Yerli lepistes karma akvaryumum

Konusu 'Canlı Doğuran Akvaryumları' forumundadır ve Lepistesyum tarafından 21/11/19 başlatılmıştır.

1. Lepistesyum

Lepistesyum Kendi İsteği İle Üyeliği Durdurulmuş

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Boyut En*Boy*Yükseklik (cm):
    Kapasite (litre):200 bitkisiz
    Beslenen Canlılar: karma live bearers
    Filtrasyon:dış filtre
    Su Değişim Oranı ve Aralığı:
    Kullanılan Yemler:
    Kullanılan İlaçlar:

Açıklama: Selamlar,

Yerli melez karışık renkli lepisteslerimden şu anda 9 erkek 1 dişi ve 2 erkek 2 dişi platim ve 1 cüce vatozum mevcut, canlarımı sizlerle paylaşmak istedim ,onları çok seviyorum

Video çok acemice tv sesleriyle filan çekilmiş kusura bakmayın lütfen:(

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Barış Bey merhaba su değişimi ve besleme ile ilgili de bilgiler verebilir misiniz?

Lepistesyum bunu beğendi.

3. Lepistesyum

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Elbette üstadım ilginiz için çok teşekkür ederim

Su değişimi yerine her hafta buharlaşarak eksilen suya ilave yapıyorum bu ortam ısısına göre değişiyor, yaz aylarında her hafta 10 litre ilave gerekiyorsa kış aylarında buharlaşma azalınca düşüyor bu oran.

Biyolojik malzemenin etkinliği bakteri kültürünün oturması yeterli mekanik filtrasyon ve yeterli oksijenle biyolojik denge sağlandığında pek su değişimi ihtiyacı kalmıyor,tabii bunu söylerken balık nüfusuda çok önemli, ben yavrular çoğaldığında elimde pek tutmam akvaryumcu arkadaşlarıma götürür ya satarım ya malzeme takası yaparım dolayısıyla balık yükümü artırmam.

Bitkili tanklardan vazgeçmemin sebebi çok sevmeme rağmen hakkını verememekten çekinmemdir, bazen gerçekten sorunlara eğilmeye vaktim olmayabiliyor ve su kimyasındaki ani değişimlerin farkına varılamayışı neticesinde bitki ve balık kaybı yaşanabiliyor bu nedenle sanırım kendi imkanlarıma göre daha kolayı seçtim tembellik ettim ve bitkisiz dekorasyona yöneldim, yoksa asla bitkisiz bir tankı bitkili tankın o nefis ahengine değişmem.

Beslemeyi balık sayısına göre günde 3 kez azar azar yaparım balığın iştahını korumayı tercih ederim, balık yeme saldırmalı iştahla yemeli

Saygılarımla

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Su değişimlerinin canlılar üzerinde olumlu etkisi yok mu?

5. Lepistesyum

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Elbette vardır ancak görecedir bu,yani sizin sağladığınız su şartlarına akvaryum şartlarına canlı yüküne beslenmeye filtrasyona göre...vs değişir, her tankın kendine münhasır şartları vardır.
    Benim su değişimi yerine su eklemesi yapmam benim şartlarıma özeldir genelleme yapılamaz, farklı bir tankta su değişimi yapmak gerekiyorsa mutlaka yapılmalıdır, benim duruma göre su değişimi yapmam gerekiyorsa mutlaka yaparım, yani akvarist su kimyasındaki değişimleri sürekli gözleyecek buna göre tavır alacak.

Su değişiminde şuna dikkat edeceğiz, tanktaki bakteri kültürüne zarar vermeden yani yararlı bakterileri lavaboya dökmeden dengeli bir biçimde yapacağız.Küçük tanklar çok çabuk kirlenir ve her hafta yarı yarıya su değişimi bile gerektirirken büyük tanklarda döngü oturmuş ise suyla çok fazla oynamak suyu dışarı boşaltmak sorun yaratabilir bakteri kültürüne zarar verebilir, yani sonuç itibarıyla su değişimine gerek varsa yapılır bunun dışında döngü taze su eklemeleriyle kendini ayakta tutuyorsa benim yaptığım şekilde su değişimine gerek duyulmayabilir:)

Kesin kurallar yerine yararlı gözlemler ve gerekli müdahaleler bana göre akvaryum hobisini çok daha keyifli bir hale getirebilir.

Saygıyla

6. H. KAYA. GEMLİK.

H. KAYA. GEMLİK. Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Barış Bey Akvaryumlarımızdan su buharlaşma sonucu eksiliyor. Buharlaşan su saf su haldedir içerisindeki mineral, tuz ve katkılar ise akvaryum suyunda kalır. Eksilen suyu tamamlarken akvaryuma suyla birlikte yeni mineraller ve katkılar da dahil olur, dolayısıyla akvaryumunuzdaki suyun yoğunluğu çoğalır. Akvaryum içerisindeki canlılarınız bu duruma adapte olabilirler ancak, dışarıdan gelen veya sizin dışarıya vereceğiniz canlılar uyum sağlamakta zorluk çekerler diye düşünüyorum.

Lepistesyum ve hedayse bunu beğendi.

7. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ben de taze suyun ortama girmesinde fayda olduğunu düşünüyorum. En azından 15 günde %30-40 civarı su değişiminden yanayım.

Taze her zaman fayda getirir tabii sınırı aşmamak kaydıyla.

8. Lepistesyum

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Elbette Hüseyin bey, taze suyun katkısı tartışılmaz. Burada kastettiğim hiç su değiştirmeden aynı suyu devirdaim ettirmek değil elbette,sadece tankın hacmine ve şartlarına göre uygulanacak metoddur yazımda bahsettiğim gibi bu her tankta farklılık gösterir bu nedenle sürekli gözlem ve doğru müdahale gerekir, kısmi su değişimine ihiyaç duyduğum anda bunu yapmaktan geri kalmam tabiiki, zaten yazımdada üzerine basarak vurguladığım gibi bu şu anda benim tankıma has bir durum ve günbe gün şartlara göre değişkenlik gösterebilir elbette, yani bende asla metodumda genelleme yapamam çünki akvaryum kimyası sürekli değişen bir dinamik üzerindedir söz konusu sudur.

Yeni başlayan hobici dostlarımız bu "göreceli" tabirimi doğru anlasınlar yanlış anlaşılmasın.:)

Saygılar üstadlarım

hedayse ve H. KAYA. GEMLİK. bunu beğendi.

9. ışıkizi

ışıkizi Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Su değişimi benim akvaryumumda gerekmez demek doğru bir yaklaşım değil. Örnek : Akvaryumda hiç balık olmasın. Mevsimleri hesaba katmadan ayda 5 litre su buharlaşarak kaybolacaktır ortalama . Çeşme suyu içindeki mineraler akvaryumdan buharlaşamadığı için akvaryumda kaldı. Biz 5 litre su eklediğimizde 5 litre suda ne kadar mineral vs varsa eklendi. Çeşme suyumuz ilk kurulumda 300 tds olsun mesela. 6 Ay sonra akvaryumunda ebatına bağlı olarak 500 tds görmek olsı. Attığımız yemler katkılar balık dışkılarını nitratı fosfatı da eklersek bir süre sonra kaçınılmaz bir şekilde balık ölümleri başlayacaktır. Su değişimi şarttır. Hiç canlı olmasa bile . O zaman akvaryum olmaz tabi Canlı olmayan akvaryumu neden bakacaksak artık ?.Ozmoz kullanmak istisna. Bu daha uzun zaman kazandırabilir

hedayse bunu beğendi.

10. Lepistesyum

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Videomu izledinizmi ? :)

O su 4 aydır su eklemeleriyle o kalitede kalabildi ! Üstelik henüz bir hafta önce balık nüfusu 100 kadardı

Yukarıdaki yazılarımı okursanız memnun olurum ,zaten karşıt görüşte değiliz sadece duruma ve şartlara göre metod farkı bulunmakta, asıl mesele tankın sürekli gözlem ve denetim altında olduğudur ki videoyu izlediğinizde balıklarının ne denli keyifli ve hareketli oldukları ortadadır

Bizi merak etmeyiniz, ilgi için tüm foruma teşekkürlerimi sunuyorum, sağolunuz, yeni yavrular geldiğinde tekrar bir paylaşım yaparız inşallah

Saygılarımla

11. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    150tds olan bitkili ve balıklı vede karidesli akvaryumumda %60 oranında reserve osmos su ile su değişimi yaptım, değişim sonrası tds 80 e düştü.

Tds takibi ile daha evvelce 11 hafta civarında su değişimi yaptığım oldu.

Tds takibi yapıyor musunuz?

12. Lepistesyum

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek

Tds total dissolved solids ,yani suda çözünmüş organik atıkları ve tuzu ölçen değerlemedir, bitkili akvaryumlarda suya organik salınım yüksektir bu nedenle tds ölçmeniz gereklidir, tds yükselirse akvaryumunyzdaki organik atık çoğalmış demektir, bu nedenle yükdek tds ölçümü yaptığınızda filtreniz ve taban malzemenizde kirlenmiş demektir, a kabinde nitrat artışı ve yosun problemi de ortaya çıkacaktır, benim tankım bitkili olmadığı için yalnızca haftalık ph ölçümü yapmam yeterlidir, mevcut ph seviyem 6.5 dur yani bursa ili şebeke kullanım suyu derecesi olan 7 ph seviyesine yakındır, tankımda yosun yoktur biyolojik ve mekanik filtrasyon etkindir balıklarım sağlıklıdır.

Saygılar

Son düzenleme: 21/11/19
    hedayse bunu beğendi.

13. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Barış bey, bilgi için teşekkürler. Bu şekilde takibinizde yetiştirdiğiniz balıkların boylarının gelişiminde bir sıkıntı yok değil mi?

14. Lepistesyum

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Elbette sn.yönetici, yavruların gelişimlerinde bir gerileme yok tam damızlık boylarına ulaşıyorlar. Zaten videomda görüleceği gibi maşallah olağanüstü bir enerji ve üreme arzusu içindeler kıpır kıpırlar iştahlar yerinde renkler göz alıcı vermlilik pik seviyede.

Tankım bitkili olsaydı suya salınan organik maddelerin toplamında açığa çıkan yoğun nitratın absorbe edilmesi gerekecekti ve dolayısıyla her hafta düzenli su değişimi şarttı, benim tankım bitkili olmadığı için bu gereksinim daha az olmakta biyolojik ve mekanik filtrasyonda etkili olduğundan haftalık taze su takviyeleriyle su temiz ve diri kalmakta, yani tek fark budur.

Teşekkür ediyorum

hedayse bunu beğendi.

15. atamer

atamer Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Peki dipte biriken balık pisliklerini ne yapıyosunuz

16. Lepistesyum

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Dokunmuyorum dip çekimi yapmıyorum, mekanik filtrasyonla bir kısmı toplanıyor kalanlar biyolojik olarak çözünüyorlar ve hiçbir zaman dipte yoğun tortu oluşmuyor.

Yani neticeye gelecek olursak tüm bu paylaşımlarımızdan çıkarımımız nedir ?

Şudur ! İşini iyi yapan oturmuş bir bakteri kültürü sağlıklı bir akvaryum kimyası için herşey demektir.

Lütfen aklımızdaki tüm soruları birbirimize yöneltelim, anladığım kadarıyla nitelikli paylaşımlar yönetim tarafından makaleler olarak arşivleniyor yayınlanıyor bu son derece yararlı ve bizlerinde bu çorbada bir tuzu bulunuyor ne mutlu bizlere

hedayse bunu beğendi.

17. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Reserve değil reverse olacak bu akıllı telefonlar çok akıllımı diye sormak lazım muhtemelen klavye hatasıdır. Foruma gelenler yanlış algılar diye uyarmak istedim. saygılar

hedayse bunu beğendi.

18. atamer

atamer Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Dış filitre temizliğini ne kadarda bir yapıyorsunuz ?

19. Lepistesyum

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Bu balık yoğunluğuna göre değişir, 200 litrede ort.4 ayda bir eğer tankta pek balık kalmamışsa yük az olduğunda 6 ay hiç kova açmadığımda olur.Ben genellikle sonbaharan itibaren balık nüfusumu azaltırım kış aylarında çok az bir balık olur bu nedenle bahara kadar yani kasım - nisan ayları arasında nüfus yeniden artana dek hiç kova açmadığım olur.

20. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Muhabbet olsun diye yazıyorum. Birçok yerde yazmışlığım da var. Kimseyi kırmak için söylemiyorum yaşım dayanmış elliye. Bu saatten sonra artık gönül insanı olmuşum :) Forumlar bilgi paylaşmak için var. Kimse kimseyi sorgulamıyor yadırgamıyor. Bilgi paylaşıldıktan sonra farklı görüş varsa elbette yazılabilir ,çizilebilir. Bilgiler güncelliğini yitirebilir yada yeni bilgiler oluşur. Bilgiyi uygulamak kişinin kendi sorumluğundadır. Sonuçta hobi bu. Ben biliyorum ki binlerce milyonlarca tavuk ,koyun ,keçi,dana ,deve ,hergün öldürülüyor ve onları yiyoruz. Gezegenimiz vahşet ve kaos gezegeni.
    Bu bakımından ben o"yazık hayvanlara"cılardan değilim. Bu hayvanlar eninde sonunda zaten ölecekler bizim gibi. Bir çin atasözü der ki bardağı dolu olana daha fazla su dolduramazsın. Kişisel algılanmasın. Başka forumlarda da yazdım. İnternetten aratıp yazan insanlarla dolu. Hiç bilmediği halde atıp tutanlarla dolu. Bu forum bu bakımdan çok güzel . Hiç tanımasamda kaliteli insanlar olduğunu anlayabiliyorum. Değerini bilmek lazım.

Bitkici, H. KAYA. GEMLİK., Erdo ve diğer 3 kişi bunu beğendi.

21. Lepistesyum

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Yaşıt olduğumuzu gördüm, evet 50 ye dayandık su gibi geçiyor ömür,son zamanlarda bende dünya işlerine daha az kafa yoruyorum insanlara daha az enerji harcıyorum işte bu nedenle bu hobi beni dinlendiriyor hayvanlar hep veriyor insanlar gibi materyalist değiller ve evet bu forumu bende gerçekten kaliteli ve dingin buluyorum.

hedayse bunu beğendi.

22. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Evet Reverse Osmos olacak doğru, uyarınız için teşekkürler.

Evet, ana sayfamızda forumda faydalı gördüğüm konulardan derleme ile, üyelerimizin paylaşımları adı altında makaleler yayınlıyorum. Bu sayede hem faydalı makaleler elde ediliyor hem de bu makaleden faydalanıp katkıda bulunmak isteyen yada sorusu olan için de forumdaki konu linkini de veriyorum.

H. KAYA. GEMLİK. ve Lepistesyum bunu beğendi.

23. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Güzel yorumlarınız ve beğeniniz için çok teşekkürler.

Çok aktif olmayabilir forumumuz, illaki aman aman ziyaretçi akını olsun çabasında da değilim inanın. Kendi çabalarımız ile diğer yönetici arkadaşlarımızın da desteği ile birşeyler yapıp faydalı olmaya çalışıyoruz. Gayemiz maddi kazançlar değil, kişilere hobi adına bildiklerimizi doğru olarak aktarmaya çalışmak. Herşeyi bildiğimizi de iddia etmiyoruz elbet, hep beraber geliştirme ve gelişme telaşındayız.

Ana sayfayı ilk açtığımda eşten dosttan etrafımdan yani bana işin mi yok milletle uğraşacaksın yorumları da gelmişti lakin ortalıkta şehir efsanesi mi ne deniyor işte; aslı astarı olmayan, hobicilerin gözünü korkutan ve onca masrafa boğup zarar ettiren görüşler kişiler esnaflar vs. ler den uzak kendi imkanlarımız ile düşük maliyetlerle ve en doğru şekilde hobiyi idame ettirmeleri için neler yapabiliriz derdindeyiz.

Faydalı olmak güzel, ilk başladığımda hobiye gereksiz ve menfaati için masraf ettirenlere denk gelmedim değil. İşte ben yandım eller yanmasın misali destek olmak gayemiz.

Bitkici, H. KAYA. GEMLİK., Erdo ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.

24. Lepistesyum

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Serbest meslek
    Hakan bey samimi olmak gerekirse forumun bu sakinliğinden bende son derece memnunum böyle daha iyi, forumda paylaşım kalitesi bu şekilde korunur bilgi kirliliğininde önüne geçilmiş olur polemiklerede meydan verilmez, bu kalite korunursa zamanla forum daha fazla kişi tarafından keşfedilecek,hobicilerin doğru ve çıkarsız bilgiye ulaşabilecekleri aranan bir arşiv niteliği kazanacaktır.

Akvaryum hobisi son 10 yılda ithalat olanaklarının ve internet alışverişinin gelişmesiyle adeta çağ atladı ve dev bir sektöre dönüştü.Bu bağlamda piyasaya yeni yeni ekipmanlar ve ürünler sürüldü, bu ürünlerin bir çoğu hobicinin işini kolaylaştırmaya dönük olarak lanse edilsede adeta para tuzağıydı,özellikle işin balık yemi kategorisinden örnek vermek gerekirse yemler hammadde hamuru olarak %95 aynı olmasına rağmen balık cinslerine göre etiket olarak çeşitlendirildi farklı formlar verildi renklendirildi sanki japonun yiyeceği bir yemi ciklet yemezmiş yada platinin yiyeceği bir yemi lepistes yemezmiş gibi bir hava yaratılarak bu çeşitlilik üzerinden büyük kazançlar sağlandı,eskiler bu gibi durumlara para tuzağı derlerdi :)

Elbette sera aquatan gibi su düzenleyiciler belki ilk bakışta gereksiz gibi görünsede özellikle büyük çaplı akvaryumların su dengesini hazırlamakta inanılmaz zaman tasarrufu sağlama noktasında yararlı ürünler olarak hobicilerle buluştular bunlarda bu sektörün iyi taraflarıdır diyebiliriz sanırım.

Saygılarımla

hedayse bunu beğendi.

25. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Bu gün fil kulak lepislerinden aldım. Akşam olmadan yavruladılar. İlginç oldu. Şu an için sorun yok bakalım yarın ne olacak?

Lepistesyum ve H. KAYA. GEMLİK. bunu beğendi.

26. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Hayr lı olsun umarım çok kayıp vermeden çoğalırlar.

27. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi

Elimizden geldiğince okuyan, araştıran, tecrübe eden ve doğru bilgi paylaşan kişileri aramızda görmeyi bu şekilde paylaşım yapmayı ilke edineceğiz.

Forum hepimizin, sizler gibi üyelerimiz sayesinde inşaAllah daha da verimli bir hal alır diliyorum.

Lepistesyum ve H. KAYA. GEMLİK. bunu beğendi.

28. H. KAYA. GEMLİK.

H. KAYA. GEMLİK. Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    705
    Ödül Puanları:
    93
    Meslek:
    Emekli.
    Hayırlı olsun sağlıkla besleyip büyütün.

29. ışıkizi

Beğenilen Mesajları:
    249
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Elektronik
    Tarih gireyim 23:11:2019 Tarihi itibari ile 15 kadar yavru lepistesim var. Şöyle söyliyeyim ilk 5 yaşımda filandım lepistes baktığımda. Birdaha da bakmak amaçlı lepistes almadım. Hediye filan almış olabilirim onlar müstesna. Halley kuyruklu yıldızını iki kere görmek gibi bişley benim için:)

hedayse ve H. KAYA. GEMLİK. bunu beğendi.

30. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Hobi ile ilgilenip sanırım lepistes beslemeyen ve sevmeyen yoktur.

Er geç de lepistese dönüş oluyor

H. KAYA. GEMLİK. bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş