Yeni T5 Armetür Yapımı

Konusu 'Kapak ve Aydınlatma Yapımı' forumundadır ve mehmetmurat tarafından 13/06/14 başlatılmıştır.

1. mehmetmurat

mehmetmurat Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yıllardır hobinin içerisindeyim. Bundan 3 sene önce 220 lt. Bitki akvaryumumu şehir değişikliği nedeniyle bozmak zorunda. Kısa bir çiklet denemesi sonunda sıkıldım ve tekrar bitkiye dönmeye karar verdim. Bu sefer ilk tecrübelerime dayanarak yavaş ama emin adımlarla ilerlemeye karar verdim. İlk olarak ta aydınlatmadan başlıyorum.

1 adet tabelacıdan aldığım pleksi panel.
    3 adet Bakırköy'de Celal bey den aldığım reflektör
    4 adet T5 florasan tutacağı.
    1 adet, tek çıkış osram 24-39 Watt balast
    1 adet, çift çıkış osram 24-39 Watt balast

Henüz yapım aşamasında pazartesi florasanlarım gelecek ve ayaklarını yapıcam. En yakın son halinide paylaşıcam.

Ekli Dosyalar:

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Mehmet Bey aramıza hoşgeldiniz, armatür için pleksi Glas kullanımı farklı bir fikir olmuş.

Kapak askı olarak mı kullanılacak, diğer türlü akvaryum üzerinde durma durumunu kafamda canlandıramadım. Bir de balastlar nerede duracak dolap içinde mi?

3. mehmetmurat

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hayır sıkı sıkı olmayacak. Çünkü daha önceki tecrübemde çok fazla ısı problemi yaşadım. Hi-Tech kurulum düşündüğümden önemli bir faktör. Balastları ya üzerine bir aparat yapıcam yada dolap içi düşünüyorum. Muhtemelen dolap içi olacak gibi. Çünkü onlarda çok fazla ısınıyor.

Tavsiyeleriniz açığım..

Buda bozduğum rüyalarıma giren akvaryumum..

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Murat Bey askı yazamanışım sizde sıkı anlamışsınız doğal olarak, akvaryumun tam ebatı nedir en boy yükseklik. Kapak akvaryum üzerinde nasıl duracak? Birde balastlar ile kapak arasında çok fazla mesafe olmamasını tavsiye ederim, akım kaybı yaşama ihtimali var bu yüzden kapakta yaparsanız daha iyi olur.

Isınma ile ilgili kapak üzerine küçük bir fan ile sorun yaşamazsınız ben öyle yapıyorum. Reflektör kullanmanız çok iyi olmuş.

Kurulum aşamalarını merakla takip edeceğim, taban için nasıl bir düzen yapacaksınız? Geç olmadan bir sormak istedim sağlam ama hesaplı ve etkili bir taban kurmanızda faydalı olur bununla ilgili portalımızdaki makaleme göz atabilirsiniz.

Bitkili Akvaryum Taban Kurulumu | Akvaryumda.com Akvaryumda Buluşalım!

Işıklandırma için floresan seçiminiz nasıl olacak, gün ışıkları kullanabilirsiniz. Bir çok soru soruyorum kusura bakmayın ilk mesajınızda da yazmışsınız ama yavaş yavaş yapacağım diye aceleye getirip fazladan masraf yapmanızı istemediğim için..

5. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Mehmet bey aramıza hoş geldiniz. Eski akvaryumunuz da oldukça güzel ve sağlıklıymış. İnşallah daha iyilerini de yaparsınız. Pleksi glass ile yapılmış bir kapak oldukça ilginç duracaktır. Alacağı son halini merak ediyorum.

6. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Mehmet murat bey aramıza hoş geldiniz. Gayet guzel bir şey şey olacağa benziyor. T5 Floresan ve refrektör almaniz da iyi olmuş. Hayırlı olsun.

7. mehmetmurat

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
    Hakan bey,
    Sorun çoku olmaz beraber fikir üretelim ki hepimiz güzel şeyler yapalım. ilginiz için ben size teşekkür etmem gerekir.
    Zemin için makaledeki ne benzer bir sistem kurmayı düşünmekteyim. Sadece torf olarak kararsızım. Normalde daha önce Hindistan cevizi torfu kullanmıştım. Yine aynı düşüncedeyim ama normal torf daha mı iyi olur kararsızım açıkçası. Bunun yanında kumun içnede azonun renkli bir gübresi var onu karıştırma düşüncesindeyim. Daha öncede yapmıştım ancak faydası konusunda net bir şey söyliyemiyorum. Faydası olacağına inanıyorum :) Kum olarakta dere kumu kullanacağım.

Aydınlatma olarak ta en çok verim aldığım kombinasyonu kullanacağım.

1 adet Sylvania Grolux (24 W)
    1 adet Sylvania Aquastar (24 W)
    1 adet Sylvania Daylightstar (24 W)

Bu kombinasyondan çok memnun kalmıştım. Buy arada reflektörler verimi 2 ye katlıyor. Emin olun açılı reflektör mutlaka kullanılmalı. Tuzlu deneyimimde bunu çok iyi anladım.

Yeni akvaryumumun tam olarak ölçülerini hatırlamıyorum 70 cm genişliği var. 130 lt. bombeli bir akvaryum. Şu an içinde meleklerim ve neonlarım var. Kurulumdan sonra canlı doğuranda ekleyeceğim.

8. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Mehmet Murat bey aramıza hoşgeldiniz.Bozduğunuz akvaryumunuz da çok güzel gelişmiş bitkileriniz hayırlısı olsun şimdi ondan daha iyisini yapacaksınız inşallah.Kolay gelsin merakla takipteyim. :)

9. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Murat bey Plexy kullanımınız malesef hata olmuş ısıdan yamulacaklar, aynı reflektörlerden bendede var T5 ten sıcaklık geçişi inanılmaz el değilmiyor, plexynin yapısını iyi bilirim, kullanın bakalım test etmiş oluruz hem

10. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Hindistan cevizi torfu suyun ph değerini çok düşüreceği için sorun yaşayabilirsiniz. Çiçek torfu besinsel açıdan daha zengin olacağı için öneririm. Kil ile ilgili ihtiayacınız olur ise size yardımcı olabiliriz, forum üyelerimize hediye ediyoruz bilginiz olsun.

11. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    merhaba murat bey balantsları nereden aldınız bende akvaryuma floresan ilavesi yapacağımda perpadan gidip almayı düşünüyorum ama sizden de bir fikir alayım dedim.

12. mehmetmurat

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben balastları internet üzerinden aldım. Vaktim kısıtlı olduğu için çıkamadım açıkçası.

13. mehmetmurat

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Haklı olabilirsiniz. Hatta benimde aklıma geldi. Yerine herhangi bir öneriniz varmıdır ?

14. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Mehmet Bey ince 0,5mm lik galvaniz sac kullanılabilir lakin etrafına bir çerçeve (sineklik çervesi gibi) kullanmanız gerekebilir.

15. muratank

muratank Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Hakan beyin dediği gibi sac kullanabilirsiniz, fakat 0.5mm çok esnek olacaktır, 3 yıl sacların kalite kontrolünü yaptım, Galvaniz sac parlaktır avantaj olarak görülebilir fakat bu sac metal sanayide eşyaların arka kapak yada görünmeyen kısımlarında destek elemanı yada kapak olarak kullanılır, yapısı gereği zehirlidir, eğer bu malzemeye akvaryum suyu temas eder ve bu su tekrar akvaryuma girerse akvaryum suyunu zehirler bilginize (Bence kullanılmamalı)

DKP sac kullanabilirsiniz 1mm den aşşaya düşmeyin.

16. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Murat bey sayenizde bir şey daha öğrendik uyarınız teşekkür ederim.

Bu durumdan nalburlarda soba arkalığı olarak satılan alüminyum sacların kenar katlaması kesilip birleşik olan kartonu ayrılıp kullanılabilir. Bir dönem kendim akvaryum kapağımda kullanmıştım, yumuşak bir malzeme olduğu için kolay şekil verilebiliyor ve vidalama vs gibi durumlarda işinizi kolaylaştırıyor.

Sayfayı Paylaş