E jet 3388 uzun kullanım incelemesi

Konusu 'Dış Filtre Türleri ve Seçimi' forumundadır ve ışıkizi tarafından 02/03/20 başlatılmıştır.

1. ışıkizi

ışıkizi Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    E jet 3388 uzun kullanım incelemesi

E jet 3388 saatte 2000 litreye yakın su çevirebilen güçlü bir motora sahip tüketim değerleri ile dikkat çeken bir dış filtre modeli. 14 Watt tüketim değeri olduğu belirtilen filtre benim de ölçümlerim ile uyuşmakta. Belirtilen su çevrim miktarı benim ölçümlerime göre büyük ölçüde doğru. Yedi aylık kullanım sürecinde ise debi miktarında herhangi bir düşüş yaşamadım. Ürünü ilk aldığımda oldukça gürültülü çalıştığı için servise yolladım ve mıknatısı değiştirttim. Bunun dışında çalışma biçimi ile ilgili bir arıza yaşamadım. Pompalı bir model olmadığını da belirteyim. Madde madde inceleme aşamalarına girelim.

Malzeme kalitesi :
    Ürünün çanak ve kafa malzemeleri oldukça kaliteli . Kullanılan malzemeyi beğendim. Bağlantı kelepçeleri oldukça kalın ve sağlam yapılmış. Ayrıca dört mandal gayet iyi düşünülmüş. Bu kısım artı. Boru ve boru aparatları göreceli olarak kabul edilebilir kalitede. Vana kısımları çok iyi şelale kısmı biraz zayıf denebilir. Ama çok uzun bir şelale aparatı çıkmakta , ayrıca dönüş mafsalları diğer ucuz ürünler gibi basit değil. İç yapı çok kaliteli olmasa da kolayca kırılacak bir plastik kullanılmamış. Hortumlar hem giriş hemde çıkış kalın tip kullanılmış. 18 mm olandan. Taşımak için bir sap iyi düşünülmüş ama biraz zayıf. Su doluyken kırılacak gibi geliyor bana.

Nasıl dizilir?:
    Su girişi sepet kanalından geçerek alttan başladığı için ilk malzeme altta olmalı. Burada çeşitli fikirler mevcut . Ben kendi dizilim şeklimi burada anlatmayacağım. Ancak en pis sepet en altta olacak şekilde dizilim yapılmalı. Gidip en alta elyaf koymaya kalkmayın yani. Ürünün kafa motor bölümü aşağı doğru uzatılmış bir kapak ile kapatılmış. Bu sayede hava yaparak durma olasılığı azaltılmış. Yindede bazen hava yaptığını duyabiliyorum. Bir süre sonra kendi havayı atıyor. Sepetler birbirine biraz zor geçiyor dizerken buna dikkat etmeli.

İçinden çıkanlar: Elyaf , sünger,karbon ve gözenekli halka çıkıyor. Elyaf dışında hepsi yetersiz. Elyaflar zaten kısa zamanda bozulacakları düşünülürse filtre malzemesine para harcamak kesinlikle şart olacak.

Önemli sorunlar:
    Kafa ve sepet borusu arası aparat oldukça saçma düşünülmüş. Ters mi düz mü veya lastiği nerede olacak hiç belli değil. Doğru takma şeklini bulana kadar çok uğraştım. Bence sepete bağlı kalacak şekilde en doğrusu . Lastikte bu şekilde takıldığında en iyi şekilde iş görüyor. Diğer şekillerde buradan su kaçıyor(Kafa değil sepetler arası) ve filtre temizlik yapamıyor. Sepetler arası boru ise sızdırıyor. Az olsa sorun teşkil etmez ama buradan sızıntı bence fazla. En kötüsü de üst sepet . Bu tip filtrelerde en üst sepet çok önemlidir. Üst sepet ve kapağı filtrenin suyu ne kar güzel filtre edeceğini belirler. Üst sepet kapağı çanağa iyi oturmayan bir filtre (içerdeki malzemeden bahsediyorum) suyu filtre malzemeleri içinden değil yanlardaki boşluklardan geçirerek boşa çevirim yapar. Kısa zaman sonra dolan filtre malzemeleri yüzünden su daha daha fazla bu açıklığı kullanacağı için akvaryum gün geçtikçe daha bulanık hale gelecektir. Filtre içinde biyolojik ortam oluşamayacağı için de asla istenilen berraklık yada azot döngüsü oluşmayacaktır. Ne yazık ki bu filtre de böyle bir filtre. Üst kapak sağ (kafa değil sepet kapağı) ve soldan oldukça aralık kalıyor. Bu yüzden ilk dolan sepetten sonra filtre artık bu aralığı kullandığı için giren partikül çıkan partikül eşit olmaya başlıyor. Bilimsel olanı filtre tıkanmalı ve daha yoğun temizlik yapmaya başlamalıydı. Bu durumda debi düşüşü görmeliydik. Doğru çalışan filtre dolduğunda tıkanır ve debi düşer. Bu filtrede ise ,su bu aralığı kullandığı için debide hiç düşüş olmuyor. Diğer bir sorun ise en üst sepet motor yuvası altında var olan delikler.

[​IMG][​IMG]

Üretici Maalesef buraya ayrı bir sepet yapması gerekirken aynı sepeti dayamış. Bunu kınıyorum. Motor suyu bu delik yüzünden üs sepetten çekemiyor bir alt sepetten çekiyor. ,Üst sepet tamamen / kısmen iptal oluyor. Eğer üst sepete bir şeyler koyacaksanız ne yapın edin bu deliği tıkayın yada bu sepete bir şey koymayın boş kalsın.

Kendi fikirlerim :

Benim aldığım model olan 3388 oldukça büyük bir filtre. Yeri küçük olanlar daha ufak modellere yönelirse daha iyi olabilir. Bu anlattıklarıma rağmen almak isteyen ve ben inanmadım diyenler yinede istediği gibi yapmakta serbest elbette. Bu anlattıklarım dışında gayet sessiz çalışan bir filtre ve debisi oldukça yüksek. Ama ben yüksek debide fayda görmüyorum. Belli bir debiden sonrası sadece filtre malzemelerini çeşme altında yıkamak gibi bir şey oluyor. Böyle bir akıntıda biyolojik ortam yaratmak zor. Ben kısarak kullanmayı tercih ediyorum. Daha önce aldığım ve kullandığım filtrelerden daha memnun kaldığımı söylemeliyim. Küçük bir akvaryum kadar su aldığı için ise temizlik yaptıktan sonra akvaryumun içindeki su azalıyor. 350 litre akvaryumda kullandığım düşünülürse daha küçük akvaryumlar için kesinlikle uygun değil. Filtreyi satın alıp hiç değişiklik yapmadan kullanırım diyenler kesin bir hüsran ile karşılaşacaklar. Dediklerimi uygulayıp basit değişiklikler ile kullananlar daha çok başarı elde edebilirler. Benim anlattıklarım zaten almış olanlar için . İstek olursa neler yapmak gerektiğini daha detaylı anlatırım

Kullanım biçimi ve ilk kurulum:

İlk kurulumda iç medyaları dizip filtreyi çalıştırmaya başlamamız için su doldurma şekli , kullanma kılavuzunda üst tıpayı söküp oradan su doldurun biçiminde ama bu biraz zor bir iş çünkü çok su gerekiyor. İlk sefer kullanımda ben ağızla suyu biraz çekerek eski yöntemle doldurdum. Bu sırada üst tıpa açık olmalı .Su oraya ulaştığı anda tıpayı kapatıyoruz. Daha sonra zaten hortumlarda su kaldığı için vanaları açıp, tıpayı sökmek yetiyor. Dolunca tıpayı hemen kapatıyoruz yoksa akvaryum suyu komple boşalır.Daha sonra fişi takabiliriz.

Son düzenleme: 03/03/20

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih Bey detaylı anlatımınız için ve tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Bu tip filtrelerde genel kanı enerji tüketiminin gerçeği yansıtmadığı yönünde, siz ne düşünüyorsunuz?

3. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Gerçeği yansıtıyor. ;Bu bakımdan bir şüphe yok.

hedayse bunu beğendi.

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Normalde ölçümü yapılabilir mi böyle kabloya takılan bir cihaz ile çektiği akım ölçülebiliyordu sanırım değil mi?

5. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Bende wattmetre var. Onunla ölçüyorum.

hedayse bunu beğendi.

6. H. KAYA. GEMLİK.

H. KAYA. GEMLİK. Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Aynı markanın 3368 modelini altı seneyi aşkın bir süredir sıkıntısız kullanıyorum. Öyle ki bu filtreyi de bir arkadaşımdan ikinci el olarak temin etmiştim. 0 ses en güzel özelliği. İnanın filtreye kulak dayasanız bile rahatsız olmazsınız. 135 litre akvaryumumun filtrelemesini mükemmel yerine getiriyor. Hava sorunu hiç yaşamadım, Filtre temizliğini en geç 3 ayda bir yapıyorum, zaten 1,5 aydan sonra debi düşmeye başlıyor. Bende tavsiye ediyorum.

Ekli Dosyalar:

• 001.jpg
      001.jpg
      Dosya Boyutu:
      28,8 KB
      Görüntüleme:
      5
    Bitkici ve hedayse bunu beğendi.

7. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Fotoğraf ürünün fotoğrafı ise eski sürüm bir ürün. Yeni sürümde tıpa rengi yeşil değil turuncu. Bazı farklar olduğunu yazan kullanıcılar olmuştu. Ne yazık ki şu anda yeşil tıpalı modeli satın almak mümkün değil.

hedayse bunu beğendi.

8. H. KAYA. GEMLİK.

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Öyle olması gerekir çünkü 6 seneyi aşkın bir zamandır kullanıyorum.
    Bitkili Canlı Doğuran Akvaryumum.
    Konusu 'Canlı Doğuran Akvaryumları' forumundadır ve H. KAYA. GEMLİK. tarafından 14/04/16 başlatılmıştır.
    Filtrasyon:E JET 3368 dış filtre

Sadece bu konuyu açmamın üzerinden dört sene geçmiş.

9. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Ben tam anlayamadım şu anda . Ben ürünü 7 aydır kullanıyorum ve kesinleşmiş durumda olan 2 önemli tasarım hatasından bahsediyorum. Sepet kapağında gözle görünür aralık olduğunu sepetlerde prensip hatası olduğundan bahsediyorum siz olmadığını mı iddia ediyorsunuz ? Ben tam olarak bunu anlayamadım. Ürün elbette ki çalışıyor belki 20 yıl da çalışır. Ama su doğru yerden akmıyorsa isterse 100 sene çalışsın. Bu kullanıcıyı kandırmaktan başka ne olabilir ki? Bu testleri çok detaylı yaptım. Belirttiğim yerler manuel olarak müdahale edilmez ise ürün fonksiyonlarını doğru yerine getiremiyor , ortalama, temizlikten 1 ay sonra filtrasyon yapamıyor. Bunda itiraz edeceğiniz ne olabilir ki? Biri çıksın motorun girdiği yerde sepetin orta yerinde neden delik var açıklasın ben kabul etmeye hazırım.

Son düzenleme: 06/03/20

10. H. KAYA. GEMLİK.

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Merhaba, sizin yazdıklarınıza veya yaptığınız araştırmaya itiraz ettiğim gibi bir kanıya nasıl vardınız? Ben aynı markanın 3368 modelini altı seneyi aşkın bir süredir kullandığımı, kullandığım filtrasyon malzemesine bağlı olarak 1-1,5 ay sonra debinin düşmeye başladığını, temizliğinden, sessizliğinden memnun olduğumu belirttim. İtirazınız buna ise sizden özür diler, yöneticilerden yaptığım yorumların silinmesini rica ederim.

Yönetim ekibinden bu konudaki tüm yorumlarımın silinmesini rica ediyorum.

hedayse bunu beğendi.

11. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bence de Hüseyin bey yazılanlara herhangi bir farklı aksi yorum yapmamış. Fatih bey yanlış anlamış sanırım.

12. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Mesele o değil ben bu yazıyı yazmadan önce filtreyi kullanım süresi boyunca özellikle bir şey yazmadım . Defalarca söktüm test ettim Doğru bilgi vermek için çok ince eleyip sık dokudum. Bu yazı sayesinde insanlar bu ürünü alıp almamaya karar verecek. Sizin ürününüz piyasada zaten yok . Ürün sürüm güncellemiş durumda. Sizin aldığınız süper de olabilir bunu bilemeyiz. Ürünü kargolayıp yollarsanız inceleyip test ederiz. Şu an satılan bu filtre kesinliklikle olmaması gereken tasarım hataları barındırıyor. Bu ürün ucuz bir ürün de sayılmaz. Böyle bir ürünün böyle hatalar ile piyasa sürülmüş olmasını yazmayalım da ne yapalım ? Ben bazı modifikasyonlar yaparak rayına oturtabildim. Ayrıca kendim elektrik elektronik üzerine çalışıyorum. 35 senelik akvaryum deneyimim var. Bu ürünü inceleyip objektif yorum yazabileceğimi düşünüyorum. Ayrıca sattıkları ürünün için aldıkları paranın hakkını versinler istiyorum. Kimseyide bi zahmet enayi durumuna düşürmesinler. Elbette birileri çıkıp doğruyu söylemeli.

13. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih bey :)

Kimse sizin incelemeniz için aksine bir yorum yapmamış ki, elbette incelemelerde hepimizin yaptığı ürünün hem iyi hem kötü taraflarını açıkça belirtip bizden sonra alacaklara ışık tutmak.

Hüseyin bey de sizin yaptığınız incelemenize gördüğünüz eksiklere vs lere aksi bir yorum yapmamış ve zaten farklı bir model kullanıyor.

14. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Ben öyle olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Ben tartışma açmaya da çalışmıyorum. Hiç de sevmiyorum aslında. Öne sürdüğüm sorunlar ile ilgili fikri olan çıkıp yazarsa bende bilgilenmiş olurum. Hatta belki ithalatçısı yada üreticisi çıksa da yazsa daha memnun olurum. Burada herkesin bildiği bir durum oluştu. Bir üründen memnun olmak kişiye göre göreceli bir kavramdır. Kişinin beklentisi kendi zirve noktası ile diğer bir deyişle o ürünlerle ilgili ne kadar üst seviyede deneyim yaşamış olduğu ve bunu karşılaştırma imkanı bulması ile alakalıdır. Kullanım şekli beklentiyi ve aldığı sonucu eşitleyebilir elbette ancak bu her durumda gerçekleşmez. Ürünün farklı zamanlarda değişikliğe tabi tutulması da bu durumu değiştirebilir. Diğer bir unsur teknolojik histeri diye tabir ettiğim bir şey. Kişi aldığı üründe yanıldığını kabul etmek istemez. Gerçeği kabul etmez bunu başkalarına da kabul ettirmek için azami gayret gösterir. Oysaki yanıldığını kabul etmek de bir erdemdir. Birde günümüzün hastalığı fanboyluk var. Sanki ürünü getirip pazarlayan oymuş gibi davranmak. :) Bu üründe de iyi yanlarını kötü yanlarını anlatmaya çalıştım. Çok ta memnun olmadığımı belirttim. Birkaç noktada değişiklik ve ekleme yaparak çok daha verimli kullanılabileceğini izah ettim. Bilgiyi kimseye zorla verecek değilim. İsteyene de güzelce anlatırım.

15. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih bey bir önceki mesajımı tekrar okursanız eğer Hüseyin bey in sizinle aynı ürünü kullanmadığını yazmıştım.

E jet 3388 ile ilgili size bir şey dememiş ki :)

16. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    İlginç bir tartışma olmuş.

Bir yanda inceleme yazan Fatih bey, genel anlamda ürün kötü demiş. Hüseyin Bey'de eski modelde gayet memnun, tavsiye etmiş.

Bundan daha doğal bir durum ne olabilir ki?

Konu burada kalsın, her yazılanı doğru kabul etmek veya etmemek okuyanın tasarrufundadır. Ben de dahil olmak üzere hiçbirimiz, forumdaki hiçbir konu hakkında son söz söyleme hakkına sahip değiliz. Bu sadece bir hobi. Herkes izlenim, deneyim, fikir ve görüşlerini lisanı hal ile bildirmeli.

17. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Normal değil arkadaşlar . O ürün baştan aşağı değişmiş durumda :) Neyse ... Yazmayız başka beyan.

atamer bunu beğendi.

18. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Boş boşuna polemik yaratamaktansa boş konuşmaktansa eski üründeki sepetlerin bir resmini buldum ve ekliyorum. Bu ürün satılmadığı için sadece ikinci el bulabilirsiniz. Doğru sepet biçimi budur. Yeni ürünlerin sepetleri hatalıdır. Opera Anlık Görüntü_2020-03-12_165818_www.letgo.com.png

19. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Geliştireyim derken bozulan bir ürün olmuş o zaman. Mühendislik faciası :)

20. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Aynen asıl amacından sapmışlar. Ürün eskiden daha çok elektrik tüketip (45w) daha az iş yapıyormuş. (1200 lt/s ) Cihaz çok daha az elektrik tüketip çok daha fazla iş yapan bir hale gelmiş ancak iç donanımı berbat etmişler o arada. Sepetler saçma sapan olmuş. Yeni üründe fotoğraftaki yerdeki elek tıkanırsa en üst sepet görev yapabilir hale geliyor. Ama yapılacaklar malesef bununla bitmiyor.

21. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Dediğiniz gibi bol su çeviriyorsa, filtre malzemelerinden su geçmiyorsa haliyle düşük enerji tüketip çok su çevirecektir.

Öyle boruya falan gerek yok ki zaten sepetler birbirine otursun en alttan suyu alsın, en üst motor emişine de güzel bi geçme sistem yapsalar tamam. Yapılmış, kanıtlanmış çalışan sistem bu şekilde zaten.

Yönetici tarafından son düzenleme: 13/03/20
    hedayse bunu beğendi.

22. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Ejet 3388 tasarım hatalırını ifşa etmeye devam ediyorum. Filtre neden doğru çalışmaza bir örnek te bu şekilde gelsin. Bu resmi çekmek için baya bi küçük el fenereri yaptım. Bir led ve bir pil ileçok küçük bir el feneri yaparak filtreye yerleştirdim. Bu sayede içeride ışık elde edip şüphe ettiğim sorunu kesinleştirdim.

Resimleri ekleyelim
    IMG_20200328_213431.jpg IMG_20200328_213444.jpg

23. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Devam edelim. Bunu tasarlayan adamın ben aklına tüküreyim. Görüldüğü üzere en üst sepet kapağı baskı dayaması ne kadar aralık . Bu aralık olduğunda sepet kanalı lastiği de anlamsız oluyor ve giren su filtreden geçmeden atılıyor. Artı baskı yapılamadığı için sepetler oynak kalıyor ve sepet arası geçişler son derece artıyor. Sepet arası boru ise suyu kaçırdığı için en alta inmesine bile izin veremiyor.
    Bu kadar dandik bir ürün işte bu ürün.

24. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    İlginç bi ürün. Fiyatına baktım da, en ucuzu 650 lira.

Sepetlerin en altına kalın gözenek bio sünger felan koyup yukarı kaldırsanız açık kapanmaz mı?

25. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Kapanır kapanmasına da ben hatayı onda değil kendimde buluyorum. Hem ucuz hemde performansı gayet iyi olan filtre bulmuşken gidip milletin aklına uyup pek bilinmeyen bir modele bu kadar para bayılmış olmak içime dokunuyor. Aslında bunun üzerine biraz daha ekleyip ya Eheim klasik almalıydım yada daha az ödeyip Quick ex 1200 almalıydım. Şimdi orasını tıka burası yükselt uğraşıp duruyorum. Bitmiyor bitse canıma minnet başka bir sorun buluyorum. Bırak zaten aldığımda motor da bozuk çıkmıştı tamire gitti geldi filan. Kargo da ödedim. Bunca şeyden sonra bide millete önerirmiyim hiç?

26. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Bayağı belalı bir filtre o zaman. Fiyatı da çok, uzak durmak lazım.

27. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Eheim classic 2213 almıştım çok uzun zaman olmadı ama çin üretimi olduğu için kalite yerlerde, pervane sesinden sıkıntım olmuştu sonunda kusurunu da söyleyerek tanıdık bir arkadaşıma uygun fiyata verdim.

28. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Ben Eheim klasik modelini sadece içinde sepet barındırmadığı için düşünmüştüm. Arızalar yada bu gibi sorunlar olacak olduktan sonra Eheim 'e yönelmek te anlamsız.

hedayse bunu beğendi.

29. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Eski germany kabartmalı olanlardan olursa düşünülebilir.

ışıkizi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş