TABAN MALZEMESİ

Konusu 'Taban Malzemeleri ve Ekipmanlar' forumundadır ve atamer tarafından 22/06/18 başlatılmıştır.

1. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    O zaman bir kaç tane uygun renkte kaya bulman gerekecek. Peyzajın uzun süreli olması için arka alana çok yayılmayan bitkilerden eklenebilir. İlk aklıma gelenler Blyxa Japonica ve Blyxa Auberti.

hedayse ve atamer bunu beğendi.

2. atamer

atamer Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Bakıcam abi ledler bi gelsinde gerisi gelicek zaten

3. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Atamer bey bunun öncesinde gübre işini ve co2 düzenini de hattemeniz lazım. Elinizin altında hazırda gübreleriniz ve imkan var ise test kitleri edinmenizi öneriyorum.

Ergün Bey 'in de dediği gibi blyxia türleri kayalı peyzajlarda güzel olur. Attığınız resimdeki arkada olan bitkiler vivipara dır, mühim olan diğer bir husus ise siz peyzajı 3-5 aylık kısa bir süre için mi yapacaksınız buna karar vermeniz gerek vivipara bir süre baktım kendi tankımda uzun soluklu tutulacak bir tür değil bana göre kendi haline kopmalar yapıp tank içinde gezeliyor.

Peyzaj çalışması yaparken önceden yapılıp beğenilen bir görseldekinin aynısını yapmak her zaman mümkün olmuyor ama benzer de olsa farklı bir çalışma ile daha güzelleri ortaya çıkabiliyor. Kaya kullanımı olmasın kütük/dal kullanırım derseniz forumda @fatihsahin Fatih bey ' de var anubias petite nana ile diğer eklenecek bodur türlerin yanına yoldaş olabilicek bir çalışma yapmanız mümkün.

Bitki ve gübre alımı yapmadan önce bizlerle istişare ederseniz (bizlerden alın diye demiyorum yanlış algı olmasın) daha sağlıklı ilerleyeceğinizi düşünüyorum. Özellikle bitki türleri bakarken acaba bu nasıl olur güzelmiş deyip insan dayanamıyor, bir de bakıyorsunuz 5-6 tür bakarken tür sayısı 15 e kadar çıkmış. Kendi tankımdan biliyorum bir dönem 30+ tür var idi ki bu sayı 100x40 bir alana sığdırmaya çalışırken zorluklar olabiliyor.

atamer bunu beğendi.

4. atamer

Beğenilen Mesajları:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Çok haklısınız Hakan bey ama benim yapmak istediğim kafama göre kaya olur kütük olur onu o an duruma göre ayarlıycam ama ilk hedef dediğiniz gibi test ve gübreleri halletmek olucak

5. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Tasarımı fikrini son ana bırakmayın derim. Kaya kullanılacaksa uygun kayaları bulup temin etmek 1 haftayı bulabilir. Bu da kurulum anında bitkilerin yıpranmasına neden olur. Dragonstone kayalardan bulabilirseniz şekilleri itibariyle oldukça güzel görünüm katıyorlar.

atamer bunu beğendi.

6. atamer

Beğenilen Mesajları:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Aslında biraz kayaları gömerek daha doğal ve göze hitap edecek bi şekil verebilirim.

Yönetici tarafından son düzenleme: 02/07/18

7. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Paylaştığın fotoğraflar daha çok iwagumi ya da iwagumi tarzına yakın, böyle olursa sakin dingin bir tasarım olabilir. Biraz daha kaya ağırlıklı olursa naturel bir tasarımda olabilir. Hangisine karar verirsen ver her iki tasarım da insana huzur veriyor.

Son düzenleme: 03/07/18
    atamer ve hedayse bunu beğendi.

8. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Gübre aldınız mı yoksa alacak mısınız ?

atamer bunu beğendi.