Bitkili Akvaryum Taban Kurulumunda Mangal Kömürü Kullanımı

Konusu 'Taban Malzemeleri ve Ekipmanlar' forumundadır ve hedayse tarafından 15/10/16 başlatılmıştır.

1. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Merhaba arkadaşlar, bir süredir denemeyi düşündüğüm taban karışımın içinde mangal kömürü de kullanımını nasip olursa bugün yarın yenilemeyi düşündüğüm akvaryum tabanında uygulayacağım. Konu ile ilgili normalde tarımsal alanlarda denemelerde başarılı olunmuş lakin akvaryum tabanında bu nasıl etki yapar emin olmamakla beraber hep beraber görelim diyorum.

Tabanda hafif yapısı sayesinde yükselti de oluşturacağım, gözenekli yapısı bünyesinde besin tutacağı için kököten beslenmede de etkili olacak diye düşünüyorum.

Görüş ve önerisi olanların mesajlarını bekliyorum.

onur bunu beğendi.

2. HaKaN

HaKaN Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    167
    Ödül Puanları:
    43
    Hakan bey bitkiler için değil de balıklar için bir bir tehlike teşkil eder mi acaba? Ayrıca yapısı gereği altif karbona benzetiyorum ben acaba sudaki yararlı besinleri de çeker mi diye düşünüyorum.
    Alternatif olarak iri taneli lav kırığının hem tabanda havalandırma oluşturma hem de besin sağlama açısından yararlı olacağını düşünüyorum.

H. KAYA. GEMLİK. ve bemreda bunu beğendi.

3. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    İlginç bir deneme olacak sonuçları merakla bekliyorum. Hakan beyin lav taşı öneriside rahatlıkla kullanılabilir. Bitkiler lav kayasını kökleri ile delip sıkı sıkıya tutuyor.

bemreda bunu beğendi.

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Hakan Bey malu mangal kömürü oksijensiz yanma ile elde ediliyor canlılara bir zararlı salınımı olacağını sanmıyorum deneyerek göreceğiz en azından. Sudaki besinleri bünyesine çekmesinin bir avantaj olacağını düşünüyorum bitkinin köklerinde bir besin deposu olduğunu düşünürsek bu iyi bir sonuç verebilir. Alternatifler için şimdilik ne temin ne de bekleyebilecek zamanım yok.

Tabanda kedi kumu yani ponza taşı kırığı kullanıldığını ve güzel sonuçlar alındığını biliyorum, bu yüzden mangal kömürü de iş yapar inşallah.

Ben karışımı yaparken katman değilde yine karışım olarak uygulamayı düşünüyorum, sizler ne dersiniz?

5. bemreda

bemreda Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    101
    Ödül Puanları:
    43
    Akvaryum taban filtrelerinde de aktif carbon veya mangal kömürü kullanıldığını biliyorum.

6. bemreda

Beğenilen Mesajları:
    101
    Ödül Puanları:
    43

7. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ayrıca suyun filtrasyonunda da bu malzeme kullanılıyor ki Almanlar bunu çok uzun süre önce keşfettiler. Evdek arıtmalarda kullanılan blok ve aktif carbonlar da hindistan cevizi kabuğunun oksijensiz yanmasıyla elde edilip presleniyor.

Carbonla tepkimeye giren sudaki oksijen kaliteside artıp suya berraklıkta sağlıyor. Amonyum kaynaklı tuzları da bünyesinde tutuyor, gözenekli yapısı sayesinde de daha çok bakteri oluşumuna destek olabiliyor.

8. bemreda

Beğenilen Mesajları:
    101
    Ödül Puanları:
    43
    Hakan Bey isterseniz bir parça mangal kömürü ile bir adet karides üzerinde bir deneme yapın omurgasız oldukları için balıklara göre çok daha hızlı tepki verecektir.

9. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    1 adet karides ile deneme yaptım 2 saatlik süreçte herhangi bir sıkıntı yapmadı ayrıca tuzruhu testine de tabi tuttum herhangi bir salınım yapmadığını da öğrenmiş olduk.

Salınım testi
    tmp_3327-20161015_173003-923352157.jpg

tmp_3327-20161015_1730111025027119.jpg

Mangal kömürü marabu ağacından üretilmiş
    tmp_3327-20161015_1737141543785569.jpg

Karidesin etkilenme durumu 2 saat sıkıntı olmadı kömürleri içinden aldıktan sonra aynı kapta 2 saat daha durdu. Mangal kömürü tozu kalıntıları olan bu suda tutmak beni de hoşnut etmedi ama denemek için mecburdum.
    tmp_3327-20161015_1927221464660037.jpg
    tmp_3327-20161015_1928261046754176.jpg

Tabanın kurulumu ve tankın tanıtımı için yeni bir konu açıyor olacağım linki asagida veririm.

10. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Hakan bey bitki akvaryumum bozulduğu için sadece balık besliyordum filtrede aktif karbon yoktu bu yüzden nitrat patlaması sonucu yeşil su sorunu oluştu. Bende filtreye mangal kömürü ekledim aktif karbon zaten bildiğimiz mangal kömürü olduğu için aynı görevi gördü 3 gün içinde yeşil su sorunu geçti. Şimdi bütün kasetleri mangal kömürü ile doldurmayı düşünüyorum.

Yani iyice yikadiktan.sonra suyuna renkte vermiyor. Canilar için zarardan çok yararı var.

hedayse bunu beğendi.

11. kivancalay

kivancalay Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    187
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    DALGIÇ
    Hakan bey günaydın ben 2,5 senedir taban kurulumlarımda mangal kömürü kullanıyorum arrıca aktarlarda satılan beyaz kil ve çiçek torfu da kullanıyorum bir çok türü besledim endler neonlar sakularar kirazlar karbonrililer zebra tetra vs hiç bir sıkıntı yaşatmaz gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz bitkilerde de hiçbir sıkıntı yqşamazsınız akvaryumlarımda ve paludariumda bitkilerimin gelisimi gayet iyi durumda.Ben kömüre kefilim meşe kömürü direk kullanın.

Yönetici tarafından son düzenleme: 17/10/16
    Bitkici ve hedayse bunu beğendi.

12. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Onur Bey Kıvanç Bey bu bilgiler gerçekten değerli bilgiler paylaşımınız için teşekkür ederim.

Benim kullanmaktaki maksatlarım;

Bitkiler için kökten beslenmeyi sağlaması, depo gibi bünyesinde tutacağı besinler sayesinde buna destek olabilir.
    Gözenekli yapısı ile tabanda bakteri oluşumunu artırması.

Zamanla uzun süre suda durmasıyla humik ve fulvik asit oluşumu yaşanabilir mi? :rolleyes:

onur bunu beğendi.

13. kivancalay

Beğenilen Mesajları:
    187
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    DALGIÇ
    2 sene oldu sadece dip temizliği yaptım.Hiçbir sıkıntı olmadı beyaz kili de mutlaka tavsiye ederim bitkilere dört dörtlük besin sağlıyor.

bemreda bunu beğendi.

14. bemreda

Beğenilen Mesajları:
    101
    Ödül Puanları:
    43
    Kıvanç Bey Beyaz Kil ile Hakan Bey 'in önerdiği kil arasında ne gibi bir fark var gözlemleriniz nedir?

15. kivancalay

Beğenilen Mesajları:
    187
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    DALGIÇ
    Bu kil öineral bakımından biraz daha zengin be yenilebilir bir kil olması sebebiyle balıklar yemsiz kaldıklarında yediklerinede sahit oldum yumusak olmamaları sebebiyle suda erimiyorlar.Diğer bir adı da Kaolindir.Formülü Al2O32SiO2.2H2O

Kaolin
    Kaolin ya da kaolen, granit kayaçlardan elde edilen bir kil türüdür. Bazı seramiklerin ve porselenlerinyapımında kullanılır. Türkiye'de arı kil olarak da bilinir. Beyaz ve yumuşak bir toprak türüdür.

Granit kayaçlar feldspat minerallerini içerir. Sert olan granit kaçaylar, atmosfer etkileri ve yer altındaki lavların sıcaklığının etkisiye, ufalanır ve yumuşar. Bu şekilde uzun süreçler sonucu feldspat mineralleri kaoline dönüşür.

Dünyaca ünlü Çin porselenlerinin yapı maddesi kaolindir. 18. yüzyıla kadar, Çin porselenleri dünyaca bilinmesine rağmen, yapı maddesi bilinmiyordu. Bu dönemde gezginler tarafından Çin'den getirilen kaolin örnekleri, Avrupa'da seramik ve porselen ürünlerin üretilmesini sağladı ve hızla dünyada yaygınlaştı.

İlk başta çanak çömlek yapımında yaygın olarak kullanılan kaolin, günümüzde pek çok ürünün üretiminde kullanılmaktadır. Yüksek kalitede, parlak kâğıtların üretiminde kaolin kullanılır. Ayrıca boya, plastik eşya, yapay kauçuk, ilaç, gübre, mürekkep, kozmetik ürünlerin yapımında ve petrol sektöründe kullanılan katalizlerin yapımında da kaolinden yararlanılır.

bemreda ve onur bunu beğendi.

16. turgaykethuda

turgaykethuda Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    merhaba

kili akvaryum kumuna gömerek kullanıyorsunuz sanırım ama balıklar nasıl ulaşıp yiyorlar merak ettim

17. kivancalay

Beğenilen Mesajları:
    187
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    DALGIÇ
    Evet kili torf ve kömürle alta üzerine de hagen kum sererek kullanıyordum ama ben evde yokken akvaryumun tabanı çatlıyor ve bütün su akıyor esim durumu gördüğünde hemen balıkları diğer boş da duran akvaryuma koyuyor mutfak kepçesini de kuma daldırıp ne geldiyse alıyor panikle ve akvaryuma dolduruyor sonra bitkileri dikiyor tabi suyun bulanıklığı 3-4 gün sürmüş ama kurtarmış çoğunu anlayacağınız tam bir tesadüf eseri öğrendik 3 aya yakın bu sekilde kaldılar.

Yönetici tarafından son düzenleme: 22/10/16

18. bemreda

Beğenilen Mesajları:
    101
    Ödül Puanları:
    43
    Beyaz kilin bulunması her şekilde mümkün olmayabilir ama en azından tabanda kilin besleyici ve faydalı bir ürün olduğunu net biliyoruz. :)

kivancalay bunu beğendi.

19. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    @hedayse Hakan bey yeni kurulumunuzu gerçekleştirdiniz mi acaba? Mangal kömürü kullandınız mı?

@kivancalay bey nete kil yazınca hep kozmetik amaçlı olan ve bu nedenle fiyati yuksek olan killer çıkıyor, fiyati uygun olan kili nereden hangi isimle bulabiliriz?

20. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Kurulumu gerçekleştirdim ve mangal kömürü kullandım. Tanıtım için en kısa sürede konu açacağım.

2 haftadır herhangi bir sorun yaşamadım.

Kil konusunda ben yardımcı olabilirim ama kil gri kil beyaz değil.

onur ve zekigonlum bunu beğendi.

21. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Hayirli olsun Hakan bey. Benim taban 100x50 cm. Buna ne kadarlik bir mangal kömürü eklemesi yapmak gerekir?

22. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Zeki Bey ben 2kg lık torbanın yaklaşık yarısını kullandım ama şimdi olsa hepsini kesin kullanırdım. Ben bu kurumumda bakteri ile ilgili nükseden sorunlarla karşılaşmadım. Suyum 2. gün berraktı ve su yüzeyinde yağlanma sorunu yaşamadım. Elbette eski akvaryumumdan su aşıladım ama daha önceden de aynı şekilde kurulumlarım oldu ve sorun yaşamıştım.

zekigonlum ve kivancalay bunu beğendi.

23. kivancalay

Beğenilen Mesajları:
    187
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    DALGIÇ
    Zeki bey aktarlardan uygun fiyatla alabilirsiniz.Toz seklinde olanlardan değilde iri taneli olanlardan alıp kendiniz küçültün taneleri.

Yönetici tarafından son düzenleme: 27/10/16
    hedayse bunu beğendi.

24. zekigonlum

zekigonlum Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    104
    Ödül Puanları:
    43
    Teşekkürler Hakan bey, o halde 2 kg'ını tam olarak ekleyeyim ben de hem o da biraz yükselti yapacaktır: )

Teşekkürler Kıvanç bey, aktarları bir dolaşıp bakayim kismetse, ondan da uygun miktarda ekleyeyim.

hedayse bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş