SunSun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi – Resimli Anlatım

Konusu 'Dış Filtre Türleri ve Seçimi' forumundadır ve hedayse tarafından 17/07/14 başlatılmıştır.

1. vlkncglr

vlkncglr Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yok onur bey burdaki yorum yazanlar mükemmel görüşleriyle 50 cm deki sürtünmeyi farkediyorlar.Ben ÖNKOŞULLU yaptığım deneyimimi paylaşınca yanlış olur.Bilgisine güvenen varsa john tuzson-centrıfugal pump design kitabını okusun (emiş basış sorusununda net yanıtı vardır )öyle konuşalım.Hortum boyunun uzamasıyla sürtünme kuvvetinin değişiminin pompa sisteme etkisini tartışalım.Ondan sonra kimin bilip bilmeden konuştuğunu görürüz.
    *Ego tatmini konusunda da emin olun çok samimi davrandım he egomu tatmin etmeye çalışssam bu seviyede egomu tatmin edemem.Onu yapabilmem için karşımda biraz daha seviye isterim.Sizin dediğiniz gibi öyle olsun gidin istediğiniz kitabı getirin gibi ergen muhabbeti yapmam.Burada bilale anlatır gibi davrandım.
    *Hakan bey kaynak budur.İsterseniz okursunuz.Yarım emiş mi tam emiş mi basış mı azcık basış azcık emiş mi,elinizde ki filtrenin yapımı üretimi kısacası beyni ve Türkiye de ki mühendislik eğitiminde temel kaynaklardan biri bu.
    *Fatih bey salyangoz dalgıç cart curt isim değişikliği belirterek ne anlatmaya çalıştığı belli olmayan-10 metre uzatıp serçe parmak gibi geliyor sun sun da nasıl kısalmaz bilimsel açıklamasına cevap.
    *Bundan sonra da burada paylaşım yapmayacağım daha önemli konular nedir anlayamadım.Bugün aldığımız her filtre yurt dışı üretimi.Her ilaç her yem.Neden ? fatih beye sorun mesela o sürtünme hesaplamasını biliyor,10 metre uzatıp oradan çözmüş işi ama hala gidip benim verdiğim kitabı yazan benim dediklerimin kaynağı,bu konuyu inceleyen uğraşan insanların yaptığı filtreyi alıyor.Yazık efenim ne deyim ülkemin haline.Bilime önemsiz konu daha önemli konularda paylaşım yapın pls .Üzülüyorum.Foruma ve yazanlara kolay gelsin.He kitap emiş basış sürtünme konularında itirazı olan varsa tübitak a falan başvurabilir belki yeni einstein çıkar belli mi olur.

2. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Önemsiz bir konu yoktur, her konu bilimsel bir şekilde tartışılmalı, kaynaklar gösterilmeli, formüller paylaşılmalı ve yargılanmalıdır. Açık sistemlerde motor sadece basış yaptığı için yerçekimine karşı uygulanan kuvvet önemlidir. Ancak akvaryum filtresi akvaryumdan su çektiği için aşağı doğru suyun basıncı nedeniyle çok daha düşük bir güç uygulaması yetiyor. Eğer çıkış hortumu 10 metre gibi uzun değil ise 20-30 cm gibi kısalmaların kayda değer bir fark yaratmayacağını düşünüyorum. Eğer deneme yapılacaksa akvaryum ile aynı yükseklikte bir kaba uzun ve kısa hortum ile 20-30 litre su basarak bir deneme yapmakta fayda var.

3. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Bu kadar biliyordun madem ne diye sordun? Şimdi birden uzman oluverdin. Nasıl oldu bu iş? Herşeyi biliyordun madem bir önceki mesajda önüne koyduğum soruyu neden sordun? Amacın nedir?

4. aymoli

aymoli Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    Volkan Bey, saçma bir deneme yaptınız olayı nereden nereye sürüklediniz. Yaptığını ispat etme mecburiyeti bile hisstemediniz.

Millet enayimi sizin 500ml şişeyi göz kararı iyi doldurdu kötü doldur diye yazdığınıza inansın. Birde bilimden bahsediyorsunuz. Bu kadar biliyordunuz madem neden usulüne uygun şekilde herkesin net anlayacağı bir yöntemle yapmadınız.

Bence siz paylaşım felan yapmayın yazık bu kadar insanı da boşa oyalamış oldunuz, bari vakitlerini çalmazsınız.

Bırakın siz yarım emişi, tam emişi onu bunu, attınız ortaya bir şey layığıyla adil şekilde bir deneme yaparsınız ve video çekersiniz koyarsınız.

Son birşey daha, madem bu kadar kitap okudunuz bildiklerinizden daha doğrusu okuduğunuz kitapları yazanlara güveniyordunuz;

Neden yeniden bir deneme gereği duydunuz ve burada soru yönelttiniz?

Yapın denemenizi ama ölçülü kaplar ile ve süre ile yapın bize de ispat etmiş olursunuz, Buyrun...

5. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Abdullah Bey forumdaki paylaşımlar ile ilgili sizin karar verme gibi bir durumunuz söz konusu olamaz, yazımlarınızda da büyük harf kullanmayınız.

Volkan Bey hakikaten siz bu kadar bilgiliydiniz niye burada bu kadar soru yöneltme ve destek alma gereği duydunuz? Paylaşım yapmayacaksanız bu tabii ki sizin kararınız ve bildiğiniz istediğiniz gibi davranın yapacaksanız da bildiklerinizi tekrar sorup herkesi oyala-mayın.

Herkese hayırlı forumlar.

6. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Aynen katılıyorum aynı ürünü Hakan beyin tavsiyesi ile kullandım çok ta memnunum 2.elini 35 tl ye aldım 3 ay kullanmış aldığım arkadaş yeni aldım daha Volkan beyin anlattıklarını da bahçe hortumu takıp deneyip videosunu koyacaktım aslında ama inanınki Ankara trafiğinden akşam yaklaşık 8 gibi geliyorom ve akşam yemeği 3 akvaryumumun bakımı yemleme dip çekim ıvır zıvır falan çay demletip karşısına geçip yorgunluğumu saat 10a kadar falanatıp sabah 7de kalkmam ve ikizleri okula bırakma maratonumdan dolayı yapamadım bu tartışmaya son vermek isterdim ama inanınki olmadı.Hepimize sağlıklı hobiler dilerim.

7. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Boşverin Uğur bey kendinizi yordugunuza değmez. Ibrahim beyin dediği gibi daha verimli şeylerle ugrasmak lazim. Bir google aramasindan birden google alimi olan birine yazdığımız yazi ici harcadigimiz zamana yazik.

8. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Haklısınız Fatih bey harcadığımız zamana yazık.

9. aymoli

aymoli Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    Size katılıyorum beyler, arkadaş cevap vermediğine göre bu tartışma sona ermiştir zaman kaybetmeyelim.

Sayfayı Paylaş