bitki akvaryumunda doğru aydınlatma hesabı nasıldır

Konusu 'Co2, Işık ve Ekipmanlar' forumundadır ve turgaykethuda tarafından 02/10/15 başlatılmıştır.

1. turgaykethuda

turgaykethuda Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    merhaba arkadaşlar

85*45*55 ebatlarında ilk kez bir bitki akvaryumu kurmaya çalışacağım. pek çok konuda forumdan çözüm bulma şansım oldu ancak bu aydınlatma konusu oldukça şaibeli. nedenine gelirsek litre başına 1 den 4 watta kadar hesaplamalar yapılıyor. wat hesabı yanıltıcı geliyor bana. lümen ve kelvin değerlerinden hesaplama yapmak sanki daha doğru. bu konuyu açmam da ki en büyük sebeb kuracağım akvaryumda power led veya led florasan tercih etmek istemem. bu nedenledir ki bir türlü gerçek hesaplamaya ulaşamadım.zira 8 watlık bir SMD ledli florasanda 520 lümen 200 lüx ve 6000-7000 K değerler var. bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim

2. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Işık ışını kaynağından çıkarak etrafa saçılır. Işığı şu şekilde özetleyebiliriz;

Makineli tüfeğin mermisini ışık ışını olarak örneklersek;

Watt = Makineli tüfek sayısı
    Lümen = Merminin kalibresi
    Kelvin = Merminin rengi

olarak betimleyebiliriz. Yani en doğru ölçümlendirme lümen üzerinden yapılır. Fakat halen günümüzde akvaryumlarda %90 floresan ışık kullanıldığından, kimseyi yormamak adına litre/watt hesabı gibi bir hesap ortaya çıkmıştır. Bilimsel değil ama genel geçer bir kuraldır.

3. Emre54

Emre54 Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    hayırlı kurulumlar arkadaşım. öncelikle şahsım adına konuşuyorum yalnışım varsa daha bilgili arkadaşlarımız düzeltme yapacaktır.

akvaryumda litre başına lümen yada kelvin hesabı yapamayacağın için litre başına 0.7 ila 1 watt arasında bir aydınlatma kurman yeterli olacaktır. ve bu ışığında akvaryum tabanına( kumun üst kısmı ) max 60 cm olması ışıgın suda en az kırılmasını sağlayacağı için biraz sonra söyleyeceğim kelvin hesabından en iyi şekilde yararlanabilirsin.

kelvin hesabına gelince ışığın kelvin farklılıkları günün farklı dilimlerinde güneşin vermiş olduğu ışık şekilleri baz alınmıştır. ör: öğlen, akşam vb gibi teorik olarakta akvaryum florasanlarında da bu bir kaç isim altında toplanır. ( aquastar. grolux vb ) ve en yaygın olarak kullanılanları aquastar ve grolux tür.

sizin led olayına gelince bir çok kişiden zararını duydum fakar doğru ayarlama ile sağlıklı bitkiler yetiştirileceğini düşünüyorum.. Tavsiyem yukarıda vermiş olduğum iki florasanın kelvinlerini öğreniponlara uygun led kullanmanız. tabi ledlerde metraz ne kadar uzarsa watt olayıda artıyor onuda akvaryumunuzun içine koyduğunuz su miktarına göre siz ayarlayacaksınız. çünkü zeminde ne kadar kum ağaç taş kullanacağınızı bilmediğimiz için vermiş olğunuz ölçülerdeki akvaryuma ne kadar yer bırakıp su ekleyeceğinizide bilmemekteyiz..

yanlışım varsa affola hayırlı hobiler

4. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Turgay bey akvaryumun yüksekliği 45 mi yoksa 55 mi? Işık seçimi yaparken en çok dikkat etmeniz gereken konu yükseklik miktarı. Su ışığı yüksek miktarda kırdığı ve absorve ettiği için her 5 cm artış için ışığınızı biraz daha kuvvetlendirmeniz gerekiyor. Watt ile verilen standartlarda yüksekliğe bakılmadığı için her koşulda kesin doğrudur denemez. Ayrıca her bitkinin farklı miktarda ışık ihtiyacı olduğundan birazda tecrübe ile ışık şiddeti ayarlanabilir.

5. turgaykethuda

Beğenilen Mesajları:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    bilgilendirme için teşekkür ederim arkadaşlar. akvaryum yüksekliği 55 cm altta 8 yaklaşık santim toprak üstte de yaklaşık 5 cm su boşluğu kalırsa su yüksekliği max 42 cm olacak bende. bu durumda litre üzerinden watt hesabı sonrasın da seçilen grolüx ve aquastar ın K sına göre led florasan bakmak en doğrusu olacak.

6. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Turgay bey öncelikle forumumuza ve aramıza hoşgeldiniz, bitkili akvaryum ayrı bir heyecan artık vazgeçemezsiniz hayırlı olsun iyi bir karar almışsınız.

Litre watt olayı ile ilgili olarak arkadaşlar gerekli açıklamayı yapmışlar şöyle ki; 100x50x40y bir tankı olan arkadaşlımla benim 100x40x50y akvaryumumda (geçmiş tarihte) aynı özellikte aynı marka aynı watt değerlerine sahip ışıklandırmamızda arkadaşımın tankında bitkilerin daha iyi geliştiğine şahit olduk. Bulunduğumuz şehir aynı ayni sularımız, taban malzemesi ve kum seviyesi aynı, ışıklandırma 4x39w 2 tanesi 840 ve 2 tanesi 865 kodlu gün ışıkları ve ışıklandırma süreleri de aynı saat aralığıda aynı şekilde idi.

Forumda konusuda açıldı ve olumlu sonuç verebileceğini düşündüğüm cob ledler de denenebilir. Kendim evde mobilya dolaba takılı 220v ile çalışan 3200K 5w cob lede baktığımda verimi iyi görünüyor tabi denemeden bilmek zor. Tasarruf ampuller ile bitki bakarken cob led ile de olacağını düşünüyorum sarı ve beyaz ışık karışım yapılmalı.

55cm yükseklik ciddi bir yükseklik bence su seviyesini düşük tutun ama yapılacak armatür ortada kuşak yok ise suya imkanlar doğrultusunda yaklaştırılırsa verim artar ve eğer floresan olacak ise reflektör de fayda verecektir.

7. turgaykethuda

Beğenilen Mesajları:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Hakan bey tekrar merhaba
    bugün bayağı bir araştırma yaptım ledler hakkında. Su yüksekliğini 40 cm baz alarak Yanlış hesaplamadıysam 6000 lümen ışığa ihtiyaç var. cob ledler çok iyi ama alternatif olarak biraz daha uygun fiyata 5630 SMD kodlu şerit ledler var sıcak beyaz olarak m de 72 led li 2345 lümen değerinde . kırmızı ve mavi dalga boylarıda tam eheim bitki ledleri seviyesinde. 3 tanesi fazlasıyla yetiyor . benim akvaryum 85 olduğu için firmanın karaköyde ki yerine giderek 80 cm üzerinden 4 tane hazırlatmayı düşünüyorum

8. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Turgay Bey alüminyum profil üzerine döşeniyorsa ısınma sıkıntısı da ortadan kaldırılmış olur.

3 tane dediğinizi tam anlayamadım, 5630 smd ledler zaten şerit halde sıralı yani metraj olarak mı demek istediniz 72 adet 1 metredeki adeti mi? Bir de ürünün 1 adette yaktığı elektrik sarfiyatı tam olarak kaç watt bilgisini de sorarsanız çok iyi olur. Ben araştırdığım kadarıyla 72 adeti 18w yakıyor ki azımsanacak bir güç değil bana göre.

Bu arada bu smd 5630 ların mavi, beyaz gibi renkleri var ve lümenleri buna göre değişiyor. Sizin dediğiniz sıcak beyaz sarımtırak renk verebilir kelvin olarak bu 3200k ise kızılı fazla mavisi az kalabilir. Bunun yanına soğuk beyaz da ekletilebilir.

Sudan nemden etkilenme durumunu da sordunuz ? Açısı da önemli tabi kaç derecelik açı olacak bakmak gerekiyor, doğrusu kaç derecelik açı bize uygun kalacak 120 derece uygun gibi görüyorum. Zaten floresanda 360 derece ama illaki reflektör ile tank içine daha çok yansıtmaya çalışıyoruz verim kaybımız olmuyor değil.

9. turgaykethuda

Beğenilen Mesajları:
    118
    Ödül Puanları:
    43

10. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Turgay Bey 3000-3200K demiş yani floresandaki gün ışıklarında 830 kodlulara denk geliyor yanına soğuk beyaz yani 865 kodlu floresanlarda olduğu gibi 6500k de eklenmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

21,6w t5 floresanlarda HE yani high efect tiplere denk geliyor lakin lümen miktarına da bakılırsa 21w t5 1900 lm ki daha iyi durumda.

11. turgaykethuda

Beğenilen Mesajları:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Hakan bey o zaman 3 adet 80 cm smd sıcak beyaz led yanına 2 tane 80 cm soğuk beyaz led daha verimlimi olur sizce

12. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Turgay Bey normalde 865 kodlu gün ışıkları ile bitki yetiştirilebiliyor, hatta floresanların arasında mutlaka olması yönünde tavsiye ediyoruz. Bu yüzden sadece 3000K (oldukça sarı olacaktır) ışık yanına soğuk beyaz yani 6500k ışık da ilave etmek faydalı olacaktır. Özetle ik itüp birbirini tamamlıyor.

13. turgaykethuda

Beğenilen Mesajları:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Hakan bey desteğiniz için tşk ederim.3 sıra sarının yanına 2 sıra da beyaz smd led yapacağım

14. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Turgay Bey toplamı yarı yarıya bölebilirsiniz, tıpkı bizim 840 ve 865 kodlu floresanları yarı yarıya yaptığımız gibi.

Sayfayı Paylaş