Karides ve Balıklardan Yem Yapımı.

Konusu 'Kendin Yap Sistemler (DIY)' forumundadır ve H. KAYA. GEMLİK. tarafından 26/02/20 başlatılmıştır.

1. H. KAYA. GEMLİK.

H. KAYA. GEMLİK. Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Arkadaşlar merhaba. Kendine güvenen.Bekar olan. Eşim bana ses çıkartmaz veya çıkartamaz. Ben kokudan tiksinmem diyebilen hobici kardeşlerim için balıklarınıza ve tüm canlılarınıza gönül rahatlığı ile verebileceğiniz piyasada kesinlikle böyle safını bulamayacağınız hiç bir masraf yapmadan son derece yararlı bir yem hazırlayacağız.

Çevrenizde balık lokantaları muhakkak vardır. Bu lokantalar haşladıkları karideslerin kabuk ve başlarını çöpe atarlar.Bu lokantalardan birinden rica ederseniz istediğiniz kadar Karides kabuğu temin edebilirsiniz.
    Temin ettiğiniz kabukları öncelikle çeşme suyunda iyice yıkayın.
    ( Bunu haşlama esnasında suya katıldığını düşündüğüm tuzdan kurtulmak için yapıyoruz.)
    ( Ben içerisine mevsimine, elde etmek istediğim yem miktarına göre aldığım balıkların içini ayıklayarak bu karides kabuklarına ilave ediyorum. Siz aynı lokantalardan rica ederek alabileceğiniz hamsi, istavrit, sardalya gibi küçük balıkların kafalarını ekleyebilirsiniz.)
    Daha sonra kabukları ve balıkları suyu süzebilen geniş bir kap içerisine koyarak (Üzerini sineklerin ulaşamayacağı bir tül ile örtün. Bu malzemeyi açık havada fakat suyun ulaşamayacağı, sizinde kokudan etkilenmeyeceğiniz bir yerde ara sıra ters yüz ederek kurutun. İyice kuruttuğunuz bu malzemeyi eşinizin olmadığı bir zamanda tercihen balkon veya bahçede tunç bir havanda un haline gelinceye kadar iyice dövün.
    ( Tamamını un haline getirebilmeniz biraz zor, bu nedenle sırayla önce çok ince gözlü, daha sonra biraz daha iri gözlü süzgeçlerde eleyin.) Elde ettiğiniz toz şeklindeki unu yavru yemi olarak kullanabilirsiniz.
    ( Ayrıca bu tozu pul yem yaparken de kullanacağız.)
    Ben bu un haricinde iki ayrı büyüklükte daha yem elde ediyorum, bunun canlı doğuranlara verebileceğim büyüklükte olanlarını ayrı, Japon ve Ciclidh balıklarına verebilecek büyüklükte olanları ayrı kavanozlarda muhafaza ediyorum.
    Bu yemi canlıdoğuran ve bitkisel beslenen diğer balıklarınıza sadece haftada bir gün verin.

hedayse ve Bitkici bunu beğendi.

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Hüseyin Bey, aslında masraf etsek bile yarım kilo temizinden hamsi alsak 10₺ gibi bir rakama ortalama kuruyunca 200gr civarı yem elde etmiş oluruz.

Normalde yemlere bonkalite denilen yani kalitesi düşük un da katılabiliyor, kullansak nasıl olur? Bir de ruşeym duymuşsunuzdur, buğdayın embriyosu bu un içine koyulmaz un fabrikasında üretimde ayrıştırılır bol besleyici enerji verici bir malzemedir kullanılır mı sizce?

3. H. KAYA. GEMLİK.

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Aslında koyulabilir, ben pul yem yaparken buğdayı havanda toz haline getirerek kullandım. Toz yemde de kullanılabilir ancak hangi amaçla koyacağız ki? Bu tek başına da son derece besleyici, aynı zamanda tamamen katkısız, saf. İnanın üretim amaçlı denemelerimde yüksek ısı ile birlikte 18 - 20 günde bir yavru aldım.

Ruşeymi açıkcası hiç kullanmadım ancak toz spurilinayı pul yem yapımında her seferinde kullandım.

Ruşeym 1 ton buğdaydan sadece 1 kilo elde ediliyor, bu kadar değerli bir malzemenin saf olarak bu piyasa fiyatlarıyla satılabilme imkanı var mı?
    Aynı piyasada saf spirulina diye satılan ürünler gibi

Ruşeym; A, B1, B6 ve en önemlisi de folik asit bakımında oldukça zengin.

Spirulina; vitamin A, C, E ve B vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum, çinko ve selenyum gibi birçok mineral içeren vitaminler ile dolu. Her ikiside bence harika yem veya yem katkısı olabilir.

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Doğru Hüseyin bey, oran aslında 2 tona kadar buğdayın yapısına göre değişir 1 kg elde etme durumu. Ruşeym başka bir ürün ile karışım yapıma durumu olmaz, yapısı gereği küçük pul pul bir ürün ama öğütülmüş formu felan satılır da karışım yapılır ise ona bir şey diyemem.

Kullanım düşünmeniz durumunda temini için yardımcı olabilirim, insan tüketiminde de önemli bir rol oynuyor. Yurt dışında tabletlerini günlük besin takviyesi olarak kullandıklarını biliyorum.

Buna ilave olarak melas da karışıma az oranda eklenebilir, gayem diğer protein ağırlıklı yemden hariç farklı bir karışım denemesi yapılabilir mi?

5. H. KAYA. GEMLİK.

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Melas sitrik asit fermentasyonunda ham madde olarak da kullanılabiliyor da bunun toz olarak satılanı var mı?

6. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Hüseyin bey yem tarifiniz için teşekkür ederim. Benimde zamanında lepistes yetiştirirken uyguladığım bir iki yöntem vardı izninizle onları da eklemiş olalım.

Haftada 1 defa vermek üzere kuş başı kesilmiş ve haşlanmış eti buzlukta dondurarak iyice sertleşmesini sağladıktan sonra yemleme yapmadan bir süre önce çıkarıp liflerine ayırarak balıklara atabilirsiniz. Bunun haricinde hem bitkisel beslenme hem de balıkların bağırsaklarını boşaltmak için bir ıspanak yaprağını iyice haşlayıp elle ince ince parçalayarak balıklarımıza verirsek bağırsaklarını kısa sürede boşaltmış olurlar. Bunları haftada birer defa verseniz yetiyor.

hedayse ve H. KAYA. GEMLİK. bunu beğendi.

7. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi

Melas malumunuz üzere sıvı bir ürün, şeker fabrikalarında pancar yada şeker kamışının işlenmesi sonucu içinden şekerinin büyük çoğunluğu alınmış bir sıvı pekmeze benziyor. Yazdıktan sonra biraz baktım %40-46 oranında şeker içeriyor ve protein değeri çok yüksek değil %7 civarı, bence melası şıklar arasından elemekte fayda var. Lakin tarla sebze bitkilerinde (domates, biber, salatalık, soğan, sarımsak, fasulye vs) kendi denemelerimde 20 litreye 100ml karıştırıp 10-15 günde bir sulama yapınca verimde ciddi bir artış gördük. Ürünü hayvan büyükbaş süt/besi yemlerinde aromatik kokusu için kullanıyor yem fabrikaları.

H. KAYA. GEMLİK. bunu beğendi.

8. H. KAYA. GEMLİK.

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Canlı doğuran ve bitkisel ağırlıklı beslenen balıklarınıza Ispanak, marul, brokoli, beyaz lahana, karnabahar, bezelye, bakla, havuç, kırmızı yağ biberi gibi sebzeleri haşlayarak, salatalık ortadan ikiye bölünerek , muz yada kabuğu ise işlem yapmadan yeterli oranlarda verilebilir. Renk yapması ve kızgınlık için kırmızı acı pul biber vermekte de sakınca yok.
    Eve balık yada karides aldığınızda temizlenmiş balık yada karidesi iyice ezerek balıkların bir kaç dakikada bitirebilecekleri oranlarda verebilirsiniz. ( Ayda bir kere.)

Ayrıca iç parazit hastalığına önlem olarak bir kaç diş sarımsak iyice ezilip su haline getirilir pul yemlere emdirilerek 15 günde bir balıklara verilir.
    Ben pul yem olarak Tetra Min ya da Sera Vipan kullanıyorum.

Bitkici ve hedayse bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş