SunSun Hw-603B Dış Filtre İncelemesi – Resimli Anlatım

Konusu 'Dış Filtre Türleri ve Seçimi' forumundadır ve hedayse tarafından 17/07/14 başlatılmıştır.

1. vlkncglr

vlkncglr Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sadece basışı kısaltıp denedim.Denemeyi 500 ml mi basma saniyesine göre yaptım fakat bir fark olduğunu ölçemedim.Bunda ölçümün az miktarla yapılması etken olabilir.Çok çok az bir artış olduğunu gözle tespit ettim diyebilirim fakat kayda değer değil.Belki debide 2 3 birim artış oluyordur.Sadece basış kısaltıldığında..

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Volkan Bey imkan var ise her iki hortumu da kısaltıp yaparsanız daha net bir sonuç alırız. Malum filtrelerimizdeki motor basış değil emiş yapmakta.

3. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Bu tank İş yerinde olacağı için ,evdekinde Eheim almaktaki ilk sebep su ile alakası olması idi iyikide öyle olmuş kafa bi yerde rahat şimdilik :D , yeni kurulacak göz ününde olacağından sirkilasyonla ilgilide gözlemlediğiniz kadarı ile edinip kullanmak kalıyor teşekkürler:D

4. vlkncglr

vlkncglr Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Haftaya su değişiminde yeniden deneyeceğim.Buradan paylaşacağım gözlemlerimi.Fakat motorun basış değil emiş olma durumunu anlayamadım :) Ben motordan çıkan hortumu kısaltmayı denedim yani debideki değişimin onunla fark edeceğini düşündüm.Öyle değil mi yoksa :) :)

5. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Volkan Bey malum pompaların hepsi basış yapmazlar emiş yaparlar. Yani pompalama diye bilinen emiş gücü ile geriye püskürtmeden alınan verim olayıdır. Bu yüzden sizin tanka filtreye giriş suyu hortumunu uzun tutmanız iyi bir etki göstermez, her ikisininde eşit olması daha iyi olacaktır.

6. vlkncglr

vlkncglr Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Anladım hakan bey teşekkür ettim.Haftaya deneyeceğim her ikisini de eşitleyip kısaltmayı.

7. vlkncglr

vlkncglr Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hakan bey emiş ve basış motorları arasındaki farkı ve konumuz filtrenin hangisine dahil olduğunu anlatabilirseniz çok sevinirim:)

8. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Volkan Bey filtrenin motoru var, herkes buna pompa der buraya kadar tamam, pompalar su basmaz emiş yapar umarım şimdi anladınız.

9. vlkncglr

vlkncglr Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hakan bey sulu sistemde kullanılan motorlar çeşitlidir.Bunlar arasında basma ve emme motorları vardır.Basma motoru farklı emme motoru farklıdır.Dış filtrede de basma motoru kullanılır.Yani pompalar su basmaz emiş yapar dediğiniz yanlıştır.Ben size neye dayanarak dış filtrelerde kullanılan motorlara emiş motoru diyorsunuz onu sordum.Fakat siz filtrede motor olduğunu motora herkesin pompa dediğini ve pompanın emiş yaptığını söylemişsiniz.Ben size aradaki farkı sordum zaten.Galiba siz soruyu anlamadınız.*Bu arada dış filtre motoruna pompa denmesinde hiçbir sorun yoktur.

10. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83

Pompanın çıkışını kullanırsanız basış, girişini kullanırsanız emiş kullanmış olursunuz. Her pompa aynı zamanda emer de , basar da. İki kaynak arasında ki basınç değişikliği nedeni ile su akar. Pervane kanatları da bu basıncı değitiştirir. Pervane saat yönünde dönüyorsa sağ tarafı basar, sol tarafı emer.

Takılmayın böyle şeylere.

11. vlkncglr

vlkncglr Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Elbette ki basmak için içine su almak zorunda fakat her pompa hem emiş hem basış pompası değildir.Yada hakan beyin dediği gibi pompa su basmaz emiş yapar demek te yanlıştır.Kullanım alanları farklıdır.Yani kuyudan su çeken motorla binanın üst katına su basan motor aynı değildir.

12. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Tamam öyle olsun.

İyi günler

13. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih Bey filtre motorlerımızın yarım tur çalıştığını biliyorum yanlış mıyım?

14. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Yanlış biliyorsunuz Hakan Bey, tam tur çalışıyorlar.

15. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Volkan bey doğru diyorsunuz da bizim filtre motor/pompalarının emiş ağırlıklı olduğu biliyorum ben. Sadece emiş demem yanlış oldu veya ben tam izah edemedim.

Özetle Fatih Bey 'in de dediği gibi hem emiş hem basış yapıyorlar ama eşit ağırlıklı olmuyor. Bu yüzden emiş ağırlıklı mı yoksa basış ağırlıklı mı onu tam tespit etmek gerek.

16. vlkncglr

vlkncglr Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hakan bey konumuz filtre motoru olduğu için tam netleştiremiyorsunuz.Yani teorik olan pratikte görülebilir ölçülebilir olmuyor.Ama pompa pompadır pompalar yani basar.Emiş motorları yüksek teknolojili ürünlerde mesela uçak ve otomobillerde kullanılır.Kafanızda netleştirme adına örneğin filtre motoru emiş olsaydı filtre tanktan yüksekte olduğunda da çekmesi gerekirdi fakat çekemez.Ya da fitre boşken içine su almak için motordan başka bir pompa kullanmaya gerek kalmazdı ve ya 603 de ağzımızla sifonlama yapmamıza gerek kalmazdı.Motorun çekmesi-emmesi gerekirdi.Umarım biraz netleştirebilmişimdir.

17. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Benim bildiğim dediğiniz gibi tam doğrulamıyor, bizimkiler hem emiş hem basış yapıyor basış ağırlıklı olduğunu anlamış olduk :) Filtreleri akvaryumdan aşağıda tutmamız sayesinde az emiş yapıp çok basış yani diğer tabirle pompa yapıyorlar, düşününce hazneye su doluyor çokta bir emiş yapmıyorlar.

Siz ne yaptınız diğer hortumu da kıaltıp deneyebildiniz mi?

18. vlkncglr

vlkncglr Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    İlahi hakan bey hala hafiften sonuçta emiyor ama çok değil ama emiş gibi de ihihi :) Neyse bunu çözdük.Biraz önce denedim 2 boruyu da kısalttım inanın hiç bir değişim olmadı ben olacağını düşünüyordum teorik olarak bir fark yok gibiydi ama ısrarla denedim bir fark etmedi:D Ama şunu fark ettim bu basışın ucunda ki L dirsek debiyi düşürüyor.Yani o dirseği çıkartıp vertical verince totalde 10 saniyelik ölçümde 1 saniye fark ediyor.Çok bir şey değil ama :) Onu çıkarınca da akıntı olmayacak tankta oda sorun :)

19. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Volkan Bey kap vs bir şey ile ölçmediniz mi? görsel olarak yaptıysanız yanıltabilir.

Fiziksel olarak imkansız gibi görünüyor ben de çok şaşırdım.

20. vlkncglr

vlkncglr Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    500 ml şişeyle ölçüm yaptım çokça kez denedim fark yok.Bu arada farkın olamayacağını,işin teorisine göre fiziken zaten değişmez gözüküyor fakat ben deneyimlemek için inat ettim sonuçta bilim kazandı :)

21. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Hiç fark etmemesi beni şaşırttı doğrusu, teorik olarak nasıl fark etmiyor açıklarsanız sevinirim.

Bu durumda filtrelerin su basış yüksekliği denilen mesafe altında bir fark olmayacağını söyleyebilirmiyiz?

İllaki az yada çok mutlaa bir fark olmalıydı.

22. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Hortumun uzamasından, kısalmasından sürtünme nedeni ile fark eder. Dönüşlerden de yine sürtünme nedeni ile suyun debisi düşer. Emişlerde sifonlama nedeni ile biraz daha az yansır ama basış kısmında böyledir.

Kocaman fluval 405 motoruyla (filtre bomboş, sepet dahi yokken) su tankından girişinde bağlı 10 metre hortumla serçe parmak su basabiliyorum ben. Seviye aynı.

Amma uzattınız valla bi filtre meselesini. Bir konu bu kadar didiklenir :)

23. aymoli

aymoli Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    Konuyu biraz okudum da, filtre hortumu kısalınca nasıl etki etmedi anlayamadım.

Bir dönem kullandığım tetra ex1200 filtreye hortum bağlar su değiştirirdim 15m ileride hortumun ucuna gelen su ile normalde filtrenin ucundan dökülen su farklı olurdu.

Bu işte bir yanlışlık var gibi, Fatih Bey ben de katılıyorum gören sun-sun 'u mercedes zannedecek ki o filtre mutlaka hortumu kısalınca debi farkı yapar.

Hakan Bey siz bari yapmayın filtre motorunu alt ile yukarıya taktığınızda debi farkını ellerinizle ölçmüşsünüz bu hortum kısalmasında fark olacağını da tahmin ediyor olmanız gerek.

24. vlkncglr

vlkncglr Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Konunun detaylı incelenmesi için pahalı watı yüksek bir şey mi olması lazım anlamadım. İlgi ve merak detaylara inmeyi sağlıyor:).

Abdullah bey dilerseniz daha pahalı mercedes kıvamında filtreleri inceleyebilirsiniz tercih meselesi.

603 ün orijinal hortumu 1.20 m civarı ben kısaltıp 70 cm lik boruyla değiştirdim.Yani filtre yüksekliği sabit kalıp hortumlar 50 cm kısaltılıp denendi.Yani daha açık konuşayım 15 metre uzattım azaldı kafasıyla 50 cm kısalınca nasıl fark etmez demek saçmalık.Bu filtrenin bir kapasitesi var 6 watt.Siz isterseniz hortumları 15 cm olarak kısaltıp deneyin filtrenin gücü 30 watlık su vermez filtrenin maximumu var değil mi?

Evet bende şaşırdım değişmemesine ama mühendisler fark etmeyeceğini söylediler.O dediğiniz sürtünme de 50 cm de ölçülebilir bir fark yaratmıyor benim gözlemime göre.He mükemmel teknolojik ölçüm tekniğiniz olur o zaman belki sürtünme farkını ölçebilirsiniz.Ben hortum uzunluğu etkilemez demiyorum veya bunu savunmuyorum.50 cm hortum farkı 500ml lik debi ölçümü ile farketmediğini söyledim.Daha uzun mesafelerde tabi ki azalacak.Ki bende yola hortum kısalacak debi artacak ön kabulüyle çıktım.
    Burada fark etmediği konusunda yalan söyleyecek değilim.Tahmin değil pratiğe döktüm.He belki ben ölçememişim dir veya farklı durumlar vardır zaten bu kişisel deneyim.

Ve bir not insanları aşşalama tarzı konuşmak marifet değil ben burada deneyimimi ve bilgimi paylaşmaya çalışıyorum yanlıştır doğrudur bu tavır nedir anlayamadım.
    *Hakan bey su motorlarıyla ilgili makine müh. kitaplarına ulaşabilirim, pdf olarak var ise internete yada arkadaşlarıma sorayım isterseniz ama çok sıkıcı ve kalın kitaplar :)

25. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    15-20 litrelik bir kap ile denersen, farklı olduğunu görebilirsin.

Bilgiyi paylaşmak demek, bilip bilmeden birşeyler konuşmak değildir. Filtre ile dalgıç pompa karşılaştırıyorsun. Filtre giriş ve çıkışları eşit su seviyesinde çalışırlar. Eşit kaplar kanunu gereği üzerlerinde fazla yük oluşmaz. Kapalı devre pompalardır.

Dalgıç pompalar ise yerçekimine dolayısıyla suyun özgül ağırlığına karşı mücadele etmek üzere yapılmıştır. Çoğu salyangoz denen şekilde çalışır. Borudaki suyun ağırlığı, motorun torkunu aştığında su basmaz.

Hangi kitaba ulaşıyorsan ulaşabilirsin.

Bu ara işim var detaylı yazamıyorum.

26. vlkncglr

vlkncglr Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben en başında ölçümü 500 milimle yaptım fark edebilir yahut ölçememiş olabilir artı çok küçük miktarlar da değişiyordur deyip ben değişim gözlemleyemedim dediğimi yazdım zaten.Nasıl bir sıkıntı var bunda anlayamadım.
    Onun dışında da kimin neyi bildiği neyi bilmediği sizin inisiyatifinizde değil.Uslubunuza dikkat edin lütfen.

27. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Bunları sonuna gülücük koyup yazan biri, iki mesaj sonrasında şunu yazıyorsa;

Burası millettledalga geçecek yer değildir. Egonuzu başka yerlerde ve başka şekillerde bastırınız. Kafa bulmayı başka şekillerde deneyiniz.

28. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Volkan bey kimsenin sizi aşağılamak gibi bir niyeti yoktur sakin olun.

Eğer siz denemenizi Fatih beyin bahsettiği gibi büyük bir kapla eşit sürelerde yapmadıysanız hepimizi yanıltıcı bilgi vermiş oluyorsunuz.

10 litrelik bir kovaya bir deneyin, filtre 120cm hortumu ile 1 dakikada kaç litre basıyor birde 70cm ile deneyin o zaman netice belli olur.

500 ml. Ile bu sonuç doğruyu vermez.

29. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Akvaryum düzeninde hortum uzunluğunun hiç bir önemi yok sürtünme kuvveti o kadar az ki bunu ancak yuzlerce metrelik bir hortumda farkede bilirsiniz. Ancak giriş çıkış hortumlerin akvaryum içindeki konumu hizini değiştirir oda basınç farkindan kaynaklanır.

30. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Masallah diyeyim anlayan anlar ; herkezin bos vaktiii ve akvaryumlar 10 numara galiba konumu bulamadiniz tartisacak daha verimli konulara pls ;))))

Sayfayı Paylaş