Bitkili Akvaryum Taban Kurulumu

Konusu 'Makaleler ve Tercümeler' forumundadır ve hedayse tarafından 04/11/13 başlatılmıştır.

1. southbluee

southbluee Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    19
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    İÇ MİMAR

E zaten bu forumların amacı da zaten birbirinize destek olmak. Bilgi paylaşımında bulunup maddi manevi yardımlaşmak

Yönetici tarafından son düzenleme: 07/03/20
    hedayse bunu beğendi.

2. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Aldığınız torfun tamamen erimiş kompost ya da humus hale gelmiş olduğuna dikkat edin. İçinde bahçe toprağı, kimyasal gübre vs olmasın. Kömür tozu yerine çok az "saf leonardit" de kullanılabilir. Zamanında kuma karışmasın ve akvaryumu temizlemesi kolay olsun diye taban malzemelerini bayan çoraplarının içine doldururdum. Sineklik yerine bu şekilde de yapabilirsiniz.

Yönetici tarafından son düzenleme: 17/11/19
    hedayse bunu beğendi.

3. southbluee

southbluee Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    19
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    İÇ MİMAR

aslında dediğiniz gibi mantıklı en alt katmanı direk en büyük kadın çorabı alıp komple o şekilde döşeyip işi bittiğinde direkt alıp atılabilir. bu şekilde bi sorun teşkil eder mi? birde sormak istediğim kömür yada saf leonardit gerekli mi? kime sorduysam kömür bulamadım :D

4. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    İnce tül şeklindeki kadın çoraplarının için doldurmak temizlik yaparken çok büyük kolaylık sağlıyor. Kuma karışma derdi olmadan alıp direk çöpe atıyorum. Yanlış hatırlamıyorsam 130x50 tabana 5-6 kadın çorabı yetmişti. Kömür tozu ve leonardit olursa iyi olur ama olmazsa da şart değil. Torfunuz kaliteli olduktan sonra bitki gelişimi güzel olacaktır.

hedayse bunu beğendi.

5. southbluee

southbluee Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    19
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    İÇ MİMAR

peki meşe mangal kömür kullanılabilir mi?

6. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Meşe mangal kömürü normal kömür ile aynı görevi görmeyebilir.

7. southbluee

southbluee Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    19
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    İÇ MİMAR
    Hakan Abi valla koca Ankara'da kömür bulamadım :) ben artık yavaştan tank kurulumuna başlatacağım. arkadaşımdan 30 kg civarinda orjinal hagen kum aldım eve geçerken saksı toprağı alacağım. kil almıştım zaten. eski tankımdan misket gübrelerim vardı onları içine irili ufaklı kırıp saksı toprağını serip üzerine en az 5 6 cm olacak şekilde aralara ya çorap yada sineklik ile ayırarak kuruluma başlamayı planlıyorum. sizce yanlış yada ters birşey var mı?

8. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Leonardit az miktarda kullanıp denenebilir. Dikkat denenebilir diyorum, ben hiç denemedim.

Karışımı güzelce yapıp öyle kullanın.

Başarılar diliyorum.

9. southbluee

southbluee Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    19
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    İÇ MİMAR

leonardit bana sanki daha fazla risk gibi geldi. kullanmasam ne gibi eksikllik olur yada onun yerine kömür dışında ne koyabilirim? yada hiçbirşey koymasam ne olur?

teşekkürler...

10. UmutBEY

UmutBEY Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Makalenizi okudum öncelikle bunun için teşekkür ediyorum ancak aklımda birkaç soru ve size danışmak istediğim konular var.
    Danışmak istediğim konudan başlamak istiyorum. 40 cm yüksekliğinde bir akvaryumum var ve low-tech akvaryumda beta beslemek istiyorum ancak 40 cm nin beta için yüksek olduğu kanısındayım. Eheim şelale filtre kullanmayı düşünüyorum suyu yavaşça tanka geri gönderdiği için ses de çıkarmıyor ayrıca tank içinde bulunan CO2 nin de dışarı çıkmasını pek sağlamıyor diye düşünüyorum. Bunun için tabanı 10-15 cm civarında yapmayı istiyorum. Bu sayede su daha sığ olacak beta daha rahat edecek ve de Eheim in filtresi sayesinde sesiz kalmanın yanı sıra CO2 de çok dışarı çıkmayacak. Aklımdaki kurulum bu yönde şimdi sorularıma geçeyim.
    1) sizin verdiğiniz karışımda 6 cm dere kumu + 2 cm karışımın altına hangi malzemeyi koymalıyım ki tabanın seviyesini yukarıya çıkartayım ? İnternet de bazı insanların akvaryumun iç kısmına strafor köpük koyduklarını gördüm böyle yapsam olur mu ?
    2) Söylemiş olduğum akvaryum da düşündüğüm filtre + akvaryumumun yüksekliği + beslemek istediğim balık uygun mu ?
    3) 63x43x40(h) boyutundaki akvaryumum 6 mm normal camdan tabana düşündüğüm kadar malzeme koyarsam çatlama ihtimali olabilir mi ?
    4) Vermiş olduğunuz karışımdaki kil i nereden bulacağım hakkında bir fikrim yok yardımcı olabilir misiniz?
    Aklımda 30 cm su doldurup, şelale filtrenin tam önüne sudan daha yüksek taş koyup onun üstüne dökülmesini sağlamak da var. Bu sayede taştan akvaryuma akacak su.
    Önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
    Tabanında strafor kullanılmış tankın videosu.

Yönetici tarafından son düzenleme: 07/03/20
    hedayse bunu beğendi.

11. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Merhabalar faydalı oldu ise ne mutlu bizlere.

1 tabana yükselti için pomza kırığı kullanabilirsiniz hem hafif hem de gözenekli yapısı sayesinde bakteri popülasyonu için iyi olacaktır.

2 Beta balığı için bir akvaryumda bekleyeceğini duymak bile güzel, kadehlerde bakıldığını düşününce umarım demek istediğimi anladınız. Akvaryumun tam ebatlarına bakınca gayet yeterli görünüyor.

3 Akvaryum tabanının altına masa ile arasına mutlaka strafor koyun endişe edilecek bir durum olmaz 6mm cam kafidir.

4 Kil için size yardımcı olabilirim isterseniz kargo ile gönderim yaparım lakin isterseniz aktarlarda toz formda var ondan da kullanabilirsiniz.

12. Mesut.39

Mesut.39 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Züccaciye üretimi
    Merhaba 100*40*50 standart bi akvaryumum var bitkili yapmayi dusundugum fakat taban malzemesi olarak markalarin fiyatlari malum bende daha uygun bir sekilde yapmak icin bu paylasimi gordum sormak istedigim sey ise bitki topraginin
    1 - Uzerinde yazan kimyasal icerigi kismi;
    PH 5,5-6,5
    EC 0,5-0,8 mmhos/cm
    NO3 50-100 ppm
    P 10-20 ppm
    K 40-100ppm
    Ca 30-50 ppm
    Mg 10-20 ppm
    + Mikro besinler
    Bu bitki topragi uygunmudur.

2 - kili konudaki sekilde bulamadim fakat burada bir kisinin aktarlarda satilan kilden alip alip uyguladigini ve sonucun iyi oldugunu yazmis ( aktardan aldigim aldigim beyaz kil toz halinde )

3 - Komuru olarak yine ayni kisinin mangal ( mese ) komuru olarak yazmisti. kullanabilirsiniz diye.

Kömur tozunuda malum dogalgazdan dolayı bulamıyorum.

Bu elimde almis oldugum bitki topragi+beyaz kil (toz halinde)+mangal (mese) karimisini vermis oldugunuz litrede karistirip tabana sersem uygunmudur acaba

Yönetici tarafından son düzenleme: 08/03/20

13. Mesut.39

Mesut.39 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Züccaciye üretimi
    Birde elimde 25 kilo civari reeflowers siyah kum var diger 130*50*60 ebatlarinda sp akvaryumum icin almistim fakat yuksekligi tam yetmedigi icin 100 cmlik olan akvaryumda kullandigim ince beyaz silis kum ile karistirmistim o zamanlar icerisinde dekor amacli fazla kaya olmadigindan yeterliydi. Kaya ekleyince fazla gelen kumdan un eleğiyle eleyip 1-3 mm arasi olan siyah kumun 10 kiloluk bi kova kadarini ayirdim torf karisimin uzerine bu kadari yeterli olur mu. Yoksa daha ayirmam gerekirmi.

14. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    1 Bahsettiğiniz toprağı kullanmanızı pek önermiyorum, normal saksı çiçekleri için olan topraklar işinizi görür, daha iyisi ise kompost torf olacaktır.

2 Bahsettiğiniz aktarda olan toz kil olur.

3 mangal kömürü veya pomza kırığı kullanabilir gözenekli yapısı sayesinde bakteri popülasyonu için iyi olacaktır.

Diğer mesajınızda bahsettiğiniz kumun özgül ağırlığını bilmiyorum ama 2 litrelik maşrapaya doldurup tartmak gerek kaç gram geliyor. Bu sayede örneğin 300gr geldi diyelim, 2 litresi 300gr ise 10kg kaç litre edecek şeklinde bir yol gösterici olur size. 130x50 bir taban ölçüsü için Size her 1cm yükseklikte 6.5 litre kum gerekecek 6cm için ise 39 40 litre civarı kuma ihtiyaç olacak bu şekilde bir hesaplama yapmanız gerekiyor. Yada deneme yanılma ile ekleyip eksik kalanı tamamlamaya gidersiniz.

15. Mesut.39

Mesut.39 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Züccaciye üretimi
    Bu bitki topragini cicekciden aldim torf halinde normal toprak dediginiz bu ucuzlukcularda satilanmi acaba anlayamadim

16. Mesut.39

Mesut.39 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Züccaciye üretimi
    Peki bu toprak için bi marka verebilirmisiniz acaba cicekcide sadece bu sekilde bitki topragi vardi baska bir cesit yada secenek yoktu

17. Mesut.39

Mesut.39 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Züccaciye üretimi
    Birde onermemenizdeki sebebi nedir acaba iceriginde bulunan element degerleriyle veya elementlerlemi alakali acaba

18. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Toprak için makalede de dediğim gibi herhangi bir marka olur lakin bunun içeriğine bakınca;

NO3 50-100 ppm
    P 10-20 ppm
    K 40-100ppm
    Ca 30-50 ppm
    Mg 10-20 ppm
    + Mikro besinler

Sentetik gübre yani akvaryumlara sıvı gübre olarak erittiğimiz gübrelerden girilmiş görünüyor. Karasal bitkilerde belki sorun yapmasa da içi su dolu bir tanka koyulduğunda kısa bir sürede bu besinler suya salınım yapacak demek oluyor.

Bir ihtimal ilk kurulum yaptığımız andan itibaren belirli aralıklarla sık su değişimi ile ortamdan uzaklaştırılabilir lakin bu durum hızlı salınım yaptığını düşünerek riski azaltır. Gelgelelim eğer yavaş salınım yapar ise çok ciddi sorun teşkil etmeyecek ama bol bitki ile başlanırsa. Diğer yandan da low tech bir akvaryumda gereksinim çok düşük olduğundan bence macera gibi olacak bu iş.

A101 Bim gibi marketlerde çiçek toprağı oluyor aslında baktınız mı?

19. Mesut.39

Mesut.39 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Züccaciye üretimi
    Evet suanda sadece orkide topragi vardi buradakilerde. Dediginizi anladim yani ani birsekilde sivi gubrenin sisesini birden lt hesabi yapmaksizin akvaryuma dokmus gibi birsey olucam. Elimde fazla bir bitki yok aslinda 4,5 eladoa bir iki kok (kucuk) limon ve bir tane de tilki kuyruğu bitkisi var. Dediginiz gibi yeni basladigim icin sadece gereksinimleri az olan bitkileri temin etmistim az miktarda

hedayse bunu beğendi.

20. Mesut.39

Mesut.39 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Züccaciye üretimi
    Baktim fakat sadece orkide topragi vardi suan suan ucuzlukcuda vardi vardi uzerinde hicbir deger yazmadigi icin almadim. Sizin soylemis oldugunuz toprak sanirim o

21. Mesut.39

Mesut.39 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Züccaciye üretimi
    Hocam dediginiz gibi icinde element bulunmayan topraktan buldum. Sizden kil istesem acaba elinizde varmidir yollayabilirmisiniz.

22. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Toprak ambalajında sadece ph değeri yazar onlarda genelde.

Orkide toprağı çam ağacı kabuğu o zaten olmaz.

Kil göndereyim sorun yok lakin kargo masrafına oradan toz kış temin edersiniz. Yine de size bırakıyorum, nasıl derseniz ona göre bakalım.

23. Mesut.39

Mesut.39 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Züccaciye üretimi
    İsin asli saticiya sordugumda sadece kilmi olup olmadigini tam bilmiyordu gecen gün esimle makyaj malzemesi satan bir yere girdigimizde orada da gormustum fakat 2 3 cesidi vardi ve biri yesil diger ikisi beyaz fakat beyazin birinde yosunlu digerindede baska birsey yaziyordu aktardaki kisiye de bunu sordugumda bilmiyorum yaniti alinca tereddütte kaldim. ( Fakat aldim ve sizin onermemenize ragmen toprak ve kili karistirip karistirip serdim arasina cok cok ince gozenekleri olan cesme altina tutulduginda suyu damlama seviyesinde akitan bir malzeme kullandim kullandim ve elimde soylemis oldugum az miktardaki bitkiyi ektim aceleci bir yapim oldugundan ) sonra dediginiz gibi uzerinde sadece ph degerleri yazili olan topragi bulup aldim mangal komuru değil normal komurude buldum yanliz sormak istedigim siz lt olarak versiniz olculeri ama ben yine kilo olarak sorsam size cunku arkadas getirecek ve lt olarak anlayacaginida pek sanmıyorum isin acikcasi

24. Mesut.39

Mesut.39 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Züccaciye üretimi
    Kili 1 kilo aldim basta 15 tl dedi sonra oglu gelip tartti ve paryi verdiğimde fiyat 30 tl oldu birden almıyorum deyince ilk söylediği fiyattan verdi. Elimde litre siniri 1500 olan bir masrapaya koydum ve 1250 çizgisini biraz gecti yani 1.5 kilo takriben lazim ve bu da 45 tl yapiyor kargonun bu kadar tutacagini sanmıyorum aslinda ve sonuc olarak kullanilan malzemenin birebir ayni olur ve benim içimde de kusku kalmamis olur

25. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    İlk yazdığınız mesajdan bir şey anlayamadım inanın, neyi kilo soracaksınız ben litre olarak cevap vereceğim.

Malzemelerin özgül ağırlıklarını tam olarak bilemem ki :)

26. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi

Konunun altında da hesaplamalar var buna göre ölçülerde takıldığınız birşey olursa sorabilirsiniz.

27. Mesut.39

Mesut.39 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Züccaciye üretimi
    ;););) anladim hocam bu kili sizden istesem tahmini kargosu ne kadar tutar acaba.

İlk mesajda ozetle onermediginiz topragi ve icimde kusku olmasina ragmen kilin dogal olup olmadigi hakkinda karistirip tabana serdim uzerinede igne ucu kadar belkide daha az bi gozenege sahip bir ortu serdim karisim ke kum arasina sineklik yerine. Elimde bulunan az miktarda bulunan bitkileride ekip yarim doldurdum tanki icerisinde bir kafa motoru var fakat sadece suyun yuzeyini dalgalandirmasi amacli.
    İlk mesajinizin sonunda topragin kullaniminin macera olacagini yazmistiniz bende macera aradim kisacasi kok aceleci bir yapim var ve buda hic hic birsey degil aslinda bu hobi icin:mad::mad::mad:

28. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    İsterseniz kırtasiyelerdeki kil çamurundan alıp misket haline getirip kurutun ve tabana yayın bu da bir alternatif olur.

Size ne kadar kil lazım? İllaki gönder derseniz salı günü kargo edeyim madem

29. Mesut.39

Mesut.39 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Züccaciye üretimi
    Olculer tam elimdeki tankin olculeri oldugu icin tek takildigim yer lt ve kg hesaplari olmustu ve bunu da elimde bulunan masrapa sayesinde umarim dogru sekilde sekilde yapabilirim

30. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Kargoyu hangi kargo ile isterseniz onunla göndereyim, ne tutar birşey diyemem küçücük bir kutuya bile 25 lira para alıyorlar, bey birşey diyemem.

Sayfayı Paylaş