Bitkili Akvaryumda Hesaplı Makro Gübre

Konusu 'Gübreleme' forumundadır ve hedayse tarafından 24/10/13 başlatılmıştır.

1. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Merhaba arkadaşlar, malum bitkili akvaryumlarda kullandığımız makro gübreler ticari olarak alındığında maliyetleri yüksek olmaktadır. Bu yüzden kara bitkilerinde kullanılan bazı zirai gübreleri bitkili akvaryumumuzda makro gübre olarak yani NPK gübreleri olarak kullanabiliriz. Bunlarla ilgili açılımları ve detayları aşağıda belirtiyorum;

(N) Nitrat Gübresi

Zirai Gübre kodu: 13 - 0 - 46

Nitrat - 82 gr - toz formda 1 litrede çözülür - 1 ml si 50 lt. tanka 1ppm nitrat katar tankta 5 ppm olması tavsiye edilir.

(P) Fosfat Gübresi

Zirai Gübre kodu: MKP - Mono Potasyum Fosfat KH2PO4

Fosfat - 7 gr - toz formda 1 litrede çözülür - 1 ml si 50 lt. tanka 0,1ppm fosfat katar tankta 0,5-1 ppm olması tavsiye edilir.

(K) Potasyum Gübresi

Zirai Gübre kodu: 0 - 0 - 51

Potasyum - 111 gr - toz formda 1 litrede çözülür - 1 ml si 50 lt. tanka 1ppm potasyum katar tankta 15-20 ppm olması tavsiye edilir.

Evet arkadaşlar bu şekilde zirai gübre satan gübrecilerden almamız oldukça hesaplı durumda gübreler elde etmemizi sağlayacaktır. Bazı gübreciler bu gübreleri açık satmayabilirler lakin etrafınızdaki hobici arkadaşlar ile ortaklaşa toplanıp alabilirsiniz.

PPM = litre/mg değeri demektir.
    Örnek: Yukarıdaki Nitrat üzerinden örnek verecek olur isek çözünen gübre diyelimki 150 litrelik bir akvaryuma verilecek. Orantı hesabı ile 50 litreye 1ml 1 ppm veriyor ise 150 litreye x dersek ki cevap belli 3ml 1ppm verecek. Tanka 3ppm vermeyi düşünüyorsak x 3ml isek = 9ml. olur.

Sağlıklı akvaryumlar diliyorum.

2. GÜMRÜKCÜ ÖMER

GÜMRÜKCÜ ÖMER Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    94
    Ödül Puanları:
    28
    Hakan akvaryumlarda fosfat 0,5 1 ppm nitrat 5 ppm olması tavsiye ediliyor ama bunun akvaryumda ne kadar olduğunu nasıl anlayacağız benim akvaryumu azıcık sakal yosunu bastı kurtulamadım nitrat fazlalığındandır deniliyor ama ben yem atmıyorum balık yok diyebilirim.

3. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ömer Bey, mümkünse yosun forumuna akvaryumun tanıtımını yapıp yosunla ilgili yakın çekim resimler eklersen Işıklandırmadan, verdiğin co2 'ye kadar su değişimi vs. bilgilerini girersen daha iyi yardımcı oluruz. Bu şekilde biraz afaki olabilir yanlış bir uygulama yapmamış oluruz.

4. ali ilker

ali ilker Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Ömer Bey, Hakan Bey'in de belirttiği gibi akvaryumunuz hakkında biraz daha fazla bilgiye ihtiyaç var. Bu bilgiler sayesinde yosun sorununuzu daha kolay çözebiliriz. Emin olun Hakan Bey de, ben de yosunun envai çeşidini yetiştirdiğimiz için bu konularda az çok tecrübeliyiz diyebilirim :)

5. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Hakan Bey kalsiyum, magnezyum ve kükürt de makro element grubunda bunları da hazır gübreden mi temin ediyorsunuz.

6. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Evet Onur Bey ekstradan bir gübreleme yapmıyorum mikro element içinde gelen temin oluyor.

7. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Sabahtan beri hesaplamaya çalışıyorum, canım sıkıldı. Bir yardımcı olursanız çok sevinirim. 150 lt'lik tank için bu karışımları tankai hangi aralıklarla ve ne kadar koymalıyız? Tankın genel tanıtımı bu başlıkta.
    http://forum.akvaryumda.com/bitkili-akvaryum-tanitimlari/365-badireler-sonrasi-yeni-kurulum.html

8. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Gübreleme her tankta ayrı şekilde uygulanacağı için kendi konunuzda size yardımcı olmaya çalışayım.

9. faruk

faruk Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Potasyum nitrat ve potasyum fosfat öneriliyor sizce ne yapmaliyim

10. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Faruk bey eğer besin içerikli taban kurmadıysanız makro gübreleri toz halde alıp tek tek yapmanız gerekiyor. Besin içerikli bir taban kullanıyor olsanız bile en azından potasyum sülfat alıp potasyum gübresi yapmanız gerekiyor.

Hesaplama yapmak için pratik bir site linki vereyim. Yabancı dil ama akvaryum litresini, çözelti miktarını girince akvaryuma kaç ppm gübre katmış olduğunuzu net bir şekilde görebiliyorsunuz.

James' Planted Tank - Dosing Calculator

11. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Demir gübresi hazırlamak için demir glukonat mı kullanılıyor.

12. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Onur bey demir gübresi hazırlarken şelatör olarak genelde EDTA kullnaılıyor fakat seachem firması glukonat kullanıyor. İki şelatör arasındaki fark demirin suyun içinde kullanılır olarak kalma süresini belirliyor. EDTA kullanılan gübre iki güne yakın bitki tarafından kullanılır halde kalırken glukonat ile hazırlanan gübre bir gün kullanılabilir halde kalıyor. Demir mikro element gübresi olduğu için bu konu altında olmasa da demir gübresi üretmek için gerekli formülasyonu yeni bir konuda paylaşacağım.

13. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    1 litre suya 111 gr potasyum ekleyin ve karıştırarak çözün.
    1 litre suya 85 gr nitrat ekleyin karıştırarak çözüm
    1 litre suya 7 gr fosfat ekleyin karıştırarak çözün ve siselere pecete ile süzerek koyun.
    Gübreler kullanıma hazırdır.
    Bugün gübreler geldi kargo ile.

1-Potasyum : POTASYUM NİTRAT "KDV DAHİL" : : madrasol.com

2-Fosfat :Mono Potasyum Fosfat (MKP) 1000 Gr "Kdv Dahil" : : madrasol.com
    3-Sülfat :potasyum sülfat fiyatı

Ergün beyin tavsiyesi ile bu gübreleri aldım umarım doğru almışımdır :) .Sizin ölçülere göre karıştıracağım sorun yok değil mi?
    Benim 150lt akvaryum da kaç ml kullanacağım bu gübrelerden ?Ne sıklıkla kullanacağım hergün mü?

14. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar, gübre alıp NPK mı kendim hazırlicam fakat site açılmıyor, başka alabileceğimiz yerler varmı?

15. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Murat bey etrafınızda zirai gübre satan yerlerden alabilirsiniz.

Macrol.com da da bulabilirsiniz, yada ben de size yardımcı olabilirim.

16. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Hakan bey, Uğur bey daha önce paylaşmış 3 tane link vercem bunlar oluyormu?

Potasyum fosfat
    Potasyum nitrat
    Potasyum sülfat

http://www.madrasol.com/urun/mono-potasyum-fosfat--mkp--1000-gr--kdv-dahil-_1454.aspx
    http://www.madrasol.com/urun/potasyum-nitrat--kdv-dahil-_1385.aspx
    http://www.madrasol.com/urun/potasyum-sulfat--kdv-dahil-_1390.aspx

Bu gübrelerin hepsinin başında potasyum yazıyor, kimyasal isimlendirmeleri bu şekildemi oluyor, yani normalde nitrat gübresinin adı potasyum nitratmı?
    Birde Potasyum sülfat var bu bizim normal kullandığımız düz potasyum gübresimi oluyor?

Yani Potasyum gübremiz Potasyum sülfat
    Nitrat gübremiğz Potasyum nitrat
    Fosfat gübremiz Potasyum fosfat bu şekildemi Hakan bey onaylarsanız hemen sipariş vercem.

17. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Murat bey 1. Sayfada detayları anlatmıştım bir okuyun sorularınızın cevabı var orada takıldıklarınızın üstünden geçeriz.

18. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Hakan bey yazılarınızı okudum zaten, biraz uzun görünüyor ama benim sorularım farklı lütfen siz önce benim yazımı okuyun.
    Macrol.com açılmıyor, Uğur bey madrasol diye biyerden linkler eklemiş nitratla fosfat tamam ayrıca sülfat linkide eklenmiş, ben sadece burada düz potasyum gübremize ulaşmaya çalışıyorum

Ayrıca Nitrat veya fosfat gübremizin normalde global literatürdeki adı potasyum nitrat ve potasyum fosfat olarakmı geçiyor diye sordum sadece, başında potasyum olması kafa karıştırdı okadar.
    Teşekkürler.

19. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Tamam düz potasyum gübremiz potasyum sülfat mış teşekkürler.

20. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Murat bey bu makro gübrelerin global literatürde isimleri nedir hiç araştırma gereği duymadım sebebi nedir deseniz ticari ürünlerdeki fiyatlarına bakınca illaki %100 saf hali olmasa da olur diye düşündüğümdendir.
    Biz sevdiğimiz ve saydığımız bize emeği geçen ve üzerimizde gerçekten hakkı olduğunu düşündüğümüz abilerimizden bunu gördük yıllardır (en az 10 yıl) kullanıyorlar bir sıkıntısını görmemişler ve şahsım olarak ben de görmedim.
    Fiyat olarak oldukça hesaplıya gelmekte, özetle fiyat performans harika.

Potasyum;nitrat/fosfat/sülfat olarak 3 makro gübremiz oluyor ve nitrat ile potasyumu tanka 1ppm ve de fosfatı 0.1 ppm eklediğinizde aşağıdaki şekilde gübre eklemiş oluyorsunuz.

Potasyum 1,67 ppm
    Nitrat 1,0 ppm
    Fosfat 0,1 ppm

Nitrat ve fosfattan gelen potasyum miktarı ile potasyum seviyesinde 0,4 ppm bir artış oluyor çok kayda alınacak bir değer değil neden derseniz malum tankta olması gereken makro gübreler arasında en yüksek ppm seviyesi potasyum.

Umarım faydalı olmuştur.

21. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler, ozaman NPK yı çok ekonomik hale getirdiğimize göre mikroelementin çok daha kalitelilerini alabiliriz demektir, siz ne kullnaıyorsunuz?

22. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Murat Bey ben Seachem Flourish kullanıyorum ama artık Türkiye 'ye girişi olmadığı için bulmak çok zor yine de araştırın isterseniz akvaryumculara bakabilirsiniz sitesi olmayıp kıyıda köşede olan akvaryumcularda olabilir.

Farklı bir marka için Bora Bey 'de rica etti ama fırsat bulup bir çalışma yapamadık. Karşılaştırma yapmak gerekiyor içerikleri ile birlikte lakin şöyle de bir durum var her ne kadar içerik yazılsa da doğruluğu tartışılır. Göktürk Seyhan gübreleri kullananlar memnun, kimisi reeflowers diyor, kimi jbl kimi sera kimi tetra derken değişken bir durum yani.

23. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Anladım Hakan bey onu deneyip görcez artık, peki şey dicem, karışımda
    Nitrat 82
    Fosfat 7
    Potasyum 111 gr karışıkm yapıyoruzya, bu bizim doymuş çözelti oluşturma miktarımızm?ı yoksa aynı suda daha fazla gramaj karışabilirmi, soruş amacım, gübrenin geç bitmesini sağlamak, atıyorum 1 ppm artışı 10ml ile değilde 5ml çözelti ile sağlamak...

24. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Murat Bey potasyum sülfat 1 lt de 111gr dan fazla çözülmüyor 115 gr koysanız tabanda 5 gr muhakkak erimeden kalıyor. Hiç kullanmadım ama potasyum klorid çözseniz 370gr 1 lt çözündüğünde 50 lt 3,88ppm potasyum sağlıyor.

Nitratı 50lt ye 1 ppm olarak hesabı kolay olsun diye 82gr çözüyoruz ama 850 gr 'a kadar 1 litrede çözebiliyosunuz lakin fosfat ile orantılı bir kullanım yaptığımız için bence oranı çok artırmayın küçük bir kaçakta yosunla uğraşmayın.

Nitratı sabit olarak her defasında 5ppm veriyorsunuz fosfatı da 0,5ppm vereceksiniz bu durumda 7 değilde 35gr yaparsınız hatta 100 litre için tek seferde olsun derseniz 70gr çözersiniz gibi... Dikkat edin bu durumda fosfatın 1ml si 100 litreye 0,5ppm verecek ben pek önermiyorum malum yemlemeden gelecek fosfatta var ve zaman zaman çok hassas ayar yapmak zorunda kalıyoruz. Fosfatta 1 litrede 150gr çözünebiliyor.

25. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Murat bey aslen alkali metal olan potasyum toz halde tek başına bulunamayacağı için başka bir maddeye bağlanması gerekiyor. Bitki için sorun oluşturmayacak zarasız bir madde olarak da sülfat kullanılıyor. Keza nitrat ve fosfat için de aynı durum geçerli. Onları da potasyum ile bağlayarak katı bir bileşik oluşturuyorlar. Nitrat ile birlikte akvaryuma hatırı sayılır miktarda potasyum eklenmiş olurken, fosfat gübresi ile akvaryuma katılan potasyum miktarı çok önemsiz düzeyde olur.

26. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Anladım, bildiğimizden şaşmayalım teşekkürler.

27. Bitkili Akvaryumlar

Bitkili Akvaryumlar Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    54
    Ödül Puanları:
    28
    benim hesaplarıma gore 100 lt akvaryuma
    nıtrat = 10 ml=5 ppm
    fosfat = 15 ml=0.7 ppm
    potasyum=35 ml=18 ppm

burada yanlıs yaptıgım yer varmı bu oranları haftada 3 gune yayarak kullanıyorum .

28. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Uğur bey hesaplamalar aşağıdaki gibi çıkıyor 100 litre için;

Nitrat 2ml. 1ppm, 10ml 5ppm doğrudur
    Fosfat 2ml. 0,1ppm, 15ml 0,75ppm yapıyor
    Potasyum 2ml. 1ppm, 35ml 17,5ppm yapıyor lakin nitrat ve fosfattan gelen bir miktar daha potasyum ile yani yaklaşık 2ppm civarı toplamda ortalama 20ppm oluyor.

Fosfat ve nitratın oranını 1/10 olarak yapın yani 5ppm nitrat için 0,5ppm fosfat ayarlayın. Gözleminize göre bitkilerde sorun yoksa böyle ilerlersiniz lakin taban besin durumunuzu tam bilemediğimiz için nitrat ile fosfat miktarınız bitki yoğunluğunuza bakıldığında az kalabilir. Dediğim gibi en iyisini siz biliyorsunuz gözleme göre ilerlersiniz.

29. Bitkili Akvaryumlar

Bitkili Akvaryumlar Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    54
    Ödül Puanları:
    28
    Hakan bey bitkilerimde sorun var aslinda asiri bir gelisim ve uzama soz konusu haftada bir budama gerektiriyor .birde camlardaki yosun promlemini atlatamadim ama pek kafaya takmiyorum anladigim kadariyla fosfat fazlaligindan kaynaklaniyor. Galiba.

30. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Aşırı gelişim ve uzama eğer sağlıklı ise yani yaprak aralıkları sıkı ve sorunsuz ise keşke tek böyle sorununuz olsun :)

Zaten fosfat oranınız nitrata göre olması gerekenden %50 fazla dediğim gibi 1/10 oranına sabitlerseniz rahat edersiniz.

Sayfayı Paylaş