Yaz Aylarında Akvaryum Suyu Nasıl Soğutulur?

Konusu 'Ar-Ge' forumundadır ve Bitkici tarafından 09/04/14 başlatılmıştır.

1. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Bilindiği üzere akvaryumlarımızda yetiştirdiğimiz tropikal canlılar belli bir ısı aralığında sağlıklı kalabiliyorlar. Kış aylarında düşen ısıyı kontrol etmek çok kolay olduğu halde yaz aylarında artan ısı ile mücadele etmek o kadar kolay olmuyor. Klima 24 saat açık olduğu halde ışıklardan yükselen ısı nedeniyle su ısısı 30 derecenin üzerine doğru tırmanıyor. Bu ısıyı kontrol edebilmek için yaz aylarında 12 cm'lik bilgisayar fanı akvaryum suyuna yaklaşık %45 derece açı ile yerleştiriyorum. Fanın buharlaştırdığı su kadar ısı düşüşü yaşanıyor.

Buharlaştırarak soğutmanın dezavantajı olarak çok fazla su kaybı yaşanırken odanın nemi çok fazla artıyor.

Yaz aylarında soğutmayı siz ne şekilde yapıyorsunuz?

2. ismail

ismail Sistem Geliştirme Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    8
    Ödül Puanları:
    2
    Meslek:
    Bilgi İşlem
    Daha önce bilgisayarımda su soğutmalı sistem vardı bunu motoru bozulduğu için kullanmıyorum mantık şu şekilde su geliyor radyotörden geçiyor radyotörün üzerinde de bir fan var 12 cmlik radyotörden geçen suyu soğutuyor bu tarz bir sistem olabilir mi acaba akvaryum için?

Elimdeki ürün şu:

Filtre geçen suyu direk bu radyotörden geçireceğiz üzerindeki fanda duracak bana mantıklı geliyor.

3. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    İsmail bey çok orijinal bir fikir dış filtreye bağlanarak yapılabilir. akvaryuma buz atsak olur mu.

4. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    İsmail Bey Onur Bey 'e katılıyorum dış filtrenin akvaryuma verdiği su hortumu bu radyatöre takılabilir ve yine radyatörden akvaryum yine girebilir. Bu durumda su istenilen ısıya geldiğinde üzerindeki fanın devri düşürülerek takip ile stabil bir ısı sağlanabilir.

Bu sistemde kafama takılan radyatörde önceden kullanılan farklı bir sıvı var ise radyatörden bunun öncelikle arındırılması gerekir.

Peki radyatör suya bir etkileşimde bulunur mu yani salınım yapar mı? bunu da bilmekte fayda var.

Ben yaz aylarında masaüstü laptop fanı diye kullanılan usb girişli fanı akvaryumun arka kapak boşluğundan hava üfleterek kullanıyorum. Normalde fan 5v 1000mA ile çalışıyor, fanın usb soketini kestim ve artı eksı kutuplarını 500mA lik 1,5-3-4,5-6-9-12v kademe ayarlı adaptöre bağlayıp tankın sıcaklık durumuna göre kademesini ayarlıyorum. Yaz aylarında en fazla 27 civarı dereceleri görmüştür tankım.

Onur Bey akvaryuma ne kadar buz atılsa da çok işe yaramıyor bu ani ısı değişimlerine sebebiyet verebilir buz temininin maliyeti yüksek olabilir.

kivancalay bunu beğendi.

5. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    İsmail bey belirtilen sistemin hortumları ince olduğu için dış filtreye takılamaz ama kendi motoru tamir edilerek belki kullanılabilir. Bana kalırsa asıl sorun radyatör ve borular tarafından suya salınım yapıp yapmayacağıdır. Boruların ve radyatörün hangi malzemeden yapıldığını biliyor musunuz?

6. cepci

cepci Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    8

Resimden gördüğüm kadarı ile suyun geçtiği boru bakırdan hocam etrafında da alüminyum ızgaralar mevcut

Bakırın etkisi olabilir mi ki ?

7. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    yalıtımlı saklma kaplarının içine buz, buzakusu koyarak içerisine hava motorunu koyup akvaryuma soğuk hava verir mi acaba

8. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Cemil beyin dediği gibi borular bakır ise suya zamanla salınım yapacağı için bu sistem kullanılamaz. Borular ve radyatörün tamamı aluminyum olsa o zaman belki kullanılabilirdi. Tabi bu sefer de kaç derece soğutma sağlayabileceği konusu tartışılabilir.

Direk fan ile soğutma sağlandığında akvaryum suyu buharlaştığı için fizik kuralı olarak ortamdaki ısıyı alarak buharlaşır. Böylece geri kalan su soğumuş olur. Ancak böyle kapalı bir sistemde kaç derecelik soğutma sağlanabilir denemek gerekiyor.

Onur bey su ısıyı soğuran bir malzeme olduğu için kolay kolay soğumaz. Kısa sürede buz dolu kabın içindeki mevcut ısıyı alır diye tahmin ediyorum. Sonra tekrar buz oluşturmak için hatırı sayılır bir enerji harcamak gerekiyor. Bana kalırsa bu sistem hem ekonomik hem de sürdürülebilir olmaz.

9. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Ergün bey siniz yöntem güzel o zaman yazın topraktan yapılan küplerde su her zaman soğuk kalıyor bunun gibi bir şey yapılmaz mı. yazın akvaryum sıcak olsa olmaz mı :). hakan bey siz ne yapıyorsunuz yazın.

10. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Onur bey haklısınız küpler suyu uzun süre serin tutabiliyor. Ama bunu akvaryuma nasıl uygulayabiliriz?

İsmail beyin pc soğutma fanına benzer bir sistem ile soğutma düşünülebilir ama verimi ne kadar olur bilemiyorum. Daha önce eski renault marka otomobilin radyatörü ile iki adet fan kullanarak soğutma yapanı duymuştum. Böyle salınım yapmayacak bir radyatör bulabilirsek buharlaşma olmadan da soğutma uygulayabiliriz belki.

11. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    küpte suyun soğuma mekanizması küpün toprak oluşu ile içindeki suyu emer dış kısımdaki su buharlaştıkça içindeki sudan ısı alır su soğur kolonya da aynı şekilde. bu nasıl kullanılır bilmiyorum. İsmail beyin ve sizin yöntemleriniz üzerinden gidilse daha iyi olur.

12. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Onur Bey ben yöntemimi yazmıştım fark etmediniz sanırım. Yinede aşağıdaki bir daha yazıyorum;

Ben yaz aylarında masaüstü laptop fanı diye kullanılan usb girişli fanı akvaryumun arka kapak boşluğundan hava üfleterek kullanıyorum. Normalde fan 5v 1000mA ile çalışıyor, fanın usb soketini kestim ve artı eksı kutuplarını 500mA lik 1,5-3-4,5-6-9-12v kademe ayarlı adaptöre bağlayıp tankın sıcaklık durumuna göre kademesini ayarlıyorum. Yaz aylarında en fazla 27 civarı dereceleri görmüştür tankım.

13. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Eki Görüntüle 731
    Merhaba beyler yaz aylarında bende 2 sezondur laptop fanı ve kademeli adaptörle suyu soğutmaya çalışıyorum.2 yıldır çok şükür hiç bir sorun yaşamadım. Tek dezavantajı çok su eksiliyor :) Herkese tavsiye ederim :)

Ekli Dosyalar:

14. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    bora bey bu fanı nasıl yaptınız malzemeler neler ben elektirik işlerinden hiç anlamıyorum.

15. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Görüldüğü gibi basit bir şey :)
    Kullanılan malzemeler : laptop fanı, kademeli adaptör ve akvaryumun boyu kadar cam :)

Fanı usb girişinden adaptöre bağlıyoruz hepsi o kadar. (Bunu bi elektrikçiye veya bilgisayarcıyada yaptırabilirsiniz)
    Yaptığım düzeneğide sonra cama sabitleyip akvaryumun üzerine bırakıyorum.
    Fan çalıştıkça soğuyan hava suya çarpıyor ve su yüzeyini hareketlendiriyor. Böylece yavaş yavaş ama sabit bir şekilde su soğuk kalıyor:)

16. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bora Hocam camı akvaryumun boyuna göre mi kestirdiniz? Neden cam kullanma gereği oldu buharlaşmayı önlemek için mi?

17. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Evet cam tam akvaryum boyuna göre kesildi.Hem az cok buharı önlüyor hemde fanı cama sabitleyiverdim.Fanı kapağın altinda tutması açısından da işime yariyor.

18. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar yaz aylarında akvaryumunuzun ulaştığı en yüksek sıcaklığı paylaşa bilir misiniz. bitkiler ne kadar yüksek sıcaklığı tolere edebiliyor.

19. nathanmuir

nathanmuir Yasaklı Üye

Beğenilen Mesajları:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Benim henüz kurulu bir akvaryumum yok, kurmak üzereyim. Bu sorun üzerine ben de kafa yordum. Ben şelale filtremin içine buz parçaları koymayı düşünüyorum. Hatta belki piyasada bulunan viski severler için üretilmiş içi su dolu buz kapsülleri var. Bu kapsüllerin içindeki su eriyince tekrar dondurup kullanıyorsunuz yani bir kere edinmeniz yeterli oluyor. Böyle bir sistem geldi aklıma. Bu belki dış filtreye de uygulanabilir. Bir de barların ve gece klüplerinin kullandığı karbondioksit buzları var, bunlar kullanırsa belki karbondioksit takviyesi de yapar bir taşla iki kuş vurmuş olunabilir. Ama söylediğim gibi bu fikirler çok tecrübesiz birinin sesli düşünmeleridir. .)

20. faruk

faruk Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bence eğer otomatik zaman ayarlayıcı priz kullanıyorsanız ayaklı bir vantilatoru akvaryumun kapagının (eğer mobilyalı ise kapağın kapanmasını engellemek için kapak arasına birsey koyarak) arasından havayı yollayabiliriz gibi geliyor denemeyi yaparız yazın

21. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    kıyma makinası soğutucusu kullanıla bilir :)

22. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Onur bey Aydın gibi Türkiye'nin en sıcak illerinden birinde oturduğum için en fazla 34 dereceyi gördüm ve derhal eve klima taktırdım. 24 saat klima çalışmasına rağmen akvaryum ısısı 30 dereceye doğru tırmanıyor ve fan ile soğutup 25-27 derece arasında tutmaya çalışıyorum.

Bitkiler türüne bağlı olarak 27 ila 30 dereceye kadar dayanabiliyor. Isı sürekli olarak 30 derece üzerinde olduğunda çoğu bitki eriyor. Bitkili akvaryumun ideal ısısı 20-27 derece arasında diyebilirim. Bunun üzerindeki ısılar bitki için tehlike arz ediyor.

Kıyma makinelerinin soğutucularını hiç görmedim nasıl bir şey akvaryumda kullanabilir miyiz?

Kamer bey buzun devamlılığı olmadığından ısı kontrolsüz bir şekilde aşağı yukarı hareket edeceği için buz kullanarak anlık soğutma yapmak balıkları hasta edebilir. Bunun yerine yavaş yavaş soğutan ve sürekliliği olan sistemler kullanmak gerekiyor.

Faruk bey bir arkadaşım da vantiratör ile soğutuyordu akvaryumu. Vantiratörün harcadığı enerjiyi düşününce bana kalırsa küçük bir fan ile soğutmak çok daha ekonomik olur.

23. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yaz aylarinda Denizli de akvaryumum 32 33 dereceleri gördüğü oldu.Ama yapmış olduğum fanı kesintisiz 7/ 24 çalıştırınca ısı 27 lere düşüyor ve sabit 27 derecede kalıyor. Kolay ve ekonomik bir düzenek herkese tavsiye ederim.

24. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Benim akvaryumun ustu acik olduğu için yok fazla yukselecegini düşünmüyorum cok yukselirse bende fan kullaanmayi dusunuyorum. Akvaryum ısısı artiginda co2 ışık ve gubrelemeyide artirmaliyiz diye düşünüyorum boyle bir değişiklik yapiyormusunuz ısı artınca bitki metabolizması hızlanıyor.

25. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Ben 2 yıldır fan ile soğuturum ve fan sürekli çalışır.Sürekli çalıştığı içinde ısı 27 derecelerde sabit kalır. Yükselme olmaz.Bende gübre vb hiçbir şeyini değiştirmem.Hatta bu şekilde bırakıp uzun yaz tatillerine bile çıkarım. Otomatik yemlikle yemleme yaparak yaz tatiline bile çıkarım.

26. Bitkili Akvaryumlar

Bitkili Akvaryumlar Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    54
    Ödül Puanları:
    28
    Akvaryumum sicakligi bugun 30 a yaklasti bende bunun icin arayisa giristim biyuk marketlerden laptop fani arastirmaya basladim en dandik markalar bile 25 lira civarinda bana pahali geldi ve usb le ugrasamam bilgisayarci bir abim var ona danismak istedim bana elinde olan adaptoru hazir buyukcene bir kasa fani verdi nereye sabitleyim derken armaturle kusak arasina tam denk geldi bugun kullanmaya basladim zamanlayiciyla beraber calismaya basliyor biraz uzattim ama flolar acikken calismaya basliyor benim sorunum fazla sogutma 2 saat icinde isiyi 25 dusurdu acaba bu aralik normalmi.

27. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Bora bey fanın resmini paylaşırmısınız aceba?Bağlantısı nasıl oluyor 12 volt herhalde değil mi?

28. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    http://forum.akvaryumda.com/ar-ge/438-yaz-aylarinda-akvaryum-suyu-nasil-sogutulur-2.html
    Uğur abi linkte fotosu vardı sizde bi bakın.
    Ben 12 voltluk adaptörü =8tl ye aldm. 1 adette laptop fanı aldım 15 tl ye.Laptop fanı bulamazsanız bilgisayar tamircilerinden cıkma kasa fanınıda alıp kullanabilirsiniz ücretsiz bile verirler.Kendim adaptörü fana bağladım çok basit.(Elektırıkçide ücret bile almadan yapar)Adaptörün kablosunun ucundaki parcaları penseyle kestim attım geriye 2 adet tel kaldı.Fanında usb girişinin ucundan kestim fandada 2 tel kaldı.sonra o iki teli birbirine güzelce bağladım ve bantla yapıştırdım.Ama dikkat edin ters bağlarsanız çalışmıyor.

29. JouNeTuRK

JouNeTuRK Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Forum sayesinde kendi imkanlarımla yaptığım çalışmam.
    Ne kadar etkisi olur bilmiyorum.
    Bu akşam ışıkları açınca belli olacak.
    Işık açıkken suyun ısısı 32 derecelere kadar çıkıyor.

30. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Murat bey 3 fan ile epey bir soğutma sağlayabilirsiniz. Benim soğutma sistemim de böyle.

Sayfayı Paylaş