Doğanın Renkleri

Konusu 'Bitkili Akvaryum Tanıtımları' forumundadır ve Bitkici tarafından 09/11/15 başlatılmıştır.

1. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Maşallah tebrikler , ah o helferilerden ne çektim bi büyütemedim olmadı gittiler ne hikmetse, Hakan beye katılıyorum biriniz üretin de öğrenelim ilmini :D edinip keyfini sürelim..

2. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Hakan bey üretmeyi başarırsam ilk size göndereceğim. Bazı yaprakları delindi ama daha yeni diktiğim için adaptasyon sürecidir inşallah.

İbrahim bey teşekkür ederim. Herkes bu kadar zor deyince benimde gözüm korktu bakalım yetiştirebilecek miyim.

3. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Ergün bey`in belirttigi uzere uzun zamandir bu bitki ile uğraşıyorum. Bir parti kaybettim ama akvaryumda tüm dengeler bozuktu.

Simdi 2. Parti olarak deniyorum fakat bu ara bazi sorunlar nedeni ile ilgilenemedim. Şimdilik iyi haldeler. Demire karsi duyarli ve yüksek ışık isteyen bir bitki.

Ilerleyen zamanlarda daha detayli bilgi verebilirim.

4. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Fatih bey helferi bakımı hakkında ayrıntılı bilgilendirmenizi bekliyorum. Benimkilerin eski yaprakları delinip parçalanıyor. Sebebi ne olabilir?

5. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Yaprak delinmesi helferide hiç karşılaşmadım. Diğer bitkilerden yola cikarsak potasyum eksikligi olabilir. Ikinci bir ihtimal ise çok asiri nitratta veya gübrelemede de karasal birkilerde karsilastigimiz yanma tabir edilen etki oluyor. Fakat sucul bitkilerde delinme ile kendini belli ediyor.

6. nuran44

nuran44 Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    131
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    ev hanımı
    hangileri halferi dediğiniz bitkiler kayaların önünde olanlarmı? cam kenarında duranlar zemin bitkisi zannedersem..geçenlerde kızım beni ufak bir mağaraya götürdü malatyanın 15 km filan dışında mağaraya üstten sular akıyordu hatta resmi var paylaşayım orada küçük bir gölet oluşmuştu içinde soldaki bitkilerden vardı kayalara tutunmuş yerde tavanda her yerde..Bu mağaradaki kayalar harika şekillere sahip idi acaba bunlar akvaryum içinde kullanılabilirmi..ve tabi bitkiler.. 12004035_953606688027744_7515822730054842291_n.jpg 12006141_953606364694443_9216460382449849050_n.jpg

7. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Nuran hanım helferi ikinci eklediğim yakın çekim olan resimdeki bitkiler. Tayland civarında yumuşak sularda yaşıyor. Eklediğiniz fotoğraflar çok net çıkmadığı için bitkilerin türü seçilemiyor ama soğuk su bitkisi oldukları için 25-26 derece sıcaklıktaki akvaryumlarımızda yaşayabileceğini pek zannetmiyorum.

nuran44 bunu beğendi.

8. Am@deus

Am@deus Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    20
    Ödül Puanları:
    3
    Ergün hocam kolaylıklar.

Sanırım bitkileri bahsettiğiniz yerden aldınız bende kendisinden Rotala macrandra mini pink aldım bitki kötü durumda geldi yaprak vs kalmamış neyse bir şekilde form kazandırıcaz, umarım :S Helferi zor değil 2,3 kez akvaryumlarım da bulundu.Şimdi hocam çeşit artmaya başladı, bundan sonra atacağın her adım diğer bitkiyi olumsuz etkiliyebilir sonuç da tom bar değiliz 40/50 çeşit bitkiyi aynı formda tutalım :)

Octopus co2 çıkışının ordamı olacak yani p.erectus'un bize yakın ön kısmı.

9. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Sertaç hocam aynen bitkileri oradan aldım emers üretim olduğundan sadece rotala wallichii biraz kötü durumdaydı ama akvaryuma girince o da yeni filizler çıkarmaya başladı. Size gelenlerde muhtemelen suya girince kendini toparlayacaktır. Dediğiniz gibi bazı bitkiler sert suyu seviyor bazıları ise yumuşak suyu seviyor. Bu nedenle hepsini birden mutlu etmek pek kolay olmuyor. Artık mevcut su değerlerinde mutlu olanları tutup mutsuz olanları çıkaracağım.

Sol taraf biraz karışık oldu oraya iyi bir düzenleme gerekiyor. Şu anda co2 çıkışının önünde octopus, arkasında stellata ve onun arkasında erectus bulunuyor. Bugün sağlam bir budama yapacağım ondan sonra bitkilerin yaprak boylarına ve renklerine göre yeni bir düzenleme yapmayı düşünüyorum. Tabiki yine sizin değerli görüşlerinizi almadan işe başlamayacağım.

zekigonlum ve Am@deus bunu beğendi.

10. melihergin

melihergin Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TEKNİK MÜDÜR
    Ergün bey Maşallah bitkileriniz çok saglıklı görünüyor.Yosun sorununuz hiç yok sanırım Maşallah su ve bitkiler cam gibi berrak.

11. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Melih bey teşekkür ederim. Ro kullandığım için formları bazen değişebiliyor ama genelde form kaybetmediler. Yosun olarak mikro element eksikliğine bağlı fuzzy alg oluşuyor. Ne kadar mikro element versemde tamamen geçmediler. Sanırım mg ve ca dengesini tam olarak ayarlayamadığım için oluşuyorlar.

12. melihergin

melihergin Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TEKNİK MÜDÜR
    Aynı sorun bende de var.Son zamanlarda maden suyu kullanmaya başladım.Malesef ro kullanınca bende de oldu.Bugün berrak olan suyum diğer gün birden bozulabiliyor.Suda küçücük partiküller uçuşuyor.Yuvarlana yuvarlana gidiyor işte:)

13. atilla1848

atilla1848 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    ergün hocam güncel fotolarınız bekliyoruz son durum nedir

14. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Atilla hocam şu anda durum hiç iç açıcı değil. %100 ro suyu kullanmama rağmen düşmeyen gh, kh değerleri, anormal nitrat ve fosfat patlamaları, mikro element eksikliği belirtileri gibi ilginç durumlar oluşuyor. Tuz ruhu testinde kum hafif köpürdüğü için kesin olarak kalsiyum salınımı oluyor. Ancak kumun farklı elementler üzerinde etkisi olduğunuda düşünüyorum.

Aqua deco diye satılan cam kırığı gibi bir kum aldım. Yakında farklı bir tarz ile yeniden kurulum yapacağım. İnşallah yeni kurulumun fotolarını paylaşırım.

15. apoktay35

apoktay35 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Elinize sağlık, tankı devam ettirdiğinizi görmek sevindirdi, nazar değmesin :)

16. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ergün Bey yeni kurulumu merakla bekliyoruz, her zamanki gibi sağlıklı bitkiler yetiştireceğiniz bir görsel olacağından şüphem yok inanın.

Kum ciddi anlamda önem arz ediyor, kum salını yaparsa bitkilere etkisi büyük oluyor. Ben salınım yapan dere kumu ile 1 gün sonra tds değerinin 15 puan civarında arttığını biliyorum. Sizin şimdiki aldığınız kuman bende aldım ve kurulumum bu kum ile oldu bu kumu kullanalı çok rahatım tds değerim günden güne geriye gidebiliyor. Mesela gübreleme yapıyorum 225 ise 3-4 gün sonra bu değeri 200 seviyelerinde görebiliyorum.

Merakla bekliyoruz.

17. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Hakan bey geçen hafta %100 ro suyu ile %30 civarı su değişimi yaptım. Su değişimi sonrası tds değerim 235 oldu hiç gübre eklemeden hafta sonuna doğru tds değerim 260 civarına gelmişti. Çok cüzzi gübreleme yaptım haftanın bitiminde tds değerim 300 üzerine fırladı. Bu kum nedeniyle tds'nin geriye gittiğini hiç göremedim.

Kolay dediğimiz başlangıç bitkileri ile bu kadar sorun yaşanmıyordu ama daha az besin tüketen daha nazlı bitkilere geçince kumun olumsuz etkisini net olarak hissettim. İnşallah yeni kurulumda bu tip sorunlar yaşamam.

Aptullah bey kurulum devam ediyor ama son demlerini yaşıyor yakında bozup tekrar kuracağım.

Son düzenleme: 24/05/16

18. turgaykethuda

turgaykethuda Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Ergün bey merhaba

halferileri çoğaltabildiyseniz ben de istiyorum:)

19. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Turgay bey maalesef hala aynı şekilde duruyorlar. Yeni kurulum yapacağım inşallah ondan sonra bol bol üretmek nasip olur.

hedayse bunu beğendi.

20. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Ergün bey merhabalar, akvaryumun son hali nasil acaba?

21. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Zeki bey hoşgeldiniz epeydir yoktunuz. Akvaryum hobisine devam ediyor musunuz?

Son mesajımdan kısa bir süre sonra kurulumu bozmuştum. Hatta onun üzerine bir kaç defa daha kurulum yaptım. :)

Ek: Açtığnız konunuyu yeni gördüm oradan yazacağım.

Son düzenleme: 19/03/20
    zekigonlum bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş