Ağzı dolu balığı strese sokmadan yakalama yolları

Konusu 'Tanganyika Cichlidleri' forumundadır ve Müfit savaş tarafından 18/11/13 başlatılmıştır.

 1. Müfit savaş

  Müfit savaş Başarılı Akvarist

  Katılım:
  04/11/13
  Mesajlar:
  78
  Beğenilen Mesajları:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Merhaba aklıma gelmişken sizlere küçük bir kaç tüyo vermek istedim.

  Trop türleri ağızda kuluçka yapmaktadırlar bilindiği üzere bu nedenden dolayı yumurta atma olasılığı oldukça yüksektir yumurtaları atmadanve balığımızı strese sokmadan yakalamanın 2 yolu vardır en azından benim bildiğim.

  Birince en geçerli yol olarak kullandığım yol karanlık etkisi yada uyku modu diye bilirsiniz. Öncelik ile tankın olduğu yerdeki bütün ışıklar 25-30 dakika boyunca kapatılıyor aynı zamanda tankın elektriği tamamen kesilmesi daha uygun olur iç dış filitreniz vs vs balıklarımız uykuya geçmiş olması gerekmektedir şimdi ne olacak sizde balıkları göremiyorsunuz çok az bir ışık loş yok denecek kadar az bir ışık açıp kepçemizi çok yavaş şekilde suya daldırıyoruz yavaş ve sessizce anaç balığımızı yakalıyoruz ( burada dikkat edilmesi gereken unsur balığı sudan kesmeyeceksiniz ) bir ufak maşrapa vs yardımı ile balığımızı kepçeden alıyoruz ve işlem tamam. Bu söylediklerimi 30-40 saniye gibi bir sürede yaparsanız balıklarınız size hiç tepki vermeyeceklerdir. Her işte olduğu gibi bu iştede biraz tecrübe gerekmektedir.


  Bu işlem için gerekli malzemeler.

  kırmızı Lazer 1tl cilerde mevcuttur.
  Balığı sokacağımız gibi bir kap.


  İkinci yol olarak kırmızı ışık faktörü yada lazer faktörü denilebilir. Oda içerisindeki ışıkları yine kapatıyoruz ve 25-30 dakika yeniden bekliyoruz bekleme işlemi bittikten sonra gece lambası kıvamında loş bir ışık yakıyoruz kabı yavaş bir şekilde balığın yanına yaklaştırıyoruz ve lazeri balığın gözüne 10-15 saniye tutuyoruz daha sonra lazeri kabın iç kısmına tutuyoruz balığımız ağır ağır kabın içine kendiliğinden gelecektir.

  Bu yöntem genellikle kusturma yada hasta balıkların tedavi amaçlı yakalamasında kullanılmaktadır.

  Trop türlerinde döllenme ve yumurta tutma süreci 4 gün dür 4 günden önce kusturulan balıklarda yaşatma şansınız yok gibi bir şeydir. Doğal yolla kuluçka süresi 22-29 günde tamamlanır.

  En uygun kusturma süresi 10-13 gün arasındadır.

  Sağlıklı hobiler.

  Dip not: Makalelerim izinsiz kopyalanamaz paylaşılamaz.

  Müfit savaş
   


Sayfayı Paylaş