Pipo Filtre Nedir?

Konusu 'Şelale ve Pipo Filtre Seçimi' forumundadır ve Nuri-3434 tarafından 15/11/19 başlatılmıştır.

1. Nuri-3434

Nuri-3434 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Arkadaşlar Merhaba;

Gerek kendim gerekse forumumuza yeni katılan arkadaşlar için bilgi amaçlı böyle bir başlık açmayı uygun görüyorum. 175 lt. tankım var. Oksijen ihtiyacını dış filtremin şelale aparatıyla gerçekleştiriyorum. Fakat gürültüsü çok oluyor. Bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum. Akvaryumun oksijen ihtiyacını pipo filtreyle gidersem nasıl olur ve nasıl bir pipo filtre almam gerekir?

Not: 70*50*50 ebatlarında tankım. Kum ve kaya var sadece. Balık olarak da Malavi yetiştiriyorum.

Şimdiden herkese teşekkürler :)

2. H. KAYA. GEMLİK.

H. KAYA. GEMLİK. Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Nuri Bey dış filtrenizin şelale aparatındaki delikleri su yüzeyinde bırakırsanız yüzeyde oluşacak hafif akıntı yeterli olacaktır. Pipo filtrelerde yüzeye hava kabarcıkları çıkartacağından bir miktar gürültü yine olacaktır.
    ( Gülü seven dikenine katlanır.)

hedayse, Lepistesyum ve Nuri-3434 bunu beğendi.

3. southbluee

southbluee Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    19
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    İÇ MİMAR
    Saatin bile tik takına takılan birisi olarak söylüyorum. pipo filtre daha fazla rahatsız edici oluyor yani bana öyle gelmişti. Ama Hüseyin beyin dediği gibi filtrenizle aşağı yukarı ufak oynamalarla sizde balıklarınızda daha rahat eder.

Lepistesyum bunu beğendi.

4. Nuri-3434

Nuri-3434 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Hüseyin Bey haklı olduğunuz su götürmez bir gerçek de olsa bir nebze de olsa değişim olur diye bekliyordum :D

Şu noktayı belirtmekte fayda var; Tankıma göre büyük hacimli bir filtre aldım. 175 lt.'ye karşılık 1000 lt devirli lifetech 835 kullanıyorum. Devirdaim yüksek olduğu için şelale yapınca ses tahminden fazla oluyor.

Dediğim gibi amacım yardım istemenin dışında bilgi sahibi de olmaktı.

Sizlerden ricam pipo filtre hakkında bilgi paylaşmanız. Konu başlığı olarak bakınca pipo filtre ile ilgili bilgi kısıtlı. Amaç, kullanım şekli, faydalar, varsa zararlar bu konularda bilgi paylaşırsanız biz körpelere çok faydalı olursunuz :)

Şimdiden teşekkürler :)

H. KAYA. GEMLİK. bunu beğendi.

5. ışıkizi

ışıkizi Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Pipo filtre yeterli oksijen sağlar. Ama hava motoru ihtiyacı var. Oda ses yapmayan birşey değil. Ayrıca sürekli lokur lokur kaynama sesine benzer bir kabarcık sesi üretir. Filtre özelliği bakımından çok etkin olduğu söylenemez. Yukarı çıkan kabarcıkların itebildiği kadar devirdaim eder. Filtreyi çıkarırken bütün pislik akvaryumda kalır:) Bazı kendinden motorlu pipolar var onlarda hava motoruna ihtiyaç yok ama nasıl çalıştığını bilmiyorum.

6. Lepistesyum

Lepistesyum Kendi İsteği İle Üyeliği Durdurulmuş

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Selamlar

Pipo filtreler bir hava motoru yardımıyla çalışan debisi düşük daha çok biyolojik filtrasyon amacıyla dizayn edilmiş filtrelerdir.

Düşük debi nedeniyle balıklarda stres yaratmadan tortuları sünger yapısında toplar ve hava motorundan gelen ve süngerin içinden geçen havayı da tanka verir, bu nedenle yavru üretim tanklarında çokça tercih edilirler.

Bu esnada süngerde yararlı bakterilerin tutunmasına ve üremesine olanak tanınır.

Zaten hedef sünger yapıda bakteri tutarak ağır zamanlı bir biyolojik filtrasyondur.

Bununla birlikte küçük hacimli üretim tanklarında ve bitkili küçük tanklarda sağlıklı bir bakteri kültürü oturtulabilirse verim alınabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken tankın hacmine ve balık sayısına göre pipo filtrenin mekanik filtrasyon noktasında ne derece yeterli olabileceğidir ki bu nedenle bitki ve balık nüfusunun daha yoğun olduğu büyük tanklarda mekanik filtrasyonu üstlenen dış filtreler yada sump sistemlerin yanında bir biyolojik yardımcı filtre olarak kullanılmaları daha yerinde olur.

Üyelerimizin de belirttikleri gibi dış filtre şelalesi su yüzeyinin bir kaç cm altında konumlandırılırsa ses ortadan kalkacaktır bunu deneyiniz,ben bu şekilde kullanıyorum ve çıt çıkmıyor.

Saygılar

H. KAYA. GEMLİK. bunu beğendi.

7. H. KAYA. GEMLİK.

H. KAYA. GEMLİK. Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    135 litre canlı doğuran akvaryumumda sadece iki tane pipo filtre kullanıyorum. çok da memnunum.

Lepistesyum ve hedayse bunu beğendi.

8. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Pipo filtreler de geliştirildi lakin her ne kadar kendinden motorlu olanlar üretilse de 1 tanesi akvaryumunuza yeterli gelmeyebilir.

Dış filtre şelale aparatınızın deliklerini su yüzeyine doğru çevirip suyun 3 4cm altına konumlandırıp kullanabilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise dış filtre çıkış borusuna küçük bir delik açıp oraya hava hortumu ek araparatını takıp oradan hava çektirme yöntemidir bunun ile ilgili araştırma yapın ve deliği iyi izole edin ve çekvalf kullanmayı ihmal etmeyin.

Lepistesyum bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş