bitkili akvaryum kurulum baslangici

Konusu 'Taban Malzemeleri ve Ekipmanlar' forumundadır ve Emre54 tarafından 25/02/15 başlatılmıştır.

1. Emre54

Emre54 Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Arka cam nerdeyse komple kaplandi

2. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    son durum

Hala yosunlarimiz var fakat akvaryumun iki tarafindaki fark goze baya carpmakta 14.05.2015 son halimiz

Ekli Dosyalar:

3. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Maşallah diyeyim illaki sorunsuz tank olmazla başlayarak düzene girer zamanla, ilk olarak cubalarınızın budanması iyi olur yukarı başladımı dallaşma budanmaması yayılmasını önler ,pogestemon erectuslar ve micraları belli bölegede öbeklenmesi ile daha verimli olabilir erectus orta planda iyi görsellik verebilir iyi boylanacaktır, micraların etrafını boş tutarsanız budadıklarınız ile Uğur beyin verdiği forma benzetilebilir güzel olmuştu.http://forum.akvaryumda.com/akvaryumlarimizin-tanitimlari/1198-geri-donus-13.html peyzajı biraz düzenlerseniz daha verimli olacaktır.Bacopa yada sp.Bonzai tam göremedim sağ ön planda yer verirseniz daha doygun görülür,diğer bitkilerinizin isimlerini net bilemediğimden ortadaki kütük arkasındaki boylu bitki en sağ köşede olması ile budandıkça form kazanabilir.diyerek biraz dengelenebilir.tabiki zevk sizin ön görü olarak düzenlemeyi hayal ederek belli bölgede düzenlemeniz iyi olabilir.

4. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Emre bey gelişmeler güzel gözüküyor. Yosun sorunları tamamen geçti mi?

5. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Malesef hocam bir turlu tam tutturamadim sanirim ayari su anda fuzzy yosunu varmis sanirim resmini paylasmistim bir kac gun once fatih beyin konusunda ama sanirim cozum icin 5 adet nerite 5 adet te amano karides almayi dusunuyorum onceki amm ekibim olmuslerdi birde bir forumda bu nitrat ve fosfat orantisini 10/1 degilde 16/1 olarak okudum bir bilginiz varmidir acaba

6. aymoli

aymoli Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    Emre Bey ortamda oluşan yosun sıkıntısı yok ise oran 1/10 tutulabilir diğer türlü farklı yollarla gelen bir fosfat var ise yemleme veya çeşme suyu gibi, bu oranı kısmakta fayda var. Gözlem bu aşamada çok önemlidir.

7. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Emre bey tankınızda pistia bol bulunuyor hiç ummadığınız anda nitratı 0 larlar sayılarını kontrol altında tutun fenalardır:D yosun oluşmasına sebep verebilirsiniz nitrat fosfat dengesizliğinde.

8. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Ibrahim bey Evet bugun pistalardan 1 avuç diger akvaryuma aldim %60 yani nitratim hic sifirlanmadi ama 60 80 oldugunu gordum sahsen yosun vardi ama pistalar daha buyuk yaprakliydi simdi 5 10 arasi tutmaya calisiyorum ufak yaprakli ve bicimsiz oldular ama bu fuzzy yosununu sevdim camlardada olmasa agac uzerindeki formu hosuma gitti fosfata gelince hizli tukenmiyor ama 0.2 ile 0.8 arasinda tutmaya calisiyorum ...

9. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Abdullah bey sudan hic demir gelmiyor fosfati test etmedim ama su degisimi yaptigim gun fosfat testi 0.2 cikiyor tahminen cesmedende gelmiolardir. Ve hocam sanirim elimdeki gubrelerdede sikinti var o yuzden hakan beyden npk siparis ettim bendeki nitrat sanirim 1 ml 50 lt suya 1ppm vermiyor daha fazla veriyor sanirim

10. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Her bitkinin tükettiği nitrat ve fosfat oranı farklı olabilir. Bu nedenle kesin şu oranda olacak demek çok doğru olmaz. Değerleri 1/10 ile 1/16 arasında tutup bitkilerin ve yosunların durumuna bakarak uygun oranı yakalamalısınız. Sorun kuş tüyü yosunu (fuzzy algea) ise mikroelement eksik gelmiştir. Mikro elementi ne şekilde kullanıyorsunuz?

11. aymoli

aymoli Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    Emre Bey 1ml si 50 litreye 1 ppm den fazla nitrat vermesi sorun olmaması lazım bu zaten kanun değil biliyorsunuz. Tank litrenize göre orantılarsanız sorun olmaz aslında. Önemli olan hangi nitrat olması, Amonyum nitrat mı Kalsiyum nitrat mı yoksa potasyum nitrat mı?

Potasyum nitrat yaygın kullanılan tür.

12. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    ergün bey her eklemede 3 ml eklemekteyim microelementi sanırım şişede yazdığı gibi 5 ml yükseltmek durumunda kalacağım

13. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    elimdeki nası bir nitrat türü bilmiyorum ama üzerinde 1 ml nitrat 0.6 ml potasyum ekler yazmıyor ya yazmamışlardır yada potasyum içermiyordur. diyecegim ama oda tohaf geliyor çünki potasyum eklemesini neredeyse yapmıyorum ve testlerde 15 in üzernde cıkıyor hep kullandığım basit arıtmalı sistemde potasyum yok ise tahmini nitrattan geliyordur..

14. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Değişiklikler

Akvaryumun son halini ve sorunlarını paylaşmak istedim.
    arkadaşlar bir süredir yazmıyordum ve akvaryumunda gidişatı kötü gibi olsa aldırmadan
    devam ettim bildiğim gibi gübrelemeye ve testlerimi kafama göre budamalar hala devam ediyor. şu an görüntü karışık gibi olsa da yeşillik hoşuma gidiyor. bir tek arka cam difizör üstü ve mango kökünde oluşan yosunlar sorunum ama onlarla da mutlu mesut yaşamaya alıştım :D yinede yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

Ekli Dosyalar:

15. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Emre Bey merhaba, yosun saç yosununa benziyor demir gübresini fazla kaçırıyor olabilir misiniz?

16. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Emre bey epey bir saç yosunu oluşmuş. Ya demiri olması gerekenin çok üzerinde kullanıyorsunuz ya da çeşme suyunuz yüksek miktarda demir içeriyor. Yoksa bu kadar saç yosunu olmaması gerekiyordu. Demir eklemeyi kesip hafta sonuna kadar demir eklemeyin. Daha sonrasında da 0.2 ppm üzerine çıkmayacak şekilde demir ekleyin. Mikro elementiniz ayrıca demir içeriyorsa onu da hesaba katarak çok daha az eklemeniz gerekiyor.

17. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Haftada 2 kere gubreleme yapiyorum demiri 0.2 nin ustune cikarmiyorum nitrat 5 10 arasi potasyumuda 0.5, 0,8 arasi tutuyorum hocam

Hocam ceşme suyumda demir hic yok ve her eklemede test yapiyorum micro elementte demir yazmiyordu uzerindede ondada yoktur yoksa olcumlerde cok cikabilirdi.

18. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Emre Bey demir gübrenizde bir sıkıntı var, ya siz hesaplamayı yanlış yapıyorsunuz yada demir gübrenize belirtilen yoğunluk yanlış veyahur Ergün Bey 'in de dediği gibi ilave biryerlerden gelen demir işinizi bozuyor.

0,5-0,8 dediğiniz fosfat olmasın, potasyum o oranda oldukça düşük bir dozlama.

19. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Ayni yerden amano karides ve nrite salyangoz bulsam alicam ama denk gelmiyor

20. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Hocam vallahi testler yalnis ise birsey diyemem ama dun 0.05 deger gosterdi 2 ml suya 0.1 ppm demir ekliyordu bende 3 ml ekledim �� insallah bi yalnis yoktur gubre lerin hepsini gokturk beyden andim ankaradan

Evet fosfat o degerde potasyum 15 ustu cikiyor

21. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Merhabalar uzun zamandan sonra yine gorustuk bu arada degismeyen akvaryumum sadece eructuslar ve bonsailer yok oldular saglik olsun
    1485950287486-888857808.jpg

Bitkici bunu beğendi.

22. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Ve excell kullanmama ragmen kurtulamadigim 2 tur yosun kumlarin ustunde ve camlarda varlar
    14859505456971239196078.jpg 1485950628902318860108.jpg 14859507023991093764399.jpg

23. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Emre Bey kumlardaki yosun sorununuz fırça yosunu, fosfat değerleriniz yüksek olabilir ve tankınızda demir besini eksikliğinden dolayı fosfat birikiyor olabilir. Camlardaki sorununuz yeşil spot değil gibi çok sertmi kazıyınca kolay çıkıyor mu?

24. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Emre bey bitkilerin maşallahı var. Tabandaki siyah fırça yosunu camdaki ise yeşil toz yosunu. Camdakini kredi kartı ile kazıyarak kolaylıkla geçirebilirsiniz. Fırça yosununun temel sebebini bir türlü çözemedim ama bazen olabiliyor. CO2'yi eksik veriyorsanız ya da gün içerisinde dalgalanıyorsa belki o yüzden oluşuyor olabilir. Ph ölçeriniz var mı?

25. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Jbl proscrap test var ve gubre olarak jbl ferrapool gubre kullaniyorum (demir potasyum ve microelement icerir ) su an ama nitrat fosfat kullanimim 0 her gun yemleme yapiyorum 2 kere az miktarda baliklar hallediyordur die dusunuyorum. Ve tuplu sistem kullaniyorum co2 yi isikla beraber acilip kapaniyor. Yani gunde 7 saat filan diger zamanlarda kapali oldugu icin co2 degisebilir tabi bununla birlikte ph ta degisiklik gosterecektir.

Yosuna gelince yerdekileri cozemedim ama camdakiler temizleniyor kart vs. Malzemelerle ama tekrar olusuyor 2 hafta içerisinde...

Artik onlarida aileden gorur gibi oldum biraksam mi die dusunuyorum arada keske on camda da uremeseler

26. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Peki su değişimlerini hangi oranlarda yapıyorsunuz?

27. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ergün Bey fosfat verilmemiş olsa bile sağlam ama oldukça sağlam bir taban var ve eğer kum kalınlığı da az ise fırca yosunu baş gösterebilir.

Tanka verilen karışım gübreden gelen demirin ben yeterli olmayacağını düşünüyorum, eğer fosfat da birikiyor ise demir yokluğuyla bu sıkıntıya sebebiyet verebilir tabi co2 de etkili.

Emre bey kumda özellikle yükseliği az yerlerde mi fırça yosunları yoksa her yerde var mı?

28. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Su değişimini haftada bir yapiyorum 45 litrede 10 litre değiştiriyorum

Bugun bütün testleri yapacağım ph hariç makina evde kaldı bakalım ne çıkacak ve sakal yosunuda bas göstermeye başladı sanırım

14860143964411239196078.jpg

Potasyum 10 15 arasi

1486015725280-888857808.jpg

Nitrat 7 10 arası

14860159578111239196078.jpg

Demiri nasıl olduysa 2 kere test yaptim ama farkli bi renk çıktı. Demiri ölçemedik yani renk yaklaşmiyor bile

14860167779571093764399.jpg

Kh 6 > 7 çıkıyor

1486017530960-1151712720.jpg

Fosfat 0.02 ile 0.05 arasi çıkıyor bu eksiklik fazla sanirim bir tek fosfati çözmek lazım tabi birde demir testindemi sorun var yoksa demir çok mu yüksek anlamadım

1486017803111-1201401420.jpg

Kum kalınlığında gelince en az olan yerde 4 cm var ve ışık olmayan yerlerde yok o yosun sadece ışık gören yerdeki kumlarda var

Yönetici tarafından son düzenleme: 02/02/17

29. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Emre bey fosfat vermediğiniz için fosfat düşük çıkmış olabilir. Dengeyi tekrar sağlamak için su değişimlerini artırmanızı öneririm. Akvaryumunuz net 45 litre su alıyorsa haftalık 30 litre su değiştirmeniz iyi olur.

30. Emre54

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    Akvaryum 60 litre ama icindeki kum bitki ve aparatlar haric kalan 45 48 gibi birşeydir birdahaki sefere 20 litre degisim deniyecegim bakalim ne olacak olmazsa bi damacana daha buluruz inşallah.

Bu arada elimdeki demir testi bozulmus sanirim hazir sudada ayni goruntu vardi

Ekli Dosyalar:

Sayfayı Paylaş