SunSun Hw-603B Mini Dış Filtre Modifiye

Konusu 'Dış Filtre Türleri ve Seçimi' forumundadır ve hedayse tarafından 01/06/15 başlatılmıştır.

1. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Kullanmakta olduğum SunSun Hw-603B Mini diş filtrenin malzemelerinin bir miktar değiştirip modifiye etmeye karar verdim.

Bunun için kolları yavaştan sıvadım planladığım malzeme sıralaması aşağıdaki gibi olacak;

Motor her zamanki gibi üstte takılı şekilde su girişi aşağıda olacak ve alltan yukarı doğru malzeme sıralaması aşağıdaki gibi olacak;

1- Seramik halkalar
    2- Filtrenin mevcut sarı süngeri
    3- Mümkün mertebe 1 cmlik kenarları olan küp küp doğranmış ince gözenekli süngerler
    4- Elyaf

Bu şekilde biyolojik filtrasyon kabiliyetinin iyice artacağını düşünüyorum ve büyük akvaryumumda yani 140-150 litre civarı net su hacmi olan bitkili akvaryumumda kullanmayı düşünüyorum.

İlk aldığım zamanlarda bu denemeyi mevcut kendi malzemeleri ile denemiştim ama suda biraz bulanma oldu diye aceleci davrandığım için vazgeçmiştim. Bu sefer daha ümitliyim başarılı olacağını düşünüyorum.

Aslında 100 litre net hacimli akvaryumumdaki Tetra-tec ex600 filtreyi temizlemeden önce oldukça düşen debisinden esinlendim bu duruma. İnce gözenekli süngerlerinden bioballara hatta seramik halkalara o kadar çok turtu ve pislik çekmişki filtrenin tıkanması normal diye düşündüm. Bu haldeyken bitkilerin gelişmesinden suyun netliğine canlılara kadar herhangi bir sıkıntı yoktu.

İnce gözenekli süngerlere her zaman güvenmişimdir. Hatta ilk dış filtrem Eheim 2213 idi ve 2. el aldığımda içinde seramik halka ve elyaf vardı aldığım kişi hep böyle kullanmıştı. Şimdiki Eheim 2213 ler gibi de kovasının içinde ayrıyeten silindirik bir sepeti yoktu. Zaten SunSun Hw-603b mini dış filtreyi de sırf bu yüzden iyi iş yapar diye tahmin ederek almıştım. Kutusunda gelen mevcut 3 adet orta seviye gözenekili sünger ve eltaf ile bu kadar başarılı olduysa iyileştirme ile daha da güzel işler yapar diye düşündüm.

Bu 150 litre net hacimde bağlı olan Eheim 2213 'ü de temizledim ve içindeki silindirik sepetini iptal ettim ve en altına su girişinde tıkanma olmaması için evdeki delikli bir legenin altını daire şeklinde kesip yerleştirdim ve üstüne malzemeleri sıraladım. Bu sayede kaçaklar ortadan kalkmış olacak inşallah.

Gelelim SunSun Hw-603B mini ama büyük işler başarmasını beklediğim dış filtreye; bugün itibariyle akvaryumuma bağladım bakalım sonuçları hep beraber göreceğiz.

İşte fotoğraflar, görüşlerini bekliyorum;

conv_4509.jpg

conv_4510.jpg

Son düzenleme: 26/11/15
    ucaktas bunu beğendi.

2. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    150 litre civarı akvaryumumda şimdilik herhangi bir sıkıntı görünmüyor, su berraklığı iyi seviyede herhangi bir bulantı olmadı. Debi normal seviyede seyir ediyor.

Gelişmeleri bu şekilde ara ara paylaşacağım, akşam unutmazsam fotoğraf eklerim inşallah.

3. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Hakan bey sunsun içindeki kaba malzemeleri çıkarıp ince gözenekli sünger ve elyaf ile takviye etmeniz güzel olmuş. Bu şekilde biyolojik filtrasyon kapasitesi daha da artmış olacaktır. Aynı şekilde eheim içindeki malzemeleri de değiştirirseniz şekil ve debi olarak benzer olduğundan aşağı yukarı aynı performansı alabilirsiniz diye düşünüyorum.

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ergün Bey Eheim 'de de benzer uygulamayı yaptım zaten, içindeki ikinci kovasını da iptal ettim. Onu da deniyorum bakalım.

5. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bugün 4. gün sıkıntısız devam ediyor, suyun berraklığında da deişen bir durum söz konusu olmadı.

Diğer bir güzel yanı ise dolap içinde de oldukça sessiz :). Önceki akvaryumumda dolap yoktu dolap dışında yerde idi haliyle bir uğultu vs. hissettirmiyordu. Bu bağlı olduğu akvaryumun dolabı yer ile bir olmadığı için yani ayakları yerden 10cm civarı yükselttiği için uğultu yapıyor filtreler. Çok ciddi bir rahatsızlık değil bu ama SunSun Hw-603b modelde bu hafif sesi de duymak güç, dolap kapağı açıkken (kulağı filtreye dayayınca ancak duyuluyor) duyulmayan ses kapalı iken hiç duyulmuyor.

6. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    10 gün geride kaldı sorunsuz devam ediyor deneme.

7. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Hakan bey sunsun hw 603b sizde epey bir süredir duruyor. Özellikle temizlik sonrası su kaçırma ya da parçalarında kırılma, gevreme gibi durumları oldu mu? Benzer dönemde tetra ex1200'ler su kaçırıp bizi rezil etmişti.

8. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Bende onu soğutucum için devirdaim pompası niyetine alasım var. 1,50 ~1,70 e basmıyordu değil mi. Konuşmuş muyduk bu konuyu? Kalem kadar su aksa yeter bana.

9. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ergün bey yaklaşık 1 yıl oluyor kullanıyorum herhangi bir sıkıntı çıkartmadı. Sadece çıkış aparatının ucuna takılan küçük bir parça var onda çatlama oldu onu da büyük bir sıkıntı olarak görmüyorum.

Fatih Bey bende filtrenin bulunduğu yer ile akvaryumun arası yaklaşık 110-120cm civarı kesin birşey diyemiyorum ölçmem gerek ama masa 85cm + akvaryum 50-55cm toplamda 135cm civarı ama masa ayaklarını düşersek 15cm civarı (yani filtrenin olduğu yer yerden yüksek) 120cm civarı çıkıyor. Tabii ki hortumu biraz daha uzun çıkabilir en güzeli ben size mevcut hortumunu ölçeyim daha net olur. Ama teknik özelliklerinde bahsedilen 80cm den daha yükseğe basış yaptığı kesin bunun bir sebebi de benim standart halinden farklı olarak motorunu üstte kullanmam olabilir.

150cm lere kalem kadar çok rahat basabilir kanaatindeyim, içini boş mu yoksa dolu mu kullanacaksınız ?

10. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    İçi boş kullanayım diyorum. Şimdi kafa motoru koymam lazım tank içine, o da işime gelmiyor görüntü bozuyor. Olursa bundan alayım bir tane, soğutucudan çevirsin dursun.

11. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    İçi boş olacak ise bende rahatlıkla işinizi görür diye düşünüyorum. Yine de akşam ölçüm yapıp durumu size bildireyim daha iyi olur.

12. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Ölçebildiniz mi? Kaç cm'e basıyor acaba?

13. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih Bey bu akşam ölçeyim hatırımdan çıktı.

14. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Haber bekliyorum 20 liraya hortum alacagima 50 liraya filtre alayım :)

15. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih Bey filtre ile akvaryumun üst sınırı arası yüksekliği 118cm, motor filtrenin üstünde takılı halde. basış hortumunda biraz daha mesafe var 118cm ye bu mesafe dahil değil. Yani hortumda biraz daha boşluk var 15cm civarı.

16. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Oooo iyiymiş o zaman. Bende de aşağı yukarı o kadar mesafe var. Kovasını falan kullanmayacağım zaten direk hortum ve motorunu bağladım mı yeter.

17. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Motor aksamı mevcut kovasında üstte bağlı iken ortalama 18-20cm civarı yukarıda oluyor eğer siz daha yüksek bir alanda kullanacaksanız zaten rahatlıkla iş yapar kanaatindeyim.

Eğer imkan var ise kendi kovasıyla kullanın derim filtrasyona da desteği olur.

18. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Nihayetinde çalıştırdım. Gerçekten bekledigimden çok fazlasını başardı. 1.5 metreye serçe parmak kadar su basiyor. Giriş çıkış uçları da çok kibar pek yer kaplamadi.

Foto da ekleyeyim bari.

Ekli Dosyalar:

19. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih Bey 150cm ciddi bir mesafe gerçekten başarılı bir filtre bana göre.

150 litre akvaryumumda halâ sorunsuz kullanıyorum. Düşününce nereden nereye geldi filtrasyon düzenim, Tetratec Ex1200 den Eheim 2213 'e ve şimdi ise Sun Sun Hw-603b 'ye şaka gibi geliyor.

20. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Valla filtrasyon bende Sunsun'a gelmez ama küçük hacimli bir akvaryum kursam hiç düşünmeye gerek yok. Ver sunsun siparişini gelsin :)

21. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Anlatmak istediğim küçük değil büyük akvaryumlarda da kullanılabilir. Bence 200 litrelye kadar bitkili akvaryumlarda iş yapabilir.

22. Gökhan

Gökhan Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    28
    Ödül Puanları:
    28
    Hakan Bey bende L144 vatoz tankım için aldım fakat akvaryum neredeyse yer hizasında tankın yanına koydum fakat su basmadı akvaryumdan yukarı kaldırınca su basıyor.Sebebi nedir acaba? Siz 1.5 metrelerden bahsediyorsunuz :)

23. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Gökhan bey eğer motorunda bir arıza yoksa bir yerlerden hava alıyor demektir. Hortum bağlantı noktalarını kontrol edip hava almadığına emin olmalısınız. Filtrenin içinde hava kaldıysa onu da iyice attırın.

24. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Gökhan Bey akvaryumdan filtrenize su akmıyor olabilir mi? yada hortumunda bir kırılma vs.

Ben bu akvaryumumda önceden de denemiştim tam tankın masasına konumlandırdım ve kullanmıştım sorun olmamıştı ama o zaman acele ettiğim için başarısını keşfedememiştim :)

İlk olarak suyu filtreye çektiğiniz halde çalışması gerekiyor, bir yerde sıkıntı var ama ben de tahmin edemiyorum.

Akvaryumdan yukarı kaldırınca su basması da çok ilginç, motor neresinde takılı altta mı üstte mi?

25. Gökhan

Gökhan Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    28
    Ödül Puanları:
    28
    Normal orjınal kurulumunu yaptım Hakan Bey.

26. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Benim filtrenin dibinden, çıkış ucuna kadar mesafe 120 cm civarında.

27. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Gökhan Bey siz filtreyi farklı bir şekilde bir deneseniz, kova içerisine su doldurup lavaboya konumlandırsanız ve filtreyi aşağıda yani yerde tutup bir deneseniz.

28. a.izguden

a.izguden Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Hemşire
    Bahsi geçen dış filtreyi bende kullanmaktayım ve 7 ay oldu. Debisinde bir düşme yok şu an için. Orijinal haliyle kullanmaktayım ve 70-80 cm yukarıya su basmakta. En sevdiğim yanıysa, hiç sesinin çıkmaması! Evin içerisinde uğultu olur diye çok korkmuştum ancak duymak imkansız...

Benimde sormak istediğim birşey var aslında, ben filtreyi aldım alalı hiçbir malzemesini değiştirmedim. ( Elyaf dahil. ) Toplamda da 8 balık kaybettim. Sizce elyaf ile bir bağlantısı olabilir mi? Bugün elyaf alıp değiştireceğim çünkü temizlemek için baktığımda simsiyah birşeydi...

29. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Alper Bey ben yanılmıyorsam 6 ay sürede temizlik yaptım dediğiniz gibi debisinde sorun olmuyor iş yapıyor lakin elyafta nasıl bir siyahlama var onu pek anlayamadım. Aktif karbon mu kullanıyorsunuz? Resim ekleme şansınız var mı?

30. a.izguden

a.izguden Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Hemşire
    Hakan Bey, aktif karbon kullanmadım. Birtürlü elyaf alıp değiştiremedim. Elyafı birkaç güne alıp değiştireceğim. Değiştirirken resimlerini çeker, yayınlarım.

Sayfayı Paylaş