EHEIM Skim350 & VENUSAQUA SK-680 Karşılaştırma

Konusu 'İç Filtre Türleri ve seçimi' forumundadır ve fatihsahin tarafından 15/03/20 başlatılmıştır.

1. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Yaklaşık 3-4 yıl kullandığım Eheim Surface Skimmer'i, vantuzları yumuşasın diye sıcak suya atarken, aşırıya kaçıp haşlamam sonucunda büzüş büzüş oldu ve kullanılmaz hale geldi :)

Yenisinin fiyatı da 190 liraya fırlamış olunca, alternatif aramaya başladım. Venusaqua diye bir firma neredeyse birebir çakmasını yapmış. Ürünün fiyatı da 60 lira olunca, göz göre göre 3 katı vermektense risk almak mantıklı geldi ve ürünü sipariş ettim.

Ürün geldiğinde, öyle çok yüksek bir kalite beklemiyordum. Umudum da yoktu. Hatta bu yazıyı da ne olur, ne olmaz diye bir ay kadar bekleyip yazdım. Şu ana kadar bir arıza çıkarmadı. :D

Ürün aşağıdaki şekilde, klın sayılabilecek bir kutu ile güvenli bir şekilde paketlenmiş. Uyduruk karton ambalaj değil.

20200302_153016.jpg

Olabildiğince yakın çekim yaptım, her ikisini de kullanmış birisi olarak söyleyeyim, tamamen aynısı. Sadece ürün plastiğinin kalitesi haliyle düşük. Alt kapağında göreceğiniz üzere bir yamukluk var. Eheim'a göre kablosu daha kısa. Kenarları da biraz çapaklı. Aman çok kalite Eheim olsun derseniz, maket bıçağı veya zımpara yardımı ile tüm pürüzleri düzeltebilirsiniz.

20200302_153316.jpg

Bir aya yakın bir süredir ürünü kullanıyorum. Eheim ile herhangi bir farkı bulunmuyor. Her ikisinin de elektrik tüketimi de 5 watt. Neredeyse birebir aynı. Sifon kısmını da sayarsak 4 parçadan oluşuyor. Her iki ürünün de parçaları birbirine uyuyor. Karışık şekilde taksanız da oluyor. Venusaqua'ya Eheim motoru taktım uydu ve çalıştı.

Motor.jpg

Venus M.jpg
    Eheim M.jpg

Her iksinin de ayar mekanizması aynı şekilde çalışıyor. Hatta VENUSAQUA'nın ayar sürgüsü daha rahat çalışıyor diyebilirim. Ayar1.jpg

Bu parça üzerinde vantuzlar monte edilmiş. Eheim'i, sertleşen vantuzlarını yumuşatmak için sıcak suya basarken bozdum. VENUSAQUA'nın vantuzları geldiğinde yağlı ve gayet kaliteli idi. En az Eheim kadar gidecek diye düşünüyorum.

Ayar2.jpg

Az önce de dediğim gibi sürgü mekanizmalarına kadar aynı. Solda Eheim'de görüleceği üzere sıcak su teması neticesinde deforme olmuş, yamulmuş bölümler var. Alt kısmındaki kavisi görebilirsiniz.
    Ayar3.jpg

Gelen suyu süzen sünger bu kısımda duruyor. VENUSAQUA'nın içinde sünger değil de, keçe gibi bir şey çıktı. Dolup tıkanınca yıkamaya çalıştım, kibrit kutusu kadar elyaf nedense temizlenmedi. EHEIM'ın süngeri büyük gözenekli bio sünger benzeri bir süngerdi. VENUS'ün keçesini çöpe atıp, EHEIM'ı kullanıyorum.
    Sünger 1.jpg
    sünger2.jpg
    sünger3.jpg

Fotolardan da göreceğiniz üzere, su seviyesine göre yüzeyde duran sifon kısmına kadar birebir aynı.
    Duba.jpg

ÖZET : EHEIM Surface Skimmer Skim350'nin Mart 2020 fiyatı 190 TL, VENUSAQUA SK-680'in fiyatı ise 60 TL. Aralarında 3 kat kalite farkı yok. VENUSAQUA'nın 60 olduğu yerde, kalitesi için EHEIM'a verilecek en fazla 90 lira olur. Tabi VENUSAQUA'nın bu denli kopya bir ürün yapmasının uluslararası patent kanunlarına göre legal yollardan ek mümkün görünmüyor. VENUSAQUA'nın da bir servisi, arıza anında garanti konusu ne olur bilinmez. Bu farkiçin de 3 kat fark verilir mi sizlere kalmış.

Erdo ve hedayse bunu beğendi.

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih bey elinize sağlık, yüzey temizlik performansı eheim i aratmıyor ise aradaki fiyat farkı eheim a verilmez bence.

Eheim i ne kadar süredir kullandınız, sizce venusaqua 'nın ömrü uzun olur mu?

3. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Performans yönünden eksiği yok. Ömrü de uzun olacak gibi görünüyor. Olmasa da eheim motoru uyuyor zaten, yedek parçam bol.

hedayse bunu beğendi.

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bazen illaki marka takıntısı yapmamak gerekiyor demek ki.

5. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Bazen ama :)

6. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Aynen, bir söz varya; Denemeden bilemezsin. O misal bazen denemek karşılaştırmak gerekiyor.

7. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Fatih bey inceleme için teşekkür ederim gayet bilgilendirici olmuş. Ben de sizin gibi birebir aynısı varken marka için 3 kat para vermezdim. Arızalanmadan 3-4 sene dayansa aldığınız riske değer.

fatihsahin ve hedayse bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş