elma salyangoz üretimi

Konusu 'Salyangozlar' forumundadır ve thecooler tarafından 13/08/14 başlatılmıştır.

1. thecooler

thecooler Gayretli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    elma salyangoz üretimi için internette strafor üstüne koyup yumurtaları nemli tutma gibi yöntemler var ben size sıfır kayıp ile salyangozları yumurtadan çıkartma yolunu söylüyecem :)

Akvaryumlarda Balık Koyulan yumurta poşetlerine yumurtaları koyuyoruz 1 öbek diyelim veya petek içine poşetin nemleneceği kadar az miktar su koyuyoruz içine üfleyip şişiriyoruz :D içinde çok su birikirse yumurtalar ölür nem yapacak kadar su koyuyoruz poşetin ağzını bağlıyoruz 20 gün içinde çıkar yumurtalar görürsünüz zaten

sürekli üremelerini isterseniz elmayı kurutup bemicks b12 vitaminine batırın ampul ;)

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Sercan bey merhabalar aramıza hoşgeldiniz, paylaşım in teşekkürler.
    Bir dönem elma salyangoz beslerken straforu teker şeklinde yani halka gibi kesip kürdandan strafora ızgara yapmıştım. Yumurtaları üstüne koyup akvaryuma su üstünde gezmesini sağlamıştım bu sayede hem nemli kalıyordu hem de su dibine düşmüyordu. Sanırım 700 ü geçik yavru elde etmiştim sonra dağıtacak yer aradım :)

3. thecooler

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben göksuya bıraktım hepsini 200-300 tane vardi göl gibi biyer göksu

4. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Bir dönem benim akvaryumdada aşırı çoğalmıştı günlük haşlanmış ıspanak, bezelye vb şeyler yetiştiremez olmuştum.Yiyor yiyor sonrada suyu kirletiyolardı. Vayy be Ne kadar zaman geçmiş üstünden :)
    Sonra verecek yer bulamadım.Zar zor elimden çıkartmıştım.o gün bu gündür akvaryumlarıma sokmuyorum.
    Şimdiki amacım Nerite salyangozu beslemek:)

5. thecooler

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    acı su olursa yani ne tatlı ne tuzlu su, nerite salyangozu ve su marulu ile üretebilirsiniz kalamar kemiği vermeniz lazım ;)

6. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    2 adet elma salyangozu aldım şimdilik kendi kendilerine takılıyorlar erkek ve dişi olup olmadıklarını bile bilmiyorum. Ama üreseler de fena olmaz. Eğer akvaryumu bozmadan yumurtlarlarsa Sercan beyin taktiğini deneyeceğim.

7. thecooler

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    dişilerde kıvrık olanyer daha küçük erkeklerde daha dışarıya çıkık deniz kabukları gibi uzuyor erkeklerde :D erkek dertmene gerek yok bir sekilde sperm alıyor bende full dişi vardi yavruluyordu önceden 1 tane çiftleşmiş dişi olsa yeter ceviz büyüklüğüne geldinde yavrulamaya başlar su sıcak olursa daha çok ciftleşirler ve daha çabuk büyürler :D

8. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Teşekkür ederim bir ara bakayım ikiside erkek çıkmaz inşallah.

9. ilhan A.

ilhan A. Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    51
    Ödül Puanları:
    28
    Üstünden 1 yıl geçmiş ama yine de yazayım...

Elma salyangozları Hermafrodit'tir..yani çift cinsiyetli....

O yüzden bir tane bile alsanız ortama bağlı olarak üreyebilirler ...

10. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    İlhan Bey konu açılalı bir kaç gün oldu sanırım yanlış gördünüz tarihini :)

Biz hep elma salyangozları tek cinsiyetli olarak biliyoruz. Erişkin olduklarında erkek burgu kısmı kahverengimsi oluyor dişi daha sarımsırak.

11. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Ben ilk defa elma salyangozu beslediğim için tam olarak bilemiyorum ama çift cinsiyetli olduğu söyleniyordu. Gerçi Sercan beyin yaşadığı deneyim de hermafrodit oldukları gibi bir intiba uyandırıyor ama tam olarak bir araştırma yapmadan cinsiyetleri konusunda net olarak birşey söylemek zor.

12. ilhan A.

ilhan A. Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    51
    Ödül Puanları:
    28
    Hakan Bey,

Haklısınız ...üyelik tarihine bakmışım :p eh yine de 2 gözden 2 katarakt ameliyatı geçirmiş biri olarak yine de iyi gidiyorum ;)...

Ergün bey,

Bu herhalde benim burcum gibi... 21 Mayıs
    Bazı dergi ve sitelerde " ikizler " bazılarında ise " Boğa " :) ...
    Ama yaşadığım bir deneyimi şöyle aktarabilirim...
    Bir tane elma salyangozum var...1 yıldır bendeydi... ve o yılın sonunda baktım birgün heryer elma salyangozu yavrusu, tahminen 30 - 40 kadar... o dönemde başka hiçbir salyangoz girmedi akvaryuma..bir anda yavrulamaya başladı yani...
    Ondan sonra tahminen 6 ay kadar önce yerini değiştirdim...yine tık yok....

Yabancı sitelere baktığımda ise kimilerinde erkek & dişi gerekir şeklinde yorumlar varken kimileri de hermafrodit olduğunu söylemekte... ama hermafrodit olduğunu söyleyenler çoğunlukta .......

Kolay gelsin.......

13. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Gerçekten çok ilginç, benim zamanında baktığım salyangozlardan takiplerimde dişiler yai burgu kısmı renksiz yani açık renkli olanlar yumurta bırakıyorlardı.

Sizin kendi haline üreyen elma salyangozunuz erkek miydi yoksa dişimi ? Tuhaf bir soru oldu ama en azından erkek dişisi için bir ayrım olduğunu biliyoruz :)

Sorumu lütfen farklı algılamayın hani dalga geçer gibi bir soru oldu ama dediğim gibi bir öğrendiğimiz şekliyle erkek dişi ayrımları var bu yüzden soruyorum.

14. ilhan A.

ilhan A. Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    51
    Ödül Puanları:
    28
    Hatırlamıyorum :( ........

15. thecooler

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    evet doğru hermafrodit ama erkek den döl alırsa yumurtalar daha fazla çıkıyor hemde öbekler küçük olmuyor oda geldi başıma :D 1 salyangoz oldugu halde yavru veriyordu erkek olursa öbekler büyük oluyor döllenme olmassa minik mink yada parça parça çıkıyor yumurtlama şekilleride çok değişik biyere kendini yapıştırıyor sonra içeriden yumurtaları ileri geri yaparak çıkartıyor video bile çekmiştim :) 650mb civari video vardi ayarları değiştirince mb küçüldü ama görüntü bozuldu upload etmedim bende

Sayfayı Paylaş