İç parazit sonrası akvaryumu sıfırdan kurma

Konusu 'Hastalıklar ve İlaçlar' forumundadır ve ŞERİF tarafından 05/09/19 başlatılmıştır.

1. ŞERİF

ŞERİF Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar merhaba,Şubat ayında kurduğum lepistes akvaryumumdaki lepisteslerim yaklaşık 2 aydır iç parazit yüzünden teker teker ölüyorlar.Akvaryumda 5-6 tane lepistes,4 çöpçü ve 4 elma salyangozum kaldı.
    Kalan lepisteslerde hasta aslında ölmelerini bekliyorum. Akvaryumu yeniden low tech bitkili kurup bu kez sadece blue grass lepistes beslemeye niyetim var.
    Akvaryumu nasıl hastalıktan arındırabilirim, jbl manado kumum vardı komple kaldırıp yerine Hagen Aquadeco kum alıcam,ama akvaryum camlarını dış filtreyi nasıl temizlemeliyim? Dış filtredeki bakterilerden hayır gelir mi artık,komple musluk suyu ile temizleyesim var ya da kurtarabilir miyiz bakterileri. Tecrübeli arkadaşların yardımını bekliyorum.

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Tuzlu su ile dezenfekte edebilirsiniz. Filtre için yapacak bir şey yok onu da öyle yapın kurulumda acele etmezsiniz 1 ay boşta çalışır bakteri tutar, canlıları öyle salarsınız.

ŞERİF bunu beğendi.

3. ŞERİF

ŞERİF Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Sirkeye gerek var mı?

4. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Olursa daha iyi olur dezenfektan bir ürün neticede.

5. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Bence bunlara gerek yok sitraks şurup bulabilirseniz balıkların yemlerine emdirip daha sonra bu yemleri balıklara yedirin. Andazol tablet bulursanız aynı şekilde tableti kırıp suda eriterek bu ilaçlı suyu da balık yemi vasıtası ile balıklara yedirebilirsiniz. Ayrıca bir tablet andazolu iyice kırıp eriterek akvaryuma atarsanız bu şekilde kurtçuklara elveda etmiş olursunuz.

Sayfayı Paylaş