ReeFlowers Kapak ve damlalık sorunu

Konusu 'Gübreleme' forumundadır ve ışıkizi tarafından 27/11/19 başlatılmıştır.

1. ışıkizi

ışıkizi Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    ReeFlowers Yerli ürün olup neredeyse bakkalda bile bulabileceğimiz bir marka olmuş.Özellikle gübre ürünlerini kullanıyorum bende bir kaç ürünü var . İçeriğinin kalitesini yada içeriklerde tam olarak neler var bilinmez . Bunu anlayamadığım için yorum yapma şansım yok. Ama bazı şeyler vardır ki önemsiz görünür çok önemlidir.

Malesef reeflowers gübre ürünlerinin kapakları ilginç bir şekilde hatalı. Ben istemiyorum ki bunu bilerek yaptıklarını düşünmek. Maalesef defalarca satın aldığım ürünlerin hiçbirisi belirtildiği dozda damlatma yapmıyor. Damlalığın kapağında delik var ve bu delikten olması gerekenden katlarca miktarda dozlama yapıyor. Bu durumda ürün hızlıca bitiyor. Bir tek üründe başıma gelse istisna derdim. Tüm ürünlerde başıma geldi. Ayrıca ürün fazla dozladığı için canlılara sıkıntı yaratıyor. Şimdi bunu düzgün yapmamış bir üreticinin gelde içeriğine güven.

Ayrıca bu yazıyı yazmamda ikinci bir etken dün akvaryuma demir damlatırken kapak düşüverdi. Şişenin yarısı akvaryuma döküldü. Birkaç defa damlatıcı tıpa vidalı kapağın içinde kalmış olarak açıldı.

Bir başka aldığım ürünün komple damlalığı içinden çatlak çıktı. Bu şekilde ürün ürettiği için bu marka ürün almama kararı aldım. Alıp kullanan arkadaşlarında bu ürünü kullanmak için mutlaka bir damlalık edinmesini öneriyorum.

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih bey sene 2006 idi sanırım, hobiye ilk başladığım zamanlardı gübrenin G sinden anlamaz iken low-tech akvaryumum için tekirdağ da bir petshopdan Seachem flourish mikro element gübre almıştım 250ml idi ve 23 lira para vermiştim. Şimdilerde düşündüğümde ise ciddi bir para olduğunu görüyorum.

Ticari ürünler maalesef pahalılar, hobicilere ciddi külfet oluşturuyorlar.

Gübreleri kendiniz yapmayı denediniz mi? Bununla ilgili forumda bir konum var bakmışmıydınız?

3. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Mikroelement yapmak zor demir yapmak ise pek ucuza gelmiyor. Dolayısı ile bunları satın almayı tercih ediyorum Diğerlerini toz halde alıyorum çoğu akvarist gibi.

4. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    1 litrelik Reeflowers demir gübresi almıştım ama damlalık filan yoktu kapağını açıp içinden şırınga ile çekerek dozluyordum. Küçük kutularında mı damlalık çıkıyor?

hedayse bunu beğendi.

5. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Ben bir litrelik hiç almadım en ufak kutulardan alıyorum. Bunların uçlarında damlalıklı tıpa var . Ancak kullanım kılavuzuna göre damlatılan damlalar yine klavuzdaki cc miktarı ile uyumsuz. Yani örneğin 10 damla 1 cc etmiyor 5 cc ediyor filan. O da sağlamsa . Genelde kapaklar sıkıntılı çıktı bende.
    Bunların kapaklarının damla yapacak yerin yanına delik delmişler. Sanki hava deliği gibi görünüyor ama o delik hava almak yerine içindeki sıvıyı akıtıyor. Orda delik olmamalı olsa bile delik ders çevrildiğinde sıvıdan yukarıda kalacak şekilde ucun bir hortuma sahip olmalı. Ya işte demek istemiyorum da firma ürün hemen bitsin diye yapmış gibi sanki.

hedayse bunu beğendi.

6. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Ufak kutuda reeflowers gübresi kullanmadığım için damlalıkla ilgili sorunlarını bilmiyordum ama zaten damla hesabına hiçbir zaman güvenemiyorum. Deliğin boyuna göre damlanın hacmi değiştiği için ne kadar dikkat ederek damlatsanız bile gerçekte vermeniz gereken miktarı tutturmak kolay değil. Vermeniz gereken miktar 1 ml seviyesinin üzerinde ise 2.5 ml şırıngalar kullanılabilir 1 ml altında ise 1 ml'lik insülin şırıngalarından kullanmak daha kesin değerler vermenize olanak sağlayacaktır. En azından ben öyle yapıyorum. :)

Son düzenleme: 28/11/19

7. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    fd54c7b0684340cdefbfb25ede6cbe97.png
    Çoğu zaman öyle olmuyor ama işte. Her zaman başımıza bir şey geldiğinde öğrenebiliyoruz bazı şeyleri.

Bitkici bunu beğendi.

8. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Tecrübe böyle böyle elde ediliyor. Atalarımız boşuna dememiş sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer diye. Bundan sonra kutunun yanına kaliteli bir damlalık bile koysalar aklınızda hep bir acaba sorusu olur.

Erdo ve hedayse bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş