Etçil piranha fiyatları hakkında bilgisi olan varmı?

Konusu 'Diğer Türler' forumundadır ve ışıkizi tarafından 04/02/21 başlatılmıştır.

1. ışıkizi

ışıkizi Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Bu sene kısmetse büyük akvaryumumu piranha akvaryumu olarak değiştirmek istiyorum. 300 litre akvaryuma kaç piranha koysak iyi olur ? Bide bunlar kimden almak lazım bizim buralarda yok . İnternetten mi sipariş etsek bi türlü aklım kesmedi. Ufak boy natteri nasıl buluruz bilen varsa bilgilendirise sevinirim.

natteri16-800x600.jpg

2. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Piranhalar kendi doğal yaşam ortamlarında karanlık su diye tabir ettiğimiz bol çürümüş yapraklı, az ışık alan yumuşak sularda yaşar. Rahat etmeleri için akvaryumu buna göre dizayn etmeli ve su şartlarını doğal ortama yaklaştırmaya çalışmalısınız.

Yumuşak su için ro cihazından yardım almanız gerekiyor. Black water katkıları kullanabileceğiniz gibi kendi imkanlarınızla o şartları taklit etmeye çalışabilirsiniz. Tabanda ince silis kum kullanmallı, dallardan saklanma alanları oluşturmalı, az ışık vermeli ve mümkünse su üstüne pistia, nilüfer gibi su üstü bitkileri ekleyerek içeriye gelen ışık şiddetini azaltmalısınız.

Balık sayısını çok yüksek tutmamakta yarar var. 6 tane bence o akvaryum için ideal olacaktır ama ölen kalan olur belki diye 8 tane alıp sonradan balık eklemesi yapmamak da farklı bir yöntem olabilir.

Balıkları bulmak kolay değil çoğunlukla Piranha diye satılan balıklar Pacu çıkıyor. Pacu ile Piranha'yı ayırabilmek o kadar kolay değil ama internette çene yapısına göre ayırma yöntemleri anlatılıyor. Bu arada Piranha diyoruz ama onunda çeşitleri var Kırmızı karınlı olan Natteri diye geçiyor. Alım işini sadece güvenilir satıcılardan yapın yoksa elinizde 6-8 tane Pacu ile baş başa kalırsınız.

Canlı petshop'un resmini kullanmışsınız aman diyeyim oradan almaya kalkmayın. Türkiye'nin en kötü petshop'larından biridir.

3. ışıkizi

ışıkizi Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Bilgi için teşekkürler. Fotoğraf konu çirkin durmasın görsellik olsun diye . Yoksa sormadan etmeden almam zaten. İşin aslı yıllar önce piranha bakmıştım. Bir hayli büyüdükten sonra ısıtıcının camını kırmak sureti ile hakkın rahmetine kavuşmuşlardı. Şimdi o günlerde olan çeşitlilik akvaryumcularda yok. Daha doğrusu akvaryumcularda balık yok pek. Sanırım akvaryum hobisi artık eskisi kadar rağbet görmediğinden kedi köpek maması satıyorlar hep. Ben alacak yer bulamadım . İnternette de sadece ikinci elcilerde filan var. Bulamazsam belkide vazgeçicem artık. Yada yazın İstanbuldan filan bakarım. O zamana belki pandemi de azalaır ümit ediyorum. Ama en azından bilenler şu kadar boyu şu kadardan satılıyor gibi bir bilgi verirse çok iyi olur.

4. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Bu tip az satılan balıkları ancak İstanbul ve Ankara'da bulabilirsiniz. Hobicilerde de vardır belki ama kesin natteri olduğuna emin olmak lazım. Çoğu kişi Pacu'yu Piranha diye besliyor.

Sayfayı Paylaş