Taban Kurulumunda Önerileriniz

Konusu 'Taban Malzemeleri ve Ekipmanlar' forumundadır ve zoradam09 tarafından 25/09/20 başlatılmıştır.

1. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Herkese merhabalar. Şuan ki 80x40x40 ölçülerindeki akvaryumumu bozup tabanı daha verimli şekilde yapmayı planlıyorum. Tabanda şuan elimde bulunan Hagen ve Lav kırığı karışımıyla birlikte Jbl Manado (3 LT), Jbl Aquabasis Plus (5 LT) ve Jbl Kugeln The Misket Gübre (20 adet) kullanmayı düşünüyorum. Sizce tabandan yeterli verimi alabilir miyim. Bir de bu şekildeki bir tabanın ömrü maksimum ne kadar olur. Ya da başka önerebileceğiniz bir taban var mıdır.

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Eğer imkan varsa jbl aquabasis de eklenebilir ama mevcut malzemelerinize illaki şart değil. Taban ömrü en kötü 1 1.5 yıl sizi idare eder sonrasında özelliğini yitirmeye başlar ama tamamen bittiği anlamına gelmez 2 yıl ve sonrasında verimini yitirir. Bu tamamen bitki yoğunluğu su değişimi sıklığınıza da bağlı değişkenlik gösterir.

Tabanda aktif toprak kum formu yada taban malzemesi olarak kullanma imkanınız var ise tavsiye ederim. Ticari olarak satılanlar çok pahalı lakin forumda Ergün bey @Bitkici ile istişare ederseniz dıy formu için size yardımcı olabilir.

zoradam09 bunu beğendi.

3. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Şuan ki mevcut tabanımın özelliğini yitirdiğini düşünüyorum. Çünkü gelişim neredeyse yok bir de çok fazla gövdeden kök salmalar ve en alt yaprakların dökülüp tamamen gövde kalmaya başladı. O yüzden bu sefer tabanı daha sağlam yapma düşüncem var. Araştırmalarıma göre jbl bu konuda gayet iyi galiba. Bir de bahsettiğim topraklar aktif toprak değil galiba dimi. Torf vs. gibi şeyler yapmıştım faydalı oldu ama ömrü çok uun olmuyor.

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bildiğim kadarıyla aktif toprak değil, jbl güzel evet.

zoradam09 bunu beğendi.

5. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Ada amazonia toprağı baya iyi deniliyor olmazsa ortadan ikiye bölüp arkayı sadece ada amazonia ön tarafı ne hagen lav karışık araya jbl misket gübre kullanmayı planlıyorum. Ancak terettüdüm bu tarz aktif toprakların çeşme suyunda olmadığı verim alınamadığı yönünde. Eğer olmazsa evdeki arırtmanın membrandanından T çıkışı alıp suyu o şekilde yapmayı düşünüyorum. Onunda çok az dolması biraz sıkıntı ancak yapacak bir şey yok olmazsa 20lt Lik bidonu koyarım 10 saate falan anca doldurur diye düşünüyorum.

6. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Çeşme suyunda aktif toprağın nesi olmuyormuş onu tam anlamadım.

Ergün bey ile istişare ettiniz mi? Ada amozania dediğiniz deli para.

zoradam09 bunu beğendi.

7. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Çeşme suyunda aktif verimliliğini yitirdiği söyleniyor genelde onu demek istedim. İçerisindeki minareller kısa sürede kayboluyormuş. Yok Ergün abiyle konuşamadım bu aralar yoğun galiba.

8. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Aktif topraklar bitki gelişimini destekleme açısından en iyileri ama JBL aquabasis, manado ve florapool'da gayet iyi bitki gelişimi sağlıyor. Belki en kaliteli toprak Ada Amazonia'dır ancak fiyat yarar açısından bakarsanız JBL daha ucuza benzer işi yaptığı için tercih edilebilir.

Aktif topraklar katyon değişimi prensibi ile çalıştığından çeşme suyunda özelliğini çabuk yitiriyor. Ancak sizin çeşme suyunuz ile İzmir veya Nazilli'nin çeşme suyu bir değil. Geçenlerde çeşme suyunuzu test etmiştiniz ve arıtmaya bile ihtiyaç yok demiştik. Sizin çeşme suyunuzda aktif toprağın ömrü çok kısa olmaz. Ancak gh - kh 20 üzerinde olan çeşme sularında aktif toprağın ömrü çabuk tamamlanır. Yarım hoca dinden yarım doktor candan eder diye boşuna dememişler. Yarım bilgi vererek insanları yanlış yönlendiriyorlar.

Bu aralar benim de dıy aktif toprak denemelerim var. Kısmetse Hakan bey yakında benim ürettiğim aktif toprak ile yeni bir kurulum yapacak arkasından da ben kuracağım belki ilk denemelerde bir amazonia kadar iyi olmayacak ama formül istediğim kıvama gelene kadar geliştirmeye devam edeceğim.

zoradam09 ve hedayse bunu beğendi.

9. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ergün bey ilk yaptığınız dıy aktif toprak taban malzemesinden yaptığım 90x35x40h olan akvaryumum da bile memnunum ki bu sebeple sizden 2. akvaryumum olan 100x40x50h olan tankıma da istedim.

zoradam09 bunu beğendi.

10. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Ergün abi dediğini anladım. Anladığım kadarıyla aktif toprak alacaksan JBL inin toprağını kullan diyorsun galiba. Aklımda Ada Amazonia var ama bakalım. Sürekli bitkilerde alt gövdelerdeki yaprakların dökülüp sadece gövdenin kalması şeklinde sorun yaşıyorum. Bu sürekli olarak ilerliyor ve belirli süre sonra bitkinin yarısında gövde diğer yarısında yapraklar kalıyor. Bunu yaşamak istemiyorum açıkçası. Bunun 2 nedeni olduğunu düşünüyorum. Birincisi CO2 yi 24 saat vermemem bu nedenle oluşan Co2 dengesizliği . İkincisi ise Tabanın elverişli ve besin olarak tam olmayışı. Bu konuda misket gübreleri de kullandım tabanda torfta kullandım ancak maalesef tam verim alamadım. Belki bir şeyleri de yanlış yapıyor olabilirim ama bir besin yetersizliği olduğu ortada yani.
    Denemiş olduğun aktif toprak içeriğini benimle de paylaşabilirsen bende deneyebilirim Ergün abi.

11. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ergün bey jbl in taban malzemesi olarak sorduğunuz ürünleri de güzel demek istemiş aktif toprağını dememiş.

Bitkide alt yapraklar genelde ışık yetersizliğinden olabiliyor yada fosfat eksikliğinden .

zoradam09 bunu beğendi.

12. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Işık alıyor ama yine aynı sorun hocam. Bir de sürekli gövdeden kök atıyorlar bu beni çok rahatsız ediyor artık.

13. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bizim gözümüzle görüp kanaat getirdiğimiz ışık alma durumu gerçekte öyle olmayabiliyor. Kök çıkartması besini yeterli seviyede tabanda bulamaması ortamda da bulamaması anlamına geliyor.

zoradam09 bunu beğendi.

14. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Muhtemelen makro element eksikliği nedeniyle bitki eski yapraklardaki besinleri yeni yapraklara taşıyor ve besinsiz kalan eski yaprakları döküyordur. Besin içerikli bir taban malzemesi ile bunun önüne bir süre geçebilirsiniz ama gübrelemeyi de düzenlemeniz gerekiyor.

Ada Amazonia iyi bir aktif toprak onu kullanabilirsiniz veya daha ekonomik olsun derseniz yerine JBL Manado ile JBL Florapool kullanabilirsiniz demiştim. JBL'de aktif toprak yok bildiğim kadarıyla yazdığım topraklar kil bazlı.

Benim üretmiş olduğum aktif toprağı yapması maalesef ki çok kolay değil. Kimya bilgisi gerektiriyor ve tehlikeli kimyasallarla haşır neşir olunacağı için evde yapmak pek kolay birşey değil. Yani tarif ile olacak iş değil.

zoradam09 ve hedayse bunu beğendi.

15. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Evet tabanda bulamıyor tabandaki besin kısa süre içerisinde tükeniyor en büyük sorunum bu gibi. Birde co2 yi dengeli vermeyişimde bu soruna sebebiyet olduğunu düşünüyorum. O yüzden co2 yi de 24 saat vermeyi planlıyorum.

Yönetici tarafından son düzenleme: 30/09/20

16. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Evet dediğin gibi Ergün abi tabanı sağlamlaştırıp gübrelemeyle de desteklemeyi düşünüyorum. Ancak şuan sadece gübreleme ile bir şeyler çözülmeye çalışılıyor tabi bu da mümkün olmuyor. Ada Amazonia tamamen aktif toprak olarak geçiyor içerisinde bir çok besini barındırıyormuş araştırmalarıma göre. Sadece onu kullanmak daha sağlıklı olur gibi. Ama dediğim gibi işte tek sıkıntım çeşme suyunda besleyici özelliğini kaybettiği söyleniyor ama benim buradaki çeşme suyunun durumu kötü değil değerler iyi gibi. Olmazsa yarısını çeşme suyu ile yarısını da Membrandan alacağım çıkıştaki su ile harmanlamayı düşünüyorum. Durum böyle olunca Gh daha da düşecektir büyük ihtimal.

17. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ro su ile karma yapmanız daha mantıklı bir düşünce olmuş. Taban ne kadar besinli olursa olsun herşeyin bir sonu var ve bitki sadece kökten besin almıyor yapraktan da alıyor bunu da unutmamak gerek.

zoradam09 bunu beğendi.

18. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Doğru diyorsunuz Hakan Bey dediğim gibi şu tabanda kesin bir karar kıldıktan sonra sıvı gübreyle de desteği sağlayacağım.
    Akvaryumu ortadan ikiye bölüp ön tarafı yine elimdeki hagen lav kırığını ayrıştırıp en ince taneleriyle yapacağım aralarına JBL Florapol düşünüyorum. Arkaya da sadece Ada Amazonia yapacağım. Belki biraz olsun oraya da JBL Florapol serpebilirim. Sorum bunların karışmaması için tabanı ne ile ayırabilirim. İnce strafor düşündüm ama sorun olur mu bilemedim.

19. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ön kısımlara zaten bodur ve taban bitkileri geliyor bence n şeklinde yan ve arka kısım kenarlara ağırlıklı besinli malzeme yapın. İmkân o şekilde ise tabii, diğer türlü tüm tabana uygulamak daha iyi. Lav kırıklarını irili ufaklı koyun ki kumdan sızan balık dışkı ve çürükçül bitki artıkları tabanda o aralıklara gidebilsin orada güzel bir taban oluşsun. İleride nitrifikasyon bakterilerine de ortam oluşur .

zoradam09 bunu beğendi.

20. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Aynen aktif toprağı arka kesime tamamen yapacağım ama ön taraf ile neyle ayırabilirim sizce

21. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Şeffaf pet şişeleri kesip bariyer gibi kullanabilirsiniz. Miktar az da olsa ben olsam tabanın yekününe yayar yüzey alanı avantajı sağlardım. Varsın alt katmanı normal kum vs ile doldurun üstü aktif olsun.

zoradam09 bunu beğendi.

22. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Yok karıştırmayı düşünmüyorum Hakan Bey

23. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bölmeye pet şişe araya da sineklik teli olabilir o zaman.

zoradam09 bunu beğendi.

24. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    İki farklı taban malzemesi seçmenin sebebi nedir?

zoradam09 bunu beğendi.

25. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Ön tarafa zemin bitkisi yine aynı şekilde olacağı için bir de monte carlo şuandaki toprakta da sıkıntısız olarak yayıldığı için ön tarafa ek besin koymak istemedim. Sadece araya tropica substrate koyacağım ön için Ergün abi. Asıl besin sıkıntısını arkada yaşıyorum. Oraya da tamamen Amazonia yapacağım.

Sayfayı Paylaş