Sirke ve Karbonattan CO2 Üretimi

Konusu 'Ar-Ge' forumundadır ve onur tarafından 10/01/14 başlatılmıştır.

1. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    ergün bey ölçülü yapabilmem için biraz daha beklemek gerekecek. karbonatın kilosu ucuz hacim olarak daha az. 1 kilo limontozu karbonatın 2 katı haciminde bu limontuzu bana 2 ay yeter. şuanda hala bidonun dibinde karbonat var suda çözünen co2 uyun asdik olmasını sağlıyor bu yüzden sitrik asit aktif olmuyor o yüzden bidonu salladığımda bağlı co2 çıkıyor ph yükseliyor ver reaksiyon oluyor diye düşünüyorum.

2. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    peki mayalı sistemde masfraf nekadar oluyor hiç yapmadığım için bilmiyorum. 2 bardak karbonatın 1 bardak şekerin çıkardığı co2 ye denk olduğunu düşünüyorum.

3. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Mayalı sistemde su, maya ve 1 çay kaşığı karbonat çok ucuz olduğu için hesaba katmıyorum 3 bardak şeker kaç para ediyorsa o kadar diyebilirim. 3 bardak şekeri tartma fırsatı bulursam karşılaştırma yapabiliriz.

4. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Arkadaşlar 3 su bardağı şeker ortalama 600 gram civarı gelir ki 1,5 tl civarı bir maliyeti var.

5. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    o zaman mayalı sistem çok daha ekonomik kıyaslamaya bile gerek yok. bugün sistemi kontrol ettim karbonatın hepsi tükenmemiş bu yüzden tekrar sitrik asit hazırlamam gerekiyordu bu sefer 2 katı yoğunlukta hazırladım elimdeki karbonatın hepsini reaksiyon kabına döktüm. şuan elimde 500gr sitrik asit kaldı. karbonat bitmezse tekrardan hazırlayıp eklerim. bu şekilde bitki akvaryumu camiasında bu yöntemle co2 üretimi sağlanmış oldu. bir dahakine mayalı sistem hazırlayacağım.

6. faruk

faruk Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Onur bey nasil yapildigini resimle anlatabilir misiniz bende yapmayi dusunuyorum

7. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    faruk bey şuan ki co2 sistemi bitsin mayalı sistemi yapacağım yaptığımda resimli anlatımını paylaşırım. önümüzdeki aya ancak yaparım.

8. faruk

faruk Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Tamamdir ama unutmayın :)

9. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    faruk bey ben de ergün beyin formülünü uygulayacağım benim yapmam biraz uzun süre bilir bu yüzden formülü verim siz yapmak isterseniz bizimle de paylaşırsınız.

3 su bardağı şeker
    1 çay kaşığına yakın karbonat (Sodyum bikarbonat)
    1 çay kaşığından az kuru maya
    2 litre kadar damacana su veya akvaryumdan alınan su.

2,5 litrelik kola şişesi kullanılmış. ben 5 L lik su bidonu kullanacağım.

10. faruk

faruk Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yapımını biraz anlatırsanız veya bir link verirseniz bende yapar sizinle paylaşırım fotoları falan :) yapılışını bilmiyorum sistemin :))

11. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    faruk bey kendin yapta yeni bir konu açın ordan konuşalım bilgi kirliği olmasın :)

12. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Onur bey de henüz mayalı bir sistem kurmadığı için izninizle ben anlatayım.

İlk önce 2.5 litrelik bir kola şişesi alıp kapağının tam ortasından hava hortumu girecek kadar bir delik açacaksınız. Daha sonra direk hava hortumunu ya da iki hortumu birbirine bağlama aparatını bu delikten geçirip içeriden ve dışarıdan silikon ya da japon yapıştırıcısı+karbonat ile iyice yapıştıracaksınız.

Bu kapak iyice donduktan sonra 3 su bardağı şeker, bir çay kaşığına yakın karbonat ve bir çay kaşığından biraz eksik mayayı bu şişenin içine bir huni yardımı ile doldurun. Karbonat ve maya için oranlamalara dikkat edin çay kaşığı tepeleme dolmayacak.

Daha sonra akvaryumdan çektiğiniz su veya damacana suyu ile kola şişesinin daralmaya başladığı noktaya kadar(şişenin gövdesinde yer alan etiketin üstüne kadar) yaklaşık 2 litre kadar su dolduracaksınız. Çok fazla doldurmayın taşma yapabilir. Çeşme suyunda klor olduğu için maya bakterilerini öldürebilir bu nedenle direk çeşme suyu kullanmayınız. 2 gün dinlenmiş çeşme suyu kullanılabilir.

Bu karışımı delik olmayan bir kapak takarak iyice çalkalayın ki suda tamamen erisinler. Tamamen karıştırdıktan sonra artık karışımınız hazır 30-60 dakika içinde CO2 çıkışı başlayacaktır.

Maya şişesinden çıkan hortumun biraz ilerisine bir adet check valf takın yoksa akvaryum suyu geri gelip şişenin içine dolabilir.

Eğer damla sayacı yapmak istiyorsanız check valfin sonrasına bir adet serum seti bağlayabilirsiniz. Serum setini eczanede 1-2 tl'ye temin edebiliyorsunuz.

Bunların da sonuna hortum takıp akvaryumun içine CO2'yi ulaştırabilirsiniz. Geriye CO2'yi çözmek kalıyor onu da CO2 çözücü yöntemleri kullanarak yapabilirsiniz. Yaklaşık 1,5 yıl vortex sistemi ile CO2 çözdüm gayet güzel çözüyor.

Vortex sistem de bir iç filtrenin ucuna yuvarlak bir şişe takarak yukarıdan da CO2 vererek kap içinde girdap oluşturma sureti ile yapılıyor. Anlatırken kafanızda canlanmadığını tahmin ediyorum youtube'da vortex co2 diye aratırsanız bu konuda bir çok video görebilirsiniz.

Ek: Onur bey haklı bu konu tamamen bir arge çalışması olduğundan farklı konuları karıştırmamak gerekiyor. Faruk bey yeni bir konu açarsa bu mesajları oraya taşıyarak bu konuyu sadeleştirebilirim.

13. faruk

faruk Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Simdi co2 mayali sistem kuracagim. Yaparkinde fotolarini koymayi planliyorum. Ama 1 kaç sorum olacak.
    1- akvaryumda hava motoru yok cikardim. Devamli co2 vermek balonlara zarar verir mi? Yada sadece isigin olduğu zamanlarda bunu akvaryuma nasil yollarim. Her dak evde ve değilim.
    2- vortex onermissiniz birde arastirmalarima gore 2. Bir siseye co2 gonderip oradan co2 yi alip hava tasina baglamislar bu seklidede co2 cozunur mu. Birde geceleri sistemi nasil kapatiriz.

14. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Faruk Bey mayalı sistemi kontrol etmek gibi bir şansınız pet şişeye kurmanız durumunda olmaz.
    Vortex bence tam olarak çözeceği için gerek yok çokta aşırı çözdürmeyin.

Hava taşı yerine seramik tablalı difüzör kullanabilirsiniz benim bir arkadaşım kullanıyordu sorun olmadı.

Eğer ABC tozlu yangın söndürme tüpleri var ondan hurdacıdan temin edip içerisini güzelce yıkayıp içne kurabilirsiniz bu sayede vanalı bir düzen sağlarsanız ayar yapma şansınız olur.

Mayalı düzende canlıdoğuran besleyen kişi çok gördüm kendimde kullandım sıkıntı olmadı.

15. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    bu gün tam 1 aydır limon tuzu ve karbonattan elde ettiğim co2 yi hala kullanıyorum elimde şuan bu beni 2-3 hafta daha gidebilir 300gram limon tuzu arttı boşa harcanan miktarlarda oldu daha az co2 kullanılırsa daha uzun süre kullanıla bilir diye tahmin ediyorum fakat ekonomik olarak mayalı sistem daha iyi yakında co2 sistemine geçeceğim için bu sistemi bırakıyorum.

sağlıklı forumlar dileğiyle.

16. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Onur Bey hobi adına çok faydalı bir deneme yaptınız ve başarılı da oldunuz. Mayalı sisteme muadil bir sistemda co2 ürettiniz.

Emeğinize sağlık, teşekkürler.

17. gogol

gogol Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hakan bey konun basında bahsettıgınız sitrik asit ve karbonattan olusan karısımla co2 uretıp 2. Bır kaba alıp buradan kontrollu bır sekılde dıfuzore gonderım yapma hatta şişede olusan fazla basınca bır subap ile dısarı verme işini yapan bir sistem nette görmustum. DIY 501 yazın, youtube da sistemin nasıl calıstıgını göstermişler. Bu sıstem su an turkıye de yok. Yurt dısından ebay uzerınden temın edilebılıyor.

18. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    gökhan bey söylediğiniz video yu ilkez izledim ilk başta nasıl çalıştığını anlamdım, fakat ilk başta ürettiği co2 ile diğer kapta basınç oluşturuyor bu basınç reaksiyona girecek maddenin diğer kaba akmasını sağlıyor bu basanıç sürekli olarak her reaksiyonda otamatik sağlanıyor ve şişenin içine salınan hortumun ucuda genişten darlıyor böylece basıncın etkiettiği yüzey artırılarak daha dar bir alana yüksek basınç vermesi sağlanmış böylece madde geçişi sağlanıyor, yanlız sistemin hiç sorunsuz çalışacağı konusnda şüpheliyim, kullanılan madde miktarına bakarsak saniyede 2 kabarcık verilecekse 1 hafta bile dayanmayabilir.

19. gogol

gogol Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Evet bu sistem cok uzun ömürlü olmayabilir. Bunu bildiğimiz mayalı sisteme entegre eden arkadaşlar olmuş, söylediklerine göre sistem ömrü uzamış.

20. nuran44

nuran44 Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    131
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    ev hanımı
    bu CO2 yapımı forumdan kısmındakinden farklı..orada 1 bardak şeket,1,5 küçük paket maya ,su ,ve yarım limon suyu idi hangisi daha güzel sonuç verip daha etkili oluyor acaba..

21. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Nuran Hanım bu mayalıdan farklı, mayalı buna göre biraz daha pratik. Kolları sıvayıp mayalı yapmayın şimdi :)

nuran44 bunu beğendi.

22. nuran44

Beğenilen Mesajları:
    131
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    ev hanımı
    başladım bile ...Dermişim...bitkilerim gelsin başlayacağım inş.. :)beni tanımaya başlamışsınız..

23. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Benim yaptığım gibi en az 1 ay CO2 çıkışı sorunsuz devam ediyor. Ancak bu konuyu baltalamayalım. Mayalı hakkında açılan konulardan devam edelim.

24. nuran44

Beğenilen Mesajları:
    131
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    ev hanımı
    estağfirullah baltalamak gibi bir niyetim olamaz..her türlü yeniliğe ilgi ile bakarım o yüzden araştırdım zaten konuyu görünce baştan sona baktım...teşekkür ederim...elbette devam etsin inşallah..

25. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Estağfurullah siz baltalıyorsunuz demek istemedim. Hepimiz mayalı konusunda yazınca konu rayından sapıyor diye söyledim.

nuran44 bunu beğendi.

26. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Nuran hanim isterseniz ikisinide deneyin gözlemlerinizi bizimle paylasin. Ergün bey karbonatlı olanı daha iyi demişti.

nuran44 bunu beğendi.

27. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Nuran Hanım eminim karbonat düzenini önce dener zor olanı yapmayı seviyor tanıdığımız kadarıyla

Bitkili Akvaryumlar ve nuran44 bunu beğendi.

28. nuran44

Beğenilen Mesajları:
    131
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    ev hanımı
    evet hayatımda kolay olan işim olmadı her işim zorluklarla olmuştur mutlaka mücadele vermişimdir...haklısınız..

Bitkili Akvaryumlar ve hedayse bunu beğendi.

29. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Hakan bey mayali duzenege bir cay kaşığı karbonat atiliyor biryerde de limon yazıyormuş o fark sorulyor.

30. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Karbonat daha iyi olur diye düşünüyorum. Bana kalırsa Su - Şeker - Maya ve Su harici başka bir şey kullanmaya gerek yok ama işi hızlandırmak için limon uyu veya karbonat kullanılıyor.

Sayfayı Paylaş