Hüseyin Ağabeyin Sarı Ateş Neon Karides Akvaryumları

Konusu 'Karides Akvaryumları' forumundadır ve H. KAYA. GEMLİK. tarafından 14/04/16 başlatılmıştır.

1. H. KAYA. GEMLİK.

H. KAYA. GEMLİK. Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Kıvanç Bey hiç bir akvaryumumda buhar camı yok. Olsa çok faydası olur diye düşünüyorum. Benim ortam ısısı ile akvaryum ısıları eşit. Evde kalorifer olduğu için ortam ısısı 23 derece, dolayısıyla akvaryumlarda 23 derece oluyor. ( Her akvaryumumda ısıtıcı var ancak karides akvaryumlarında 21 derece , canlı doğuran akvaryumumda 23 dereceye ayarlı bu nedenle devreye girmiyorlar.) Bununla beraber akvaryumlarımda epeyce buharlaşma eksilme meydana geliyor. Gariptir ki duvarlarımızda hiç nem, rutubet yok.
    Hakan Beyin belirttiği gibi galiba nem oranı %60 altı.

kivancalay bunu beğendi.

2. ışıkizi

ışıkizi Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Akvaryumdan olmaz okadar rutubet. Evinizin yalıtımı yağmur suyunu içeri alıyor olabilir. Alt kat ise alttan rutubet alıyor olabilir. Bizdede olmuştu evi değiştirdik şu an bi sorun yok. O zaman akvaryum bile yoktu.

kivancalay bunu beğendi.

3. aymoli

aymoli Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    Duvarlar ince ise soğuk hava ile sıcak ve nemli havanın birleştiği noktada yoğuşma nedeniyle su damlacıkları oluşur ve bu damlacıklar duvarda çok bariz belli olmaz beton suyu bünyesine çeker ve orada küf oluşur.

Hakan bey çok güzel bir noktaya değinmiş nem oranı %60 65 seviyelerine gelince yukarıda bahsettiğim sıkıntı oluşmaya başlıyor ki oluşan küf kokuya sebebiyet verir solunması da sağlık açısından zararlıdır önlem alınmalıdır.

kivancalay ve Bitkici bunu beğendi.

4. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Haklısınız dış cepheden eğer su alıyor ise su alan cephede ciddi ıslaklık oluşur ve zamanla duvar küften dolayı kararmaya başlar.

Eğer duvar ince ise tıpkı evin en zayıf noktası olan pencere camlarında oluşan buharlaşma ve akabinde damlalar halinde akma aynı şekilde duvarlarda da oluşur. Başıma gelmişti, oturduğum bir evde duvarlar ince tuğla ile örülmüş dış cepheden su almamasına rağmen restmen damla damla akardı. O zamanlar bu kadar bilgim yoktu, nem takibi vs bilmezdim ve yalıtımı da yoktu evin.

Şimdiki oturduğum evi yeni almıştık, köşelerde özellikle soğuk cephe olan kuzey tarafında kararmalar oluyordu. Sonra ev içi nemden olduğunu anlayınca nemi %60 ları gördürmeyince sıkıntı ortadan kalktı.

5. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Eğer duvarlar soğuk ise ortamdaki su buharı yoğunlaşıp damla damla olur. Bu su damlalarının olduğu yerlerde de küf oluşur. Küf için kritik eşit %70 nem oranıdır. Eğer kapalı mekandaki nem oranı %70'e ulaşırsa özelikle suyun yoğunlaştığı pencere kenarlarında küf ile karşılaşabilirsiniz. Evi boyadığınız malzeme de çok önemli. Hava geçirmeyen silikon bazlı boyalar daha fazla nem oluşturabiliyor.

Zamanında çok fazla misafir ağırladığımız bir dönemde ciddi bir küf sorunu yaşadık. Duvarlardaki küften kurtulmanın en kolay yolu da %50 çamaşır suyu ile güzelce silmekten geçiyor. Bu solüsyonu pıspıs yapmanızda işe yarar ama hem içerideki nemi daha da artırıp hem de havaya çamaşır suyu partikülleri saçtığı için önermem.

6. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Akvaryum o kadar rutubet yapmaz. Öyle yada böyle evde sorun olmalı. Bende evde 350 litre sürekli ısıtıcı bağlı üstü açık duran akvaryum var. Hiç nem yok evde. Çiçekleri her gün suluyorum ertesi gün kupkuru oluyorlar. Ortam çok kurak ve sıcak. Benim bir önceki evde rutubet o kadar çoktu ki eve akvaryum balığı getirip salmıştım. Hem de akvaryum olmadan.

kivancalay ve hedayse bunu beğendi.

7. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Balığın türü neydi :)

Akvaryum 1 tane ise sıkıntı olmaz, birden fazla ise ve bölgede de hava nemi yüksek ise ev de yetersiz havalandırma yapılıyor ise (kış aylarında soğuktan dolayı) etkilenebilir tabii.

kivancalay bunu beğendi.

8. kivancalay

kivancalay Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    187
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    DALGIÇ
    Abi nem ölçer var havalandıroyoruz da ama daha çok havalandırmak gerekiyor sanırım

Yönetici tarafından son düzenleme: 21/01/20

9. kivancalay

Beğenilen Mesajları:
    187
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    DALGIÇ
    İzmirde olmamız en büyük neden zaten çok nemli camlar pen dış duvarlar izolasyonlu ev hava almıyor

10. kivancalay

Beğenilen Mesajları:
    187
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    DALGIÇ
    Küf penlerde başlıyor önce camlar da su damlacıkları oluşuyor her gün silinmezse günlük olarak penlerin kenarları çerçeveler küflenmeye başlıyor.sonrada perdelerin hiç açılmadığı yerlerde duvarlar benim akvaryumlarda ısıtıcı var hepsi 26 dereceye ayarlı evde 21 derece civarı ben bundan olduğunu düşünüyorum buhar camı yok hiç birinde su eksiltme çok fazla oluyor haftalık 1/5 gidiyor bu bence normal değil.

H. KAYA. GEMLİK. bunu beğendi.

11. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Kıvanç Bey, nem kaç seviyelerinde?

%20 su eksilmesi ciddi bir oran, su yüzeyinde hareketlenme var ise bu da artırır su eksilmesini ve su ısısını canlılarınıza sıkıntı olmayacak ise 22-23 dereceye kademeli olarak çekebilirsiniz.

12. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Akvaryumların üzerini streç film ile kapatıp denemek lazım. Bir hafta sonra hala camlarda rutubet gözlemleniyor ise akvaryumdan değilde evden kaynaklanan bir sorun , yok gözlemlenmiyor ise streç film ile sorun çözülmüş olur. Hem streç film ışığı çok az keser. Kirlenince de söküp yenisini koyarsınız. Bir delik bırakmayı unutmayın. Uygulama sırasında ısıyı düşürmeyi unutmayın. Isı kaybı azalacağından su fazla ısınabilir.

H. KAYA. GEMLİK., kivancalay ve hedayse bunu beğendi.

13. kivancalay

Beğenilen Mesajları:
    187
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    DALGIÇ
    Çok mantıklı

Sayfayı Paylaş