Lepistes Kuyruk Erimesi Sorunu

Konusu 'Canlı Doğuranlar' forumundadır ve a.izguden tarafından 23/03/15 başlatılmıştır.

1. a.izguden

a.izguden Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Hemşire
    Merhaba arkadaşlar,

Birkaç gündür bazı sorunlar yaşıyorum balıklarımla alakalı ancak öncelikle birkaç bilgi vermek istiyorum.

Bundan 15-20 gün öncesinde, 1 tane lepisteste çok az miktarda kuyruk erimesi gördüm ancak devamı gelmediği için önemsemedim.

3 gün önce %20 su değişimi yaptım ( suyu 48 saat beklettim, şehir suyu kullanıyorum ) ve balıkların sürekli su yüzeyinde yüzdüğünü gördüm. İşe gitmem nedeniyle 48 saate yakın öyle durdular... Eve geldiğimde hala daha suyun yüzeyinde süzüldüklerini gördüm. Bu defa endişelendim ve 3 ml su hazırlayıcı ekledim tanka. 2 saat sonra, normale döndüler. Ancak, kuyruk erimesinin o balıkta ilerlediğini ve başka balıkta da kuyruk erimesi başladığını gördüm. Kuyruk erimesi ilerleyen balık su yüzeyinde duruyor genelde ve arada da bitkilere sürtünüyor.

Çözüm olarak ne önerirsiniz? Balıklarımın nesi var?

Yardım için teşekkür ederim...

2. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Alper bey muhtemelen azot döngüsü henüz oturmadığı için amonyak artışı yaşanıyor. Sorunun kaynağını bulursanız çözüme kavuşmanız daha kolay olur. Mümkün olduğunca ayrıntılı bilgi vermeniz gerekiyor. Akvaryumu ne zaman kurdunuz, balık yoğunlugunuz ne kadar, nasıl yemleme yapıyorsunuz, filtreleme sisteminiz nedir ve son dönemde tabanı kurcaladınız mı?

3. Emre54

Emre54 Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Balik sürünüyor ise dış parazit olmuştur. Doğal yolu varmi bilmiyorum . Akvaryumcudan dış parazit ilaci alabilirsiniz ve tedaviyi ayri tankta yapmanizi tavsiye ederim

4. a.izguden

Beğenilen Mesajları:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Hemşire
    Afedersiniz, foruma giriş yapamadım, malum iş yoğunluğu... Ancak, balığım her gün az da olsa kötüye gidiyor...

Akvaryum 3 ay önce kuruldu. 70 litre akvaryumda 8 adet lepistes ve 7 adet karides mevut, 10-20 kadar da irili ufaklı salyangoz var. Haftada 3 kere yemleme yapıyorum ve az miktarda veriyorum. Akvaryum bol bitkili diyebilirim. Sunsun dış filtre mevcut 400l/h olarak görünüyor fakat ben debisini biraz düşürdüm, tam ne kadar sirkülasyon var bilmiyorum. Tabanı kurcalamak derken, yalnızca haftada 1 bitkileri buduyorum, bazıları yerinden sökülürse dikiyorum, o kadar.

Son not: Olay olmadan 1 hafta önce dış filtreyi açtım ve temizledim. Temizlerken, sadece akvaryum suyu kullandım ve süngerleri falan sadece sıktım, akvaryum suyuyla yıkadım. Sonra, zaten azalmış olan suyun bir kısmını daha çektim ve %20 su değişimi yapmış oldum.

Başka vermem gereken bilgi varsa seve seve verebilirim...

5. a.izguden

Beğenilen Mesajları:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Hemşire
    Balığım o gün sürtünüyordu ancak şu an öyle bir davranış göstermiyor. Ancak, kuyruk erimesi çok yavaş da olsa devam ediyor. Birde, diğerleri yemleri kapışırken sorun yaşadığım 2 balık %50 yiyor diyebilirim. Yani, kimisini agzına alıp çıkarıyor, kimisini yiyor...

6. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Eğer klorlu su ile su değişimi yapılmadıysa ve bakterileri öldürecek excel gibi katkılar kullanılmadıysa azot döngüsü oturmuş bir akvaryumda bu tip bir sorunun olmaması gerekiyor. Balıklarda karın çekilmesi ve şeffaf dışkılama var mı? Eğer yapabiliyorsanız hasta balıkları makro modda fotoğraflayarak buraya ekleyebilirseniz daha iyi olur.

7. a.izguden

Beğenilen Mesajları:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Hemşire
    Gözle görülür bir klor yoktu ve ona rağmen 48 saat suyu bekletiyorum. Excel zaten elimde bile yok, kullanmıyorum.

Balıklarda karın çekilmesi yok, dışkıları da normal. Sarımtırak ve katı şekilde görüyorum. Normalden kastım, 2 aydır öyle dışkılıyorlar :)

Söylediğiniz şekilde fotoğraf çekemiyorum maalesef, ancak, belki bir işe yarar diye 2 balığın da fotoğrafını ekliyorum,

8. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Herşey optimum gözüküyor ama bir şekilde amonyak ya da nitrit miktarı artmış sanırım. Belki de tabanda kullandığınız misket gübrelerden suya bir salınım oluşmuş olabilir. Balıkların su üstünde toplanmasının nedeni de o olabilir. Dış filtrenin çıkışını suyun üzerine yaklaştırıp dalgalanmayı artırırsanız iyi olur. Balıkları gözlemleyip su değişimlerine devam edin. Zaman içinde düzelmesi gerekiyor. Eğer düzelme yerine tam tersi kötüye gitme olursa balıkları ayrı bir yere ayırıp ilaç tedavisi uygulayabilirsiniz. Ancak akvaryumda kesinlikle o ilaçları uygulamayın.

9. a.izguden

Beğenilen Mesajları:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Hemşire
    Ergün Bey, misket gübreler salınım yapmış olabilir, dikim yaparken elimle işlemi yaptığım için yerinden oynamış ve yukarı çıkmış olabilir. Balıklar su yüzeyine toplandılar ve 48 saat inmemişler, geldiğimde de gözlemledim hiç inmediler. Su düzenleyici sonrası ( 2 saat sonra ) normal hallerine döndüler. Dış filtreyi şimdi yüzeye yaklaştırdım, ayrıca, bir başka arkadaşta hava taşı da bağla demişti, onu da bağladım. Düşük havalandırmada çalışıyor...

Birde, düzelmeden kastınız, kuyruklarının yeniden çıkmaya başlaması mı? Bazıları yeniden çıkmaz diyorda... ( forumlardan okuyorum. ) 24 saaat daha havataşını çalıştıracağım, sonra kapatacağım. 1 hafta daha gözlem yapacağım, hala daha kuyruğu eriyorsa tekrar konuya yazarım, tedavi konusunda bilginizi isterim...

10. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Balıkların kuyrukları sıfıra kadar erise bile tekrar çıkabilir. O konuda şüpheniz olmasın. Eğer kuyruk erimesi durduysa kuyruklar ve yüzgeçler yavaş yavaş tamamlanmaya başlar. Hava taşını bir kaç gün daha çalıştırın sonrasında bakteriler fazlalık amonyağı/nitrti giderdiğinde zaten balıklar normal haline gelecektir.

11. EmreFidan

EmreFidan Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Algida Soğuk Hava Deposu Forklift Operatörü
    Arkadaşlar siteyi birkaç gündür inceliyorum tank tanıtımı veya üye tanıtımı yapmadım fakat konuyu görünce acil cvp yazma isteği doğdu bende uzun bir süredir Lepistes besliyorum,
    Kısaca ön tanım olarak;
    50LT tankta 25+50 ( 25 yetişkin 50+ Yavru ) Lepistes besliyorum
    Filtre olarak iç filtre kullanıyorum temizliği ayda bir akvaryum suyunda süngerden dışkı temizliği oluyor
    Su değişimi olarak haftada bir %20 su değişimi ( su değişimini 6 derecede sabit ph ve bütün ağır metallerden arındırılmış olarak yapıyorum )
    Düzenli olarak 60 Litre tankta bitki olmamasına rağmen sürekli H2O , haftalık su değişimi ve PH,NH3 vs test yapıyorum ( babamın mesleğinden dolayı ) Fakat Ergün Bey'in '' Balıklarda karın çekilmesi ve şeffaf dışkılama var mı? '' cümlesi çok dikkatimi çekti bende de şu aralar şeffaf dışkılama ve çok az da olsa kuyruk erimesi ve albinolarda sabepsiz ( herhangi bir hastalık belirtisi olmadan durgun olarak 1. günün ardından sabah yemlemede ) ölümler oluyor sizce sorun nedir nasıl bir yol izlemeliyim ve kısa zamanda da LT bitkili akvaryuma geçeceğim ön tanı sparişlerimi tedarikçime ilettim bekliyorum ...

12. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Emre bey balıklarda karın çekilmesi ve şeffaf dışkılama bakteriyel bir rahatsızlıktır. Eğer balıklarınızda bu tip bir sorun görüyorsanız flagy isimli ilacı bir parça bölüp iyice ezdikten sonra biraz su yardımı ile yemlerine emdirmeniz sorunu çözecektir.

Kuyruk erimesi azot döngüsünün düzgün işlemediğini gösterir. Kurulumun üzerinden bu kadar zaman geçmesine rağmen kuyruk erimesi görmenizin nedeni iç filtre ile akvaryumu temizlemeye çalışmanızdır. İç filtre çok kötü bir filtreleme metodudur. Eğer bitki yoksa pipo filtre en iyi biyolojik filtreleme seçeneğidir.

Akvaryumlarda Biyolojik Filtrasyon ve Yeni Tank Sendromu isimli makaleden filtre çeşitleri ve biyolojik filtrasyon hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bitkili akvayruma geçiş yapmayı düşünüyorsanız Bitki Bakımı Ve Türleri kısmına bir tanıtım konusu açabilir ve aklınıza takılan her şeyi sorabilirsiniz.

EmreFidan ve hedayse bunu beğendi.

13. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Emre Bey merhabalar aramıza hoşgeldiniz, 50 Litrelik tankınıza Sunsun hw-603b model mini dış filtreyi bağlayabilir daha kaliteli bir filtrasyon yapabilirsiniz. Pipo filtre bile iç filtreden daha iyi biyolojik filtrasyon sağlar.

EmreFidan bunu beğendi.

14. Berkan Yıldız

Berkan Yıldız Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Öğrenci
    IMG-20151227-WA0001.jpg IMG-20151227-WA0007.jpg IMG-20151227-WA0008.jpg IMG-20151227-WA0000.jpg IMG-20151227-WA0008.jpg IMG-20151227-WA0000.jpg Balıklarınız çok güzel inşallah kısa zamanda düzelirler bunlarda benden bir görüntü

EmreFidan bunu beğendi.

15. EmreFidan

EmreFidan Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Algida Soğuk Hava Deposu Forklift Operatörü
    Yorumlarınız için teşekkür ederim bugün tam bir gözlem yapıp sorunu netleştirmeye çalışacağım duruma göre tedavi olarak yardımlarınıza başvururum arkadaşımızın konsunuda daha fazla meşkul etmemek için hem tank tanıtımı hemde sorunlar ile ilgili yeni konu açarım

Sayfayı Paylaş