Akvaryuma tekrar geri dönüş hazırlıkları

Konusu 'Canlı Doğuran Akvaryumları' forumundadır ve Eray Kaan tarafından 04/07/14 başlatılmıştır.

1. Eray Kaan

Eray Kaan Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Merhaba arkadaşlar sonunda ışıklandırmayı hallettim yorumlarınızı bekliyorum resimleri yüklemeye çalıştım

Ekli Dosyalar:

2. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Eray bey kapağınız çok şık olmuş ama keşke floresanlarınızın altına reflektör de yaptırsaydınız Celal beye.

3. Eray Kaan

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Uğur Bey benim kapakta iç yüzey yansıtıcı şeklinde tasarlanmış reflektör de lazım dediğimde bu yüzey yansıtıcı özelliğe sahip dediler bende katıldım onlara en ufak bir ışığı bile yansıtıyordu.

4. Eray Kaan

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    ayrıca Uğur bey çok teşekkür ederim verdiğiniz adreslerden birinde yaptırdım .

5. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Ne demek yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.Hayırlı olsun. Eray bey buhar camı da kestirdiniz mi?

6. Eray Kaan

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    evet Uğur bey akvaryumun üstünde var akvaryumu alırken onuda yaptırmıştım.Uğur Bey 2. sayfa da akvaryumun resmi var oradan da kontrol edebilirsiniz. Şimdi Gübrelerin Temin edilmesi ve bitkilerin temin edilmesi kaldı. Eylülde İstanbul'a döndüğümde gübrelerin hazır olması bana çok kolaylık sağlar NPK gübrelerini nereden temin edebilirim ?

7. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    eray bey akvaryum kapağı çok şık olmuş hayırlı olsun ayrıca anahtar gibi bir şey kullanmışsınız bu nedir balansları nereye monte ettiniz. akvaryumu koyduğunuz ahşap dolap sağlam mı zamanla bu tarz dolaplarda ağırlıktan dolayı bozulmalar olabilir, birde akvaryumun altına strafor koyarsanız basıncı daha eşit dağıtır.

8. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Eray Bey kapak güzel olmuş hayırlı olsun, balastı kapak üstüne veya arkasına dışarıya konumlandırsaydınız daha iyi olurdu. Umarım nemden etkilenmez ki ilerleyen günlerde özellikle kış aylarında etkilenme ihtimali yüksek. Buhar camı ile belki engellenebilir ama neticede nem/buhar birikerek damlacık haline geliyor dikkatli olun kısa devre oluşturursa Allah Korusun elektrik tesisatına bile zara verebilir.

Bir de balast 1 tane mi? çift çıkışlı ise 4 floresan nasıl bağlandı paralel bağlanmış sanırım

9. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18

10. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Eray bey kapak çok şık olmuş. Güle güle kullanın ;)

11. Eray Kaan

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    öncelikle iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Onur bey Anahtar gibi doğrudur Akvaryum ilk çalışmaya başladığında 4 tane floresanı çalıştırmanın oturmamış bir akvaryumda yarardan çok zarar sağlayacağı ve başıma bela olacağı düşüncesiyle 2şer 2şer ayırdım . anahtardan biri ortadaki iki floresanı diğeri isi yanlardaki floresanı açmaya yarayacak şekilde monte ettim. Şifonyerim sağlamdır Onur bey ayrıca koçtaştan alacağım bir miktar L ile sağlamlığını arttıracağım. Strafor işini de İstanbula döndüğümde aradan çıkaracağım.

12. Eray Kaan

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Hakan bey kapağın tasarımında iki yanda alt bölgeleri kapalı şekilde bir oyuk tarzı şeklinde yaptırmıştım balastlar için tam da oturdu oraya iki yanda iki balast olarak simetrik bir düzenek olarak kapağı yaptım. Akvaryumun Buhar camına güveniyorum ama uyarınızı dikkate alacağım ve kış ayları geldiğinde ek bir cam da kestirip kapağa monte edeceğim.

Hakan Bey NPK gübreleri sizden almak isterim kuruluma başladığımda eksik hiçbirşey kalmasın istiyorum bildiğiniz üzere . Yetiştirmek istediğim bitkiler şunlar olması planlanmakta : Cuba, Rotala Red, micra ve akvaryumun ilk etapta düzenini sağlaması için çınar düşünüyorum.

teşekkür ederim Bora bey daha güzeli sizler için olsun =)

13. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Eray Bey özel mesaj ile adres telefon bilginizi gönderirseniz yardımcı oluruz inşallah.

14. Eray Kaan

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    peki NPK gübrelerini temin ettikten ve akvaryumu kurduktan sonra ilk günden başlamak üzere nasıl kullanacağım. Bir makale okumuştum da ilk bir ay sadece potasyum ekleniyor diyor kafam çok karıştı.

15. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Eray Bey merhaba, konuya göz gezdirdim ama fark edememişte olabilirim mayalı sistem co2 ilk kurulumu yaptığınız andan itibaren verecek misiniz? Eğer co2 verilmeyecekse ve taban sağlam olacak ise ilk 1-2 hafta potasyum ile devam edilebilir.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise bitkilerin adaptasyon sürecinde yeni filizler / yapraklar verene kadar fazla gübreleme yapmamak. Ortamda fazladan besin bulundurmak yosunlara yarayacaktır. Öyle düşünün ki, iki aslan var ve ortada besin yığını aslanın birisi hep aç hep saklanan karanlık puslu anları seven gerektiğinde hemen ortaya çıkabilen (yosun) diğeri ise henüz palazlanıyor avlanmayı bilmiyor (bitkiler) besin kime yarar ? sinsi olan saklanana. Ama diğer aslan (bitkileriniz) palazlanıp kendine gelince sinsiyle yarışmaya başlayacak ve ortamdaki besini kaptırmayacak lakin bu aslana gerekli olan ışık ve diğer şartların sağlanması şart. Aksi halde bitkin düşüp sinsi aslana besinlerin fazlası yarar.

Değişik bir benzetme oldu ama umarım anladınız. Bitkilere gerekli herşey sağlandıkça ortamda yosun kolay kolay olmuyor ama sağlanmazsa bitkilere değil yosunlara yarıyor.

Özetle bitkilerinizi bir dikin yavaş yavaş adapte olmaya başlasınlar potasyum ile başlayıp haftalık su değişimlerinizi de aksatmazsınız takip eden haftalarda diğer N ve P gübrelerine azar azar başlayıp bitkilerin verdiği tekpkiye göre gübrelemenizi yeniden elden geçiririz.

Çok kafanıza takmayın inşallah yoluna koyulur zamanla.

16. Eray Kaan

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Tamamdır Hakan bey gerçekten güzel benzetme oldu :) işe giriştikten sonra oluşan durumlara göre miktarlar belirlenip eklenecek o halde.
    NPK ile ilgili de mesaj attım Hakan bey

17. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Eray bey şayet halen Ankara'daysanız limon,saz,tütün,zeytin,lotus,cryptocoryne wendtii(brown),Hygrophila polysperma Rosanervig ve rotala rotundifolia verebilirim yeni kurulum için hediyem olsun.2şer 3 er 5er kök verebilirim yoğunluğa göre isterseniz şayet :)

18. Eray Kaan

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Uğur bey çok teşekkür ederim nezaketiniz için :) Ankara'dan ayrılırken sizden saz, Hygrophila polysperma Rosanervig ve lotus dan fazla varsa alırım mutlulukla :) tekrar teşekkür ederim

19. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Ne zaman isterseniz seve seve veririm.Özelden cep numaramı yolladım.

20. Eray Kaan

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Hakan bey ile NPK gübrelerini de görüştüm bugün kargoya vericek kendisine burdan da teşekkür ederim. Şimdiye kadar çoğu materyali topladım eksiklikleri görmek için elimde olan tüm malzemeleri buraya yazıyorum arkadaşlar eksiklikleri uyarırsanız çok sevinirim.

- 70*40*40h Akvaryum
    - 2*827 + 2*865 kodlu 4 floresanlı elektrik kapak sistemi
    - NPK gübresi
    - 20 adet misket gübre
    - Ista CO2 difüzör (3 in 1)
    - Sera Aqutan ve Nitrivec
    - Hakan beyden temin edilen kil ve taban malzemeleri

Yanlış araştırmadıysam şu anda sadece microelement gübresi ve dış filtre eksiğim kaldı. Kafama takılan sorularım şunlardır arkadaşlar beni aydınlatırsanız mutlu olurum.
    - Microelement olarak önerebileceğiniz bir gübre var mı kullanımı nasıl olmalı ?
    -Hangi dış filtre ? Eheim 2211 classic dış filtresi hoşuma gitti fiyatı biraz pahalı ancak uzun yıllar kullanabileceğim bir filtre olarak görüyorum. Sun Sun filtre araştırmasını da okudum. o da çok güzel bir dış filtre uzun yıllar güvenebilirmiyim eheim kadar garanti verir mi karar veremiyorum.

21. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Eray bey eheim alman malı kaliteli bir marka uzun yillar kullanabilirsiniz. Tavsiye ederim. Maddi durum elveriyorsa alın yoksa Hakan beyin tavsuye ettiği dış filtrede olabilir.
    Mikro element gübresini Jbl nin mikro element gübresinin iyi olduğunu cok duydum ama kullanmadim.Bu konuda net bilgim yok ama alacak olsam jbl alırım.

22. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Mikro element için kesin bir marka söyleyemiyorum bildiğim en iyi Seachem Flourish Genel İz element gübresi ama artık Türkiye 'ye gelmiyor bulunmuyor.

Bütçenize göre bir ayar yaparsınız lakin ben yerinizde olsam neredeyse iç filtre fiyatına olan Sunsun HW-603b filtresini alıp kullanırdım ki kullanıyorum kendim.

Alternatif olarak tetratec ex400 de iş yapar.

23. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Eray bey dış filtre, mikro element ve demir gübresi bir de taban kumu eksiğiniz kalmış. Bunları da tamamlarsanız kuruluma geçebilirsiniz. Hepsini temin ettikten sonra harcadığınız toplam parayı da yazarsanız yeni başlayacak hobicilere ayırmaları gereken bütçe hakkında fikir verecektir.

24. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Ergün hocam güzel bi konuya değinmiş.Acaba yeni bastan bitkili bir akvaryum kaca mâl oluyor yeni baslamayi düşünenlere bi fikir olur.

25. Eray Kaan

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Tetra teci araştırdım biraz ama çoğu kullanıcı su kaçaklarından söz ediyor ne derece güvenilir evi bir gün gelip de göl halinde görmek istemem haliyle. Eheim 2211 i o yüzden demiştim ama onunda tetratec ex400 gibi sepetli sistemleri seramik, karbon bulunmuyor.kararsızlığım sürüyor . Tabi ki Ergün Bey hatta şu ana kadar aldıklarımı bir toparlayıp buraya yazayım aldıkça eklerim fiyatlarını.

26. Eray Kaan

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Aldığım fiyatlar

- 70*40*40h akvaryum ( özel yaptırdım ) ......................................................... . 60 TL
    - AKvaryum Kapak ( özel yaptırdım içinde yansıtıcı bir özelliği var ve aliminyum....... 45 TL
    - Işık Sistemi ( 2*865 + 2*827 osram florasan ve ispanya menşeili kaliteli iki balast ve tüm bağlantı ekipmanları ile birlikte toplam ................................................................93 TL
    - JBL 20 adet kök gübresi ...................................................................................20 TL
    - 25 kg hagen siyah kum ....................................................................................65 TL
    - Sera Nitrivec 100 ml ....................................................................................... 25 TL
    - Sera Aqutan 100 ml ...................................................................................... 14 TL
    - Ista Co2 3 in 1 difüzör..... ................................................................................28 TL
    - NPK gübresi ( Hakan Bey den alınmış ) .............................................................20 TL
    - ebay dan sipariş ettiğim eğik uçlu makas, eğik ve normal maşa seti ( dolar kuruna göre değişebilir. ) ..................................................................................................20 TL

TOPLAM...........................390 TL

yüksek kaliteli bir akvaryum kurmak için alabildiğimin en güzel malzemelerden aldım. Belki fiyatlar yüksek gelebilir araştırma ile daha cazip fiyata bulabilirsiniz. En azından bu şekilde fiyat karşılaştırması yapılabilir. Öğrenci olduğum için bu malzemeleri 3 ay gibi bir sürede toparlamak maddi açıdan beni rahatlattı. Alacağım microelement ve dış filtreyi de eklediğimde toplam fiyatı yazacağım inşallah. İyi hobiler

27. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Eray bey aklınızda olsun sepetsiz filtreler sepetlilere göre daha verimlidir. Firmaların maksadı kullanımı kolay olması için sepetli tipe çevrilmiş kanaatindeyim.
    Temizlik esnasında sepetliler daha pratik oluyor o kadar.

28. Eray Kaan

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    bunu bilmiyordum teşekkür ederim. Peki eheim filtre aldım desem içi tetraya göre oldukça az materyalle geliyor. içine ek olarak seramik, karbon koyabilir miyim ? ilk defa dış filtre kullanacağım hiç bir bilgim yok.

29. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Eray Bey içerisine seramik boncuk biyolojik sünger ve elyaf koymanız yeterli. Maliyetler daha düşük olsun derseniz ki benim mini canavar sunsun 'da sünger ve elyaf var yeterli geliyor ona göre düşünün işte.
    Karbon bitkili akvaryumda kullanılmıyor onu listeden eleyebilirsiniz.

30. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Eray bey Göktürk Seyhan bey'in micro element gübresinide kullanabilirsiniz yada Tunç söylemezoğlununkileri kendileri yapıyor. Fiyatı da uygun bence.Ben Göktürk Seyhan'dan aldım dışkapıdaki ssk hastanesinin arkasında oturuyor.Verimi de iyi.http://forum.akvaryumda.com/bitki-satisi-ve-bitki-malzemeleri-ilanlari/695-sivi-gubreler-akvaryumda-coma-ozel-fiyatlar.html cep tel:0554 333 44 74

Bu konuyuda okuyun derim formumuzda Ergün bey açmıştı konuyu (Hangi Mikroelement Gübresini Tavsiye Edersiniz?)

http://forum.akvaryumda.com/gubreleme/333-hangi-mikroelement-gubresini-tavsiye-edersiniz.html

Sayfayı Paylaş