Cüce Gurami – Colisa Lalia

Konusu 'Labirentliler' forumundadır ve bemreda tarafından 11/05/14 başlatılmıştır.

1. bemreda

bemreda Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    101
    Ödül Puanları:
    43
    Cüce Gurami – Colisa lalia akvaryum balıkları arasında Belantirdae ailesinden bir balık türüdür. Hindistan ülkesinde yaşaması ve üremeleri sağlanan bu cüce gurami balıkları akvaryumları renklendirmek için kullanılan başlıca balık türlerindendir. Eğer bir akvaryumunuz varsa mutlaka cüce gurami beslemelisiniz. Böylece akvaryumunuz daha hoş bir görünüme sahip olacaktır.

Beslenme alışkanlıkları türü hem etçil hem otçuldurlar. Yem açısından besleyenlere problem yaşatacak türden bir balık değildir. Kırmızı solucan ve su pirelerinide severek yiyebilir. Karnında bulunan yüzgeçler sayesinde yemeklerinin yerini tespit edebilirler.

Hem etçil hem otçul türden beslenen balıklarımızı en çok bitkisel yemlerle yemlemeliyiz. Bunun sebebi proteinli besinlerden aşırı derecede verecek olursak balığımız için hastalığa davetiye çıkarmış olacağız. Proteinli yemler haftada sadece bir veya iki kez verilebilir. Böylelikle bu değerler dengede tutulmuş olur.

Cüce guramilerin üremesini istiyorsak akvaryumumuzu yeterince bitkilendirmeliyiz, su yüzeyine köüpten yuva yaparak yumurtalarını bırakırlar ver ürerler. Cüce guramiler akvaryumun üst seviyelerinde yüzmekten hoşlanırlar. Erkek cüce guramiler mavi ve kırmızı renklere sahiptirler bu sebeple cinsiyet ayrımları kolaylıkla yapılabilir.

2. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    geçen demir gübresi alırken cüce gurami balıklarını gördüm çok güzel bir tür bende almak istedim fakat almadan önce buradan sormak istedim bu balıklar bitkileri yer mi? akvaryumda siyah neon ve lepistes var birbirleri ile uyumlu yaşarlar mı. birde pembe zebra balığı eklemeyi düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş