Pipo filtreye DIY modifikasyon

Konusu 'Sump ve Filtre Yapımı' forumundadır ve EgemenKARAA tarafından 20/11/13 başlatılmıştır.

1. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    Pipo filtreler benim çok kullandığım bir filtre türüdür çünkü odamdaki akvaryumların çoğu nano olarak tanımlanabilecek büyüklükte. Bu yüzden hem suda akıntı yaratması hemde biyolojik filtrasyonu gerçekleştirmesi, hatta çoğu yavrunun bu filtreler üzerinde beslenmesi açısından pipo filtre tercih ediyorum. Ancak eğer tankınız küçükse ve bu yüzden bir köşe filtre sığdıramıyorsanız. Yada aldığınız küçük pipo filtrelerin süngerleri hem filtrasyon hemde bakteri üremesi açısından yetersiz geliyorsa.. İşte bu yazımda ucuz ve küçük bir pipo filtreyi nasıl kaliteli bir fiziksel ve biyolojik filtre haline getiririz bunu anlatacağım

Öncelikle olay benim sabah yavrular için bir akvaryum kurmamla başladı her şey tamamlandıktan sonra sıra filtrasyona geldi. Eski pipo filtrelerin süngerleri çok kötü olmuştu bende bir tanesini alıp modifiye etmeye karar verdim.

Bu filtre aylar önce 2 liraya aldığım cidden kalitesiz bir süngerden yapılma adi bir filtre. Ancak buna bazı eklemeler yapmam gerekti. İşe malzemeleri toplayarak başladım

Elyaf
    Biyolojik Sünger
    Seramik Halka

Daha sonra Pipo Filtrenin alt ve üst kapağını açtım

3-4 tane seramik halkayı küçük parçalar halinde kırdım( Pipo fitreniz büyükse kırmadan kullanabilirsiniz.)

Seramikleri içine koyup filtrenin kapağını kapattım

Daha sonra Süngerden ve Elyaftan Filtrenin üzerine oturcak büyüklükte birer parça kestim

Elyaf altta kalacak şekilde filteye sardım ve misina ile diktim birleşim yerinden

Sonuçta filtremiz hazır hale geldi

Hava motoruyla bağlantısını yaptıktan sonra akvaryuma koydum ve sabahtan beri aktif durumda. Gayet güzel çalışıyor fiziksel olarakta gayet tatmin edici bir filtrasyon yapıyor.

Bir kaç küçük eklemeyle eski ve işe yaramayan bir pipo filtreden, hem fiziksel hemde biyolojik açıdan güçlü bir filtrasyon yapan kullanışlı bir filtre elde etmiş olduk

Yazının tamamı bana aittir ve izinsiz kopyalanamaz...

2. Müfit savaş

Müfit savaş Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Tebrikler gerçekten güzel bir DIY olmuş elinize emeğinize sağlık.

3. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    teşekkür ederim...

4. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Egemen Bey bence de başarılı bir çalışma olmuş elinize sağlık, yavruları bu sayede daha sağlıklı büyütürsünüz umarım.

5. onc20de

onc20de Gayretli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    içerisine seramik koyma fikrine bayıldım.elinize emeğinize sağlık.

6. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Egemen bey elinize sağlık. Evdeki malzemeler ile çok güzel bir düzenleme yapmışsınız. Sadece büyük pislikleri mekanik olarak tutma amaçlı kullanılan seramik halka parçaları çok fazla iş görmeyebilir fakat zaten en iyi filtrasyon çeşidi olan pipo filtreye bir de elyaf ekleme fikri çok güzel ve yerinde olmuş. Bu filtre ile çok daha büyük hacimlerde bile biyolojik filtrasyonu başarı ile sağlayabilirsiniz.

7. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    Herkese güzel yorumları için çok teşekkür ederim

Sayfayı Paylaş