Bitkili akvaryum taban kurulumu ; kafam karıştı

Konusu 'Taban Malzemeleri ve Ekipmanlar' forumundadır ve Protect tarafından 16/04/14 başlatılmıştır.

1. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Mustafa Bey gerçekten çok şaşırtıcı bir durum kısa bir sürede bu kadar sararması normal değil. Siz normal çiçek toprağı/torfu eklediniz değil mi? farklı hindistan çevizi torfu veya kestane ağacı torfu gibi bir torf olabilir mi? diğer türlü normalde bu kadar sarartmaması gerekiyor.

Eğer canlı eklemediyseniz suyu boşaltıp kumunuzu torfa kadar lıp üstüne farklı bir kum ekleyebilirsiniz diğer türlü tabanı yeniden kurmanız gerekebilir.

2. mustys

mustys Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Hakan bey cicek torfu topragi olduguna eminim.fakat ne hikmetse en ust kisimdaki kumdan sizinti oldugu kesin gibi.korktugum icin benim basima geldi sanirim aksine okadarda ozenerek hazirlamistim :) nasip...

Tabani hic bozmadan uzerine biraz daha ince olarak ayni kumu eklesem Ergun bey 2 cm tavsiye ediyor.acaba bitkilerin koklerinde bi sikinti olurmu?

3. mustys

mustys Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Netteki bir ceviride sitemizdeki taban kurulumuna benzer bir yaziyla karsilastim.orta taban olarak (peat) torf kullanimindan ve ilk kurulumda torfun asiri humik asit salgilamasindan,suyun rengini sariya cevireceginden bahsediyor.1/4 gunluk su degisimleri ve aktif karbon filitrasyonu oneriyor.humik asit salgisinin dengeye oturmasiyla sorunun halledilecegi gibi sonuca varabilirmiyiz yoksa benmi cok iyimserim :)

4. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Mustafa bey peat dedikleri torfu göllerin dibinden çıkarıyorlar. Dolayısı ile suya veya döngüye bir zararı dokunmuyor. Bizim kullandığımız çiçek torfları ise ormanlardan toplanıyor. Eğer salınım durmazsa suya bol miktarda amonyak ve fosfat salgılar bu da arkası gelmez yosun sorunları yaşamanıza neden olur. Sorunları sona erdirebilmek için mutlaka su ile torf arasındaki bağlantıyı kesmeniz gerekiyor.

5. mustys

mustys Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Dediginiz gibi 2 cm daha taban ekleyecegim Ergun bey tesekkur ederim.

6. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Mustafa Bey 2cm daha yükseklik sorun olmaz lakin dikimde bitkiyi cımbız ile torfa kadar değdirmeye dikkat edersiniz.

7. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    mustafa bey co2 vemeye başladız mı ışıklandırmada yapıyorsunuz yeşil su sorunu olabilir gibi geliyor bana alglerle ilgi bir durum gibi geldi. bence daha tabanı yükseltmeye gerek yok biraz ince kum ekleyin büyük taşların arasını biraz doldursun. bu arada kumunuzu tuz ruhu ile test ettiniz mi.

8. mustys

mustys Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    onur bey problem taban alt tabakası üzerinde bulunan kum tabakasından sızıntı yapması.denildiği gibi amonyak ve fosfat patlaması yaşanıyorsa yosun sorunuda bu yüzden büyük ihtimal.ilginiz için teşekkür ederim.mesaj tekrarı gibi olacak ama tabanın en üstüne 2 cm kadar daha kum ekleyip öyle takip edeceğim tankı.

9. mustys

mustys Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    evet, malesef taban kurulumu yaparken tuz ruhu testinden bi haber olduğum için ilk buldugum inşaat kumunu eleyip yıkayıp akvaryuma taban yaptım.tuz ruhu testi hakkında Onur bey bizleri uyandırınca hemen testi yaptım ve malesef böyle köpürme görmedim.defalarca yıkamama rağmen :) anlaşılan o ki salınımı kum yapıyor. varmıdır acaba tabanı bozmadan bi çaresi.araştırdım biraz ama bi sonuç elde edemedim

10. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Mustafa bey kum salınım yapiyorsa tek çare o kumu atıp tabanı bozup yeniden kum koyup tabanı tekrardan kurmanız olacaktır. Dikkat edin test etmeden kumu koymayın akvaryuma.
    Ben ve Ergün bey akvarkumdan siyah renk kuvars kum aldık onu kullaniyoruz.Memnunuzda eğer kum bulamazsanız sizde alabilirsiniz.

11. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bekir Bey aslında gözümüzden kaçmış ama kaçmaması gerekn bir noktayı sayenizde fark etmiş oldum portal ve forumdaki taban ile ilgili makalede gerekli eklemeyi yaptım.

Kumu test etme detayını nasıl oldu da atlamışım hala anlama veremiyor kendime kızıyorum. Kusura bakmayın bu ince ama önemli bir detay.

Kumunuzu yenilemenizde fayda var, kolay gelsin.

12. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Mustafa bey bende inşaat kumu kullandım ama kum nehir kumuydu denizden çekilen kumlarda köpürme oluyor. kumunuzu değiştirin salınım engellene bilir ama kimyasal kullanmak gerekir bu kimyasalda temizlenmeyebilir buda başka sorunlara yol açabilir en iyisi kumu değiştirin neyse ki çok büyük bir akvaryum değil.

13. mustys

mustys Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Estagfurullah Hakan bey katkimiz olduysa ne mutlu bize :) tabani bozdum malesef.zar zor birkilo kil bulabilmistim artik yeni taban icin hediye edersiniz bizede degilmi :)

14. mustys

mustys Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Evet onur bey bende tanka kimyasal karistirmak taraftari degilim.gerci kullanilan gubrelerde pek masum sayilmaz galiba :) tesekkur ederim siz uyandirmasaniz su degisimiyle bosuna vakit kaybedecektik

15. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Kil konusunda sorun yok Allh 'ın izniyle ne zaman derseniz yollarız inşallah.

Herkese yardımcı oluyoruz sizi ayırt etmeyiz :)

16. mustys

mustys Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Eki Görüntüle 1882

İlginiz teşekkür ederim Hakan Bey göndermiş olduğunuz kil bugun elime gecti.Artık nasipse yeni kuruluma başlayabiliriz :)

Ekli Dosyalar:

17. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Hayırlı olsun Mustafa Bey, kolay gelsin diyelim o halde. Gelişmeleri bekliyoruz, imkan var ise kurulum aşamalarını fotğraflarsanız yeni kurulum yapacak arkadaşlara da yardımcı olacaktır.

Tabanda kullanacağınız çiçek torfu, kil ve kömür tozunu güzelce harmanladıktan sonra taban yayıp üstüne 6-8cm kalınlıkta kumu serersiniz. Su doldurma esnasında ise tabanda gazete veya tabağa çarptırma yaparak suyu doldurursunuz tabanda kumu eştirirseniz torfun çıkma ihtimali olur dikkat edin.

18. mustys

mustys Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Tesekkur ederim Hakan bey uyelerinizi yari yolda birakmiyorsunuz :) kurulum asamasini adim adim fotograflarla anlatacagim.simdilik hali hazirda kurulu bir tankim var ve ev degistirme durumum var.kuruluma basladigim gibi sizlerle paylasacagim.

19. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Kolay gelsin meraklan kurulumunuzu beklemekteyiz.

Sayfayı Paylaş