Akvaryuma tekrar geri dönüş hazırlıkları

Konusu 'Canlı Doğuran Akvaryumları' forumundadır ve Eray Kaan tarafından 04/07/14 başlatılmıştır.

1. Eray Kaan

Eray Kaan Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Ölçüm test şeridi ile yaptığım testde şu anda pH 7.2

kH değeri de tam belirli olmamakla beraber 15-20 arası çıktı. KH belki daha bile yüksek olabilir.

karbondioksiti sürekli veriyorum evet. Taban taraflarında bir miktar yosun sorunum var bunlara nazaran camlarda sürekli olan yeşil nokta yosunlarda var. Onları haftalık çamlardan temizliyorum ama yine de oluyorlar.

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bu durumda co2 çok düşük düzeyde değil diyebiliriz.

Camlarda yeşil spot fostat nitrat dengesinin bozuk olduğunun habercisidir. Fosfat miktarınızı biraz artırıp takip edebilirsiniz, normalde kaç ppm dozluyorsunuz?

3. Eray Kaan

Eray Kaan Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    ppm hesabına çok hakim değilim. Kullandığım karışık gübrenin içinde fosfat da var. Gübrenin içindeki fosfat oranı ise 0,1% yazmakta.
    Düz hesapta 8 ml haftalık kullandığım varsayılırsa 0,008 ml fosfat kullanıyorum. haftalık 8 ppm'e tekabül ediyor gibi doğru mudur?

4. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Eray bey kullanmış olduğunuz karışık gübrelerin içindeki nitrat fosfat miktarı az olduğu için muhtemelen akvaryum içinde kimyasal bir dengesizlik yaşanıyor. Bol bol su değiştirip nitrat ve fosfat testi ile birlikte potasyum, nitrat ve fosfat gübreleri edinmeye çalışın derim.

hedayse bunu beğendi.

5. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bu şekilde düz mantık %1 e göre 8ml 8ppm dememiz zor ve o hesaplamayı yapmak için bütün gübrelerin total miktarını bilmek gerekiyor. Hani dese ki 1000ml içine fosfat 10gr girdim anlayıp bişiler çıkartabiliriz. Tropica nasıl bir içerik hazırlamış zaten anlamak güç bütün gübreleri çorba gibi bir araya felan karıştırıyor ilginç yani.

Ben kontrolsüz şekilde gübrelerin verilmesi tarafı değilim ve bana göre gübreler ayrı ayrı dozlanmalı. Mikro element hariç nitrat fosfat potasyum demir ayrı şekilde verilmeli. Eğer ihtiyacınız olur ise gübre konusunda toz yada sıvı form yardımcı olabilirim.

Sayfayı Paylaş