Akvaryum arka fon yapımı hakkın da bilgi

Konusu 'Arka Fon Yapımı' forumundadır ve Müfit savaş tarafından 19/11/13 başlatılmıştır.

1. Müfit savaş

Müfit savaş Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    AKVARYUM STRAFOR ARKA FON ÇALIŞMASI YAPABİLMEK İÇİN MALZEMELER VE UYGULANIŞLARI.

Kullanılan malzemeler:
    1-) Beyaz strafor veya muadili bir şey tekzen yapı marketlerden temin edile bilir.
    2-) Fugapool 2300 anti bakterial derz dolgu tekzen yapı marketlerden temin edile bilir.
    3-) Filli boya antibakterial su bazlı olması yeterlidir renk çeşitleri sizin yaratıcılığınıza bağlıdır.
    4-) Sista akvaryum slikonu yeteri kadar.

Kullanılan aletler:

1-) Maket bıçağı
    2-) Bıçak
    3-) Boya fırçası
    4-) Havya
    5-) Zımpara

Projenin yapım aşamaları:

Öncelikle straforları akvaryumun ölçülerine uygun olarak ayarlıyoruz. Straforlarınız eğer 3-5 cm lik plakalar halinde ise istgediğiniz kalınlığa ulaşana kadar birbirine yapıştırın silikonun her yere nufus ettiğinden emin olun oyma , kesme işlemleri sırasında oynamalar olmasın.

Yapıştırma işini bitirip 1 gün kuruma süresi verdikten sonra artık hayallerinizle başbaşasınız.Benim tavsiyem kayaları paralel ve düz hatlarda oluşturmanız.Çünkü daha doğal görünüyor.Oyma işemi sırasında üstte oluşturacağınız kayaları daha uzun tutarsanız ışığın bir kısmını keseceği için doğal bir gölgenlendirme oluşturabiliyorsunuz.

Fonumuzu yaparken dış filitre giriş ve çıkış yerlerini unutmayınız.

3d fon lar için google amcamızdan yararlana biliriz bende sizlere en çok beğen diğim 3 örneği göstermek istiyorum.

Fon şekillendirmemizi yaptıktan sonra fuga harcının hazırlanmasına ve ilk katımızı atmaya geldi sıra. Buradaki dikkat edilmesi gereken aniden kalın harç kullanılmaması gerekmektedir. Sıralamayı şu şekilde yapa biliriz ilk yapacağımız harç fon büyüklüğüne göre değişiklik göstere bilir ben 50 x 50 fon için baz alarak size anlatayım siz katlarını kullanarak hesaplama yaparsınız 50 x 50 için 350 gr fuga 400 gr su şeklinde ilk katımızı atmamız gerekir tecrübe ile sabittir. İlk katın neden bu kadar suyu olduğunu merak eder gibi siniz ilk kat değil sadece bu işte keskin hatları yakalamak istiyorsak 8-9 kat uygulama işlemi yapacağız ve aralarında hem köşeleştirme hemde resnk dengelerini yakalama için çok ince ince yapmaktayız. İlk katını attık 1 gün bekledik 2 ci katı attık 1 gün daha bekledik.

Şimdi burda yapılması gereken ne kadar sıvı olursa olsun harcımız illaki köşe veya girintili olan yerler ya doldu yada köşelikleri gitti bunun için elimize bir zımpara alarak keskin gerçekçi olmasını istediğiniz fon kısımlarını zımpara yardımı ile keskinleştiriyoruz. Bundan sonra ki katlarda 2 katta bir alttan görün mesini istediğiniz renk tonunu fuga harcının içine atıyorsunuz miktar belirt miyorum trenk tonu hoşunuza gidene kadar atın.

Montaj sırasında bol slikon kullanarak alt ve arka cama fonumuzu arkasına su gecirmeyecek şekilde yapıştırıyoruz.1 günlük kuruma süresinden sonra artık suyumuzu dolduruyoruz. 1 Hafta boyunca içerisine 500 gr kaya tuzu atıp iç motor veya dış motoru içerisinde malzeme olmadan çalıştırın daha sonra suyu komple tanktan temizleyin ve yeni su koyun bu seferde mitelin mavisi eklemesi yakın 50 lt suya 10 damla gelecek şekilde dış filitre malzemesini doldurun ısıtıcınızı açın iç, dış motor komple tankımıkzı faaliyete geçiriyoruz. 2 gün sonra gerekli bakteri kültürünü eklemesini yapıyoruz ve artık tankımız kullanıma hazır.

Sağlıklı hobiler.

Dip not: Makalelerim izinsiz kopyalanamaz paylaşılamaz.

Müfit savaş

2. yunusemre123

yunusemre123 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    çok güzeller emeğinize sağlık .

3. Müfit savaş

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler elimden geldiğince yazmaya çalıştım.

4. onc20de

onc20de Gayretli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Resimlere bayıldım.heleki alttan 2 tanesi tam benlik.teşekkürler.

5. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Müfit Bey emeğinize sağlık gerçekten çok güzel bir makale olmuş.

Bu gidişle bitkili akvaryum aşısı yerine cichlid aşısı yapacak gibiyiz üyelerimize. Neredeyse kendimde yapasım geldi inanın en üstteki beni adeta mest etti.

Teşekkürler.

6. Müfit savaş

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    İnşallah bir gün hepinizi tropehus çu yapacam :)

7. apoktay35

apoktay35 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Çok güzel bir makale olmuş elinize sağlık. Ben akvaryumcularda satılan arkaplan resimlerini almak yerine, internetten beğendiğim bir manzara resmini matbaacıdan veya bir fotoğrafçıdan çıkartmak istiyorum, aramızda daha önce bu şekilde arkaplan hazırlatan varmı? Var ise hangi çeşit kağıda bastırmalıyım beğendiğim resimleri ?

8. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Abdullah bey kağıda değilde baranda türü kalın naylona basıyorlar o daha sağlıklı reklamcılarda var.Siz resimi verin onlar istediğinizi basıyorlar hemde sudan etkilenmiyor.

Sayfayı Paylaş