uygu olur. Micraları orta planda da kullanabilirsiniz.

11. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Micralar çok hoşuma gidiyor Hakan abi. Geçen nette dolanırken komple micra ile doldurulmuş bir akvaryum gördüm orman gibi olmuş :)

Ricciaları moss teline sarmayı düşünüyorum, ama altlara ışık geçmeyince çürüme yapıyor yazıyor nette, bunun doğruluk payı nedir?

Dün su değişimi yaptım maşaallah bayağı fotosentez gördüm. Kısmetse NPK da gelince bayağı güzel olacak inşallah.

Bitkiler gerçekten çok fazla geldi, sağolsun arkadaş gayet eli açık bir hobiciymiş.

O yüzden tam tasarımı yapamadım, hediye ve ucuz yollu elden çıkarıp elimde kalanlarla dekora devam edeceğim kısmetse.

12. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi

13. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    NPK'yi ancak halledebildim. Akvaryum 200 litre. Yoğun bitkili halini yari yariya azalttim sayilir. Bana da bir gubreleme takvimi çıkarabilir miyiz?

14. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Zeki bey merhaba tankın son halini resim atarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.

15. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Ekliyorum abi. Bitkileri dikemedigim için tepeleri biraz eğildi. Zamanla düzelir heralde. Gübre ekleyemedigim için özellikle güllerin bazi yapraklari sararip döküldü.

16. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Bu arada peyzaj için de öneride bulunursanız sevinirim :)

17. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Zeki Bey maşallah bitkilerin azalmış hali bumu :)

Bence gübrelemeyi çok kısmayın hızlı türler var peyzajda normal devam edebilirsiniz.

Gübreleme oranlarınızı yazarsanız ona göre eksik fazla yorum yapalım.

18. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Peyzaj için acele etmeyin bence. Bitkiler sizin tankınızdaki formlarına ulaşsınlar ve ışığa yönelsinler ondan sonra bakalım.

19. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Hakan abi gübrelemeye hiç başlamadım :) O yüzden danışmadan başlamayayım dedim. Forumdaki makalede yer alan gramajlar üzerinden karışımları yaptım. Akvaryum 200 litre. Arkada 2x39 grolux onde 2x39 aquastar var. Ama aquastarlari çalıştırmiyorum.

Ppm ve/veya ml üzerinden ne kadar dozlamaliyim?

Fatih bey bitkiler çok güzeldi. Dikmek için biraz bekleyince ne yazık ki bu hale geldiler. Cabombada sıkıntı yok ama güllerde sararip dökülenler var.

20. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Aydınlatmayı 1 Aqua 1 Gro yapıp, hepsini çalıştırın bence.

Hesaplamaları PPM üzerinden yaparsanız, ilerde akvaryum ölçüleriniz değişse bile deneyimleriniz aynı kalır.

Benim dediğimde oydu zaten. Adaptasyon sürecinde dökülürler. Bazıları sizdeki şartlara göre yeniden form, renk alır. Profesyoneller gibi olacağını düşünmeyin. Bir bitkiyi dikersiniz, 15 gün sonra bu ne oldu böyle ya diye başka yere alırsınız :)

21. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Gerçekten de Fatih bey özellikle güllerin yaprak yapıları ilk geldikleri hale göre biraz daha değişti. Işık yapısı, ışığa uzaklık vs yaprak ve gövde şekillerini etkiliyor diye okumuştum ama ilk kez şahit oldum.

Yani aydinlatmayi toplamda 1x39 grolux ve 1x39 aqua mi yapmaliyim?

22. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Zeki bey co2 verecekmisiniz ona göre bir gübreleme planı yapalım

23. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Şu an için ve yakın gelecekte de Co2 düşüncem yok. Çok maliyetli :)

24. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    O halde haftada 2 defa gübreleme yapabilirsiniz, emin olmak için NPK gübrelerini çözdüğünüz litre ve gramajlarıyla belirtirmisiniz lütfen.

25. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Aynen makaledeki gibi;
    1 litre 82 gr nitrat,
    1 litrede 7 gr fosfat,
    1 litrede 110 gr potasyum hazırladım abi.

26. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Tamamdır Zeki bey bunun hesaplamasını aşağıdaki hesaplama programımızda yapmayı hiç denediniz mi?

Mesela potasyum gürenizi beraber yapalım;

Tank Net Su Hacmi: 200 Litre
    Karıştırılacağı Su Miktarı: 1000 ml.
    Gübre Türü: Potasyum - Potasyum sülfattan gelen
    Toz Gübre Miktarı Gram: 110 gram

Aşağıda hesaplaya basmadan önce

Hazırlanan Bu Gübrenin Her yazan yerin yanına kutucuğuna "1" yazalım ve hesapla diyelim

Sonucu bizimle paylaşırsanız neticeyi 1ppm denkleyene kadar ml. yi artırmamız gerekecek.

Kolay gelsin.

27. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Abi dediğin şekilde hesaplayınca her 1 ml 0.25 ppm potasyum katar diyor. Böyle olunca benim akvaryuma 4ml 1ppm potasyum katacak anlamına gelir.

Fosfat icin yine 200 litre 1000ml ve 7 gr üzerinden Fosfat-Potasyum fosfattan gelenden hesapladim: her 1 ml 0.02 ppm ekliyor diyor. O zaman 1 ppm eklemek icin 50 ml gerekecek demektir.

Nitrat icin de yine ayni sekilde 200 litre 1000 ml ve 82 gr üzerinden Nitrat-Potasyum nitrattan hesapladim. Her 1 ml 0.25 ppm ekler çıkıyor sonuç. O hlade yine 1 ppm eklemek için 4 ml kullanmamız gerekecek demektir.

Bütün hesaplamalar doğru mu acaba?

28. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Aynen Zeki Bey, umarım az çok mantığı kavramışsınızdır. PPM düzeni ile gübrelemeye alışırsanız çok rahat edersiniz. Mesela gübreyi başka birisinden aldığınızı varsayalım (genelde üzerinde yazar ama) sadece kaç gram çözdüğü bilgisini verse bile direkt tankınızla orantılar kullanırsınız.

Gübreleri şöyle sıralayalım

Potasyum Sülfat - Potasyum için kullanılır
    Potasyum Nitrat - Ağırlıklı Nitrat ama hatırı sayılı Potasyum da gelir bu gübreden
    Potasyum Fosfat - Fosfat için kullanılır ama çok az da olsa Potasyum gelir

Bu yüzden gübreleri tanka verdiğinizde beraberinde getirdiği diğer gübreyi de hesaba almak gerekir.

Nitrat gübresini hesaplarken;

82 gram 1000ml de çözdüğünüzde 1 ml. si 200 litre tankınıza 0,25 ppm nitrat katarken gübre içindeki potasyumun da ne kadar geldiğini hesaplama programında "Potasyum - Potasyum Nitrattan gelen" olarak seçerseniz ilave gelecek Potasyum oranını da görmüş olursunuz.

Umarım özetleyebilmişimdir.

29. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Bütün hesaplamaları yaptım sonunda inşallah doğru yapmışımdır.

1- Potasyum-Potasyum Sülfattan Gelen:
    1 ml --> 0,25 ppm ekliyor, yani 4 ml 1 ppm Potasyum(K) eklemiş oluyor. (Tankta 15-20 ppm potasyum olması gerekiyor)

2- Fosfat-Potasyum Fosfattan gelen:
    1 ml --> 0,02 ppm ekliyor, yani 50 ml 1 ppm Fosfat(P) eklimiş oluyor. (Tankta 0,5-1 ppm fosfat olması gerekiyor)

Ama bu karışımın 1 ml aynı zamanda tanka 0,01 Potasyum(K) eklemiş oluyor.

3- Nitrat-Potasyum Nitrattan gelen:
    1 ml --> 0,25 ppm ekliyor, yani 4 ml 1 ppm Nitrat(N) eklemiş oluyor. (Tankta 5 ppm nitrat olması gerekiyor)

Ama bu karışım 1 ml aynı zamanda tanka 0,16 Potasyum(K) eklemiş oyuyor.

Ben şunu anladım, biz akvaryuma potasyumun(K) kendi karışımı ile zaten dozlama yaparken bir yandan da nitrat(N) ve fosfat(P) ile de potasyum eklemiş oluyoruz.

Bitkilerin en çok tükettiği besin potasyum oluğuna göre bu ilk bakışta iyi bir şey gibi duruyor.

Evet eğer hesaplamalar doğru ise sıra dozlama takviminde demektir :)

Bütün bunlarla birlikte Hakan abi şöyle bir paylaşımını buldum. Yukarıdakilerin tamamının özeti gibi bir şey olmuş :)

30. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Zeki Bey hesaplamalarınız doğru, yukarıda yazdığım mesaj da aynen özeti ve aşağıdaki konudaki oranların 1 litrede çözümü ile 50 litre hesabına göredir yani aşağıdaki konuda da anlattığım üzere aynı gübreleri ve oranları kullandıysanız hesaplamanızda sıkıntı olmaz;
    http://forum.akvaryumda.com/gubreleme/9-bitkili-akvaryumda-hesapli-makro-gubre.html

Bu gübreler zirai olsa da yıllardır kullanıyoruz ve kullandırıyoruz bir sıkıntı yok şükür, yeni yeni anlıyoruz sadece potasyum sülfattaki sülfat tds değerini az biraz artırıyor o kadar o da keyfe keder.

Tankınız low-tech ve haftalık su değişimi sonrası ışıklar kapalı iken haftada 1 defa;

Potasyum 10 ppm (Nitrat (6,3) ve fosfattan (0,4) gelen +6,7ppm ile 16,7ppm olur)
    Nitrat 10ppm
    Fosfat 1ppm
    Microelement ise üzerinde yazdığı kadar dozlayın.

Kolay gelsin.

Sayfayı Paylaş