cok acemiyim arastırmalarla kurduğum akvaryumum. desteklerinizi bekiyorum....

Konusu 'Canlı Doğuran Akvaryumları' forumundadır ve quitarist tarafından 23/03/15 başlatılmıştır.

1. quitarist

quitarist Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Boyut En*Boy*Yükseklik (cm): 30*60*60
    Kapasite (litre): 100
    Beslenen Canlılar: Lepistes (5E 10D) kiliçkuyruk (1E 4D) beyaz moli, altın moli, vatoz
    Filtrasyon: Venusaqua 6004F iç fitre
    Su Değişim Oranı ve Aralığı: Haftada bir yarıyarıya
    Kullanılan Yemler: toz yem
    Kullanılan İlaçlar:....

Arkadaşlar yardım gerekli. akvaryum olayına yeni başladım ve cok hevesliyim şu anda akvarymda 20de fazla balık bulunuyor dün konu açmştım arkadaşların yardımıyla arka planı yaptım büyük bir mango kökü yerleştirdim fikirlerinizi bekliyorum cok acemiyim o yüzen yardımcı olursanız sevinirim. kafamı karıştıran konulardan bir tanesi iç fitre akvaryuma göre büyük dediler balıklar rahat edemez akıntı çok olur dediler sizce ne yapmalıyım. birde molilerin cinseyet ayrımını yapamadım yardımcı olursanız sevinirim son olarak ve en önemlisi 3 gün önce yeni bir vtoz aldım bugün baktığımda vatozun sırtnda beyaz pamukcuk şeklinde bir şey cıktı. bu neyin nesidir ve diğer balıklara sorun teşkil edermi?_? Eki Görüntüle 4079

conv_4079.jpg conv_4080.jpg conv_4081.jpg conv_4082.jpg conv_4083.jpg

Yönetici tarafından son düzenleme: 22/05/17
    Cüneyt bunu beğendi.

2. Emre54

Emre54 Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    bence

kendim bilgilerim kadarı ile aktarıyorum
    öncelikle akvaryumda bitki gibi bakım isteyen canlılar bakmayacaksan ( balık hariç ) göründü senin kendini iyi hissettiğin gibi yapman en güzeli keyfini sen süreceksin.
    molilerde cinsiyet ayrımına gelince alt kuyruğu oval ise dişi uzuyor ise erkektir.
    vatoz una gelince hastalanmış genelde soğuk ta kaldığı zaman oluşan bir hastalıktır. farklı versiyonları varmıdır bilmiyorum. ısıtıcı kullanmanı tavsiye ederim ve diğer balıklara bulaşmaması için ayrı bir yerde tedavi uygulamanı tavsiye ederim.. aldığın yerde de kapmış olabilir hastalığı tedarikçi nede danışa bilirsin..
    iç filtre çok silikilasyon yapıyor ise balıklar rahatsız olabilir fazla yorulurlar tavsiyem şelale filtre tedarikçinizden değiştirerek küçüğünü de isteye bilirsiniz. varsa ucuna şelale aparatını takmanız akıntıyı durduracaktır ve bol oksijen sağlar akvaryuma

3. quitarist

quitarist Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    tavsiyen için teşekkur edeiyorum toprak ve bitki siparişinde bulundum 2 güne kadar elimde olur tahminen bitki akvaryumuna gececeğim o yüzden zaten büyük bir iç motor aldım ama şimdi akvaryum boyutlarına göre çok büyük diyorlar o yüzden sizlere danışmak istedim. peki bu vatozun hastalığını nasıl kontrol altına alacağım?_?

4. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    parazit ilacı kullana bilirsiniz. ayrı bir yerde suya şişenin üzerinde yazdığı kadar dezenfektan katıp (parazit ilacı) suyun ısısınıda 26 dereceye getirip gün ağırı suyu %50 değiştirip ( dinlenmiş su ile) tekrar dezenfektan uygulayınız. yada genel olarak akvaryumun içine ekleye bilirsiniz ama ısıtıcı yok ise önce ısıtıcı temin ediniz ani soğuyan sularda oluşan bir hastalıktır.suyunuz iç filtreden dolayı çabuk soğuyor olabilir.. filtreninde şelale aparatını kullanınız.

5. quitarist

quitarist Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ısıtıcı mevcut ve akvaryumun sıcaklığı 26 derecede en kısa zamanda iç fitre çin şelale aparatı alacağım....

6. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    normalde o boy filtre lerde aparat olarak bulunması gerekiyor ama aldığınız markada yoktu sanırım.

7. quitarist

quitarist Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    evet aldığım fitrede bir aparat yoktu şimdi araştırıyorum ama tek halde satılan şelale yok ne yazıkkı

8. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Akvaryumcuda aparat olarak vardır sorunuz.

9. SinanKa

SinanKa Yasaklı Üye

Beğenilen Mesajları:
    74
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TRT-Reji
    Fazla telaş yapmana gerek yok , öncelikle sana tavsiyem biraz araştırma yapman yönünde , herşeyden önce saglıklı balık almanız gerekir , cinsiyet ayrımı çok basittir , ufak bi araştırma ile herşeyi ögreniceksiniz , akvaryum hobisi bazı ekipmanlar gerektirir , evet iç filitre ilede bakım yapılabilir ama saglıklı olmaz , biz genelde iç filitre ve pipo filitreyi yavru akvaryumuna tavsiye ederiz , saglıklı balık saglıklı filitrasyondan geçer , bu yüzden biraz keseyi açmanız gerekir , size tavsiyem dış filitre edinmeniz olucaktır , daha sonra kolay bitkiler ve güzel bir aydınlatma ile canlı doguran bakmayı seviceksiniz.Bütceyi çok fazla zorlamadan çok güzel akvaryumlar elde edebilirsiniz , canlı doguranlar kalitesiz sularda çok çabuk hasta olurlar , aşırı su değişimide balığı hasta eder , bu yüzden bitkili akvaryum diyoruz ki , aşırı su değişimi gerekmicek , çünkü bitkiler kaliteli su için yardımcı olurlar filitrasyona , akvaryumunuz hayal güçünüzü kullanın herşeyden önce siz severek dizayn edinki sonra etrafınızdakilerde akvaryumunuzu beğensin.Balıklarınızda beyaz benek ve mantar var , saglıklı balıklar secemediyseniz , bu gayet normal , gerekli ilaçları temin edin ve tedaviye başlayın , her akvaryumcuda bulabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş