Beta Akvaryumu Kurmak İstiyorum.

Konusu 'Akvaryum İle İlgili Tavsiyeler' forumundadır ve Ayhan Doğa tarafından 14/12/19 başlatılmıştır.

1. Ayhan Doğa

Ayhan Doğa Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Hediye olarak bir Beta balığı geldi bana. Fanus kullanmak istemiyorum. [​IMG]
    Ölçülerinde akvaryumum var. Bu Beta'nın yanına çöpçü düşünüyorum. Çöpçü alabilir miyim bunu öğrenmek istiyorum. Aynı zamanda yem olarak ve ısıtıcı olarak ne almalıyım? Başka sorularım olduğu zaman sorularıma cevap ararım. Teşekkür ederim

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Yaklaşık kumu düşünce 10 litre civarı bir su hacmi olacak, ebatı az artırırsanız yaşama ihtimali var. Sorun olmayabilir ama olabilir de. Balığın gezme alanı ile de alakadar bir durum aslında. Çöpçüler çok göz önünde kalırsa tırtıklayabilirler diye biliyorum.

3. Onur Coşar

Onur Coşar Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Akvaryum hacmi düşük. Güzel bir Betta akvaryumu kurmak istiyorsan ve balığın sağlığını düşünüyorsan en az 30 lt lik bir akvaryum düşünebilirsin ve bitki eklemekte balığın yararına olacaktır.

Mango kökü, capatta yaprağı, kızılağaç kozalağı hem dekoratif anlam da hemde balığın yaşayabileceği pH seviyesine katkıda bulunur.

Bettanın yanın da vatoz bakabilirsin.

önerebileceğim yemler;

ocean nutrition Betta
    Hikari betta bio gold
    Sera bettagran
    Bir çok yem de eklenebilir ama balığa tek tür yem verme derim.

hedayse bunu beğendi.

4. H. KAYA. GEMLİK.

H. KAYA. GEMLİK. Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Ayhan Bey merhaba. Öncelikle aramıza hoş geldiniz. Akvaryumunuz 12 litre civarında su alır. Bitki koymayı düşünürseniz en az beş santim yüksekliğinde kum gerekir. Üsttende üç santim su boşluğu bıraktığınızı düşünürsek ortalama sekiz litre su hacmi kalır. Betaların su yüzeyinden oksijen alarak hayatlarını sürdürebilme özelliği göz önüne alınarak kadehlerde, el kadar duvar süslerinde, küçücük fanuslarda beslenmesi aslında eziyetten başka bir şey değildir. Erkeklerin birbirlerine karşı ölümüne kavgaları göz önüne alınarak yalnız yaşamaları uygun görülmüştür. Aslında olay sadece küçük hacimli akvaryum ve bakım kaplarında yaşanmaktadır. Şimdiye kadar tüm tropikal ve canlı doğuran akvaryumlarımda bir beta beslemişim ve hiç bir zararını görmemişimdir. Hatta ve hatta yavrulara dahi dokunmuyorlar. Ancak bütün bu anlattıklarım sizin akvaryumunuz yeterli değil anlamını taşımamaktadır. Bir beta için yeterlidir ve sağlıkla besleyebilirsiniz. Çöpçü gereksiz, onun yerine bir kaç tane Ramshorn salyangoz koyun, arada bir canlı yem niyetine kırarak verirsiniz.
    Akvaryumunuzun;
    Sıcaklığı 23-29 derece aralığında olabilir.
    Ph'ı 6-8 arası olabilir.
    Pipo filtre ile temizlik sağlanabilir fakat çok akıntı olması engellenmelidir.
    Çam, Elodea, saz, Mikra gibi taban bitkileri ( bulabilirseniz pirinç.) dikilebilir. Az miktarda kum kullanarak ( 1-2 Cm ) Java veya benzer moss türleriyle taban oluşturabilirsiniz.Su üstü için su maruluC Pistia Stratiotes ), Riccia fluitans, su mercimeği gibi bitkiler kullanılabilir.
    Benim akvaryumlarımdaki Betalardan sadece iki kare.
    [​IMG] [​IMG]

Ekli Dosyalar:

• Efe 10.jpg
      Efe 10.jpg
      Dosya Boyutu:
      64,7 KB
      Görüntüleme:
      1
    Son düzenleme: 15/12/19
    Bitkici, hedayse ve Onur Coşar bunu beğendi.

5. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Bettalar yumuşak hafif asidik su, düşük nitrat, mümkünse bol miktarda tilki kuyruğu, pistia tarzı su üstü bitkilerinin bulunduğu durgun suları severler. 12 litre hacimde pipo filtre kasırga estirebilir. Bu balıklar labirentli olduğu için yoğun hava ihtiyacı bulunmuyor bu nedenle hava basmanızı ve su yüzeyini çok fazla dalgalandırmanızı önermem. Hacim ufak olduğu için taşma sistemi, hamburg filtre ya da çok düşük debili basit bir dış filtre düzeneği gibi özel bir filtreleme metodu geliştirmek lazım.

Onur Coşar bunu beğendi.

6. H. KAYA. GEMLİK.

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Aslında haklısınız ancak 25x25x25 ölçülerindeki bitkili karides akvaryumlarımda pipo filtre kullanıyorum, yaptığım tek değişiklik temiz su çıkış borusunu su yüzeyine kadar uzatmak. Böylece su yüzeye yayıldığı için akvaryumda akıntı oluşmuyor.

048 (2).jpg

Bitkici ve hedayse bunu beğendi.

7. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Hüseyin bey yine tecrübenizi konuşturup küçük bir boru ile bu sorunu aşmışsınız. Konu sahibi arkadaşta bu şekilde bir filtrasyon yapabilir. Önemli olan bettaların akıntıya maruz kalmaması.

H. KAYA. GEMLİK. ve hedayse bunu beğendi.

8. H. KAYA. GEMLİK.

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Ergün Bey çok teşekkür ederim. Karides akvaryumlarıda aşırı sirkülasyonu sevmez. Bu şekilde su yüzeye yayıldığı için önemli bir sirkülasyona da yol açmıyor. Üretim düşünülüyorsa Akvaryumun ortasından ( su yüzeyinden )çekilen bir ip veya misina yardımı ile bitkiler sabitlenebilir. İstenirse bölme işlemi bir cm veya daha ince kesilmiş bir Pleksi ile de yapılabilir.

hedayse ve Bitkici bunu beğendi.

9. H. KAYA. GEMLİK.

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Ayhan Bey Beta akvaryumunuzu ve Betanızı merak ediyorum, gelişmeler ne durumda? Ben sizi biraz da olsa tetikleyeyim.

hedayse bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş