Hobiye ilk adımınız

Konusu 'Forum ve Site Hakkında' forumundadır ve BORA83 tarafından 02/06/14 başlatılmıştır.

1. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar,
    Sizinle biraz eskilere gidelim. Akvaryum hobisine kimler ilk olarak ne zaman, hangi şartlarda ve nasıl başladı?
    İlk akvaryumunuza ne zaman kavuştunuz?
    İlk beslediğiniz balık türü neydi? Kaç yıldır balık besliyorsunuz?
    Şuan kaç akvaryumla ilgileniyorsunuz? Hobi konusunda nereden nerelere geldik? Başınızdan acı tatlı neler geldi geçti?
    Buyrun birazda bunları konuşalım. Bu bölümde maksat tanışma, kaynaşma, muhabbet. Hadi bakalım herkesten güzel yorumlar bekliyoru. :):):)

2. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    İlk yorum benden olsun. Ben ilk adımı 7yaşinda iken halamın kızının hasta balığını bana vermesi ile hobiye adım atmış oldum.
    Balık hastaydi hiç yüzmüyordu ölecek diye bana ufak bir kavanoza koyup vermişlerdi. Zebra balığıydı. Alıp kavanozda eve getirdim ve şansıma hasta balık kendi kendine iyileşti. Kavanozda kendi başına uzun bi süre yaşadı sonra öldü. Ama hobiye bulastim artık bir kere sonrası bayram harcliklarimla fanusta japon balığı besleyerek geçti ama zevk alamiyordum.Babama zorla orta okuldayken ufak bi akvaryum aldirmistim.İcinde bir ısıtıcı ve birde hava motoru olan küçük bir akvaryumum oldu. Uzun yıllar o akvaryumla devam ettim.Taa ki lepisteslerle tanışıp üretmeye başlayinca bi büyük boy akvaryum aldım. Üniversitede okurken sirf haftasonları memlekete gelir baliklarima bakardim büyük lepistesleri petshopa satar harçlık bile cikarirdim kendime derken yillar gecti. Hep evimde akvaryumum oldu bazen sayıları 2 ye 3 e çıktı. Derken sene 2009 veya 2010 Hakan beyle tanıştık oda acemi bende :) İlk bitkili akvaryumu kurmayı benim aklıma o soktu.Olur mu olmaz mı derken başladık. Şimdi 200 litre high tec. Bitkili saf kan moscow blue besliyorum.
    Düşündüm de 7 yaşında başladığımda küçük bi kavanozla ilk adımı atmıştım hobiye şimdi yaş 31 oldu 200 litrelik akvaryuma sahibim. İşte bunun adina AŞĶ derler.Bakalım bu aşk beni nelere nerelere sürükleyecek.:)
    Saygılarımla...

3. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bora Hocam 2005 yılında kızımın fanusta balık istemesi ile başladım hobiye. Hiç bir şey bilmezken 3lt lik bir fanusa bir koi balığı ile başladım aynı ölünce ertesi gün 2 japon balığı aldım onlarda ertesi güne ölücne sonra 2 moli balığı verdiler fanusta onlar yavru bile verdiler ve 50lt lik bir tanka geçtim ona kolay tür bitkiler ekledim. O yetmez olunca 100x40x35y bir tankı sağlam taban ile bitkili yaptım bu aşamada Ali İlker abimin çok desteği oldu bana ve desteği (bitki+balık+bilgi+gübre) devam etti.

Son 5 yıldır ise mevcut tankım 100x40x50y ile devam ediyorum yanında da 50x45x45 bir tankım daha var. Hobiye başladığımdan bu yana genellikle canlı doğuranlar besledim.

4. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Bora bey bu konuyu inanınki 2 gün önce ben düşünmüştüm.Böyle bir konu açmayım da kaynaşalım diye. Çok iyi oldu eskiye gitmek anıları tazelemek.Teşekkür ederim.

Rahmetli babam her türlü canlıyı beslemekten zevk alan bir adamdı.(Allah(c.c) rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun.)Evimiz bahçeliydi güvercinlerimiz vardı.Kurt köpeklerimiz vardı.Cins tavuk ve horozumuzun yanında normal yumurta tavuklarımız ve denizli horozumuz da vardı.Ben çocuktum bir çok kanaryamız vardı.Banttan kayıt teybimizde(antika makara sarmalı teyp) halen kanarya sesleri vardır.Bülbül kasedi dinletirdi rahmetli taklid ederdi kanarya yavruları o şekilde öterlerdi.Neyse asıl konumuza gelelim 50lik japon balıklarımızın içinde tek olan betamız vardı sanırım 50lik bir akvaryumdu.O beta yalnız diye eş al diye yalvarmıştık babama o da getirdi akvaryum da kavga dövüş sabaha getirdiği beta yok.Ankara ulus ta ki akvaryumculardan alırdı balıkları o zaman da o akvaryumcular hobicileri kandırıyordu şimdi de aynı.Bu olay 2-3 defa oldu yani 2-3 beta kaybettik bize hep erkek beta veriyormuş akvaryumcu bize.Onlarda kavga dövüş ölüyordu kuyruklar paramparça oluyordu hep, kazanan hangisi olursa olsun farketmiyordu,sonuç elimizde beta kalmadı.Gerçi zamanla japon da kalmadı ya.
    İkiz kızlarım yeni doğduğunda avukat bir arkadaşımın bürosununda ki hayran olduğum ve sık sık ziyaret bahanesiyle o duvaradaki akvaryumunu seyretmeye giderdim. Bürosunu değiştirirken bana vermeyi teklif etti.Dükkan sahibi istememişti akvaryumu oda duvarı eski haline getirmesi lazımdı.B ana teklif edince takla atarak ve binbir güçlüklen eve getirdim akvaryumu hanım akvaryumu görünce şaşkınlığından ve nereye koyacağız diye neredey se bayılacaktı hanım.Çünki akvaryum 130*25*125h di kapıdan sokarken 4 kişi alt camını kırdık.Neyse bu akvaryumu yaklaşık 5-6 sene kuramadan taşıdım.Hep salonda süsü olarak kaldı. 2 ev değiştirdim en sonunda ev sahibi oldum.3 sene önce aldığımız eve taşınırken tartıştık eve hayallerimi süsleyen o duvaryum akvaryumu balkondan attım aşağı büyük bir gürültü ile patladı akvaryum.Yönetici kızdı birde oraları temizledik. Neyse o 5-6 sene taşıdığım hayallerim suya düşmüştü ama bu 1 ay önce kurduğum akvaryum hayallerimi azda olsa süslüyor.http://forum.akvaryumda.com/akvaryumlarimizin-tanitimlari/519-emeklinin-salon-ve-oturma-odasinda-ki-hayali-gercek-oldu.html.
    İşte benimde ilginç anım bu.SAYGILAR.

5. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Uğur Bey maşallah film şeridi gözümün önünde geçti, en hoş tarafıda yöneticinin size kızıp ortalığı temizleme durumunu yazmışsınız güldürdünüz beni.

Bilmiyorum ama hobimiz güzel bir hobi ben evimi akvaryumsuz düşünemiyorum. :)

6. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Güzel anınızı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim Uğur abi .Bende tam size yazacaktım abi sende anı çoktur bir tanesini bizimle paylaşabilir misin diye :) Kalp kalbe karşıymış :) .Vay be o güzelim akvaryum balkondan aşağıya gitti demek yazık olmuş ama sonunda sizin hayaliniz gerçekleşmiş.en önemlisi bu :) İnşallah Her şey gölünüzce olur :)

7. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    ben oldum olası her canlıyı merakla incelemişimdir küçükken özellikle karınca ve örümceklere hayrandım tabi arada sırada fanusta balık bakmışlığım oldu, iş yerimde çalışan birisinin akvaryumunu satmasıyla akvaryumu aldım, doğayı eve getirebileceğimi düşündüm :) nasıl yapacağımı araştırır iken bu forum da bu hobiye adım atmış oldum, su altı her zaman insan için merak uyandırmıştır bitki akvaryumu su altının orjinaline daha yakın bir görüntü sağlıyordu ve herkesin hoşuna gidebilirdi bu yüzden seçtim. paludaryum veya terrarium da sürüngen cinsleri de beslemek isterdim.

8. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Tek yandığım şey bir defa bile kurup zevkini alamadım.İlk evimiz 1oda 1 salondu.Akvaryum balkonday dı alt ucu kırıktı suyu bir yandan doldururdum bir yandan boşalır dı.İkizleri yazın içine korayım hortumla sulardım :) tek zevkim o oldu sadece balık yerine ikizleri yüzdürdük.
    Yönetici konusu da o kadar taşı kır kırdığın akvarymun camlarını bir de süpür :) olacak iş değil ya o akvaryum hayalimdi ya neyse.Sağlık olsun.

9. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Evet abi ya kırılmasın çizilmesin diye o koca akvaryumu eve getir sonra balkondan aşağıya at inişini patlayışını izle birde o sinirle camları in süpür insanın canı ne kadar çok yanar ya seni anlayabiliyorum.Üzerinede yönetici hiç çekilmez:)
    Ama şimdi harika bi akvaryuma kavuştun zevkini sefasını sür gönlünce abim :)

10. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Bu arada akvaryum ölçülerine dikkat ettiniz mi?130*25*125h avukat arkadaşın bürosunun duvarında duruyordu.

11. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Evet abi tankın eni boyu neredeyse aynı.Dar ama harika bir akvaryummuş.Led tv yerine izlenirmiş.:)

12. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Benim ilk akvaryumum sene 95 te başladı, ara ara sürekli akvaryum kurdum, chiclid de çok besledim ama bitkiliye geçtikten sonra diğer akvaryumlar bana çok kuru geliyor :) Gurbette öğrenciyken bile yaklaşık 10 ev değiştirdim hepsindede üşenmeden akvaryumumu kurup geri toplamışımdır :)

Ayrıca hertürlü kuş , hemstır, kedi, ıguana, beyaz farei bıldırcın vs hayvan besledim, ama hep dönüp dolaşıp akvaryum kurdum birtek akvaryumdan kopamadım, hatta köyde çayın kenarına çukur açıp üstünü çalı çırpı ile kamuflaj yapıp çayın kendi suyuyla beslenen doğal küçük gölet şeklinde akvaryum bile yapmıştım :) 2 güne gidip besliyordum sonra hepsini yemiştim..

13. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Murat bey güzel paylaşımınız için teşekkür ederiz. Vay be hobi insana neler neler yaptırıyor.Öğrenci evinde akvaryum, Köyde çay kenarında gölet bile yapmışsınız.Tebrik ederim sizi sizde demek tam bir akvaryum tutkunuymuşsunuz. :)

14. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Murat bey yediğiniz balıklara ne kadar zaman baktınız aceba yenecek boya geldiğine göre baya uğraştınız herhalde :)

15. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Uğur bey valla 3 ay boyunca yani yaz dönemi boyunca köyde durmuştum, sıkıntıdan bunu yapmıştım 3 ayda baya büyümşlerdi aslında ilk yakaladığım haliylede yenirdi ama büyüttüm az, börtü böcük ne varsa proteinle besledim baya lezzetliydi :)))

16. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    VE NEDEN Mİ? HOBİMİZ VAR NEDEN Mİ? BÖYLE ŞEYLERİ SEVİYORUZ ÖZETLEYEYİM !!!
    Ben ve bizler çocukluğu köyde geçen, patoza saman atan, dalından elma yiyen, çayı traktörün pulluğuyla çevirip içine küreklerle kum atıp suyu bulandırıp sonra rambo gibi elimizle balıkları yuvasından tutup dışarı fırlatan, yuvasından düşmüş yavru serçe için üşenmeden kafes yapan büyütüp doğaya salan, sabah 4 te yola çıkıp dağa mantar toplamaya giden bir nesiliz işte bu yüzden,, bu yüzden hayvan sevigisi doğa sevgisi var içimizde gerçekten, şimdi köy kavramı kalmadı eskisi gibi, yeni nesil internet başında geçiriyor çocukluğunu.

17. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Murat bey aslında hayatımızda muhakkak hayvan olmalı hayvan sevmeyen insan sevmemezse gibi geliyor bana. Çocuklarımıza da bunu aşılamamız lazım, ben çocuklarıma bizzat bunu yapmaya çalışıyorum akvaryuma eyim onlara attırıyorum, yeni yavrular oldumu onlara gösteriyor takip etmelerini sağlıyorum.

Millet olarak bu duygulardan uzaklaşmamız gerektiğini düşünüyorum.

18. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Evet çok güzel söylediniz, doğayı hayvanları sevmeyen insanları da sevemez, ben hep en bunalımlı dönemlerimde akvaryum kurdum bu akvaryumum da olduğu gibi, başka birşey bende bu kadar kafa dağıtmıyor, dışardan birine anlatsan saçma gelir.

19. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Murat bey bugün mesajlara duygusal şekilde başlıyorsunuz ama sonu hep felaket ile bitiyor :D

Benim hobiye başlamam da aynen Bora hocam gibi 6-7 yaşındayken Dayı oğlunun ölmek üzere olan bir lepistes balığını vermesiyle başladı. Tabi balık kısa sürede öldü ama babam da benim gibi merak saldığı için eve o zamanlar için büyük sayılabilecek bir akvaryum kurduk. Sonra yavrular çok çoğalınca bir tane daha yavru akvaryumu kurmuştuk. Arada kaldırdık akvaryumları ama her seferinde tekrar kurdum. En son evlenmeden bir kaç gün önce bu akvaryumu kurup bitki yetiştirmeye başladım ve 2 yıldır böyle devam ediyorum.

20. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Hakkatten ya bende farkettim :D

21. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Doğru söylüyorsunuz Hakan bey ve Murat bey.Herşey sanal oldu bence de.Ama biz coçuklarımıza bunları anlatarak ve yaşatarak bu sanal ortamdan onları azda olsa kurtarmalıyız aslında.Murat bey sizin o sıkıntılı dönemleriniz de başkası olsa herhalde alkolik olurdu.Siz akvaryum aşkınız ile atmışsınız o sıkıntıları.Helal olsun vallahi size.Tebrik ederim sizi.

22. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkür ederim, bu foruma katılmamı sağlayan şuanki tankımı 3 ay önce kurdum 7 yıllık kız arkadaşım en sıkıntılı işsiz dönemimde beni terkettiği zaman yani :) Oda haklı garip napsın :)

23. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Murat Bey Bakara Suresi 216. ayette;
    "Sizin Hayır Bildiklerinizde Şer, Şer Bildiklerinizde Hayır Vardır" buyruluyor.

Rabbim herşeyin hayırlısını versin inşallah, biz bilemeyiz Allah bilir.

Sayfayı Paylaş