Lav taşı ve kum arasına file

Konusu 'Taban Malzemeleri ve Ekipmanlar' forumundadır ve thecran tarafından 13/09/19 başlatılmıştır.

1. thecran

thecran Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Arkadaşlar merhaba 110 litre akvaryumum var. 10KG iri büyüklükte lav kırığı ve 10 KG bazalt kum aldım. Bu iki ürünün arasına sineklik aldım ama forumlarda çok kafa karışıklığı var. Kimisi mutlaka arada file kullanılması gerektiğini söylüyor çünkü lav taşı hafif olduğu için yukarı çıkıyormuş. Kimisi de kullanılmaması gerektiğini çünkü bitkilerin lav taşına da kök saldığını söylüyor. Tecrübe eden arkadaşlarımın fikir ve önerilerini bekliyorum.

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Merhaba aramıza hoşgeldiniz.

Taban malzemeleri ile kum arasına sineklik teli kullanımı size kalmış bir durum. Faydası kum ile taban malzemesini kolay ayırt edebilmek içindir. Dediğiniz gibi taban karışımına bitki köklerinin erişimine engel olabilir.

Sizin lav kırığı ile kum arasına sineklik teli koymanız ile koymamanız arasında bitkiler açısından çok fark olacağını düşünmüyorum. Zaten Lav taşı kırığı çok besinli bir malzeme değil, bakteri için tabana koyuluyor. İri yapısı gereği tabanda gevşek bir zemin faydası var o kadar. Olsa da hoş olmasa da.

3. thecran

thecran Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    İlginiz için teşekkür ederim. Benim sineklik temin etmemdeki amaç lav taşlarının kumun üstüne çıkmasını engellemek. İlk kez bitkili akvaryum kuracağım için üste çıkar mı çıkmaz mı bir fikrim de yok açıkçası. 10 kg lavtaşı aldım 5cm gibi bir taban oldu. üstüne de 10kg kum aldım. İnşallah uyumlu olmuştur.

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Lav taşını 2 3cm civarında yapsanız da olurdu. Kumu 5 6cm civarı tutun, bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

5. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Bitkilerin kökü sineklikten çok rahatlıkla geçer. Hatta bayan çoraplarından bile geçebiliyor. O nedenle taban malzemeleri arasında sineklik kullanmak sizin avantajınıza bir durum.

6. thecran

thecran Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    İLk sinekliksiz yaptım ama kum az gelince lav taşları yüzeye çıktı. Malesef tek tek ayıkladım :( Araya sineklik koyup tekrar yaptım. İlginize teşekkürler.

hedayse bunu beğendi.

7. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bir şey daha öğrendik, lav taşı üstüne çok kum olmayacak ise bir kaç gün suda bekletip içine su çekmesini beklemek iyi olacak.

Atat bunu beğendi.

8. Atat

Atat Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Lav taşına suyu bir kaç gün emdirip, sonrasında koymak en doğru yol

hedayse bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş