Led lamba iş yapar mı?

Konusu 'Co2, Işık ve Ekipmanlar' forumundadır ve fatihsahin tarafından 21/10/16 başlatılmıştır.

1. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Fatih bey çoşmuşunuz maşallah uçanla kaçan kurtulmaz deneyim için neleri yapıyoruz , bende yeni tanka dikine nokta atışı için corbled düşünüyorum fırsat bulsam gidip alacağım bir türlü işten vakit yok inşallah istediğinizi yakalarsınız.
    20w tipinde ama 10w düşünüyorum yakınca tanktaki durumu fotolama şansınız olursa görmek isterim.

hedayse bunu beğendi.

2. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Aynen öyle. Meşgale olsun işte. Bugün yaparım benim tanka yetmez ama bir yarısını aydınlatır. Gelen malzeme ancak yarısına yetiyor. Fotoları ilerleyen saatlerde paylaşırım.

Yönetici tarafından son düzenleme: 24/11/16

3. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Bence duy ile bim şok gibi mağazalarda satilan benim yaptığım gibi bir sistem yapin. 4 5 tane 9w lamba yeter. Beyaz cam olan yerler plastik. Orayi keserseniz cok dağıtmadan direkt suya veriyor. Duy olunca da esnek ve yapmasi kolay. Biraz kablo klemens ve duy yetiyor. Toplasan 30 lira hirdavat etmez. Lambanin teki 6 lira. 70 80 liraya uzun omurlu ve isinma sorunu olmayan bir aydinlatma oluyor.

renoibo35 ve hedayse bunu beğendi.

4. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Led devrelerini soğutuculara termal macun ve silikon ile yapıştırdım. Yalnız küçük bir ipuçu vereyim, siz yaparsanız kablo lehimlerini önce yapın. Termal Macun v.s. olunca plakayı bir türlü ısıtamatım. Havyamda 5 liralık dandik havya olunca yaklaşık 1 saat kadar lehim tutturmaya uğraştım. Bir tanesini neredeyse bozuyordum.

20161123_194543.jpg

Pasif soğutma iş yapsın diye yassı alüminyum gardrop askı borusunu kesip silikon ile yapıştırdım. Soğutucular ile zemin arası 3-4 cm açık.

IMG-20161123-WA0004.jpg

Sağ tarafın 3 tane montajlanmış hali. Son 2'si de postada bir sorun olmazsa gelecek inşallah. Kabloları toplayıp, önüne cam kestireceğim ama tamamlanmadığı için dokunmuyorum.
    IMG-20161123-WA0006.jpeg

Bu da bitmiş hali. Daha doğrusu sağ taraf projeme yakın. İki beyaz ampul yerine bitki için aldığım ampuller gelecek. Cool white'lar da projedeki yerlerinde. Bu haliyle bile güzel iş çıkarıyorlar. Peyzaja, pisliğe bakmayın :) ilgilenemiyorum yine vaktim yok.
    20161123_231015.jpg

Bunlar da aydınlatma ile enkazdan yeniden sürüp gelişen helferilerim ve reinecki minilerim.
    20161124_000737.jpg

Ve en sevdiğim bitkilerimden palustris cubalarım.
    20161124_000730.jpg

renoibo35 ve hedayse bunu beğendi.

5. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    İbrahim bey cob ledleri bende uzun zamandır düşünüyorum yaptığınızda neticeyi merakla bekliyor olacağım.

6. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih Bey hayırlı olsun bu iş tutacak gibi görünüyor gelişmeler olumlu gidiyor.

Anlaşıldı bize de led yolları görünüyor yaza inşallah ben de geçerim, t5 floresanları yeni taktım 6 ay sonra kalan yenileri elden çıkartıp bismillah derim diye düşünüyorum. Bu sürede de sizin gözlemlerinizden tecrübe edinmiş olurum, kaç w ne yaparız ona bakarız.

7. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Ben 72w bimden alınma ledle bu kadar olacağını düşünmemiştim. Eski Metal halidelere nazaran bunlar çok çok iyi. Isı sorunu yok. Tam istediğim gibi gidiyor. Çok kırmızı da görünmüyor. Cob ledler baya kırmızı rengi açtı. Sağ tarafa bakarsanız kayalar, kütükler falan daha belirgin, kahverengi duruyor. COb cool white eksik gelirse 5x20w cob led daha ekleyebilirim.

renoibo35 bunu beğendi.

8. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Lede karşı olan inadımızı kırmamız birkaç deneme yapmamız gerekiyordu bitkiye devam etseydim kesin daha güzel sonuçlar görebilirdik ,Sizin yaptığınızda daha uyguna hem soğutma derdi çok olmayan sistemi geliştirmeniz örnek olacak bir tablo çıkartacak Fatih bey inşallahta verimini görürsünüz selamlar..

Sormak istediğim corbledleri güzel montajlamışınız direk 220v mu yoksa adaptörlemi çalıştıkları. gidip almadığımdan o kafamı kurcalamakta mümkünse detay alabilirmiyim?

Mesela fanlarda çok güzel görülüyor detayları saklıyorsunuz :D

Son düzenleme: 24/11/16
    hedayse bunu beğendi.

9. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Ledleri Ebay üzerinden Çin'den aldım. Direkt 220v bağlanabilen, driver gerektirmeyen model. 20-30-50-100w gibi seçenekleri var. Kısa zamanda arıza yapmazsa gerçekten çok iyiiler. 2,79 $'a 20w satın alabiliyorsunuz. Sudan biraz pahalı :)

Eski MH'den kalma iki tane USB vantilatör var, fotolarda görünüyor. Bunun dışında fan kullanmadım. Malzemeler fanlıydı ama fanlarını söktüm. Sadece alüminyum blokları kullandım. Altında yükselti için 2cm'lik yassı alüminyum borular kullandım. Öyle fanlık ısı problemi yok. En fazla ılıyor.

Metal Halide aydınlatmada o büyük eksoz fanlarından epey sıcak hava çıkardı. Kışın odayı ısıtırdı :) Japon yapıştırıcısı, ıslak bez kurutmaya falan kullanırdım :D Şimdi serin serin üfürüyor. :D

Yönetici tarafından son düzenleme: 24/11/16
    hedayse ve renoibo35 bunu beğendi.

10. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Teşekkürler...:D

fatihsahin bunu beğendi.