Pet Şişeden Co2 Damla Kabarcık Sayacı

Konusu 'Co2 ve Ekipmanlar' forumundadır ve BORA83 tarafından 24/08/14 başlatılmıştır.

1. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Pet şişeden CO2 Kabarcık Damla Sayacı Yapımı
    Hi-tech yani yüksek destekli bitkili akvaryum kurulumlarında tüpten gelen kabarcıkları saymanın malumunuz üzere farklı farklı yöntemleri mevcut. Bu işlemi isterseniz hazır satılan kabarcık sayacı alarak, 3 ‘ü 1 arada difüzörlerden alarak yapabilirsiniz. Eğer bahsettiğim şekilde işinizi çözememişseniz difüzörünüze co2 tüpten giden gaz miktarını kabarcık bazında sayabilmek için kendi imkânlarımız ile co2 kabarcık sayacımızı kendimiz yapabiliriz. Bununla ilgili elimden geldiğince size yapımını anlatmaya çalışacağım.
    Gerekli Malzemeler:
    1 adet 250 yada 330 ml boş pet şişe
    Hızlı Yapıştırıcı
    Karbonat
    Pipet
    Tüpten akvaryuma yetecek kadar hava hortumu.
    Merhabalar, 250 Ml Pet şişeden damla sayacı yapma sebebimi anlatarak yazıma başlamak istiyorum.
    Daha önceden damla sayacı olarak serum setinin damla sayacı kısmını kullanıyordum fakat zaman içerisinde o parçanın tüpten çıkan basınç sonucu esneme yaparak bombe yaptığını, yanlara doğru şiştiğini gördüm. Bu durum bu parçaya güvenmemem gerektiğini, ileride sorunlar çıkarabileceğinden tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini bana gösterdi ve beni harekete geçirdi. Aslında serum seti ile yaptığım bu kabarcık sayacı belki Aqua Macro gibi 9-12 bar arası basınç isteyen bir difüzör harici difüzörlerde sorun çıkartmayabilir. Aqua Macronun yüksek basınç istemesinden dolayı zamanla şişme yapabiliyor.
    İlk olarak bir çok market ve bakkalda kolaylıkla bulunabilecek 250 ml içeceklerin boş bir pet şişesi temin etmemiz gerekiyor.
    Daha sonra küçük, şık, basit, ucuz ve sağlam bir parça olan 250 ml pet şişeyi alıp kapağına hava hortumunu geçebileceği kadar 2 adet delik açtım.
    Kırmızı renkli kapağa 2 adet hortumu resimdeki gibi kapağın üst kısmından geçirdim. Uzun olan hortum tüpten gelen gazın şişeye girdiği hortumdur, kısa olan hortum ise gaz çıkışının olduğu gazın difüzöre bağlandığı hortumdur.
    Gelelim tüpten gelen hortumu daha uzun tutma sebebime. Şişede su olacağı için ve tüpten gelen gazın direk suya girmesini sağlayarak hortumun ucundan çıkacak CO2 kabarcıklarını daha rahat gözlemleyebilmek için hortumu biraz uzun bıraktım. Hortumların uçlarını da bilerek yan olarak kestim böylece hem kapaktan daha rahat geçirdim hem de Co2 çıkışını daha rahat gözlemleyebildim. Eğer istenirse gaz çıkışı hortumuna çekvalf de eklenebilir.
    Sıra Hortumları kapağa sağlamca yapıştırmaya geldi. Bunun için hızlı ve kuvvetli sağlam güvenilir bir yapıştırıcıya aynı zamanda da hortumla delik arasında boşluk kalmaması için karbonata ihtiyacımız var. Karbonat malumunuz üzere hızlı yapıştırıcı ile karıştırıldığında daha doğrusu karbonat üstüne hızlı yapıştırıcı uygulandığında kemik gibi sertleşiyor daha mukavemetli oluyor.
    Kapağı hem alttan hem de üstten sağlamca yapıştırıp kurutuyoruz. Bu yapıştırma işlemi oldukça önemli. Dikkatli olmalıyız yapıştırılan yerlerden asla gaz çıkışı olmamalı. Gaz çıkışı olmaması için ikinci kez sağlamlaştırma maksatlı aynı yapıştırma işlemini yaparsak işimizi garantilemiş oluruz.

Artık kapak tamamsa diğer önemli konu olan şişe kapağının sızdırmazlığı kısmına geçmeliyiz. Şişede gaz kaçağı olmamalı. Onun için şişemizin de ağız kısmını teflon bantla 3-4 tur bantlamalıyız. Böylece kapakla şişenin dişlerinin arasından bile gaz kaçağı oluşabilme ihtimalini ortadan kaldırmış oluyoruz buna dikkat etmeliyiz.
    Hava hortumu esnek olduğu için düz durmayacağında pipeti co2 tüpünden gelen hava hortumumun ucuna takıyoruz. Bu sayede hem dik duran bir düzeneğimiz oluyor hem de J şeklinde olan pipetin ucundan çıkan co2 kabarcıklarını daha net sayabilme imkanımız oluyor.

Evet anlatılanları eksiksiz ve dikkatlice yaptıysanız damla sayacı kullanıma hazırdır.
    Resimde de göründüğü gibi her şey tamam. Artık gönül rahatlığıyla co2 kabarcık sayacınızı rahat rahat kullanabilirsiniz. Ama size tavsiyem köpükle bağlantı noktalarını tedbir amaçlı son bir kez kontrol etmeniz yönündedir. Eğer gaz kaçağı yoksa kabarcık sayacını sisteme dahil ettikten ortalama 8-10 dakika sonra sayaç içerisinden geçen kabarcıkları görmeye başlarsınız.
    Güle güle kullanın, hayırlı olsun.

Makalemin bir kısmı yada tamamı iznim olmaksızın kopyalanamaz ve çoğaltılamaz, paylaşılamaz.

Bora ÖZKAYA

Konunun portaldaki linki;
    Pet Şişeden Co2 Kabarcık Damla Sayacı Yapımı | Akvaryumda.com Akvaryumda Buluşalım!

2. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Harika olmuş emeğinize ve elinize sağlık Bora bey.

3. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkür ederim Uğur abi. Hobi adına bir katkimız olduysa ne mutlu bana.

4. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Senin katkıların çoooookkk maşallah.

5. Marineros

Marineros Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Merhabalar.benim akvaryum malum henüz tam anlamıyla oturmadı bitki olarak(yeni kurduğumda)akvaryumda 8-10 kök saz var.ayrıca şu geniş yapraklı,kökleri toprağa gömülmeyen bitkiden iki kök var.bugün ise,sizin şu resimdeki bitkilerden 2 kök aldım ve başka bir geniş yapraklı bitkiden de 1 kök aldım.(kusura bakmayın isimlerini bilmiyorum bu bitkilerin)yani biraz orta yüklemeye doğru gidiyorum akvaryum tabanını.sıvı gübre kullanıyorum.ışıklandırma biraz zayıf ama bugün ya da yarın led takviyesi yapıp eksik kalan ışığı tamamlamayı düşünüyorum.gelelim konumuza,ben ne zaman CO2 kullanmaya başlamalıyım?bugün iş yerinde iki adet pet şişeden anlattığınız düzeneği de yaptım ama ne zaman başlamam konusunda bir bilgiye ulaşamadım.uzun oldu ama cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

6. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Caner Bey konunuzda tankın son resmini eklerseniz bitki yoğunluğunuza göre bilgi verelim ama anlattığınıza göre çok yoğun bitkiniz yok ve co2 istemeyen türler var sizde. Bu yüzden bence gerek yok acele etmeyin.

7. Marineros

Marineros Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Teşekkür ederim Hakan bey.fotoğraf paylaşmadım çünkü dediğim gibi tank çok çıplak büyüklüğüne göre.vallahi sizin tankları gördükçe imreniyorum ama eldekine bakıyorum sanki Konya Ovası gibi geliyor gözüme :) inanın bu sebeple resim paylaşmadım.ama bu akşam bir deneyeyim :)

Sayfayı Paylaş