Sigarayı Bırakmak

Konusu 'Sağlık Yaşam' forumundadır ve hedayse tarafından 07/02/15 başlatılmıştır.

1. Tahsin

Tahsin Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    Rahatlıktan Ziyade Kendimi Büyük Bir başarıya imza Atmış gibi Görüyorum.

O bırakamam Bırakamıyorum diyenlerin İçinde Göüsüm Kabarık gezip Siz Ne kadar Acissiniz Demek Çok Hoşuma Gidiyor Çünkü Sigara İnsanları Eser alan Bir Hükumdar Benim için.

Belki Bu şekilde Konuşmam Bir Nebzede Olsa Silkelenmelerine ve Biz ne Yaparız Düştüğümüz Duruma bak Hem Sağlığımız Elden Gidiyor Hem Sevdiklerimiz Demelerini Sağlıyordur Umarım.

2. Bronzeheart

Bronzeheart Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Geçen gün işyerinde 7 senedir beraber çalıştığım bir abimi sigara içerken gördüm,abi hayırdır sen sigara içmezdin dedim.Hiç sorma 14 sene sonra sigaraya başladım dedi.Resmen yıkıldım,çok üzüldüm içimi karamsarlık sarmıştı.Bu sigara illeti beyinde bir yerde bekliyor çıkıp gitmiyor demek ki.

3. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Bir tane içeyim diye birşey yok. Asla böyle bir hataya düşmeyin. Nikotin bağımlılığı vücut tarafından çok kolay hatırlanan bir bağımlılıktır. Yeniden tiryaki olmanız için çok fazla içmenize gerek yok.

4. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Böyle bir durumu daha önce yaşamıştım, sene 2011 safra kesesi amaeliyatı sonrası sigarayı bıraktım. 3 ay sonra bir baraj kenarında oltaları attık, termosta çay 2. bardağı içiyoruz arkadaşımda var yanımda. 10 dakika daha sabretsem şimdi yıllardır bırakmış birisi oalcaktım, arkadaşıma 1 tane sigara ver dedim vermedi, ver ulen dedim vermedi sertleştim adamı dövecektim neredeyse ver yaw ver derken "abi içersen devam edersin olmaz" dedi. Son defa dedim "var lan bişi olmaz içmem ben" aynen böyle :( kabalaştımda arkadaşıma benden de küçük daha karşı koyamadı ve 1 tane sigarayı verdi. Yaktım içmeye başladım ne baş dönmesi ne farklı bir sıkıntı sanki 3 dakika önce ilkini söndürmüşüm gibi içtim keyifle.

Sonuç; devamını içmem dediğim süre 2011 Ağustos - 2015 Şubat arası devam etti :( 3,5 yıl...

SAKIN ARKADAŞLAR, 1 tane bile içmiyoruz içmeyeceğiz Allah 'ın izni ile.

5. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Arkadaşlar hamdolsun illet beni artık hiç zorlayamıyor aklıma hiç gelmiyor desem yalan olmaz.

Dedim konu hem güncel kalsın hem de akşam yaşadığım bir olayı aktarayım.

Arkadaşım geldi sağolsun misafirliğe, Allah eksik de etmesin misafirimizi :)

Dedi abi sen zayıfladın iyice, yok dedim yanlışın var kilo aldım sigarayı bırakalı. Gelsin baskül :); çıktık teraziye sırayla ve sonuç 2 kilo aldım derken 73 ten 75 biliyoken kendimi 78 olmuşum.

09/02/2015 = 73 Kg
    31/03/2015 = 78,5 Kg

Süreç = 7 hafta 2 gün ve 5,5 kg = günlük 108 gr gibi bir rakam.

Sanki yediklerim direkt kiloyamı dönüyor nedir ?

Gece yatmaya yakın yemekleri bırakıyorum karar aldım :)

6. mehmetaqy

mehmetaqy Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Buraya kadar sabretmissin burdan sonrasında ALLAH yardım eder abi inşaallah ilerde adını bile unutursun o illetin ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN

7. Tahsin

Beğenilen Mesajları:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    Bende Yaklaşık 3 Kg aldım Zaten Çok Zayıf Değildim Üstüne 3 Kg daha alınca Üzülmedim Değil İnsanın Canı Hep Birşey İstiyor %55 Kadar Aklıma gelmiyor artık yemekten sonra yada biri içerse sağımda solumda öyle aklıma geliyor

Ve şimdi kiloyu nasıl vericez diye düşünüyorum :)

8. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Olur olur, zayıflarsınız. İştahınız normale dönecek, geçici bir durum yaşadığınız.

9. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih Bey bu durum geçsin yada geçmesin İnşallah başlamayı düşünmüyorum.

10. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Sigarayı bırakın da tek derdiniz 3-5 kilo olsun. Evde uygulayabileceğiniz basit egzersiz hareketleri ile istediginiz bölgedeki yağları yakabilir, ufak ufak kas yaparak diri bir görünüme sahip olabilirsiniz. Hem size bir uğraş olur hem de ciğerleriniz açılır.

11. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bu şekilde sizin deneyip başarılı olduğunuz hareketler var mı Ergün Bey?

Eğer var ise görsel ve tanımı yapabilir misiniz ?

12. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Tüfekli tüfeksiz hareketler iyidir :) Tüfek yerine dambıl yaptınmıydı tamam.

13. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Hakan bey 2009 yılıydı sanırım günde 8-10 saat ayakta çalıştığım dönemde inanılmaz bel ağrıları çekiyordum. Bu nedenle de ayakta durmakta zorlanıyordum. Bir de çalıştığım avm'nin aşırı güzel yemekleri nedeniyle göbek salıp hızla kilo almaya başlayınca durumumn kötüye gittiğini anlamam zor olmadı. :) İnternetten göbek eritecek aynı zamanda belimi/sırtımı güçlendirecek hareketleri araştırmaya başladım.

Akıllı tv'de dönemin vücut geliştirme şampiyonu tarafından bu konuda hazırlanmış olan bilgilendirici videoları bulmam zor olmamıştı.

Kendime uygun, istediğim bölgeleri güçlendirecek egzersizleri tek tek araştırıp öğrenmiştim. Günlük 30 dakikamı ayırarak yaklaşık 3-4 ay içinde sırt/bel ağrılarım geçti. 12-18 ay zarfında artık takım elbise ile hareket etmekte zorlanmaya başladım. Otobüste üst demiri tutmak için elimi kaldırdığımda ceketimin bir kaç ilmiğinin çatırdadığını duyuyordum. İşin ilginci aynı dönemde iki farklı tanıdığımdan birisi vücut geliştirme salonuna, diğeri spor salonuna gidiyordu ancak ben onlardan çok daha formdaydım. Evde 2x8 kg dambıl haricinde alet kullanmadan yaptığım basit hareketler ile bu hale geldiğime inanmamışlardı. :)

Neyse lafı fazla uzattım. Yaptığım bazı hareketleri ve günlük çalışma programımı yazayım.

Düz mekik - 20 Adetlik iki set
    Şınav-Yapabildiğim kadar - 1 set
    Ters mekik-Yapabildiğim kadar -2 set (en iyi göbek eritme yöntemi)
    Ayaklar yerde sabitken elleri kafanın arkasında birleştirip vücudun üst bölümünü sağa ve sola çevirme- 50 defa - 1 set
    Aynı şekilde ayaklar sabitken beli öne doğru eğip dirsekleri dizlere doğru çevirme - 20 defa - 1 set
    Ayakta yerde sabitken dik durup sağ el ile sağ dize doğru, sol el ile sol dize doğru yan karın kaslarını çalıştırma hareketi- 20 şer defa - 1 set
    8 kg dambıl ile yukarıdaki hareketin tekrarı - 10 defa - 1 set
    8 kg dambıl ile kolları çalıştırma - yapabildiğim kadar - 1 set
    Yere sırt üstü yatıp dambılın tekini kafanın arkasından alıp yukarı kaldırma sonra tekrar aldığım yere bırakma- 10 defa
    Yere sırt üstü yatıp hem ayakları hem de kafayı yerden keserek durmak- 10 defa - 1 set

Hepsi günde yarım saatimi filan alıyordu ancak yararı çok fazla oldu. Yalnız baştan uyarayım ters bir hareket ile fıtık olmamak için bu hareketleri internetten araştırıp doğru nefes alma ve hareketi doğru yapmayı öğrenmelisiniz. Zaten çok basit hareketler önemli olan duruşları ve doğru nefes almayı öğrenmek.

Örnek birkaç link vereyim.

http://www.uzmantv.com/vucut-gelistirirken-omuz-kaslari-icin-hangi-hareketler-yapilir
    http://www.uzmantv.com/vucut-gelistirmede-sirt-hareketleri-nelerdir

Youtube'de bunun gibi bir sürü video var. Doğru ve size uygun hareketleri öğrenip kendinize bir antreman planı hazırlayabilirsiniz.

14. Tahsin

Beğenilen Mesajları:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    Bugün 45. gün sigara illetinden kurtuldum.

Ama hala sigara İçen görünce dumanının kokusu gelince içen birini görünce halen ilk günkü kadar içme isteği doğuyor içimde.

Normal midir anlamadım bazı araştırmalarda bu istek hiç gitmiyor falan diyorlar doğru mudur acaba.

Hiç aklıma gelmeyeceği bir gün olacak mı acaba. Yoksa yıllarca bu şekilde her sigara içen gördüğümde bir tane ver dememek için kırk takla mı atacağım?:)

15. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Tahsin Bey maşallah iyi gidiyoruz ELHAMDÜLİLLAH.

Boşverin takla vs. olarak düşünmeyin birgün biz gerçekten hâla takla atabilirken sigara içenler o taklaları bırakın nefes almakta güçlük çekecekler.

Size bir tavsiye; bahsettiğiniz anda (hamdolsun bende olmuyor artık) nefesinizi tutabildiğiniz kadar tutun. Anlattıklarımı o kadar güzel ve net anlayacaksınız ki :) yaşlanınca o anı hayal bile edemiyorum ve etmek istemiyorum. Bir nefes için sanki etrafımızdakilere yalvarır gözlerle bakmak Aman Yarabbil Alemin boşverin siz şimdi imrenmeye devam edin ilerde farklı imrenmlere gerek kalmasın.

16. iso4013

iso4013 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    12 yıldır günde en az 1 paket içen biri olarak 6 gündür bırakmış bulunmaktayım ☺

17. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    4-5 ay sonra bu tür istekleriniz azalacak. Daha sonra tiksinmeye dönecek. Sigara içmiş birisi ile konuşurken iki adım uzak duracaksınız.

18. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Yaş 24, 12 yıldır içici :(

19. iso4013

iso4013 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Erken basladik birak ama sukurki biraktim sayilir :)

20. Tahsin

Beğenilen Mesajları:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    Hakan Bey inşallah Atlatırım Tabiki Dediğiniz Gibi Elhamdülillah Kurtulduk bu iletten zaten bu güne kadar bir nefes dahi içmemen Yukarıda yazdıklarınızı düşünmemden kaynaklanıyor çok şükür başarılı oldum gözünde bakıyorum Ve şu daha mutlu oldum benden 30 gün önce bıraktınız ve artık hiç canınız çekmiyor sanırım.

Fatih abi desene tamamen aklımdan silinmesi hiç içmemiş biri gibi olmak için (Zihinsel olarak Sağlık olarak değil) için 6 ay falan lazım.
    Tiksinme Daha yok bende halen duman güzel geliyor burnuma ne yalan söyleyeyim her içini görünce oh diyesim geliyor tabiki çok kısa bir süre sonra unutuyorum Sorunda burada zaten :)

İsmail bey 96 Yılından bu Yana Günde 2 Paketten az olmamak Kaydı ile İçiyordum Bu sigara illetini Şu an kurtuldum çok Şükür.

21. iso4013

iso4013 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Tebrikler Tahsin Bey vallahi ben ilk 2 3 gün çok zorlandım 2 3 gündür çok aklıma gelmiyor ama arada sinir stres yapıyor o da kısa süreli oluyor. Hakkımızda hayırlısı bakalım zaman ne gosterecek☺

22. Tahsin

Beğenilen Mesajları:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    Teşekkür Ederim İsmail Bey Vallahi Hakan abinin Başarısı ile Karar almıştım bende Çok uzun bir süre olmasada siğara bırakan biri için uzun süre oldu gibi geliyor halen arada aklıma geliyor ama Çok aşırı sinirlenince Vede içen birini görünce Sebepse Alışkanlık yoksa sakinleştirdiği felan yokmuş bizi :)

23. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi

İsmail Bey tebrik ederim sizi, sakın yılmayın ve pes etmeyin. Sinir stres vs yaptığı inanın hikaye bir süre sorna Tahsin Bey 'in de dediği gibi boş olduğunu anlamış olacaksınız.

Biz artık sigaraya oruçluyuz :) ...

24. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Sinir stres sadece kendini kandırmaktan ibaret. Alakası dahi yok. Herkes sinirli yapıyor diye söylediğinden bilinçaltınıza yerleşmiş.

Sigaranın yatıştırma gibi bir yararı da yok. Ne halta yaradığı belli olmayan ama öldürdüğü gerçek olan bir zıkkım işte.

25. iso4013

iso4013 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Şükür ki artık bıraktım gözüyle bakıyorum dediğiniz gibi alışkanlıktan başka birşey değil. Son günlerde çok fazla aklıma da gelmiyor artık. Bence sigara bırakmadakı en önemli faktör sigaranın beyinde bitmesidir. Beyinde sigarayı bitirdin mi o iş tamamdir

26. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Arkadaşlar bi son durum bilgisi vereyim dedim;

Hamdolsun neredeyse aklıma hiç gelmiyor diyebilirim, sıkıntısız devam ediyorum. 3 ayı geçmiş ben bırakalı.

27. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Daha ne halt etmeye içtim bu kadar sene evresine gelmemişsin. :)

28. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih Bey geçmiş zamanın muhasebesini yapıyorum, içenlerle de konuşuyorum.

Düşünüyorum ilk içerken başın döne döne için bulana bulana içtin neden? Sonra da onu elde etmek için içtiğin sürece 10 takla attın hep, para bulmaya uğraştın, gittiğin yerde içmeye uğraştın müsade istedin vs., millete koktun, seni gün gün bitirdi vs.

En mühim olanı ise bırakmak için hep uğraştın.

Bu sigara NEDEN içildi madem bu kadar illetti de. Ben bir akıl sır erdiremiyorum da erdiren var mı bilemiyorum :)

Şu anda tek sıkıntım bıraktığımdan bu yana tam 7 kilo almış olmam :)
    Bırakalı 3 ay 4 gün olmuş 73 ten 80 kg olmuşum.

29. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Sabah işe gelirken okul önünden geçiyorum. Liseli çocukların elinde sigara, böyle bir kasılıyolar, yüzlerinde kurtlar vadisi aktrislerinin zoraki sertlik ifadesi ile sert olmaya çalışıyorlar falan. Hani sigara içtiler ya erkek oldular.

Biz de böyle başlamadık mı? O zamanın büyükleri de bize yolda sokakta derdi oğlum yazık kendine diye. Bazen benim de içimden gelir, açıyım camı söyleyeyim diye ama anlamayacaklar.

Sonra aklın başına gelip, ben bunu neden içiyorum sorusunu kendine sorunca yukarıda anlattığım günler kimsenin aklına gelmiyor. Oysa her başlayan o liseliydi, hepimiz o devirlerden geçtik özendik. Babasından gördü, annesinden gördü, arkadaşından gördü. Büyüdü, adam oldu.

Toplumumuzda affedersiniz yavşak. Okul önündeki bakkallar tek sigara satar, liseli rahat içsin diye. Hangi içen arkadaş okul önündeki o bakkaldan dal sigara almadı? Yasa var ama kimsenin umurunda değil, çora çocuğa sigara satılıyor.

Büyüklerimizce sigara adamlığın, herifliğin simgesi yapıldı. Şimdi 5 yaşındaki oğlum soruyor, baba sen sigara içmiyorsun, amcam gibi olunca (benden büyük) içeceksin değil mi diyor. Hayır oğlum amcan hasta, ondan içiyor sigara kötü bir şey pis diyorum.

Mutlaka ben de 5 yaşındayken, babama bu gibi soruları sordum. Gelen cevaplar mutlaka bir işe yaramadı ve yaramaz. Örnek aldığım babam gibi olunca sigara içeceğim diye düşündüm. Her çocuğun örnek aldığı ebeveynleridir.

Sorun aslında insanlarda değil, insanları buna zorlayan ve ortam hazırlayan toplumda. İnsanlar sosyaller, içinde bulundukları topluma uyuyorlar. İnternette var, pirinç tarlasından danaburnu denilen böceği toplayıp kızartıp 5-6 yaşındaki çocuklar yiyorlar. Çünkü gördükleri o, içinde bulundukları toplum yiyor.

Yani mesele çok uzun, çok derin.

30. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Çok doğru Fatih Bey bir hevesti ama NEDEN heves ettiğimizi bile bilmeden başladık.

Mümkün mertebe herkesi bırakmaya zorluyorum, karşı komşum ben bıraktığım ilk 30-40. gündü yalan olmasın onlara gitmiştim mola anında eşi kahve yaptı hadi sigaraya dediğinde bıraktığımı söyledim ve çok şaşırdı. Ben de bırakacağım abi ama olmuyor felan dedi. Dedim arkadaş sen azimli adamsın ben bırakıyorum dedim bıraktım sen de yapabilirsin, abi olmuyor dedi dedim olur. Sigarayı bırak ALLAH 'tan yardım dile, ona oruç olduğunu düşün oruç tutabilen birisin ne önem arz ettiğini bilirsin. At o illeti kurtul yapabilirsin şeklinde konuştuk.
    Habeini aldım bırakmış, haftaya karşılaştık abi ben sigarayı bıraktım diye seviniyor ve hala içmiyormuş yanakları tombiş tombiş olmuş yüzüne bir kan gelmiş tabir yerinde ise :)

Rabbim herkesi kurtarsın. (Amin)

Sayfayı Paylaş