Dıy kendinden orjinal çekvalfli kabarcık sayacı yapımı

Konusu 'Co2 ve Ekipmanlar' forumundadır ve onur tarafından 20/05/14 başlatılmıştır.

1. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    merhaba arkadaşlar kendi yapmış olduğum kabarcık sayacına valf özelliği kazandırmak için küçük bir boncuk ekledim bu boncuğun özelliği suda batabilen ve tam hava çıkış deliğine otura bilen bir boyutta boncuk olması gerekir ben dolma kalem tüplerinin içinde bulunan boncuğu kullanmayı tercih ettim. valf olarak kullanacağımız hortum çıkış borusu kısmı boncuğun rahatlıkla düşe bileceği bir konumda olması gerekir.

2. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Yapmis oldugum valfli kabarcik sayacini henüz kullanmaya başlamadım. Umarım ek kısımlarını iyi yapistirmisimdir. Yapim asamasinda ki resimlerini ekliyorum umarım başka hobicilere faydalı yardımcı olabilmisimdir.

Ekli Dosyalar:

3. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Onur Bey olay budur diyorum, gaz çıkışı varken zaten bilyayı itecek sonrasında bilya geri düşünce tıkama yapacak. Tek kafama takılan yapısı gereki tam bir tıkama yapar mı?

4. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Onur bey tebrik ederim çok yaratıcı bir çalışma olmuş. Tek bir çek valf fiyatının 4-5 tl olduğunu düşünürsek pratik bir çözüm getirmiş bulunuyorsunuz.

5. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    sayaç yalnızca yukarı baktığında tıkama yapabilecek yan konumdayken işe yaramaz belki daha küçük bir alan kullanılırsa sadece valf yapılabilir. yapıştırmadan önce test etmek aklıma gelmedi çünkü boncuk tam anlamıyla hortuma oturuyor, yalnız hortum diyorum ama kullandığım parça hava hortumundan daha küçük bir yapıda, şimdi iyice kurumasını bekliyorum eğer başarısız olursa 7/24 co2 girişi olacağından çok sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

6. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    teşekkürler Ergün bey çekvalfin içinde de buna benzer bir yapı vardır diye düşünüyorum kuruduktan sonra bir test edeceğim.

7. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaslar denemeyi yaptim tam anlamiyla calismiyor boncuk tam oturmuyor yapistirma esnasinda bir hata yaptım galiba.

8. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Onur Bey aslında metal boncuk yerine plastik yapılsa idi co2 açıkken zaten onu iterdi ve kapandığında suyun geri gelme eğilimde hafif olduğundan geriye kolay gelirdi.

9. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Sağlık olsun en azından denemiş oldunuz. Eğer boncuk tam boyutta ve gerekli ağırlıkta olsaydı iş yapması gerekiyordu. Tüp kullandığınız için çek valfin çok önemi yok. Fakat mayalı sistem kullananlar için çalışmanız bir esin kaynağı olabilir.

10. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Plastik boncuk suda yüzüğü icin denemedim sert plastikte bulamadim ,düdük lerin icindeki boncuk olabilir belki. Benim kullandigim boncuk tam deliğe oturuyordu yapistirma esnasinda sıkıntı oldu diye dusunuyorum acaba tekrar denesem mi.

11. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Malesef sokulmuyor cok saglam olmus japon Yapıştırıcısına pudra li deodorant kullandim pudra ile japon birlesincede çok saglam olmuş, ileride yeni sayaç yaptigimda yeni denemeler yapacagim birdahaki kabarcik sayacinda görüşmek uzere diyelim :)

12. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Japon yapıştırıcısına karbonat, pudra, kül gibi küçük taneli malzemeler karıştırıldığında çelik gibi sağlam oluyor. Yapıştırdığınız malzemeyi başka bir noktadan kırabilirsiniz ancak o noktadan kırılmaz bile :)

13. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Güzel bir deneme yapmışsınız.Bence tekrardan bi kez daha deneyin Farklı boncuklar kullanarak denerseniz arkadaşlara daha faydalı olacaktır. Kolay gelsin.

Sayfayı Paylaş