Akvaryuma tekrar geri dönüş hazırlıkları

Konusu 'Canlı Doğuran Akvaryumları' forumundadır ve Eray Kaan tarafından 04/07/14 başlatılmıştır.

1. Eray Kaan

Eray Kaan Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Öncelikle yaklaşık 2 yıldır gönül verdiğim hobim deki en hayırlı işlerimden biri olan bu foruma üye olmam ve sizlerle tanışmanın mutluluğunu yaşıyorum. Forumdaki konuları takip ettikçe akvaryumu kurmam için 2 ay gibi bir süre bekleyecek olmak bende sabırsızlığa dönüştü ve bir şeyler yapmaya başlamak zorunluluğu hissediyorum içimde. Sizlerin görüş ve önerileriyle mükemmel bir geri dönüş olacağından hiç şüphem yok.
    kaya ve bitki temalı bir akvaryum kurmayı düşünüyorum. Ve akvaryumu yaptırıcam. Öncelikle buraya yazarak görüşlerinize ihtiyacım olduğunu hissettim ve bilgileri aşağıya yazıyorum .

Yapmak İstediklerim

70*35*40h Ebatlarında bir akvaryum .( Ankara Gözde Akvaryum' da yaptırmayı düşünüyorum.)
    Işıklandırma Konusunda hep yanlışlarım oldu doğruyu sizlerle bulacağım inşallah
    Taban için Hakan Beyin tabanı kullanılacak.
    CO2 mayalı olarak sisteme dahil edilecek.
    Eleocharis Parvula , Rotala Rotundifolia ,Hemianthus Micranthemoides bitkileri olması planlanmakta.
    Full Red Lepistes 1 trio olarak yetiştirmeyi düşünmekteyim.

Elimde Olan Malzemeler

Jbl misket gübresi 20 adet
    Siyah Hagen Kum 25 kg
    Seachem Flourish 500 ml potasyum gübresi
    Ista CO2 difüzör (3 in 1)
    Sera Aqutan ve Nitrivec
    Atman HF 400 Şelale Filtre

Tamamen Bitkilerin sağlıklı gelişimi için bir akvaryum düzenlemek istiyorum. Balık sayım 7-8 taneyi aşmayacak .

Sorular:
    1.) Bu üç bitkinin sağlıklı gelişebilmesi için en iyi ışık sağlayacak floresan ve adetlerini belirleyemiyorum.
    2.) Akvaryum ebatları iyi belirlenmiş mi ve eğer Gözde Akvaryum hakkında bilgisi olan varsa orada yaptırılabilir mi?
    3.) Şelale Filtrem yeterli gelir mi ?
    4.) Akvaryum kurulduktan 1 ay sonra yosun yiyen canlılar ardına olan hafta da balıkları eklemeyi düşünüyorum . Sizce doğru bir karar mı ? hangi yosun tüketen canlıları önerirsiniz?

Bir Şeyin Hazırlık aşaması ne kadar uzun ve sağlam olursa sonrası için her şey daha rahat olur düşüncesiyle bu zamandan hazırlıklara başladım bir sebebi de öğrenci olduğumdan dolayı her şeyi birden alamayacak olmamdan elimde imkan oldukça toparlıyorum :)

Herşey için şimdiden çok teşekkür ederim başarıya ulaşırım umarım... :)

2. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Eray bey gayet güzel düşünüp önceden hazırlıklara başlamıssınız ve tüm detayları hesaplıyorsunuz.İnş. güzel bir akvaryum olacak.

Hakan beyin tabanını kurmakla rahat edersiniz güzel olur:)
    Akvaryumu 70x40 x40 yaptırıp içine 4adet T5 floresan kullanabilirsiniz.Ama belkide uygun floresan bulmakta zorlanabilirsiniz o yüzden 1 metrelik bir akvaryum sizin işinizi flolresan açısından daha rahat görebilir.Size tavsiyem t5 floresan almanız ve renk kodları 827-830-840-865 renkli 4 adet floresan kullanmanızı tavsiye ederim.Hatta şimdiden nerelerden uygun fiyata alabilirsiniz nereden bulabilirsiniz bunlarıda araştırın.
    Yosun yiyen canlı illa olmak zorunda değil ama olursa güzel olur SAE veya nerite salyangozu yada amano karides sizin işinizi görür.
    Şelale filtre işinizi görebilir ama suyun yüzeyini pek dalgalandırmayın sudaki CO2 miktarını dalgalandırıp havaya karışır.
    Elinizde sadece potasyum gübresi yeterli gelmez nitrat+potasyum+fosfat+demir ve mikroelement gübreleri elinizde bulunsun.
    Bu şekilde bir çok bitkiye kolayca bakabilirsiniz.Sizden güzel bir peyzaj bekliyoruz.

3. Eray Kaan

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Bora bey fikirleriniz için teşekkür ederim.
    evimde bir şifonyerim var tam 72 cm o yüzden maksimum uzunluk 70 cm olarak düşündüm keşke 1 metrelik olsa ama öyle bir şansım yok ne yazık ki ...
    T5 florasanları araştırmaya başlayayım ben eğer 70 cm uzunluğa uygun bulamazsam T8 olarak önerileriniz var mı ?
    Şelalem tamamdır o zaman çıkışına kadar su seviyesini yükseltince CO2 sorunununda ortadan kalkacağını düşünmekteyim.
    Dediğiniz gibi gübre eksiğim var. Akvaryum ve ışıklandırma işi bittikten sonra bir daha ki ay da onları toparlarım.
    Nerite' yi bende çok isterim bulması biraz meşakatli olabiliyor. Bulamazsam Elma salyangozu ve Kiraz Karides ikilisi düşünüyorum. Sizce uygun mudur ?

4. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Eray bey t5 floresan ı bulursunuz. Bence t8 i hic düşünmeyin.
    Yanlis bilmiyorsam 14 w florrsanlar 55 cm civarinda oluyor. 4 adet alsaniz sizin isinizide gorur.Birde reflektor kullanirsaniz dahada verimli olur isiginiz.Nerite salyangoz da bulabilirsiniz ama biraz daha zor.Bencede kiraz karides ve elma salyangozda ve cüce vatozlarda is yapar. Uygundur :)
    Gübreleri toz formda alip kendinizde yapabilirsiniz.

5. faruk

faruk Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    gözde akvaryumu bilmyorum. ankarada ben eray akvaryumdan almıştım. fiyatları bana uygun gelmişti. sitelerde imalathanesi var. isterseniz ona da bir sorun derim ben. ışıklandırma konusunda t5 alacaksanız adı ersan dı yanlış hatırlamıyorsam sanayi caddesinde.

6. Eray Kaan

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Bora bey o zaman 4 adet 14 w 55 cm T5 floresan ve reflaktörler ile tamamdır. Onları araştırıp yaptıracağım. Önceki iletiniz de ki değerler de olan 4 farklı renk kodları ile alımı gerçekleştireceğim.
    Gübre yapımında çok bir bilgim yok kaba işleri hallettikten sonra o konuya yoğunlaşacağım.
    Faruk Bey Güneşevler de ikamet etmekteyim siteler hemen yanımda sayılır. Oraya bir gidip görüşme yapacağım. Peki dediğiniz sanayi caddesi siteler de mi oluyor gittiğimde oraya da uğrarım.

7. Eray Kaan

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Eray akvaryuma gittim akşam staj çıkışında 70*40*40 ebatlarında akvaryum siparişimi verdim çarşamba günü elektrik tesisatını da elektrikçiye kurdurup teslim alacağım inşallah. Bora Bey size bir sorum olucaktı 4 adet T5 alıcam daylight aquastar gibi modelleri var hangilerinden almamı önerirsiniz ?

8. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Eray Bey merhabalar kurulumunuz için hazırlıklarını hayırlı olsun.

Öncelikle şifonyeriniz akvaryumunuzun yükünü çekecekmi bir resimleseniz çok iyi olur özellikle akvaryumu koyacağınız rafının sağ ve sol taraf bağlantılarını yakından bir görelim isterseniz sonra sorun yaşamayın Allah Korusun.

Işıklandırmanızda 827 veya 830 dan birisini seçmeniz yeterli olur diye düşünüyorum renk spektleri ç
    çok yakın + 840 + 865 olarak yol alabilirsiniz. İsterseniz 2x827 + 2x865 yapabilirsiniz. Bizler daha önce 2x840 + 2x865 denemesi yaptık sorun yaşamadık bakacağınız türlerde zaten sorun olmaz.

Gübreler konusunda özellikle NPK için sorun etmeyin Göktürk Bey satıyor veya kendinizde alıp yapabilirsiniz veyahut ben de yardımcı olabilirim aşağıdaki konulara göz atabilirsiniz.

http://forum.akvaryumda.com/gubreleme/9-bitkili-akvaryumda-hesapli-makro-gubre.html

9. Eray Kaan

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Merhaba Hakan Bey
    Şifonyerim üzerinde önceden akvaryumum vardı. 70 litreye yakın bir akvaryumum vardı ama bu sefer akvaryumu koymadan önce birleşim noktalarına L'ler monte ederek dayanımını arttırmayı düşünüyorum ne olur ne olmaz diyerek.
    Peki o zaman Hakan bey dediğiniz gibi 2x840+2x865 T5 floresanlar alacağım hayırlısıyla.
    Tamamdır Hakan bey o konulara göz atayım zamanı geldiğinde yardımınıza başvuracağım kesin :)

10. nathanmuir

nathanmuir Yasaklı Üye

Beğenilen Mesajları:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Şelale filtreden uzak durun! Ben de atman hf300 kullanıyorum. hem açıkken asla fotosentez gözlemleyemezsiniz hem de emin olun temizlik sorunu yaşarsınız.

11. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Eray bey akvaryum ölçülerini kullanacağınız florsana göre ayarlamanız gerekiyor. İlk önce kullanabileceğiniz florasanı belirleyin daha sonra akvaryum ölçülerini florasandan 5-10 cm fazla yaptırırsınız. Akvaryumun enini de ne kadar fazla yaptırabiliyorsanız o kadar iyi olur.

Şelale filtre yerine en ufak boyda bir dış filtre varsa onu kullanabilirsiniz.

İlk başta yosun yiyici olarak karides ekleyebilirsiniz. Belki ileride de cüce vatoz ya da plati ekleyebilirsiniz.

Işıklandırma için fazla arayışa girmenize gerek yok 865 kodlu florasanlar rahatlıkla işinizi görecektir. Akvaryum ölçülerinize göre gerekli florasan sayısını da akaryum ölçüleri kesinleşince belirleriz.

12. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Eray Bey dış filtre için alım yapmadıysanız acele etmeyin bir kaç güne yeni aldığım bir dış filtreyi tanıtım yapacağım işinizi rahatlıkla görecek ekonomik bir filtre.

13. Eray Kaan

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Akvaryum ölçülerini ona göre ayarlamaya çalıştım 70*40*40h akvaryum ölçüleri olacak siparişi verdim . buna göre 55 cmlik T5 lerden oluşan bir ışıklandırma sistemi düşündüm. Hakan beyin önerisiyle 2*827+2*865 yapma kararı kıldım.
    Şelale filtremden vazgeçicem sanırım bir daha ki ay imkanım olduğu kadar bir dış filtre almaya çalışırım.
    Bende sizin gibi düşündüm 25 kiraz karidesin yanına bulabilirsem 4 adet nerite salyangozla ilk başlarda yosuna karşı savaşmayı düşünüyorum.

Tamam Hakan bey tanıtımınızı bekleyeceğim ona göre bir daha ki ay alımı yaparım.

14. Eray Kaan

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Akvaryumu aldım ve yerine koydum resmini de çektim ama bir türlü siteye yükleyemedim yardımcı olursanız çok sevinirim ...
    Hakan Bey bahsettiğiniz dış filtre den memnun musunuz akvaryum işi bittiği için filtre araştırmalarına başlamak istiyorum da .

15. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Eray bey akvaryumunuz hayırlı olsun. Cevap yaz kısmından girerek fotoğraf yükleyebilirsiniz.

16. Eray Kaan

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Aldığım Akvaryum

Sonunda aldım ve yerine yerleştirdim arkadaşlar.

Ekli Dosyalar:

17. Eray Kaan

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    teşekkür ederim Bora bey

18. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Eray bey akvaryumunuz öncelikle çok şık olmuş. Kapağını nasıl yaptırmayı dusunuyorsunuz? :)

19. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Eray bey kolay gelsin.Hayırlı olsun.Çok şık olmuş akvaryumunuz.

20. Eray Kaan

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    çok teşekkür ederim arkadaşlar daha güzellerini sizlere dilerim . Bu da kapağın resmi Işıklandırma malzemelerini Ankara da toparlayacağım için burda bıraktım.

Ekli Dosyalar:

21. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Kapakta çok şık olmuş. İçine reflektör de koysanız 4 adette floresan olsa tadından yenmez.

22. Eray Kaan

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    öyle yapıcam Bora bey reflektör, 2*827+2*865 kodlu T5 florasan düşünüyorum ama pek elektrik sistemlerine hakim değilim hangi parçaları almam gerektiğini bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim Bora bey

23. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    4 adet reflektör, 4 adet 21 w t5 floresan
    2 adet cift çıkışlı t5 balast 21 w calistiran olmasına dikkat edin.
    8 adet t5 klaments
    Alın bi elektirikciye kapaga monte ettirin

24. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Eray Bey kapak ve akvaryum çok şık maşallah hayırlı uğurlu olsun inşallah.

Bora Hocam Eray Bey 'in akvaryum uzunluğu 70cm olduğu için 85cm 21w T5 floresanlardan kullanamaz bu yüzden 55cm lik floresanlardan kullanması gerekiyor.
    Benim nacizane fikrim 2x14w + 2x24w floresan kullanması yönünde ama ileride çok zor bitkilerde bakarım denilirse 4x24w ta yapılabilir ileride tekrardan uğraşılmamış olunur ve ilk etapta kurulumda 2x24w floresanlar yakılır daha sonra zamanla 4x24w floresanlarla devam edilir.

Eray Bey 24w 827 kodlu t5 bulmanız zor olabilir gerekirse 840 kodlu veya 830 kodlu olanlardan da tercih edebilirsiniz zaten 865 en kolay bulunan tipler.

Balast olarak eğer 2x14 + 2x24w düşünürseniz 1 adet 14/21/28/35w çift çıkışlı ve 1 adet 24/39w çift çıkışlı balast almalısınız. Ama 2 tercih olsun 4x24w derseniz ki sürekli low-tech ve kolay türler olursa buna gerek yok, 2 adet 24/39w çift çıkışlı balast alırsınız.

Bu arada Bora Hocam klamensler ile zorluk yaşanabilir t5 ler ile aralıkları tam uyumlu değil t5 duy alınması daha iyi olur ve geçmeli tip alırsınız bununla birlikte kapağa tutturmak için maşa da almalısınız ben maşa yerine geçmeli duy ile bildiğimiz plastik boru tutacaklarının en darları var onlardan aldım taş gibi de sağlam oldu düzenim.

Eğer takılırsanız hatırlatın yarın akşam kapaktan fotoğraf ekleyeyim.

25. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Hakan bey benim gözümden kaçmış ben Eray beyin tankini 1 metre sanıyordum :(
    Tabi o zaman 24 w lık floresan kullanmasi gerek. Mavi renk t5 klaments kullaniyorum ben T5 klamentsle rahatça işimi görürüm. Ama tabi Eray bey hangi ürünü daha kolay ve düşük maliyette temin edecekse onu kullansın :)
    İnsallah bir an once floresan işinide halleder :)

26. Eray Kaan

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    4*24 T5 florasanlar ,2 adet 24/39w çift çıkışlı balast , T5 duyları alıp montajını yapıyorum dönünce .
    sorduğum elektrikçiler kodlardan tam anlamıyor veya bunlardan bulamazsın dediler biraz karmaşaya düştüm . bende pek anlamıyorum şu markaları buldum bunlar olur mu ?
    -Sylvania Grolux T5 24w 55cm
    -Sylvania Aquastar T5 24w 55cm

27. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Eray bey bunlarda olur ama pahalıdır diye düşünüyorum kac tl?
    Elektrik deposu.com veya ampuldukkani.com vb tarzda siteler var onlarla telde görüşüp sipariş verebilirsiniz. Tüm malzemelerin hepsinide bir tek siteden alırsanız kargo konusundada size daha iyi olur.

28. Eray Kaan

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    evet Bora bey burda herşey var ve ucuz teşekkür ederim buradan sipariş edicem malzemeleri

29. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Ankara da toplayacaksanız kapağı sanayi caddesinde ak elektrık var.Buradan bulabilirsiniz aradığınız t5leri.

Sanayi Cd Nüzhet Atav İş Hanı(medikalciler çarşısı) No:28 D:12 ulus-opera--Ankara

tel: (0312) 324 4868 yada yine sanayi caddesinde Uzmanlar elektrik var osram ve phılıpsin ana bayisi

Adres: Sanayi cad. Tahsin piyale iş hanı No:32/33 Ulus - ANKARA Tel.&Fax: 0 (312) 324 24 38 - 39

İstanbulda da merkezleri varmış.

Adres: Okçumusa cad.Şahlan Han No:34/A Karaköy - İSTANBUL Tel.&Fax::0 (212) 2565200

Umarım yardımcı olur şayet almadıysanız :)

30. Eray Kaan

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    çok yardımcı oldu Uğur bey Şuan Ankara da değilim döndüğümde hemen alıp montajını yapıp forumda paylaşacağım teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş