Bitkili Akvaryum Taban Kurulumu

Konusu 'Makaleler ve Tercümeler' forumundadır ve hedayse tarafından 04/11/13 başlatılmıştır.

1. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Low tech ile Hakan'ın tarifindeki taban güzel olur. Ben de high tech'de baya farkını gördüm. Hatta yapmadan önce High-tech ile zengin tabana çok gerek yok demişliğim vardır.

Maalesef benim de sitedeki saçmasapan arıtma yüzünden Gh 0 Kh 30 su akıyor. Ben de RO kullanan taraftayım. Ama eski evimde direkt çeşmeden doldurduğum günleri özledim. Çeşme suyunun iyi olması, insanı 3-0 önde başlatıyor.

Yeni kurulumu bekliyoruz. Bu günlerde yaz rehavetinden forum pek hareketsiz, biraz can gelir. Hakan Bey benim tankı az çok bilir, bitki gerektiğinde haberdar etmeniz yeter.

2. turgaykethuda

turgaykethuda Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Hakan bey merhaba

Kullandığınız kömür soba kömürümü yoksa aynı işi mangal kömürü de görür mü.

3. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Turgay Bey mangal kömürü hiç denemedim, normal soba kömürü kullanıyorum.

4. turgaykethuda

turgaykethuda Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    teşekkür ederim.

5. Caner

Caner Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Selamın aleyküm öncelikle yaralı bilgileriniz için teşekkür ederim. Tropheus tankından bitkiliye dönen taraftayım ben yani çok fazla bilgi sahibi değilim Makaleyi okudum akvaryum kurulumu ile ilgili bir konu açıp yardımlarınıza başvurcam ancak şimdilik bir sorum olacak taban kurulumu ile ilgili ben en alta toprak üzerine hindistan cevizi torfu onun üzerine dere kumu koyup sineklik le kapatıp aqua deco siyah kum koymayı planlıyorum. Ama kumu eleyip ince tanelerini koy demişlerdi bana makalede en üste konulduğu için mi iri taneli yazıyor yoksa yanlış bir bilgi mi aldım onu öğrenmek istedim birde koyacağım malzemelerde bi yanlışlık olmaması gereken eklenmesi gereken bir şey var mı acaba

6. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Vealeykumselam Caner Bey aramıza hoşgeldiniz.

Caner Bey elimizden gelen desteği veririz inşallah. Çiçek torfu üzerine hindistan cevizi torfu ve üzerine dere kumu demişsiniz araya dere kumu bence koymayın bir süre sonra aqua deco ile karışacaktır ve bu dere kumu salınım yapmamalıdır buna dikkat edin. Yerinizde olsam hindistan cevizi torfu koymazdım.

7. Caner

Caner Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Peki toprağın üzerine direk aquadeco mu koymalıyım

8. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ben kendim çiçek torfu kil kömür tozu karışımı üzerine direkt ekledim. Torfun etkisi gittiğinde ki 2 yılı görüyor, torfu kadar olan kumu bor kaba alıp torfa yakın kumu ayrı bir kaba almayı ve yeni karışımı serip sonra üstüne biraz kirli torflu kumu ve en üste de temiz kumu sermeyi düşünüyorum.

Dilerseniz kum ile torfu daha rahat ayrıştırmak için sineklik teli kullanabilirsiniz.

9. lewent20

lewent20 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    11
    Ödül Puanları:
    3
    20160701_131851.jpg
    20160726_205548.jpg

Öncelikle bu faydalı bilgileri biz hobicilerle paylaşarak hem cebimizi hemde keyfimizi nirvanaya çıkaran değerli üstad lara sonsuz teşekkürler :)
    Evet tankimi forumdaki bilgiler ışığında 3 ay önce kurdum taban malzemelerini harfiyen buradaki bilgiler ışığında yapılarak kurulum yapıldı,1 temmuz itibariylede power led armatürümü takip kullanmaya başladım.
    İlk fotoğraf 1 temmuzda çekildi 2.fotoğraf bugün çekildi.Yüksek ışık ile birlikte bitkilerim de inanılmaz hızlı bir gelişim olmaya başladı.Taban malzemesinin faydasını soylememe bile gerek yok bu bitkiler 2 ay boyunca kötü bir aydınlatmaya rağmen yavaş bir gelisim göstermeye devam etti.
    Bu bitkilere su değişimi bile yapmadigimi belirteyim haftalik eksilen su miktarını takviye ediyorum sadece ve hiçbir besin öğesi(sıvı-katı gubre)eklemedigimide belirteyim.
    Bitkiler çok fazla zor olmayan bitkiler ama uygun şartlar olmadığında en kolay bitkinin bile çok kısa bir sürede eriyip yok olduğunu bilmeyen yoktur.
    Özetle arkadaşlar forumdaki bilgiler ışığında hem taban kurulumumu hemde power led armatürümü kendim yaparak çok düşük bir maliyetle cıvıl cıvıl sağlıklı bir bitkili tanka sahip oldum.2-3 ay sonra zemin bitkisi ve daha zor bitkilere geçiş yapmayı düşünüyorum.Co2 için karbonat ve limon tuzu ile düşük maliyetli seruvene devam :D

10. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Levent Bey maşallah gelişim güzel olmuş. Low-tech tank idame ettirirken bende sadece su değişimi ve çok çok az gübreleme yaparak güzel bitkiler yetiştiriyordum. Mevcut tabanı hi-tech kurulumlarımda da kullanmaya devam ediyorum. En son kurulumumda da yine kullandım, dediğiniz gibi maliyeti neredeyse yok denecek kadar az oluyor ama gübre kullanımını oldukça azaltıyor.

Power led konusunu elimdeki floresanlar eskimeye başlayınca ben de denemek istiyorum nasip bakalım ilerleyen tarihlerde bakacağız.

Verim alıp hobiden de zevk almış olmanız sevindirici.

İyi forumlar.

lewent20 bunu beğendi.

11. lewent20

lewent20 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    11
    Ödül Puanları:
    3
    Çınar (Hygrophila difformis)
    Red Lotus (Nymphaea lotus)
    Gül (Ludwigia repens)
    Limon(Hygrophila corymbosa)
    Cabomba caroliniana
    Bacopa monnieri
    Micranthemum umbrosum
    Şuan tankimdaki bitkiler bunlar özellikle umbrossum istilaci bir konuma geçti belki günde 1-2 cm bile buyuyorlardir :)
    Zemin bitkisi olarak Parvula veya Monte Carlo düşünüyorum daha sade görselliği ön planda bir tank (şu yabancı arkadaşların tankları gibi mesela :) )
    Power led konusunu kesinlikle tavsiye ederim Floresan olarak 1 yıldır T8 kullanıyorum diğer tankimda yani ledlerin bitkilere faydasindan ziyade Görüntü netligi ve ışık taki berraklik herşeyin ötesine geçiyor floresan SD görüntü ise power ledler 4K görüntü veriyor desem fazla abartmamis olurum heralde.
    Power led konusunda her türlü yardimci olmaya çalışırım hocam malzeme temininden elimdeki fazladan malzemeleri hediyeye kadar :)

12. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Levent bey çok teşekkür ederim ilginiz için ama dediğim gibi bu hafta sonu t5 floresan yedeklerimden ışıklarımı yenileyeceğim biraz erken şimdilik.

Ben aslında smd led floresan yada cob led denemesi yapmak istiyorum farklı bir şeyler olsun istiyorum zamanla bakalım neler olur.

Umbrosum demişsiniz ama sanırım bacopa diyecektiniz ben umbrosumu göremedim ayda ışık patlaması nedeniyle fark edemedim. Umbrosumu hi-tech 'te ben zorlanıyorum açıkçası sizi tebrik ederim. Ne istiyor tam çözebilmiş değilim lakin yüksek ph ve ışık istediği kesin. Tahminime göre 7,5 civarı ph seviyor diye düşünüyorum.

Sizin tankta yapabildiğiniz hiç ölçüm test vs var mı?

13. lewent20

lewent20 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    11
    Ödül Puanları:
    3
    20160729_201932.jpg
    20160729_201839.jpg
    Valla hocam bitkiyi aldigim kişi Hemiantus Umbrosum demiş ama şimdi netten bakınca bendekiyle alakası yok gibi Micranthemum Umrosuma tıpa tıp benziyor benim bitki!!!
    Su değerleri için hiç test yapmadım herhnagi bir test kitimde yok maalesef :(

Son düzenleme: 29/07/16

14. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Aynen umbrosum ama Ludwigia gibi yaprak yapmışlar. Su değişimlerini aksatmadan ilerseniz iyi olur bitkilerde az yosunlanma var muhtemelen fosfat kaynaklı. Fosfatınız fazla ve nitratı sıfırlamış olabilir.

15. lewent20

lewent20 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    11
    Ödül Puanları:
    3
    Yeşil nokta yosunları bu aralar biraz coştu,camlarda bol miktarda vardı bitkilerde yoktu geçen hafta permatikle camları temizledim bu seferde bitkilerde çıkmaya başladılar.Çözüm için ne önerirsiniz Hakan bey?

16. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Normalde yeşil nokta yosunu fosfat eksikliğinden olabilir yada nitratınız artmıştır. Su değişimi yapıp fosfat dozlaması yapabilirsiniz.

Belki de Fosfatınız yeterli ama nitratınız sıfırlanmış ise haliyle fosfatı da etkileyebilir.

Son düzenleme: 29/07/16

17. mc_esk

mc_esk Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    18
    Ödül Puanları:
    8
    maşallah gayet güzel görünüyor ben t8 ve silikon ledler çeşitlerinden denedim ve istediğim gibi olmadı hiç power ledler de biraz pahalıya geliyordu kendim yapmak için de gözüme biraz fazla uğraşacağımı düşündüğüm için girişemedim şuan t5 39 watt 4 floresanım var ve bana göre çok iyi, hemen hemen bütün bitkilerim fotosentez yapıyor ve fotosentezi gözle seyretmek çok zevkli birşey... siz de powerledlerle fotosentez gözlemleyebiliyor musunuz ? taban olarak montecarloları tavsiye ederim gayet güzeller ve cubaya göre daha kolay bir bitkiymiş...

18. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Murat Bey benimde taban bitkisinde en ço ksevdiğim bitki monte carlo hem çok güzel bir görünümü var hem cubaya oldukça benzer yaprakları biraz iri hem de fotosentez delisi bir bitki. :)

19. lewent20

lewent20 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    11
    Ödül Puanları:
    3
    Murat bey teşekkür ederim,Power led maliyet açısından aslında gayet uyguna geliyor ben ledleri çinden getirttim 50 adet cool white ve 10 adet deep red 10 usd ye aldım,armatür kapağını 35 tl ye,driverı 38 tl ye aldım.Termal macun uafak tefek ıvır zıvır içinde 20 tl anca gitmiştir.Yani totalde 150 tl yib ile bulmadı diyebilirim.
    Fotosentez şimdilik görmedim ama yoğun fotosentez yapacak bitkide yok şuan tankımda,monte carlo yu bende çok seviyorum power ledleri takmadan önce biraz almıştım kötü ışıkta bile fotosentez yapıyorlardı ama ışık yetersiz geldiği için hepsini kaybettim.
    2-3 ay daha bu bitkilerle oyalanıp sonrasında daha sade görselliği ön planda olan zemin ve arka plan bitkilerine geçmeyi düşünüyorum,şuan halen daha öğrenme aşamasındayım :)

20. mc_esk

mc_esk Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    18
    Ödül Puanları:
    8
    bende aynı şekilde fazla bitki biraz daha zor oluyor ben de saayfada paylaştım ve şuan yosunla uğraşıyorum inşallah geçirebilirsem güzel bişeyler olacağını düşünüyorum yalnız dediğiniz gibi rahat ve sade bi kurulum bende istiyorum ileride inşallah... 3 tane akvaryum var aslında deneyebilirim bende ufak olan akvaryumda ama bir süre sonra... sizin akvaryumun gelişmelerinden de bizi bilgilendirirseniz sevinirim sayenizde bişeyler daha öğrenebiliriz, ben de benim gibi tecrübesi az olan başka arkadaşlar da...

21. lewent20

lewent20 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    11
    Ödül Puanları:
    3
    Yosun problemi bendede oluşmaya başladı aslında,ilk önce sakal yosunu baş gösterdi düşük ışıktan dolayı ama onu 2 tane SAE ile kökten çözdüm son 1 hafta 10 gündürde yeşil nokta yosunu başım dertte şimdilik onuda ucunu kırdığım permatikle kazıma yönetmiyle çözüyorum,camları hallettim ama bitki yapraklarına yapışanlara bişey yapamıyorum.Bakalım Nerite salyangozu işe yarıyormuş onu denemeyi düşünüyorum.
    Aslında power led konusunda ben biraz abarttım litre başına 0,15 watt olması gerekirken 0,3 watt lık bi değer yaptım,onuda ilerde zor bitkilere geçersem tekrar uğraşmıyayım diye yaptım mevcut bitkilerimde şimdilik bi sorun yok hatta çıldırmış gibi gelişim gösteriyorlar özellikle umbrosum bitkisi resmen delirdi bugün gene budama yapmak zorunda kaldım suyun yüzeyini kaplayıp tabana ışığın geçmesini engellediği için.
    Power led konusunda her türlü yardımcı olurum hiç sorun değil bende buradaki arkadaşlar sayesinde yapabildim seve seve yardımcı olurum :)

hedayse ve mc_esk bunu beğendi.

22. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Yeşil nokta yosunu en masum yosun olarak bilinir, nitrat seviyeniz sıfıa inmiş ise bitkileriniz fosfatı da düzegün kullanamıyor olabilir yada diğer bir ihtimal de fosfatınız tamamen tükenmiş olmalı ama ben nitratınızın sıfırlanmış olma ihtimalinden yanayım ki sakal yosunu da baş göstermiş. Test kitleri bu noktada önemli rol oynuyor, olsaydı tam net olarak sorununuzu tesbit edebilirdik.

Su değişimlerini aksatmayıp pps pro usulü gübreleme yöntemi yapabilirsiniz.

23. Emre Erdem

Emre Erdem Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Hakan Bey,

Öncelikle bu değerli bilgiler için çok teşekkürler. Yeni başlayan birisi olarak 3 sorum olacak;

1- kurduğumuz taban, bitkilerimizin ne kadar süre ihtiyacını karşılayacak? Bu süre sonunda akvaryumu yeniden mi kuracağız?

2- kurulan bu tabana ek olarak misket gübre, sıvı gübre, vs... Kullanımı gerekecek mi?

3- Ankara' nın çeşme suyu bitkili akvaryum için uygun mu? Benzer tecrübesi olan var mı? Tavsiyeler benim için çok değerli olacak.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

24. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Emre bey merhaba

1- Ortalama 1 yıl tabandan beslemede destek veriyor.

2- Taban besinli olduğu için ilaveten misket gübre kullanmak şart değil olursa iyi olur. Kurulum sonrası sıvı gübre kullanmak gerekiyor. Eğer low tech kurulum ise potasyum ve mikro element yeterli olabiliyor ama hi tech ise npk demir ve mikro element sıvı gübreleri ile desteklemek gerekiyor.

3- Ankara Çeşme suyu değerlerini bilmiyorum ama il sağlık Laboratuvarı analizleri vardır muhtemelen sitesinden bakabilirsiniz.

25. southbluee

southbluee Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    19
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    İÇ MİMAR
    konuyu bir hortlatayım bakayım :)

Hakan Bey merhaba,

uzunca bir zamandır yoktum askerlik evlilik vs. şimdi tekrardan yeni yaptığım tankı kurma aşamasındayım. uyguladığınız malzemelerden kullanacağım. sadece en üst kısma görsellik için aquadeco kum kullanacağım. aquadeco kumun içerisine misket gübre var elimde bir miktar, onlardan koymalı mıyım? Yada en atl katmana katayım mı? son olarak da size sormak istediğim bu alt katmandaki kısım bitki ekimi dikimi konusunda biraz riskli gibi geldi bitkilerle oynarsak taban karışırsa diye, onun için acaba en alt katmanın üstüne sineklik ile kapatsak sorun olur mu?

26. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Merhaba, desenize gerçek hayata geçiş yaptım :)

Kurulumunuz hayırlı olsun.

Ben kullandığım dönemlerde araya sineklik teli kullanmadım, kumu ortalama 6cm altında tutmadım hatta fazlası olmuştur malum zamanla çökme de yapıyor. Kullanılır ise tabii ki faydalı olacaktır.

Oldukça sağlam bir taban olacağı için taban eskiyene kadar misket gübre kullanmamanızı öneririm. İleride taban zayıflayınca kullanın.

Kurulumunuz için merakla tanıtım konunuzu bekliyor olacağız, kolaylıklar dilerim.

27. southbluee

southbluee Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    19
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    İÇ MİMAR

Aynen valla gerçek hayata geçiş yaptım böyle tatlı bi heyecan var yeni tank yeni serüven vs. :)

ozaman ben tabandaki karışıklığı da giderdiğime göre yaptığım akvaryumun test suyunu boşaltıp ufaktan başlayım işlemler. konu olacak kadar malzeme çıkarayım aklımda tanıtım fotoları ve videoları paylaşacağım zaten fikir almam gereken konular da olacak :)

bu ara da Hakan Bey bizim bu foruma noldu sanki daha aktifti arakdaşlar bi sorun mu oldu ?

hedayse bunu beğendi.

28. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Diyecek söz yok maalesef dileyen geliyor, ahalimizde biraz face alışkanlığı fazla.

29. southbluee

southbluee Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    19
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    İÇ MİMAR

Ozaman yapacak bir şey yok kalan sağlar bizimdir:)

hedayse bunu beğendi.

30. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Maksadımız bir nebze de olsa faydalı olmak, bu sebeple elimizden geldiğince destek olmaya çalışmak için biz hep buradayız.

southbluee bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş