SunSun Hw-603B Mini Dış Filtre Modifiye

Konusu 'Dış Filtre Türleri ve Seçimi' forumundadır ve hedayse tarafından 01/06/15 başlatılmıştır.

1. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Elyaf için ben yorgancılarda seccade elyafı diye satılan elyaflardan kullanıyorum. Yanılmıyorsam 2 yıl oluyor 5 liralık almıştım parçalardan herhalde bana daha 5 yıl yeter.

2. a.izguden

a.izguden Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Hemşire
    Hakan Bey, bende bu konuda size soru soracaktım. Elyafın akvaryumcudaki fiyatını görünce, bu bu kadar para etmez diyerek çıktım. İnternette araştırdığıma göre yorgancıdan alınan elyaflar da aynı işlevi görüyormuş. Zaten elyaf elyaftır herhalde, sonuçta, sera kendi elyafını üretmiyor!

Evime yakın birkaç yorgancı var, görüşeceğim. Sanırım bulabilirim...

3. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Alper Bey dikkat edilmesi gereken husus yastık için olan boncuk elyaf diye tabir edilen veya silikonize elyaf denilen türden olmaması gerekiyor. Bir süre sonra erime yapabiliyor ve salınımdan canlılarınıza hastalık/zehirlenme yapabiliyor.

4. leitzcell

leitzcell Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bu filtreyi birde şu şekilde deneyin
    içinden çıkan bütün süngerleri yatay olarak ortadan kesin (inceltiyoruz yani)
    1.kullanım şekli (akvaryum filtre)
    sıralama;
    su giriş-
    mavi,sarı,siyah sünger
    elyaf
    siporax
    elyaf
    su çıkış
    2. kullanım şekli (su arıtma)
    içindeki süngerler çıkarılır
    elyaf-karbon-elyaf konulur
    filtrenin hortumu musluk aparatı yardımıyla musluga takılır. suyu kısık şekilde açarak damacana doldurulur.(filtreyi elektirige bağlamayın) suyun içindeki klor,kloramin vb maddeler karbon yardımıyla alındığı için,su ısısı uygun ise direk akvaryuma doldurulur. su dinlerdirme işlemine gerek kalmaz.

5. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ömer Bey merhaba, 2 seçenek de mantıklı görünüyor siz bu şekilde kullanıyorsunuz sanırım. Mesela çeşmeden kolr nedeniyle beyazlamış suda fark ettiriyor mu? Bugün su değişimi yapacaktım lakin dün sular kesilip geri su verildiğinden bu yana su kolrdan beyazlamış şekilde akıyor su değişimi yapamadım.

6. leitzcell

leitzcell Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    tankımda fluval 306 takılı
    sunsun 603'ü su değişimlerinde karbon filtre olarak kullanıyorum
    1 ay önce başladım bu metoda haftalık %10 değişim suyunu bu şekilde hazırlıyorum
    bitkisiz tanklarda ısıyı ayarladıktan sonra direk doldurulabilir.
    bitkili tanlarda gübreleme ihtiyacı oluyor bunu yapınca çunku karbon sudaki herseyi alıyor.
    aktif karbon suda olası bulunabilecek petrol, deterjan ve sanayi atıkları, klor ve klor bileşiklerinin fenollerle oluşturduğu kötü tat ve kokular ile asbest atıkları, çözünmüş organik maddeler, renk değişimi yapan bütün maddeleri alır sudan kullanım ömrü doldugunda değiştirilir

suda tortu oldugundan şüpheleniyorsanız ilk girişe sünger ilavesi yapabilirsiniz tortunun karbona ulaşmasını önlemek adına. istanbul çeşme suyunda denedim sorun yok.
    suyunda kireç problemi olanlar karbon sonrasına silifoz koyup sudan kireçi alabilirler (silifoz 250GR 10TL falan) bir yıl falan sürer erimesi. insan ve hayvan sağlıgına zararı yoktur

7. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Ömer bey silifoz fosfat tabakası ile yüzeyleri kapladığı için bitkili akvaryumda kullanımı çok uygun olmayacaktır.

8. leitzcell

leitzcell Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    binamızın girişinde ufak bir arıtma sistemi var. sistemde 5 micron tortu filtre sonrasında silifoz filtre mevcut yani bütün dairelerdeki su silifozlu :)
    gerçi daha önce dediğim gibi suyu karbondan gecirerek tanka koyuyorum lakin karbonun silifoz üzerindeki etkisini araştırmadım.
    uyarınız için teşekkürler hemen araştırıyorum

9. Piriana

Piriana Gayretli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar bende bu filtreyi çalıştıramadım yardımcı olur musunuz?

filtrenin içindekileri yerleştirdim,sonra içine su doldurdum hortumla veya sifonlama değil direkt doldurdum içine suyu maşrapayla daha sonra fişe taktım ve suyu basmadı 70 cm yukarıya suyu basamadı.

Daha sonra akvaryumun yanına kaldırdım damla damla dökülmeye başladı.Ben nerde hata yapıyorum acaba?

10. leitzcell

leitzcell Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    emiş tarafını akvaryuma sokun,yanınıza bir kova alın tahliye kısmından bir hüüppp yapın kovaya dogru
    sifonlama yapmıs oluyoruz yani, su gelmeye başlayınca yukarı kaldırın hortumu takın akvaryuma sonra fişi takın motoru çalıştırın. vanasını açmayı unutmayın

11. Tahsin

Tahsin Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    conv_4709.jpg conv_4710.jpg Buğün baya sorular sordum

Sun Sun HW-602B Hediye Geldi elimde 70 lt bir Tankım var kurayım diyorum abi ama filitre bomboş nereden nasıl temin ederim malzemeleri konuyu okuduğumda yeterince iyi bir filitre olduğunu anladım yetecektir sanırım

Yönetici tarafından son düzenleme: 26/11/15

12. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Tahsin bey 1. sayfadaki anlattığım şekilde yapabilirsiniz. Seramik halka bulabilirseniz en alta eklersiniz veya biobal da olabilir ama şart değil bana göre. İnce gözenekli süngerleri kırpıp bir katmana kırpmadan da tabaka halinde üstüne, en üste de elyaf işlem tamamdır.

Rıza Sırman bunu beğendi.

13. Tahsin

Beğenilen Mesajları:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    Anladım Abi Ozaman seramik halka ve biyolojik Süngerle iş çözülecek.

14. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Aynen Tahsin Bey süngeri nalburlarda yapı marketlerde bir çok yerde bulabilirsiniz, elyafı ise boncuk silikonize tip değil normal seccade/yorgan elyafı denen tipten alın 5 liralık alsanız size 3 sene gider.

15. Tahsin

Beğenilen Mesajları:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    Anladım abi dediğin Gibi malzemeleri Alıp Tamamladıktan sonra Güzel bir Karides Tankı Düşünüyorum bakalım.

16. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    SunSun canavar arkadaşımız 4 ayını doldurdu debisi hala tatmin edici seviyede. 150 litre net hacimde bitkili ve canlı yoğunluğu normal seviyede tanklar için gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

17. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Hafta sonu filtreyi temizledim, debisi düşmüştü artık zamanı da gelmiş. 4 ay dan fazla bir süre yine de iyi bir süre.

18. Rıza Sırman

Rıza Sırman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Bu filtreyi ben de 6 ay kadar kullandım. Çok memnunum. Takıp sökerken hassas olmakta fayda var. Sanki parçaları kırıldı kırılacak gibi geliyor insana. İçinde 2 adet orjinal süngeri, Eheim Ehfi Substrat ve elyaf ile kullanıyorum. 3 ay kadar debisinde azalma olmuyor. Hortumları da yerinden fırlamadı bugüne kadar ancak bana pek emniyetli görünmediler. Bu yüzden hortumlar için kelepçe aldım. Gelecek kurulumda hortumlarını kelepçeleyip kullanacağım. 42 lt'lik bir tankta kullanıyorum. Ancak 80lt'ye kadar olan tanklarda iş göreceğini düşünüyorum. Su emiş ve basış boruları 10/12mm olduğundan bu çapta inline difüzör, inline ısıtıcı, lily pipe ve emiş süzgeci gibi aparatları bulmak zor oluyor. Tek dezavantajı bence bu. Oldukça da sessiz bir cihaz.

19. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Rıza Bey malzeme kalitesi evet çok güven vermiyor ama vantuzları çok kötü değil henüz bir sıkıntı olmadı şükür. Hortumlar için kelepçe dediğiniz malzeme nasıl bir şey resim ekleyebilirmisiniz, ben 140-150 litre civarı olan bitkili akvaryumumda kullanıyorum :)

Diğer bir sıkıntısı ise vanasının tek olması temizlik anında biraz sıkıntı yapıyor.

20. Rıza Sırman

Rıza Sırman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Aldığın kelepçe şöyle bir şey: [​IMG]
    Ben temizlik yaparken önce filtreyi bir kova içine alıyorum. Hortumlarını kovanın içindeyken söküyorum. Sıkıntı olmuyor böylece.

21. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bundan yana sıkıntı görmüyorum vantuzlarından korkuyorum biraz ama 1 yıla yakındır sorun olmadı. Çıkış ve giriş bağlantı aparatı aralığı dar olunca cama cam olmayan çerçeveli tankalrda sorun olabiliyor. Bu yüzden giriş kısmını ex1200 aparatı ile değiştirdim olamdı çıkışına da onu bağlayacağım.

22. Rıza Sırman

Rıza Sırman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Sünger ve elyafın yanında, bunlar kadar ekonomik bir çözüm olmasa da Eheim Ehfi Subsrat Pro tavsiye ederim. Seramik gibi ürünlere göre çok daha fazla bakteri yatağı oluşturuyor mikro gözenekleri sayesinde. Ben 2 senedir kullanıyorum ve çok memnunum. Kullanmaya başladığım zamandan beri tankın suyu oldukça berrak. Biraz pahalı bir malzeme ancak ömürlüktür. Senede bir çıkartıp çamaşır suyu ile dezenfekte edip yeniden kullanabilirsiniz.

23. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Rıza Bey bu malzemeyi Eheim filtremde kullanmıştım içince geldi yani şimdi ise kenarda yatıyor. Sanırım sürtünmeyle kitlesi küçülen bir malzeme ve kh 'a etkisi olabileceği kanaatindeyim.

Bununla ilgili düşünceniz nedir?

24. Rıza Sırman

Rıza Sırman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Ben KH'a olumsuz etki edeceğini düşünmüyorum. Daha önceki kullanımlarımda da KH'ım hep sağlıklı aralıklarda oldu. Sürtünmeyle toplar ufalanabilir. Ancak filtre içerisinde pek hareketli olmadığından eriyip gidecek bir madde değil.

25. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Aslında bunu ürünün bir miktarını bir kaba alıp öncesi ve sonrası şeklinde test etmek gerek nebileyim içime çok sinmedi daha poşetinden çıkartırken tuz gibi tozlaşmış bir miktarı.

26. Rıza Sırman

Rıza Sırman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Aynen test etmek gerekir elbette herşeye karşı. Ama ilk kutusundan çıkarken tozlanmış olması normaldir kutu içinde taşınırken aşınma olması olağan. Hatırladığım kadarı ile de zaten filtre filesine koyduktan sonra da sudan geçirin diye talimat vardı üzerinde.

Ama ben yine de Eheim olduğundan dolayı güvenle kullandım bir sıkıntı yaşamadım.

27. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Tetra 1200 yeni seri filtrem vardı. Çok şükür şimdiye kadar bir sıkıntısı yoktu ama dün temizlik yaptıktan sonra çıkış hortumu ile musluğun birleştiği yerden 10 dk'da bir damla olacak şekilde hafif haif damlama yapmaya başladı. Musluk takımlarına baktım 60 lira civarı. Acaba musluk takımı almak yerine bu filtreyi mi alsam diye düşündüm. 100*55(h)*45 cm ve net 200 litre. Filtrenin konulacağı yer ile akvaryumunun tepesindeki mesafe 123 cm. En merak ettiğim de filtre temizliği sonrası bir sıkıntı çıkarıp çıkarmadığı ?

28. Rıza Sırman

Rıza Sırman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Zeki Bey, SunSun sizin hacminizdeki tankın ihtiyacını karşılamayacaktır. Bu filtre max 80lt'ye kadar olan tanklar için uygun

zekigonlum bunu beğendi.

29. bemreda

bemreda Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    101
    Ödül Puanları:
    43
    Bence de 200 litre için yetersiz kalır diye düşünüyorum ama @hedayse 150 litre civarında kullanmıştı ki konuda da görebiliyoruz. Aradaki 50 litreli fark az değil.

zekigonlum bunu beğendi.

30. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Cevaplar için teşekkürler.

Aslında tetra 700 de var elimde atıl duran ama kullanma konusunda yine soru işaretlerim var, çünkü onun da musluk takımını değiştirmiştim. Aklımda şöyle bir şey var; internette tortu birikimi ile ilgili konuları okumuştum, belirli bir süre sonra bu tortu bir nevi suyu temizleyen bir sisteme dönüşüyor. Ben de kurulumu yaptığımdan bu yana (6 aydır) hiç dip çekimi yapmadım ve ciddi miktarda tortum var :) Yine hazırda duran bir iç filtrem de var, ikisi acaba iş görür mü diye düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş