Dış Filitre Temizliği

Konusu 'Dış Filtre Türleri ve Seçimi' forumundadır ve Abdurrahman tarafından 24/02/16 başlatılmıştır.

1. Abdurrahman

Abdurrahman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Muhasebe
    Merhaba değerli forumdaşlarım. Şu akvaryumumu saran ipek yosunu ile mücdele etmek için dış filitremi temizlemek istiyorum ama daha ilk defa temizleyeceğim, bakteri kültürünü kaybetmemek için neler yapabilirim? nasıl bir yol izlemeliyim acaba ?
    Akvaryumun kendi suyu ile temizlik yapanlar var ama ne kadar etkili oluyor bilemiyorum.

2. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Dış filtrenizi deterjan gibi mazleme girmemiş temiz bir kova içinde kendi suyu ile yıkayıp akvaryumdan az miktarda su çekerseniz kovaya ilkten kolayca olur ve temizlik sonrası kovadan tortu almamak kaydı ile filtrenize en az yarısı kadar o sudan koyarsanız üzerini taze dinlenmiş su ile takviye ile bakteri kültürünüzün kaybolmaması ile temizlik bitmiş olur .

kivancalay bunu beğendi.

3. Abdurrahman

Abdurrahman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Muhasebe
    Öncelikle teşekkür ederim anlatımınız için, Anladığım kadarıyla içindeki su ile herşeyi yıkayacağım sonra o suyu süzüp yeniden dış filitrenin içine koyacağım yarısınıda dinlenmiş su koyacağım doğrumudur ?

kivancalay bunu beğendi.

4. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Aynen benim sump öncesi yaptığım şekil tabi farklı yapan var ise bilemem de :D şuan onada gerek kalmadı.. Fitlrenizin tipine göre değişsede pervane tarafını açmak isterseniz dikkatli olun daha önce o yönde sıkıntı yaşayan arkadaşlarmız olmuştu özellikle seramik millerde dikkat..

5. Abdurrahman

Abdurrahman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Muhasebe
    Pervaneleri açmam heralde. Yada açmaya gerek varmı ki ? kullandığım dış filitre quiq expro 1200

6. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Quiq expro için birkaç yorumu ekleyeyim kötülemek değil yanlış anlaşılmasın getirebileceği sorunlar adınadır ,debisi ile ilgili sizde takip edersiniz ,debisi düşen filtre tankta sorun demekle aynı diye düşünürüm = yosun veya diğer sorunlar çıkartabilir ,Pervane için herhangi bir resim veya açıklama bulamadım kafa tarafını tazzikli suda elektirik kablosunu ıslatmadan yaparsanızda azda olsa riske girmeden temizlik olur.

"webten alıntıdır forum yada isim eklemedim."
    1
    .ben ex-1200 modelini kullanıyorum 4 aydır ,
    gerçekten arkdaşların dediği gibi ne bir ses ne de bir sızdırma gibi bir problem yok.
    parçalar açısından kaliteli de denilebilir.
    ancak benim sonradan farkına vardığım debi olayını anlatmak isterim.
    ilk başlarda çok güzel su akışı vardı ama sanki gün geçtikçe su akışının sesi düşmeye başladı.
    2 ay sonra bir debi testi yaptım ve sonuç hüsran ,
    saatte 1200 lt boşaltması gereken filtre saatte 350 lt gibi su boşaltıyor.
    sonra hemen çıkarıp temizledim acaba pislik felan mı tıkadı diye ama öyle bir şeyde yoktu.
    temizledikten sonra tekrar kontrol ettim , saatte 400 lt ye çıktı.
    geçen gün tekrar test yaptım saatte 240 lt ye kadar debisi düşmüş malesef.
    umarım benim filtrem bu şekildedir.
    fakat balıkların sağlığı ve vicdan açısından daha fazla emek harcamamız gerektiğini düşünüyorum.

2.
    bu filtre başlarda çok iyi ve sessiz çalışıyor. Kullanalı 1 sene kadar bir süre oldu. Şu an hala sessiz, malzemeleri yeterli gelmeye devam ediyor ancak debi öyle bir düştü ki ne yapsam ne etsem düzelmiyor. Artık ömrünü tamamladı.
    3.
    Merhaba bende quik expro 1200 modelini kullanıyorum ancak dün dikkatimi aşırı derecede debi çekti debi %70 oranda düşmüştü.Filtreyi komple temizledim yine aynı sorun.Muslukları çıkararak hortum tıkanıklığını test ettim akvaryumdan gayet tazyikli su geliyordu hortumlarda da tıkanma yok.Filtre gayet normal sessiz çalışıyor.

7. Abdurrahman

Abdurrahman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Muhasebe
    Çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. Ben aldığım zaman araştırmadan aldım aldıktan sonra bu debi problemini bende okudum ama ne fayda bi kere almıştım. Ha şu an debi problemi varmı derseniz sanırım yok inşallah olmaz da. temizlik konusuna gelirsek te dediğiniz gibi su tutarak temizleyeyim en iyisi :) Çok teşekkür ederim :)

8. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Debi düşüşü filtre pervaneleri ile alakalı olabilir ve filtre hortumlarından olabilir.

Filtre temziliğinde bütün malzemeler akvaryum suyu ile yıkanmalı, elyaf 2. ye kullanılmamalı ve süngerler çok şaırı yıkanmamalı.

9. Abdurrahman

Abdurrahman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Muhasebe
    Tamamdır Hakan bey bu söylenenlerin hepsini uygulayacağım, çok teşekkürler

Sayfayı Paylaş