Beta üretimi ?

Konusu 'Labirentliler' forumundadır ve harun1995 tarafından 01/01/14 başlatılmıştır.

1. harun1995

harun1995 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Dişi beta dün yumurtladı.Dişiyi ayırdım.(Kenara çekilmiş hiçbirşeyle ilgilenmiyordu) Ancak bir sorun var. Yumurtlama tamamen bitmesine rağmen erkek yuvaya yumurtaları taşımadı. Erkek yumurtaları yuvaya taşır mı ? Ya da ne yapmam gerekir ? (Yumurtlama dün akşam saatlerinde oldu) :confused:

2. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    Dişi kendi kendine mi yumurtladı yoksa çiftleşmenin ve sarılmaların olduğunu gördünüz mu? Eğer çiftleşme olduysa ve yumurtalar tabandaysa çok garip. Sayısız üretim yaptım ve gördüm ancak böyle bir durumu ne daha önce gördüm nede başka bir üretici arkadaştan duydum. Çünkü genellikle erkek çiftleşmenin başında yumurtalarla ilgilenmez, dişi kendine geldikçe inip toplar sonra erkekte ona katılır. Erkek hiç yapmayabilir de ama ikisinden biri mutlaka yapar. Şimdi eğer erkek yumurtalarla ilgilenmiyorsa ve yumurtalar tabanda duruyorsa buda oldukça garip çünkü erkek bakmadığı yumurtaları yer. Ama eğer ilgilenmiyorsa erkeği bir an önce ayırmalısınız. Çünkü yumurtalar eğer dollenmişse tabanda da olsa kendi kendine açılır. O yüzden yavrular çıkmadan babayı ayırın bir an önce. Yumurtalar 28 derece suda yaklaşık 36 saatte açılır. Bu sure suyun soğukluğuna göre uzar. O yüzden erkeği ayırıp bekleyin derim. Suya bir iki tamla metilen ekleyip yumurtaları sık sık kontrol edersenız ıyı olur. Mantarlaşan yumurtaları ayırırsanız elınızden gelenı yapmış olursunuz. Gerıye sadece beklemek kalır. Kolay gelsin...

3. harun1995

harun1995 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bende araştırdım bendeki gibi bir durum hiç görmedim. :D Erkek dişiyi sardı.Yani çiftleştiklerini gördüm yaklaşık iki saat kadar falan. Uzaktan dikkatlice izliyordum.Ancak yumurtaları taşıdıklarını hiç görmedim.İzlediğim kadarıyla sadece iki yumurtayı taşıdı erkek. :D Dipte sayabildiğim kadarıyla yüz-yüz elli kadar yumurta var. İşin garip tarafı şu an ikisi de akvaryumda ve birbirlerine hiç karışmıyorlar. Hatta yumurtaları görmüyorlar gibi bir durumları var. Hiç yediklerini hatta dokunduklarını bile görmedim. Çok ilginç bir durum... Bakalım ayıracağım balıkları yumurtalardan çıkacaklar mı?
    Yumurtaların mantarlaşıp mantalaşmadığını nasıl anlayacağım ?

4. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    Üzerlerinde beyaz Bi pamuklaşma başlarsa mantarlaşmaya başlamışlar demektir

5. harun1995

harun1995 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yumurtaların hepsi mantarlaştı. Dişi de hiç yem almadığı için öldü. :(

6. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    geçmiş olsun yenı bır dısıyle kısa surede tekrar denemenizi tavsiye ederim

7. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Harun Bey moralinizi bozmayın bu tip durumlar hiç bir hobicinin istemediği bir durumdur ve kasıtlı bir durum söz konusu olmadığından yeni canlılar veya farklı canlılar ile hobiye devam edersiniz.

Başarılar dilerim.

8. harun1995

harun1995 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Teşekkürler. Evet inşallah yeni bir dişi alacağım, erkeğimin maşallahı var yeniden köpük yapmaya başladı heryeri :) Umarım bu sefer her şey iyi olur...

9. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Çok geçmiş olsun Harun bey benim bu konuda 2 tahminim var.
    1.balıklarınız stres oldu dişi betanızın stres olduğu kesin
    2.erkek betanız biyolojik kazanımı tam oluşmamış eğer böyleyse bir daha ki sefere bu durum tekrar yaşanabilir. Beta balığı konusunda tecrübem yok fakat bütün yumurta ve yavrular bol oksijene ihtiyaç duyar. beta erkeği yumurtaları kabarcıklara taşıdığı için ekstradan bir oksijene gerek kalmaz.

10. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    bir şey sorucam balıklarınızın kuyruk varyeteleri nedir?

11. harun1995

harun1995 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Erkek taç kuyruk (crown tail) disiyi bilmiyorum .
    Yeni bir disi alınca t
    ürünü öğrenmeye çalışırım...

12. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    başlangıçta crown tail le başlamamanızı öneririm. çünkü bu varyete diğer varyetelere göre daha sorunlu ve çiftleşme sırasında daha sinirli olur. Tabiki imkansız değil ancak başlangıç için ben önermiyorum. Bunun yerine her pet shopta bulabileceğiniz veil tail varyetesiyle başlayın ve dişinizde mutlaka aynı varyeteden olsun

Sayfayı Paylaş